Piston halkaları ya da diğer adıyla segmanlar, motorlu araçların silindir yataklarını ve piston parçalarını korumak için dizayn edilir. Yanma basıncını dengede tutmaya da yardımcı olan segman parçaları, motorun uzun ömürlü olmasını sağlar. Ayrıca; piston halkaları, motorun çalışması esnasında yanma odasına herhangi bir yağın sızmasını önler. Havayı ve yakıtı sızdırmaz hâle getirerek onları düzenli bir form içinde sıkıştırmaya destek olur. Araçların motor yapısına ve üretim teknolojilerine göre değişmekle birlikte, her piston üzerinde genellikle üç önemli piston halkası yer alır. Farklı ebatlara ve metal türlerine sahip olabilen bu halkaların her biri, motorun çalışmasına doğrudan yardımcı olur. İlk halka, ikinci halka ve üst halka gibi isimleri bulunan segman parçalarının kondisyonu oldukça önemlidir. Motorların piston deliklerine daha iyi uyum sağlaması için küçük yanal kesit alanlarına uygun olarak üretilen piston halkaları, sürtünme ve gerilimi önemli ölçüde azaltır.

Motorun silindir sayısı, yakıt türü, motor hacmi ve piston özelliklerine göre hazırlanan ve farklı performans önceliklerine göre dizayn edilen üst segman parçaları bulunur. Üst halka ya da sıkıştırma halkası olarak da bilinen ilk segman, pistonların dinamik bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bu halka, piston vuruşu üst noktaya geldiğinde yüksek basınç oluşmasını sağlar. Bariyer görevi görerek motorun yanma işlemi sırasında herhangi bir basınç kaybına uğramasına izin vermez. Üst sıkıştırma halkaları (UCR), pistonun genişleyen yanma gazlarının enerjisini krank miline aktarmasına müsaade eden yanma odası gazlarını da kontrol eder. Bu halkalar, aynı zamanda piston ve silindir duvarı arasındaki ısı aktarım işleminde de önemli bir rol oynar. Çeşitli kaplamalar ile dayanıklılığı artırılan üst sıkıştırma halkaları, motor gücünün kranklara aktarılmasını sağlayan en önemli ekipmanlar arasında yer alır.

İkinci sıkıştırma halkaları ya da düşük sıkıştırma halkaları (LCR), motor içinde bulunan yağı süpürür ve yağın yanma odasına ulaşmasını önler. Çalışma esnasında açığa çıkan gazları yakalamak ve silindir duvarına ısı aktarmaya yardımcı olmak için ikinci bir conta gereklidir. İkinci sıkıştırma segmanları; gri dökme demir, sünek dökme demir, yüksek alaşımlı çelik veya paslanmaz çelik gibi dayanıklı ve uzun ömürlü metallerden imal edilir. Sekonder sıkıştırma halkası olarak da bilinen ikincil halka, yanma odasının sızdırmazlığını sağlamak için üst düzey koruma sağlar. Segman grubu içindeki son halka olan yağ halkası; silindirleri, metalik duvar yüzeyleri, pistonları ve bilek iğnelerini yağlamak için motordaki pistonlar ile birlikte çalışır. Son segman, yanma sürecini dışarıda tutarak termal kontrolü kolaylaştırır. Motor yağını dengeli bir şekilde dağıttığı için yan yana dizilen pistonların ve motor bloğunun soğumasına da yardımcı olur.

Hemen hemen her motor için farklı özelliklere ve ebatlara sahip segman grupları üretilir. Motorların hacmi, yapısı, yakıt türü, silindir sayısı ve metal döküm tipi gibi hususlar, segman parçalarının çeşitliliğini artırır. Otomobiller, ağır nakliye taşıtları, tarım araçları, endüstriyel araçlar ve motosikletler gibi vasıtaların motor segman parçaları, sayı ve tasarım olarak birbirinden farklılık gösterebilir. Metal bilezikler şeklinde sıralanan segmanların düzgün çalışması, motor için büyük önem arz eder. Kullanıma bağlı olarak yağ halkaları üzerinde oluşan aşınmalar, kılcal çatlaklar ve deformasyonlar, yağ kaçaklarına ya da diğer adıyla yağ yakma sorununa zemin hazırlar. Çift kompresyon segman parçalarının aşınması ise silindir ve karterin birbirine temas etmesine neden olabilir. Bu durum, motor bloğunun ve pistonların aşınmasını hızlandırır. Eskiyen segmanlar; sürüş esnasında tekleme, gaz tepkilerinde gecikme, zor çalışma veya çekiş gücünün düşmesi gibi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, aracınızın motor bakımlarının düzenli olarak yapılmasına ve eskiyen piston halkalarının yenisi ile değiştirilmesine özellikle dikkat etmek gerekir.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Segmanlar

62 ürün var
 1. Araç Markası
 2. Markalar A-Z
  1. GOETZE
  2. Mahle
  3. Cey
  4. Iss/Nural
  5. Forsage
  6. Starklips
  7. Wolcar
  8. Bendez Oto
  9. ISS
  10. BGS
  11. GROS
  12. Vika
 3. Fiyat Aralığı
  -
 4. Satıcı A-Z

Segmanlar Kategorisindeki En Çok Satan Ürünler

DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/60007199
Başa dön