Proje ve Resim Çantası

Resim Çantası 

Her bireyin kendine özgü ilgi alanları vardır. Bu ilgi alanları içerisinde spor yapmak, şiir yazmak, herhangi bir müzik aleti çalmak, şarkı söylemek veya resim yapmak vb. gibi alanları sayabiliriz. Her ilgi alanının kendine özgü malzemeleri ve birtakım eşyaları bulunabilmektedir. Örneğin müzik aleti çalmak için bir enstrüman kullanılır. Bir spor yapmak için çeşitli spor aletleri kullanılır veya resim yapmak için resim defterleri, çeşitli resim kalemleri ve gerekli diğer tüm malzemeler kullanılmaktadır. Resim veya çizim yapmak için gerekli olan malzemelerin sayısı diğer ilgi alanlarına nazaran sayıca fazla olabilmektedir. Resim kalemlerinin yanında çeşitli bir sürü boya, renk ve çeşitli araç gereçler bulunmaktadır. Yapılan her çizim/resim bir emektir. Resim veya çizim yapmak sadece bir ilgi alanı olmamakla birlikte aynı zamanda bazı bireylerin yaptığı iştir de. Örneğin üniversitede bir endüstriyel tasarım veyahut mimarlık gibi bölümlerde okunuyorsa yapılan veya yapılacak çizimler için yine bütün bu malzemeler kullanılmaktadır. Üniversite haricinde bir ressamın veya mühendisin de aynı şekilde kullanacağı malzemeler yine bu alana giren malzemeleri kapsamaktadır. Bu bağlamda yapılan her çizim, her resim fazlasıyla önem taşımaktadır. Okula giderken resim çantası kullanan bir sürü çocuk, yaptıkları ödevleri, resimleri yine resim çantası içerisinde güvenle götürmektedirler. Yapılan çizimlerin saklanabilmesi ve korunabilmesi için bulunan resim ve çizim çantaları veyahut dosyaları bulunmaktadır. Bu alanlarla ilgilenen ve bu işleri yapan herkeste resim dosyalarının bulunması gerekmektedir. 

Resim Çantasının Avantajları

Resim çantalarının kullanıcılarına sağladığı birçok fayda bulunmaktadır. Yapılmış olan her türlü resim veya çizim resim çantası içerisinde korunacaktır. Resim defteri çantası, içindeki çizimlerin korunmasını sağlamaktadır. Yapılan çizimlerin/resimlerin hepsi resim defteri cantasi içerisinde güvende bulunmaktadır. Mimarlık fakültesinde okuyan ve kendisine ait bir aracı bulunmayan bir üniversite öğrencisi düşünelim. Yaptığı çizimlerini resim çantasına koyarak toplu taşıma araçları içerisinde veya kalabalıkta koruyabilmektedir. Başka bir örnek verecek olursak, yapılan çizimler/resimler çanta olmadan elde taşındığında kağıt üzerindeki renkler dağılabilmektedir. Bu bağlamda da yine resim çantası kullanmak avantajlıdır. Resim çantalarının su geçirmez özellikleri olduğu için yapılan çizimlerin, resim çantasının içlerinde bulundukları sürece su ile temas etme durumu olmaz. Hava şartlarının kötü olduğu durumlarda yapılan çizimler için resim çantası kullanmak çizim sahibi için yine bir avantaj olmaktadır. Resim çantalarının en büyük avantajlarından bir tanesi de resmin korunmasının yanında resim ile birlikte çizim malzemelerinin taşınabilmesidir. Resim çantaları genel olarak geniş bir yapıya sahip olduğundan yapılan çizimlerin veya resim defterinin yanında gerekli bütün malzemelerinin taşınabilmesine olanak sağlamaktadır. Resim çantalarının içerisine birden fazla çizimin/resim defterinin konulabilmesi de yine çizim sahibi açısından taşıma avantajını oluşturmaktadır. Taşınmaya uygun çanta olmadan bütün resim defterlerinin, yapılan çizimlerin veyahut resim malzemelerinin elde taşınması neredeyse mümkün değildir. Bu bağlamda resim çantaları genel olarak alternatif bir taşıma avantajı sağlamaktadır. 

Resim Çantalarının Çeşitleri

Resim çantalarının pek çok tasarım ve çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler çizimlerin boyutu, malzemelerin fazlalığı, malzemelerin büyüklüğü, resim defterinin büyüklüğü vb. gibi sebeplerle yapı olarak birbirlerinden ayrılmaktadırlar. Resim çantalarının belirli ölçüleri vardır. Bu ölçüler 50x70 resim çantası, yine resim çantası 35x50 vb. gibi şekillerde bulunmaktadır. Bunun gibi 55’e 70, 35’e 50 gibi çeşitli şekilde resim çantası bulunmaktadır. Resim çantalarının çeşitlerinden bazıları da yapılan çalışma alanlarına göre ayrılmaktadır. Bu ayrımlar teknik resim çantası, proje çantası, teknik proje çantası vb. olarak birbirlerinden ayrılabilmektedir. Her resim çantasının yapısı aynı değildir. Örneğin bazı resim çantaları körüklü, bazısı suni derili, bazısı ise plastik bir yapıda olabilmektedir. Deri körüklü proje çantası deriden yapılan tutma kısımlarıyla taşınmayı kolaylaştırmaktadır. Bunların yanında okula giden/gitmeyen küçük çocuklar için sevilen renklerin ve süper kahramanların baskılı olduğu çokça resim çantası bulunmaktadır. Tutulan futbol takımlarının basılı olduğu, Barbie, Spiderman vb. gibi sevilen karakterlerin olduğu birçok çeşit baskılı resim çantası bulunmaktadır. Mavi, yeşil, pembe, mor, turuncu, sarı, siyah vs. her renkte resim çantaları bulunmaktadır. Resim çantalarının bazıları açık renkli olmamakla birlikte baskısı da olmayabilir. Bazı resim çantaları ve türlerinin içerisinde sayıca fazla bölmeler bulunabilmektedir. Bu fazladan bölmeler genel olarak genel malzemelerin konulması için kullanılabilmektedir. Resim çantası alınacağı zaman kullanacak kişinin kendi tercihlerine göre seçebileceği farklı renklerde ve desenlerdeki resim çantaları temin edilebilmektedir. Bunların yanında kraft proje çantası ve askılı proje çantası da bulunmaktadır. Askılı resim çantası omuza asılarak taşıma kolaylığı sağlarken kraft proje çantası ise kartondan yapılan resim çantalarıdır. Kraft resim çantasının yanında silindir şeklindeki resim çantaları vardır. Bu silindir şeklindeki resim çantaları yapılan çizimlerin rulo halinde katlandıktan sonra güvende olabilmesi, aynı zamanda da omuzda taşınabilmesi için kolaylık sağlamaktadırlar. Sadece elde taşınabilen geniş, fermuarlı shuter çantalar da yine yardımcı olan resim çantaları arasında yer almaktadır. Bulunan bu çantaların hepsinin kendi çeşidine göre belirli maliyetleri vardır.

Resim çantası fiyatları kendi içlerinde farklılık göstermektedir. Bu fiyat farklılıkları bazı durumlarda ciddi farklar da olabilmektedir. Bu gibi ciddi fiyat farklılıklarının olduğu durumlar genellikle resim çantalarının bahsettiğimiz çeşitlerine göre şekillenmektedir. Çantanın performans ve işlevine göre değişkenlik gösteren resim çantası fiyatları, çantanın çalışma alanı çeşitleri haricinde içerisindeki bölme sayısı ve çantanın kendi içerisindeki genişliğine bağlı olarak da değişkenlik gösterebilmektedir. Bunlar haricinde yine çantanın kendi ölçüleri ve büyüklüklerine göre de yine fazlasıyla değişkenlik göstermektedir. Kişisel tercihe bağlı renk ve desen çeşitleri bağlamında da birtakım fiyat farklılıkları olsa da asıl ciddi fiyat değişkenliği çantanın yapısal farklılıklarından dolayı meydana gelmektedir.

Resim Çantası Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Resim çantası alınırken dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar vardır. Bu noktalar içerisinde en önemli olanlardan bir tanesi de yapılan çalışmaya göre resim çantasının alınmasıdır. Örneğin bir mimarın çalışmalarını ve yaptığı çizimleri koyabileceği en uygun çantalardan bir tanesi teknik resim çantasıdır. Bir mimar veya mühendis tarafından yapılmış olan çizimlerin 35x50’lik bir resim çantasına konulması bu bağlamda uygun olmayacaktır. Mimar veya mühendis vb. gibi çizim veya resim çalışması yapan her kişinin yaptığı çalışmanın kendi çizim alanına uygun olan resim çantasının alınması önem teşkil etmektedir. 

Resim Çantaları Dayanıklı mıdır?

Resim çantaları esnek yapısından dolayı herhangi bir darbe durumunda bile kırılmaz ve dayanıklılık gösterir. Çantanın kırılıp, yırtılıp veya hasar görebilmesi için ciddi bir şekilde çantaya baskı uygulanması gerekir. Gelişigüzel bir çarpışmada çantada herhangi bir hasar alma durumu oldukça düşük bir ihtimaldir.

Hangi Tür Resim Çantasının Alınması Uygun Olur?

Bir resim çantasının kişiye ‘’en uygun’’ resim çantası olabilmesi, söz konusu kişinin çalışma alanına bağlı olarak bir çantanın temin edilmesiyle mümkün olmaktadır. Çalışma alanına uygun çanta alınmazsa bu uygun bir çanta olmamaktadır. 

Resim Çantası Nereden Temin Edilir?

Resim çantası ilgili yerlerden, genellikle kırtasiye tarzı satış hizmeti veren alanlardan veyahut online alışveriş platformlarından kolayca temin edilebilmektedir.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Resim Çantası

409 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 409 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/21005092/60000369