Şişe Vernik

Vernik, evinizdeki mobilyalarda, ofisinizde yapımında demir ve tahta kullanılan birçok eşyanızda yer alır. Eşyaları koruyup, onlara parlak rengini veren verniğin kullanım alanına ve amacına göre birçok çeşidi vardır. Verniği eşyalarınıza kendiniz uygulayacaksanız, satın almadan önce vernik çeşitleri ve kullanım alanlarına göz atmanızda fayda olacaktır.

Vernik Nedir?

Reçine bazlı bir madde olan vernik, genellikle mobilya ve boyacılık sektöründe kullanılan, sürüldüğü zeminde parlak, koruyucu bir katman oluşturan yardımcı araçlardır. Mobilya gibi eşyaların; nem, kir, haşere gibi dış etkenlerle etkileşimini kesmek için kullanılır. Boya ve cilaların inceltilmesinde de rol oynayan bu sıvılar, kendi içinde de üç ana gruba ayrılır.

Vernik Çeşitleri Nelerdir?

Kimyasal yapısı ve işlevleri sebebiyle vernik çeşitleri üç grupta toplanır. 

Selülozik Vernikler

Bitkilerin selülozlarından faydalanarak yapılması sebebiyle selülozik adını taşıyan vernik türüdür. Tiner ile kolaylıkla inceltilebilir. Çabuk kuruması sebebiyle çokça tercih edilen selüloz, kullanıldığı zemine tozun yapışma ihtimalinin az olması nedeniyle de kullanıcısına avantaj sağlar. Zevkinize göre parlak, mat ve saten görünümü tercih etme özgürlüğü tanır. Parlak ve mat vernikleri birbirine karıştırmanıza olanak sağlar ve bu sayede dilediğiniz parlaklık veya matlığa ulaşabilirsiniz. Yapışkan yapısıyla sürüldüğü zeminle bütünleşen selülozik verniğe, bu özelliği sebebiyle mobilya, hediyelik tahta eşya ve dekor malzemelerinde çokça rastlarsınız. Şeffaf yapısıyla eşyaların orijinal rengini bozmadan uygulanır.

Sentetik Vernikler

Sentetik vernikler ham madde olarak reçinenin kullanıldığı, geç kuruyan ve nispeten daha dayanıklı bir malzemedir. Uzun süreler suda kalması sebebiyle teknelerde, tahta - metal karışımı maddelerden üretilen eşyaların metal kısımlarında da sentetik vernikler kullanılır. Sentetik tiner ile inceltilebilen bu vernikler geç kuruması sebebiyle toz toplama riskiyle sizi karşı karşıya bırakır. Bunun önüne geçmek için tiner kullandığınız eşyalar kuruyana kadar, onları tozdan uzak, kapalı bir alanda muhafaza etmenizde yarar var. Eşyalarınızın darbelere karşı daha dayanıklı hale gelmesini istiyorsanız, yine sentetik vernikle bir kat boyamak size yardımcı olacaktır.

Poliüretan Vernikler

Vernik çeşitleri arasında en dayanıklı olanıdır. Eritilmiş suni reçine kullanılarak elde edilen bu vernik türü, profesyonel mobilya alanında çokça tercih edilir. Sertleştirici ekleyerek kullanılan poliüretan vernikler, kimyasal madde ve çözücülere karşı savaşmak konusunda da başarılıdır. Sertleştirici ile birlikte kullanıma hazırlanan verniğinizi 10 saat dolmadan kullanmanız gerekmektedir. Aksi halde verniğiniz sertleşerek zemine uygulanamaz hale gelir. Poliüretanları zemine fırça ile getirmeniz mümkün olmadığından yüksek basınçlı püskürtme tabancaları kullanmanız gerekir. Verniğinizi elde etmek için sertleştirici ve poliüretanı karıştırdığınız kaplarınızı da işleminiz biter bitmez poliüretan tinerle temizlemelisiniz. Aksi halde verniğiniz kaplarda sertleşir ve eşyalarınızı kullanılamaz hale getirir. Parlak ve mat seçme şansı tanıyan poliüretan vernikler, zemine uygulandıktan 2-3 saat sonra donar. Birkaç gün içerisinde ise verniklediğiniz eşyalarınız kullanılabilir hale gelir. 

Eşyalara Kendiniz Vernik Uygulayabilir misiniz?

Gelişen teknoloji ve teknikler sayesinde vernikleme işlemini, evinizde veya dışarıda kendiniz kolayca gerçekleştirebilirsiniz. İhtiyacınıza göre mat, parlak, yarı parlak veya yarı mat gibi hazır vernik çeşitlerinin satışa sunulmasıyla birlikte vernikleme işlemi herkesçe yapılabilir hale geldi. Sprey tüpleri şeklinde de satın alabileceğiniz verniklerle eşyalarınızı kendi başınıza kolayca vernikleyebilirsiniz.

Vernikleme Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vernikleme işlemini kapalı alanda yapmamaya özen gösterin. Kapalı alanda yapacaksanız da mekanınızı mutlaka havalandırıyor olun. Gözünüze gözlük ve ağzınıza maske takmayı unutmayın. Olası bir kimyasal etkileşiminde elinizi, yüzünüzü sabunlu ve bol suyla yıkayın. Vernikleme işlemi yaptığınız yerin gıdalardan uzak olmasına dikkat edin. Verniğinizle birlikte size verilen talimatları mutlaka okuyarak işleme başlayın.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Vernik Fiyatları ve Modelleri

537 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 26 / 537 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?