Kuruluşu 1836 yılına uzanan Schneider Elektrik, Adolphe kardeşler ve Joseph-Eugene Schneider tarafından satın alınan dökümhanede çelik endüstrisi alanında üretime başlar. Enerji sistemleri, otomasyon çözümleri, donanım, yazılım ve destek servisleri alanlarında uzmanlaşmış bir Fransız şirketidir. 2016 yılında aktif 20 bin patenti olan şirketin dünya çapında 144 bin çalışanı bulunmaktadır.

Ürettiği bazı ürünler; dahili bina ve ev otomasyonu, anahtar ve prizler, endüstriyel güvenlik ve kontrol sistemleri, elektrik güç dağıtımı, elektrik şebeke otomasyonları, veri merkezleri için güç ve soğutma sistemleridir. 

Elektrik Tesisat Gereçleri

Schneider Elektrik firmasının geliştirdiği birçok parça bulunmaktadır. Alçak gerilim elektrik devre elemanları evlerimizde kullandığımız ekipmanlara verdiğimiz isimdir. Anahtar ve prizler, sigortalar, kaçak akım röleleri ve sigorta kutuları bunlardan bazılarıdır. Günümüzde alternatif gerilim monofaze (tek fazlı) ve trifaze (üç fazlı) olarak kullanılmakta ve Türkiye'de şehir gerilimi tek faz 220 Volt, üç faz 380 Volt olarak sağlanmaktadır.

Sigortalar; Tesisatlarda kullanılan kabloların üzerinden hasar vermeden geçebilecek akım oldukça yüksektir ve bu akım kullandığımız kontrolsüz seviyelere yükselirse kullandığımız cihazlara kalıcı hasarlar verebilir, yangınlara sebep olabilir ve ölümcül sonuçlar doğurur. Bunların önlenmesi için devrelere bağlanan sigortalar belli bir akım seviyesi aşıldığında hattaki elektrik akımını otomatik olarak kesen devre ayırıcılar yani anahtarlardır. Tek faz elektrik sistemleri için kullanılan bir kutuplu otomatik sigortalar 4 A, 6 A, 10 A, 16 A, 20 A, 25 A, 32 A ve 40 A gibi versiyonları vardır ve yaklaşık 230 V seviyelerinde çalışır.

Benzer şekilde üç faz elektrik sistemleri için üç kutuplu otomatik sigortalar bulunur.

Kaçak Akım Rölesi; Faz ve Nötr uçlar arasında akım farkı oluştuğunda devreyi otomatik kesen devre elemanlarıdır. Elektrik devresinde oluşacak bir kaçak durumunda 30mA üzerinde farz ve nötr uçlar arasında kaçak oluşursa bunu algılayabilir. Kaçak akım rölesi olan bir elektrik tesisatında çarpılmanız durumunda röle devreyi kesecek ve sizin akıma kapılmanızı önleyecektir.

Üç fazlı elektrik hatlarında nötr dahil 4 kontaklı kaçak akım rölesi kullanılır.

Termik Role; Bağlı oldukları devrede hatların ısınmasından kaynaklanan zararın önüne geçmek için kullanılır. Aşırı ısınma durumunda röle kontrol ettiği devredeki enerjiyi keser.

Kontaktör; Alternatif gerilimde yüksek akım ve gerilimden kaynaklanabilecek sorunları engellemede kullanılır. Elektrik motorlarının aşırı yük çekmek istemesi durumunda enerjilerini keserek devredeki diğer elemanlara zarar vermesini önler. Kontaktörler termik röleler ile birlikte kullanılırlar.

Motor Koruma Şalteri; Sigortaların hat kesme kapasitesi belli bir akıma kadardır. Yüksek akım çeken kaçak durumlarında devreyi kesebilecek devre elemanları şalterlerdir. Motor koruma şalterleri de bunun gibi yüksek akımla çalışan devrelerde kullanılır.

Sigorta Kutuları; Kaçak akım rölesi, sigortalar ve kontaktörler gibi devre elemanlarının sabitlendiği tek bir kontrol noktasında tutulması için düzenlemeyi sağlayan kutu modelidir. Sıva üstü ve sıva altı olarak duvarın içine yerleştirilen ya da dışarıdan duvara montajlanan modelleri vardır. Yuva sayısına göre çeşitlenir 8'li 12'li sigorta kutuları vardır.

Elektrik Sayacı Nedir?

Bir elektrik devresinde tüketilen elektrik miktarını kWh (kilo Watt saat) cinsinden belirleyen ölçü aletidir. Mekanik ve elektronik sayaç tipleri bulunmaktadır. Mekanik sayaçlar elektro manyetik alan etkisiyle indüklenen diskin yaptığı dairesel hareketin tur sayısı ile hesaplanır. İndüklenen kuvvet arttıkça dönüş hızı yükselir. Elektronik sayaçlar mekanik sayaçların hareketli parçalarla yaptığı işlevi elektronik devre elemanları ile yaparlar.

Çift yönlü sayaç olarak bilinen elektrik tüketimini hesapladığı gibi elektrik üretimini de hesaplayabilen sistemlerdir. Günümüzde elektrik tüketen konutlar, endüstriler veya kuruluşların yasal olarak elektrik üretme hakları bulunmaktadır. Bu üretim miktarını belirlemek için çift yönlü sayaçlar kullanılır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Schneider Electric Elektrik Sayacı

1029 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fiyat Aralığı
Toplam 24 / 1029 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?