Rezistanslar

Bulunduğu konumdaki elektrik akımını ısı enerjisi olarak dönüştürmeye yarayan direnç tellerine rezistans denir. Direnç ise rezistansın her iki ucu arasına gerilim uygulayan herhangi bir maddenin akımına gösterdiği direnme gücüne verilen isimdir. Rezistanslar endüstriyel ortamlarda sık kullanılan parçalar arasında yer alır. Çeşitliliği ile pek çok alanda karşınıza çıkan bu ürünler günlük yaşamınızı kolaylaştırır. Evinizde sıkça kullandığınız ev aletleri içerisinde bulunan bir ısı enerji kaynaklarıdır. Rezistans çeşitlerinin temel işlevi, elektrik enerjisini ısıya dönüştürerek ev eşyalarının sorunsuz çalışmasını sağlamaktır. Bu çalışmayı çeşitli makinelerin ya da ev eşyalarının iç kısmında yer alarak gerçekleştirir. Isıtıcı rezistans olarak bilinen bu ürünler kullanım alanlarına göre değişiklik gösterir. Bunun yanında üretiminde yararlanılan ham madde bakımından da oldukça değişkendir. Yüksek seviyedeki sıcaklara karşı uzun süre dayanıklılık gösterir. Bu açıdan bakıldığında rezistans çeşitlerinin kullanıldığı makinelerin dayanıklı parçaları arasında yer aldığını görebilirsiniz. Ürünlerin kullanıldığı cihazların performansını olumlu yönde etkileyerek kullanıma elverişli hale getirir. Cam, seramik ve tel gibi gibi birbirinden farklı şekillerde üretilerek pek çok cihaz ile uyumluluk gösterir. Rezistanslar genel olarak krom, alüminyum, nikel ve demir gibi alaşımların kullanılmasıyla üretilir. Bunlar arasından krom ve nikel alaşımlarının beraber kullanılması rezistansın kendi kendine ürettiği ısıya karşı olan dayanıklılığını artırır. Alüminyum alaşımı, havada bulunan oksijenin telin oksitlenmesine neden olmasını engeller. Bu sayede cihazlarınızın paslanmasını önleyerek uzun yıllar kullanabilmenizi sağlar.

Kullanım Alanlarına Göre Rezistans Çeşitleri

Çeşitliliği ile içerdiği alaşımın kullanım amacına göre değişiklik gösteren rezistans teli ve modellerinin kullanım alanları oldukça geniştir. Ürünlerin bu alanlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Ağır sanayi ürünlerinde makine, madencilik ya da kimyasal endüstri gibi alanlara hizmet veren yerlerde kullanılır.
  • Elektrikli ev aletleri arasında yer alan yassı ya da şerit şeklinde olan rezistanslar ütü ve ekmek kızartma makinelerinde kullanılır. Bunun yanında kablo tipindekiler de yastık, oto cam, elektrikli battaniye ve koltuklarda tercih edilir.
  • Beyaz eşyalar arasından buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve kurutucu gibi pek çok cihaz içerisinde yer alır. Günlük hayatta da kolaylık sağlayan bu ürünler ev eşyalarının olmazsa olmazları arasındadır.
  • Elektrikli çaydanlık, su ve diğer ısıtıcı çeşitleri için de temel bir parçadır.
  • Termostatlar için kullanılan rezistanslar da hem sıcak hem de soğuk olmak üzere iki farklı şekilde cihazın kullanılmasını sağlar.
  • Fırınlarda kullanılan rezistans çeşitleri ise mutfağınızda kullandığınız fırınların modellerine göre değişiklik gösterir. Bu durumda fırın modellerinin üretiminde kullanılan rezistanslar aşırı yüksek ısı derecesine karşı dayanıklılığa sahiptir.
  • Özellikle mutfaklarda tasarımsal açıdan dikkat çeken bazı takım tezgahlarında kullanılan seramik rezistans çeşitleri ile de mutfaktaki işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Ofis ortamları, alışveriş veriş merkezleri ya da evlerde kullanılan soğutma sistemlerinin de birer parçasıdır. İşyerleri ve fabrikalar da veya üretim tesislerinde tercih edilerek hayatın her alanında bulunan rezistans çeşitleridir.

Kaliteli Materyallerden Üretilen Rezistanslar

Birbirinden farklı materyallerden üretilen rezistans çeşitleri çamaşır makinesi modellerinin yanında şofben gibi su ısıtıcılarının içerisinde de bulunur. Bu sayede sıcaklık düzeyini etkili bir şekilde ayarlamanıza yardımcı olur. Şofben rezistanslar evlerde kullanıma tercih edilen ve suyu hızlı bir biçimde ısıtarak dışarıya aktarılmasını sağlar. Normal şebeke borusundan gelen suyu içerdiği ateşleme sistemiyle anında ıstır. Bunların yanında ürünleri silikon rezistans, elektrikli ve cam rezistans gibi pek çok alternatifte görebilirsiniz. Havalandırmaları sobalardan panellere kadar üretim sürecinde işlevsellik göstererek cihazları kullanabilmenizi sağlar. En kaliteli malzemelerin kullanılmasıyla üretilerek beklentilerinizi karşılamaya yönelik olarak tasarlanır. Su ısıtıcı rezistans cihazların yanında bazı nesneler ve malzemelerin sıcaklığını yükseltmek için de kullanılır. Aynı zamanda bu cihazlara termal enerji eklemek için de kullanılan bir düzenektir. Kullanılan alanları, fiziksel özellikleri, enerji tüketimi, ısıl dayanımı gibi faktörlere bağlı olarak bu ürünlerin kullanımını etkiler. Direnç modelleri olarak bilinen rezistanslar arasından özellikle ev aletleri ön plana çıkar. Ev aletlerinde yer alan gizli rezistör sistemi kahve makineleri ve çaydanlıklar gibi cihazlarda yer alır. Cihazların boyutlarına göre dirençlerin ebatları da değişiklik gösterir. Ayrıca dışarıdan görünmeyen yapısı ile kullandığınız cihazların görünümünde minimalist bir tasarıma izin verir. Minimum enerji tüketimi ile çok yüksek sıcaklıklara kadar dayanıklılık gösterir. Teknolojik, yeni ve güvenli kullanım deneyimi veren bu rezistans çeşitlerinin işlevselliğinden yararlanabilirsiniz.

Dayanıklı Yapılarıyla Rezistans Seçenekleri

Çamaşır makinesi rezistans çeşitleri ısıya karşı dayanıklılığının yanında lamba gibi çatlamaz bir akım sürdürerek suyu ısıtır. Sadece suyu değil makinenin içindeki aktarılan havayı da ısıtarak çamaşırlarınızı temiz bir şekilde yıkamaya yardımcı olur. Geniş çaplı kullanımı ile ocaklarda da yer alan rezistans sistemleri 12 volt rezistans modelleri ile sizin ihtiyaçlarınıza yanıt vermek için tasarlanır. Kullanım açısından oldukça avantajlı olan bu rezistans çeşidi kamp ya da teknelerde sıkça tercih edilir. İçerdiği düşük enerji tüketimi ile kaliteli işler başarabilir. Tel şeklinde olan rezistans çeşitlerinin yanında boru tasarımına sahip olan ürünler de bulunur. Boru şeklindeki rezistanslar farklı yapılardaki malzemelerin kolaylıkla ısı transferi yapabilmesini sağlar. Sauna, döner soba, buz çözücüler ve bobinler gibi çok daha fazlası için kullanılır. Kinetik enerjinin mekanik enerjiye dönüştürülmesiyle ve kimyasal enerjinin de termal enerjiye dönüştürülmesiyle birçok alanda insanlar için fayda sağlar. Bu dönüşümler için kullanılan rezistanslar doğalgaz olan evlerin ve ev aletlerinin yanında endüstriyel alanlarda da tercih edilerek kullanılır. Yüksek direnç sahibi olan bu ürünler uzun, ince ya da kalın gibi farklı tasarımlara sahiptir. Bu sayede kullanım alanlarına göre değişiklik göstererek geniş bir ürün yelpazesi sunar. İşlevsel özelliklerinden yararlanarak hemen hemen tüm cihazlar için kullanılan bu ürünlerden siz de faydalanabilirsiniz.

Hayatınızı Kolaylaştıran Rezistans Modelleri

Buzdolapları ve otomobiller için kullanılan cam rezistanslar standart ölçülerde ve özelliklerde karşınıza çıkar. Kişiye özel olarak üretilebilen bu rezistanslar farklı çıkış uçlarına sahip yapısı ve içerdiği özellikler ile birçok sistemle entegre edilerek de kullanılır. Boyut olarak değişiklik gösteren bu ürünleri kendi ihtiyacına yönelik olan ebatta da yaptırabilirsiniz. Cam rezistans çeşitleri arasından seçim yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan en önemlisi kullanım alanını göz önünde bulundurmanız gerekir. İkincisi de doğru rezistans seçimidir. Bu hususlara dikkat edildiği sürece uzun yıllar bu ürünleri kullanmaya devam edebilirsiniz. Rezistanslar yuvarlak ve yassı formda olabilir. Bunlardan yuvarlak rezistans modelleri genellikle kettle ve kahve makinesi gibi cihazlar için tercih edilir. İdeal ısıya ulaştığı zaman ısıl derecesini sabit tutarak kendini devre dışı bırakır. Böylelikle ürünler güvenle kullanım imkanı sunarak enerjiden de tasarruf etmenize yardımcı olur. Yassı rezistanslar da genişlik, kalınlık ve alaşım aralığına sahip çeşitli direnç tellerini içerir. Hassas tıbbi cihazlar ve teflon rezistanslı gibi farklı alanlarda kullanıma tercih edilir. Hayatınızı kolaylaştıran ve pek çok alanda karşınıza çıkan bu ürünlerden uzun yıllar yararlanılabilir. Enerji tasarrufu bakımından ve işlevselliği açısından gönül rahatlığıyla bu rezistans çeşitleri arasından bir tercihte bulunabilirsiniz.

İşlevsel Yapısıyla Rezistans Alternatifleri

Elektrik rezistanslar ve diğer ürün çeşitleri beklentilerinize karşılık üretilerek enerji üretimini ve tüketimini düzenleyen sisteme sahiptir. Ürün çeşitleri arasında yer alan serpantinli rezistanslar farklı boru ve serpantin çaplarında üretilir. İsteğe bağlı olarak değişik güç ve şekillerde de imalatını yaptırabilirsiniz. Boru çapları 6.5 ve 20 mm arasında olup talebe göre göre 20 mm ve 50 mm civarında da değişiklik göstermektedir. Serpantin tipi rezistans sistemleri 24V ile 500V DC arasında beslenme gerilimi üretebilir. Boru ve serpantin malzemesi ise ürünün kullanılacağı yere göre özel olarak belirlenir. Çeşitlilik arasında yer alan yağ ısıtıcı rezistanslar da içerdiği konveksiyon ve ışıma yolu ile çevresine ısı yayar. Bu sayede metal duvara aktardığı ısı uzun süre yağın sıcak kalmasını sağlar. Yağ ısıtıcı rezistans alternatifleri elektrik enerjisini güvenli bir şekilde ısıya dönüştürerek kullanabilmenize yardımcı olur. Isıtma elemanı olarak bilinen bu ürün ısıtıcının içerisine sıkışan, ayrıca odaya ısı yayan yağı ısıtır. Tüm yağ ısıtıcıları verimlilik odaklı olarak tasarlanıp sizin ihtiyacınıza sunulur. Endüstriyel kullanım alanlarında da öne çıkan yağ ısıtıcı rezistans çeşitleri kullanıldığı alan ve maddeye bağlı olarak seçilebilir. Asit ve kimyasal ortamlarda üzeri teflon kaplamalı olarak üretilmesi de mümkündür. Standart üretimin yanında özel rezistans ihtiyaçlarında da kişiye özel olarak üretilebilir.

Avantajlı Seçenekleri ile Rezistans Fiyatları

Rezistans fiyatları ürünlerin voltaj değerlerine, boyutlarına ve içerdiği alaşımlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Her bütçeye fiyat aralığında sunularak faydalanabilmenizi sağlar. Çeşitlilik arasında otoklav rezistans ve fişek rezistans gibi farklı ürünler de bulunur. Bunlardan otoklav rezistansların gözdeleri titanyum, krom ve cam gibi dayanıklı materyallerden üretilir. Böylelikle kimyasal malzemelerde kullanılarak, ağır sanayi, ameliyathane hizmetleri, cam sanayi ve asit gibi birçok alanda bu rezistans çeşidine ihtiyaç duyulur. Fişek rezistanslar da silindirik ve kübik şeklinde olan ısıtma ekipmanlarıdır. Aynı zamanda bu ürünlerin montajı da oldukça kolaydır. Plastik ve kauçuk işleme, gıda ve ahşap gibi farklı alanlarda kullanıma tercih edilir. Çeşitliliğe ek olarak çember rezistans ve boru rezistans gibi farklı ürünler de mevcuttur. Bunlardan çember rezistans modelleri endüstriyel alanların yanında farklı sektörler tarafından da kullanılır. Yüksek ısı ihtiyacı bulunan çalışma ortamlarına uyum sağlar. Birbirinden farklı sistemlerde ve makinelerde kullanım alanı bulan boru seçenekler, ticari ve bilimsel alanlarda da yüksek bir tercih edilme oranına sahiptir. İçerdiği kolay şekillenme özelliği sayesinde sistemler ile entegre edilerek kullanılabilir. Kullanım alanlarına göre yağlı, likit sulu ve kuru gibi farklı şekillerde üretilir. İhtiyacınıza yönelik olduğunu düşündüğünüz bu rezistanslar arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Rezistans çeşitleri ve fiyatları hakkında Hepsiburada üzerinden bilgi alabilirsiniz. En uygun rezistans çeşidini Hepsiburada üzerinden satın alarak güvenle kullanabilirsiniz.

Rezistans Ne İşe Yarar?

Rezistans kullanım alanlarına göre farklılık göstererek maksimum düzeyde ısı üretimine yardımcı olan cihazlardır. Hem ısı üretimi yapan hem de ısı dengesini koruyan bu cihazlar hayatınızın her alanında karşınıza çıkar.

Rezistans Çeşitleri Hangi Malzemelerle Üretilir?

Rezistans çeşitleri krom ve nikel gibi dış kısmı farklı alaşımlarla kaplı olan ürünlerdir. İnfrared teknolojisi ile desteklenen seramik yapılı rezistanslar, silikonlu ve kablolu gibi birden fazla malzemelerle farklı ürünler elde edilir.

Rezistans Nerelerde Kullanılır?

Hayatın bir parçası olan rezistans çeşitleri kahve keyfi yapmak için kullandığınız kahve makinesinden tost makinesine, mutfak için ihtiyaç duyulan küçük ev aletlerinde kullanılır. Bununla beraber büyük beyaz eşyalarda, fabrikalarda, kimyasal üretiminde de tercih edilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Rezistans Fiyatları

22 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Toplam 22 / 22 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?