Şiş & Tığlar

Örgü Şişi & Tığlar

Örgü çok eski çağlardan beri hem giyim ihtiyacı için hem de hobi olarak kullanılan bir yöntem olmuştur. Giyim endüstrisi genellikle birçok el yapımı ürünü kullanır. İp ve şişlerle bazı yöntemlerle oluşturulan tekstil ürünleri, genç yaşlı herkesin kullandığı ürünler arasında yer alıyor. Son zamanlarda kullanıcılar kış kullanımına uygun örme ürünleri sıklıkla tercih etmektedir. Kullanıcılar için bir hobi olan örgü örmek, çeşitli aletlerle daha kolay hale getiriliyor. Bu aletler içerisinde kuşkusuz örgü şişi çeşitleri yer alıyor. Örgü iğnesi, daha ince detaylarla örgüler oluşturmanıza olanak tanıyan ve ipliklerin bağlanmasını kolaylaştıran bir araçtır. İstenilen örgü modeline göre şiş kullanmak örücülere büyük kolaylık sağlamaktadır. 

Örgü el yapımı bir uygulamadır. Bu yüzden örgü örerken eller çok yorulur. Bunu önlemek için şiş kullanmakta fayda var. Parmakların ve ellerin çok daha rahat bir şekilde örme eylemini hayata geçirebilmesi için çeşitli kalınlığa sahip olan şiş ve tığların kullanımına yer verilir. Her biri farklı numaraya sahip olan tığ modelleri daha çok tülbent ve yazma kenarlarına oya yapmak, mendil kenarlarını süslemek ve özellikle de havlu kenarlarına dantel ve piko için kullanılan araçlardır. Örgü işleminden farklı olarak daha naylon ve ince iplikler kullanılarak daha detaylı ve işlemeli işlerin yapılmasına fayda sağlar. Şiş kullanımı ise daha çok kalın iplikler ve kışlık ürünler örmede ön plana çıkar. 

Örgü Şişi ve Tığ Modelleri

En eski hobiler arasında yer alan örgü ve dantel, bu eylemi yapmaktan sıkılmayan kişiler için gerek anlamda aktif bir hobidir. Örneğin çeşitli iplik modelleri tercih edilerek misinalı örgü şişi gibi yardımcı malzemeler kullanılarak yapılan bir süveter, büyük emek ve zahmetle meydana çıkar. İpliklerin belirli bir düzende ve belirli bir yöntemle örülmesiyle oluşturulan örgüler, hem dekorasyon hem de giyim amaçlı pek çok üründe kullanılmaktadır. Özellikle soğuk kış aylarında en çok tercih edilen ürünler ise kazak, patik, atkı, bere, eldiven gibi örme ürünler oluyor. Kullanıcılar örmek için belirli kalıpları kullanırlar. Bu modeller sadece kullanıcıya fikir vermesi açısından değil, aynı zamanda daha hızlı işlem yapabilmeleri açısından da önemlidir. Kıyafetlerin yanı sıra dantel örmek ve havlular, tülbentler gibi el işlerinin kenarlarını süslemek de en popüler hobileri arasında bulunur. Şeritler, daha iyi üretim gerektiren ve üretimi daha zor olan ürünlerdir. 

Günümüzde ev dekorasyonu için pek tercih edilmese de birçok işlemeli ve gipürlü ürünler giyim sektöründe hala rağbet görmektedir. Örneğin dantelden yapılan gelinlikler pek çok kullanıcının öncelikli tercihi olmaya devam ediyor. Dantel ipliği, örgü ipliğinden çok daha incedir. Bu nedenle uygulanması ve işlenmesi oldukça zordur. Burada devreye giren tığ seti modelleri sayesinde ince ipliklerden oldukça hoş tasarıma sahip olan ürünler ortaya koymak ise her zaman daha kolay olacaktır. Özellikle de makine el örgü yün örgü tığ seti sayesinde tüm iplik çeşitlerini kullanarak ortaya harika parçalar koyabilirsiniz. Hem el yeteneğinizi geliştiren hem de hobileriniz sayesinde meslek dahi edinmenize olanak sunan Kezban tekstil renkli örgü şiş seti ise renkli tasarımı ile de dikkat çekmektedir. 

Çubuk şeklinde tasarlanan kalın örgü şişi modelleri ise boyut, kalınlık ve malzeme bakımından farklılık gösteren aletlerdir. Her örgü ve tığ işi için farklı bir örgü modeli bulunmaktadır. Örgü modelleri arasında kullanıcılar tarafından en çok beğenilen ürünler ise bambu şişler, plastik şişler, tahta şişler, vidalı şişler ve metal şişler oluyor. Aynı zamanda tek parça bir ürün örmek istediğinizde ise çelik telli misinalı şiş kullanımı devreye giriyor. Misina kısmında ördüğünüz kısım üst üste ilerliyor ve şişlerden çıkma ihtimali de en aza iniyor. Kullanıcılar örmeyi düşündükleri desene ve rahatlık derecelerine göre farklı örgü tığlarını ve şişlerini kullanabilirler. Önemli olan örgü örmeye başlamadan önce ne örmek istediğinize karar vermenizdir. Sonrasında modele uygun ip ve şiş seçmek gerekir. Kullandığınız örgü ipine göre iğne ya da şiş seçimi de önemlidir. Örgü ipi aldığınızda hangi iğnelerin, şişlerin iplere uyumlu olduğunu bilmeniz işlemleri daha da kolaylaştırır. İpiniz için doğru örgü boyutunu belirledikten sonra bir örgü modeli seçebilirsiniz ve uygun şiş yardımıyla da örmeye başlayabilirsiniz. Yün iplikler kullanarak kışlık kazak, süveter ve benzeri modeller örmek istediğinizde ise yabalı örgü yün tığ seti metal saplı modelleri tercih edebilirsiniz. Örgü esnasında ellerinizi terletmez, küf ve pas gibi sorunlar meydana gelmeden uzun yıllar kullanılmaya devam eder. 

Örgü Şişi ve Tığ Modelleri Neye Göre Seçilir?

Dokuma ve örgü işleri çok eski çağlardan bu yana geleneksel olarak yapılan bir meslek olarak da bilinir. Son zamanlarda evde geçirilen sürenin artması nedeniyle bir hobi alanına da dönüşen bu işleri giderek yaygın hale gelmeye de hızla devam ediyor. Örgü giymekten hoşlanan ya da sevdiklerine kışa özel örgü ürünler tasarlamak isteyenler için hem zihnen hem de duygusal olarak fayda sağlayan da bir araçtır. Bu faydalarının yanı sıra önemli olan örgünün nasıl, kaç beden ve hangi şiş ile örülmesi gerektiğidir. Bu nedenle malzemeleri temin etmeden önce örgü şişlerin ve tığların numaralı olduğunu bilmek önem arz etmektedir. Farklı tip ve boyutlarıyla birbirinden ayrılan bu tığ ve şişler sayesinde sizler de farklı renk tonlarına, farklı kalınlığa sahip olan ürünler örebilirsiniz. 

En sık tercih edilen şiş türleri arasında düz örgü şişleri yer alır. Çeşitli örgü tasarımlarını örerken çok daha aktif ve pratik şekilde örülmesine olanak sağlar. Düz şiş modellerinde genellikle 3, 4 ve 5 numara ön plana çıkar. Örgü kısmı sivri diğer ucu ise boncuklu tasarımlara sahiptir. Misinalı olan modellerde ise iki şiş arka kısmında misina ile bağlıdır. Çift taraflı şişler de farklı boyutlarda satışa sunulmaktadır. Şişlerin üzerinde “Örgü Şişi No: 5” gibi ibareler yer alır ve hangi numara olduğu kolaylıkla anlaşılır. Paket üzerinde belirtilen numaralara dikkat ederek temin etmek çok daha doğru örmeler yapılmasına da olanak sunar. Özellikle de atkı, bere ve kazak gibi daha kalın yapılı ürünler örmek istediğinizde kalın numara şişleri tercih etmek gerekir. Normal boyuttaki şişlere göre daha uzun olan bu şiş modelleri ile büyük şal ve battaniye gibi ürünleri de kolaylıkla örebilirsiniz. 

Örgü Şişi ve Tığ Modelleri İle Neler Örülebilir?

Örgü örmek hem oldukça keyifli hem de zamanı doldurmak için yapılan bir eylemdir. Kazaktan şala, battaniyeden dantele, hırkadan yeleğe, şapkadan atkıya, patikten çoraba her türlü giyim ürününü örgü şeklinde tasarlayabilirsiniz. Özellikle de kış aylarında başınızı, ellerinizi ve boğazınızı, göğsünüzü soğuktan korumak amacıyla kalın yapılı atkı, bere, eldiven setleri örebilirsiniz. Aynı zamanda daha büyük tonaja sahip ipler satın alarak bebek battaniyesi ya da tek kişilik battaniyeleri dahi örebilirsiniz. Çeyizlik ürünler örebileceğiniz gibi evinizde günlük dekorasyon amacıyla kullanabileceğiniz ürünler de örebilirsiniz. Önemli olan doğru numara şişi seçmek ve bu şiş ile örgü yapılabilecek en doğru kalınlıktaki ipi seçmektir. Bu sayede çok rahat bir şekilde örme işlemini tamamlar ve kısa süre sonra bitirerek tasarladığınız ürünü giymeye başlayabilirsiniz. Örgü örerken zihninizi boşaltabilir ve el yordamınızı da geliştirebilirsiniz. 

Örgü Şişleri ve Tığ Modellerinin Faydaları Nelerdir?

Anneanne ve babaannelerin vazgeçilmezleri arasında yer alan örgü işleri artık genç nesil arasında da en sevilen hobiler arasına yerleşmeyi başarmıştır. Trend halinde hayata yeniden kazandırılan örgü eylemlerine genelde ilk kez atkı örmeyle başlanmaktadır. Bazen zevk ve keyif için bazen de özel bir hediye için örülen örgü ürünler parmakların esnek olmasına olanak sağlar. Konsantrasyonun çok daha yüksek seviyede tutulmasına yardımcı olurken aynı zamanda ellerin daha hızlı çalışmasını da sağlar. Her zaman kaslar daha gergin kalır ve uzun bir ömre doğru ilk adımlar atılır. Birçok etkinlik gibi beyin egzersizi yapmak için oldukça ideal bir aktivitedir. O an eldeki tek iş o olduğundan ve buna odaklandığınızdan diğer tüm düşünce ve kötü duygulardan da arınmış olursunuz. Yaptığınız modele odaklanma, sıra ve ilmik sayısını takip etmek tıpkı bir puzzle çözer gibi keyif verir ve düzenli hareketlere kanalize olmanızda en büyük desteği sunar. 

Aynı zamanda başarı duygusunun tatmin edilmesini de sağlayan örgü işi özgün bir şekilde ve kısa sürede doyum duygusunu tatmanıza yardımcı olur. Rahatlamaya ve gevşemeye de faydası bulunan örgü örmenin hem çocuklar hem yetişkinler için ayrı güçleri ve faydaları bulunur. Stres hormonu düzeyinin çok daha normal seviyelere gelmesini sağlar. İnsan vücudunu yoğun düzeyde etkileyen ve hastalıkları beraberinde getiren anksiyete ve panik atağın da azalmasına yardımcı olur. Kan basıncını ve kalp atış hızını da düzenleyerek oldukça keyifli dakikalar geçirmenizi sağlar. En önemli faydalarından biri de Alzheimer hastalığına karşı güçlü bir etkisi olmasıdır. Yapılan bazı çalışmalar sonucunda örgü örmenin sigara ve alkolü bırakmada dahi etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca düzenli şekilde örgüye devam edildiği takdirde klinik olarak depresyonu azalttığı ve ellerdeki eklem iltihaplanmalarının önüne geçtiği de belirgin faydalarından birisidir. Örgü ören kişilerde var olan bilişsel bozukluklar da ortadan kalkmakta ve hafıza kaybı riski en aza inmektedir. 

Örgü Şişi ve Tığ Fiyatları

Bu hobiyi edinmek istediğinizde ve çeşitli örgü ürünler ortaya çıkarmak istediğinizde şiş ve tığ modellerini en doğru şekilde seçmeniz gerekir. İlk kez başlayacağınız takdirde öncelikle kalın şiş ve tığları kullanmak alışma sürecinde etkili olacaktır. Renkli tasarımlarına, numaralarına, kalınlık ve boyutlarına bağlı olarak örgü şişi fiyatları değişiklik gösterir. Bu nedenle sabit bir örgü şişi fiyatı mümkün değildir. Aynı şekilde tığ fiyatı tek bir model üzerinden belirlenmez. Çeşitlerine, tasarımlarına ve set şeklinde satışa sunulmalarına bağlı olarak tığ fiyatları farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak bakıldığında tüm bu ürünlerin fiyatlarının son derece uygun olduğunu ve örgü hobisine başlamak için engel teşkil etmediğini görebilirsiniz. 

Örgü Şişi ve Tığ Modelleri Kaç Numaradır?

Örgü şişleri ve tığ modelleri 3 numaradan başlar ve 15 numaraya kadar ilerler. Numara arttıkça modellerin kalınlığı da artış gösterir. 

Örgü Şişi ve Tığ Modelleri Nasıl Tutulmalıdır?

En sık kullandığınız elinizle ilmek alma kısmını tutmalısınız. Kullanmadığınız diğer elinizde ise ip dolanmış olmalıdır. 

Örgü Şişi ve Tığ Modellerine Göre İplik Seçimi Nasıl Olmalıdır? 

Numaraya uygun kalınlıkla iplik seçilmelidir. Bu sayede örgü çok daha tok durur. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Örgü Şişi & Tığlar

3592 ürün listeleniyor
Tulip
Sultan
Yabalı
Nazik Endam
Atmaca Tuhafiye
Berqnet
Open Cart
BYR
Ercü
Filyarn
KnitPro
Leff28
Tunç
Simisso
Nazarone
Shuma
İTHAL
Elegantshop
P Parla
Nurge
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 3592 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?