Projeksiyon perdesi olarak da bilinen portable perdeler, projeksiyon cihazlarından yansıtılan görüntülerin daha net şekilde alınmasını sağlar. İki katmanlı perde sisteminden oluşur ve perdenin arka kısmının ışık geçirgenliği minimumken ön bölümdeki perde ise ışığı yansıtır. Böylece yüksek kaliteli görüntü elde edilir. Portable perde seçiminde, kullanacağınız projeksiyon cihazınızın görüntü özelliklerini ve perdeyi monte edeceğiniz yüzeyi göz önünde bulundurabilirsiniz.

Portable Perdelerin Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Portable perdeler, sinema ve sunum görüntü sistemlerinin en önemli ekipmanları arasında yer alır. Projeksiyon cihazınız ne kadar kaliteli olursa olsun, kullandığınız portable perde uygun özelliklerde değilse istediğiniz kaliteli görüntüyü almanız mümkün olmaz.

 • Projeksiyon perdesi alırken ilk olarak perdeyi kullanacağınız alanı göz önünde bulundurmalısınız. Eğer perdeyi tamamen görüntü sistemi için ayrılmış bir odada kullanmayacaksanız, açılır kapanır modelleri almanız daha kullanışlı olur.
 • Portable perde kumaşının ışık yansıtma oranının mümkün oldukça yüksek olmasında fayda bulunur. Projeksiyon perdelerinin yansıtma oranı olarak bilinen gain 1 ile 2,5 arasında değişir ve oran yükseldikçe perde daha kullanışlı hale gelir.
 • Kullanacağınız ortama göre perde rengine karar verebilirsiniz. Eğer tamamen karanlık bir ortamda kullanacaksanız, gri perdeleri tercih ederek görüntülerin kontrastını yükseltebilirsiniz. Aydınlık ortamlarda beyaz renkli modelleri tercih etmek görüntünün parlamasının önüne geçerken daha geniş bir izleme açısı sunar.
 • Projeksiyon cihazları farklı en ve boy oranlarında görüntü oluşturabilir. Alacağınız portable perdenin cihazınızın en ve boy oranı ile aynı olması ortaya daha kaliteli görüntü çıkmasını sağlar.
 • Portable perdelerin bazı ek özellikleri bulunabilir. Okullarda ve sunumlarda kullanılan perdelerde yüzeye kalem ile yazma özelliği olabilir. Böylece sunumun üzerine, özel kalem yardımı ile not alınabilir ya da çizim yapılabilir.

Portable Perde Hangi Renk Olmalı?

Portable perdelerde görüntünün daha iyi olması için, genellikle görüntünün oluştuğu kısımda beyaz ya da grinin açık tonlarında kumaş kullanılır. Ancak nadir de olsa özel kullanımlar için siyah projeksiyon perdeleri üretilir. Perdenin arka bölümünde ise siyah ve ışık geçirmeyen özellikte kumaş bulunur.

Portable Perde Hangi Kumaştan Yapılır?

Projeksiyon perdelerinde iki farklı kumaş kullanılır. Perdenin görünmeyen arka kısmında siyah renkli ışığı geçirmeyen kumaş vardır. Bu kumaşın ışık geçirmeme oranını ne kadar yüksekse perdede oluşacak görüntü o kadar kaliteli olur. Ön kısımda kullanılan kumaş ise özel teknolojiler kullanılarak üretilir. Kumaşın yansıtma oranını artırmak için perdenin rengine göre kumaş, gümüş veya titanyum tozları ile kaplanır.

Portable Perde Fiyatları Neye Göre Değişir?

Portable perdelerinin pek çok farklı modeli bulunur ve fiyatları da değişiklik gösterir. Ürünlerin fiyatını etkileyen en büyük unsur, arkada yer alan kumaşın ışık geçirmezliği ile ön kısımda kullanılan kumaşın ışığı yansıtma özelliğidir. Ayrıca perdenin çevresindeki çerçevenin malzemesi ve işçilik ile perdenin boyutları da önemlidir.

Projeksiyon Perdesi Nasıl Kullanılır?

Projeksiyon perdesini, yanında bulunan mekanizması ya da kumandası aracılığı ile açıp kapatabilir ya da yüksekliğini ayarlayabilirsiniz. Bilgisayar, tablet gibi görüntü oluşturucu bir cihaza bağlanan projeksiyon cihazı, ışık yardımı ile görüntüyü perdeye yansıtır ve perdede görüntü oluşur.

Projeksiyon Perdesi Nasıl Temizlenir?

Portable perdeler zaman içerisindeki çevresel etkenler nedeni ile kirlenebilir. Perdedeki kir ve renk değişimi, görüntünün kalitesini düşürebilir. Bu nedenle belirli aralıklarla perdenin temizliğinin yapılmasında fayda bulunur, ancak projeksiyon perdesinin kumaşında yansımayı artıran özel metalik tozlar bulunduğundan dolayı temizliğine dikkat etmek gerekir. Kimyasal temizleyiciler kullanmak perdenin özelliğini yitirmesine ve oluşan görüntünün bozulmasına neden olur. Perdenin tamamen kirlenmesine izin vermeden haftada bir kere toz temizleyici aparatlar yardımı ile perdenin tozunu alabilirsiniz. Ayrıca belirli aralıklarla perdeyi sabunlu bez ile silip tamamen kurutabilirsiniz. Perdeniz kirden dolayı renk değiştirmişse kuru temizlemeye vererek temizletebilirsiniz.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Portatif Projeksiyon Perde Fiyatları

9 ürün var
 1. Markalar
  1. 3M Portatif Projeksiyon Perdeler
  2. Codegen Portatif Projeksiyon Perdeler
  3. Elgato Portatif Projeksiyon Perdeler
  4. Everest Portatif Projeksiyon Perdeler
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Satıcı
DSACategoryId/2147483643/285390/15008/278817
Başa dön