Şövale

Şövale Seçenekleri ve Avantajları

Resimleri yaparken ve sergilerden büyük kolaylık sağlayan şövale modelleri, temel resim sanatı ekipmanları arasında yer alır. Özellikle tuval üzerine resim yaparken, tuvalin sabit durmasını sağlayan bu özel ürün, resim sehpası olarak da adlandırılır. Çoğunlukla farklı ağaç türleri kullanılarak üretilen şövale seçenekleri, değişik ebat ve model seçenekleri ile farklı ihtiyaçlara yanıt verir. Sanatsal malzemeler üreten markalar tarafından tek tek ya da setler halinde satın alınabilen resim malzemeleri arasında bulunan şövale büyük ya da mini ölçülerde olabilir. Masa üstü kullanım için tasarlanan mini seçenekler ya da daha büyük boy ürünler değişik avantajlar sunar. Atölyede ya da masa üstü kullanıma uygun modellerin yanı sıra çantalı ya da stüdyo tipi şövaleler de yaygın olarak tercih edilir. Genelde 3 ayaklı olarak tasarlanan bu ürünün ebatlarının kullanılacak tuvalin boyu ve özellikleri ile birlikte düşünülmesi gerekir. Tuvale göre çok küçük kalan ürünler de, tuvale göre çok büyük ebattaki modeller de resim yaparken ciddi güçlük oluşturabilir. Hem boy hem tuvali sabitleme aparatlarının ayarlanabilir olması bu tip sorunları en aza indirir. Resim sanatına yeni başlayanlar için özel olarak geliştirilen setler içinde de değişik şövale seçenekleri bulunur. Resim ya da çizim yaparken kullanılacak pek çok malzemenin yer aldığı şövale seti seçenekleri, özellikle başlangıç aşamasında olanlar için doğru bir tercih oluşturur.

Değişken ve ayarlanabilir bacak ölçüleri istenen yüksekliğin kolayca elde edilmesini sağlarken, şövale kullanırken tercihe göre ayakta ya da oturarak çalışılabilir. Ürünün boyunun ayarlanabilir olması sergileme esnasında da avantaj oluşturur. Sanat eğitimi veren kurum ve kursların yanı sıra bireysel kullanım için de yoğun olarak tercih edilen şövale çeşitlerinin düzgün bir zemine dengeli biçimde konulması gerekir. Bacak boylarının ve açılarının doğru biçimde düzenlenmesi, tuvallerin dengeli biçimde oturtulması ve doğru sabitleme özellikleri daha konforlu bir kullanım için büyük önem taşır. Şövalenin doğru ayarlanması aynı zamanda doğru oturma biçimini bulmayı da kolaylaştırır. Bu özel ürün, özellikle uzun süreli çalışmalarda daha verimli ve rahat bir çalışma ortamı oluşturur. Bazı modellerin ön kısmında resim malzemelerinin konulduğu küçük gözler bulunur ve bu gözler resim yaparken büyük kolaylık sağlar.

Masa Üstü ve Mini Şövale Çeşitleri

Şövale türleri arasında A tipi, H tipi, açık hava şövalesi ya da masa üstü modeller gibi bir çok seçenek bulunur. Şövaleler küçük atölyeler ya da ev gibi alanlarda geniş yer kaplar ve çok sayıda kişinin aynı mekanda çalışması durumunda geniş alanlara ihtiyaç duyulur. Katlanır ürünler kullanım sonrası kolayca kaldırılabilir olduğundan yaygın biçimde tercih edilir. Resim yapma işlemi sonrasında az yer kaplayacak biçimde depolanabilen bu modeller, resim sergileri için de öne çıkan ürünler arasında yer alır. Benzer biçimde küçük ev ve ofislerde resim çalışmalarını daha rahat yürütmek için mini şövale seçeneklerine başvurulabilir. Mini ve küçük modeller aynı zamanda kolayca taşınabilme ve depolanabilme özellikleri ile de öne çıkar. Resim yapanları açık hava ve manzara resimleri başta olmak üzere farklı alanlarda resim yapma olanağı tanıyan küçük modeller, hafif yapılarıyla da tercih listelerinde yerini alır. Bağlantı noktaları yüksek kaliteli malzeme kullanılarak üretilen bu ürünler, dikkatli biçimde açılıp kapatılmaları durumunda uzun yıllar dayanıklılıklarını koruyabilir. Şövale ile birlikte kolayca taşınabilecek tabure, katlanır sandalye gibi ürünlere de ihtiyaç duyulur ve farklı mekan çalışmaları için doğru oturma konumu bu ürünlerle sağlanabilir. Masa üstü kullanımı için üretilen minimal tasarımlı ürünler, değişik ölçülerde olabilir. Ayakları ayarlanabilir olan ve farklı boylardaki tuvallerin kolaylıkla yerleştirilebildiği bu ürünler, ışığa göre tuvale farklı açılar vermeyi mümkün kılar.

Çantalı şövale çeşitleri de taşımada ve kullanımda sağladıkları ekstra kolaylıklar nedeniyle yoğun olarak tercih edilir. Hafif malzemeden üretilen ve oldukça pratik biçimde kurulup katlanabilen çantalı modeller, farklı mekanlarda ve açık havada çalışmayı kolaylaştırır. Klasik ayaklı mini ve katlanır şövale seçeneklerinin yanı sıra dört ayaklı, çok destekli, tekerlekli gibi farklı tasarımlar da tercih edilebilir. Klasik modeller genellikle 175 cm civarında farklı boy ve ölçülerde olabilir. Çocuklar başta olmak üzere daha kısa boylu modellere ihtiyaç duyanlar için değişik boy ve ebatlarda modeller de bulunabilir. Eğitim çağındaki çocukların resim çalışmaları için daha kısa boylu modeller öne çıkar. Çoğu model ayarlanabilir ayaklara ve büyüklüklere sahip olduğundan kullanacak kişinin rahat edeceği biçimde şövalenin sabitlenmesi mümkün olabilir.

Özel Şövale Tipleri ve Özellikleri

Farklı ihtiyaçlara uygun olarak değişik özellikler taşıyan şövale seçenekleri ön plana çıkar.Yağlı boya ile çalışma yapılacak şövale ile üzerinde sulu boya çalışması yapılacak şövale farklı özellikler gösterir. Akışkan özellikteki boyalar için yatay ürünlerin seçilmesi daha doğru bir tercih olabilir. Yağlı boya ve akrilik boyalarda ise dik konumdaki tuvaller üzerine yapılacak boyamalar daha etkili sonuçlar verir. Masa üstü şövale ya da mini şövale modelleri daha uygun fiyat seçenekleri sağlamaları yanında kullanım kolaylıkları ile de tercih edilebilir. Az yer kaplayan, kolay taşınabilir modellerin işlevi ile büyük ebatlı ve geniş modellerin avantajları farklı olabilir. Çantalı olarak tasarlanmış ya da katlandığında oldukça kolayca biçimde taşınır hale gelen modeller de önemli kullanım kolaylığı sağlar.

A tipi şövale denilen üç ayaklı modeller görünümleri A harfini andırdığı için böyle isimlendirilir. 130 cm genişliğine kadar tuvalleri rahatlıkla ve güvenle taşıyabilen bu modeller, ayarlanabilir çubuk ve tuval plakaları ile büyük avantaj sağlar. Her yaş ve düzeyde gönül rahatlığıyla kullanılabilen A tipi modeller, hem oturarak hem ayakta iken çalışmayı mümkün kılar. Kolayca düzleştirilen ve fazla yer kaplamayan bu modellerin değişik ölçülerde seçenekleri bulunabilir. H tipi şövale seçenekleri ise özel stüdyoya sahip sanatçılar tarafından tercih edilir. Çok daha büyük tuval ölçülerini güvenli biçimde taşıyabilen bu modeller, esas olarak kare bir taban yapısı ile değişik yükseklik ve eğim sunan bir yerleştirme alanı sunar. Daha sağlam ve güçlü yapıdaki H tipi modeller de çoğunlukla katlanabilir yapıda tasarlanır. Ağır ve büyük yapıları nedeniyle tekerlekli olarak üretilen bu ürünlerin sürükleyerek hareket ettirmek mümkün olur. Daha özel ve büyük sanatsal çalışmalar için ise dev şövale denilen büyük şövale seçenekleri devreye girer. Sabit ve çok ağır olarak tasarlanan bu ürünler çok büyük tuvalleri dahi taşır. Sağlam biçimde sabitlenen tuvaller üzerinde uzun erimli çalışmalar yapmak bu sayede mümkün hale gelir. Taşınabilir ve ayarlanabilir iç mekan modellerinden dış mekan kullanımına uygun hibrit modellere sayısız şövale seçeneği arasından rahatlıkla seçim yapılabilir. Ahşap ya da hafif metaller kullanılarak tasarlanan bu modellerde resim malzemelerin konulacağı özel bölmeler bulunabilir.

Profesyonel Kullanım İçin Kusursuz Modeller

Resim sanatı ile profesyonel olarak uğraşan ressamlar ve eğitmenler, çoğunlukla yüksek kaliteli ağaç türleri kullanılarak üretilmiş modelleri tercih ederler. Kaliteli ahşap türleri kullanılarak üretilen, doğru biçimde zımparalanmış ve fırınlanmış ürünler, daha verimli ve uzun ömürlü bir kullanım sunar. Dengeli ve sağlam yapıları ile resim yaparken büyük kolaylık oluşturan üstün performans ürünleri, ressamların yanı sıra grafikerler, teknik çizim yapanlar ve mimarlar tarafından da kullanılır. Profesyoneller için tasarlanan modeller biraz daha yüksek ve büyük ölçüler oluşturur. Şövale ölçüleri ile yapılacak resmin tuval ölçüleri arasında doğru orantılı bir ilişki bulunur. İyi bir şövalenin farklı tuval boyları ile uyumlu olması ve tuvali ideal biçimde sabitlemeye imkân tanıması gerekir. 2,50 metre boyundaki dev modeller, daha geniş tuval yüzeylerine resim yapmayı mümkün hale getirir. Büyük ebatlı resimleri sergilemek için de daha büyük şövale ölçüleri gerekir. Şövale alırken bu ihtimallerin düşünülmesi, kullanılması planlanan tuval büyüklüğünü göz önünde tutulması tavsiye edilir. Öncesinde şövale hakkında bilgi toplamak da şövale satın alırken doğru kararı vermeyi kolaylaştırabilir.

Şövale ayak yapısından boyuna, genel tasarım özelliklerinden ağaç türüne birçok etkenin göz önünde tutulması doğru karar vermeye yardımcı olur. Şövale yapımı için başta çam, gürgen, kayın gibi dayanıklı ağaçlar olmak üzere değişik türdeki ağaçların sağlam kısımları kullanılır. Kayın ağacı oldukça özel ve güçlü bir ağaç olduğundan, bu ağaçtan üretilen modeller yüksek soğuk ve sıcak düzeylerinde şekil bozuklukları yaşamaz. Hareketli aksamları metal malzemeden yapılan kısmen ahşap kısmen metal modeller olduğu gibi, tamamen metal malzeme kullanılarak üretilen seçenekler de bulanabilir. Başta pirinç gibi özel madenler olmak üzere değişik malzemelerden oldukça işlevsel ve estetik şövale seçenekleri tasarlanabilir.

Profesyonel sanatçılar tarafından da masa üstü şövale modelleri tercih edilebilir. Sehpa, masa gibi yüksel eşyaların üzerine konularak kullanılan bu mini modeller arasında düz tabanlı, eğimi ayarlanabilir ve yüksekliği değiştirilebilir pek çok model bulunur. Çalışma kolaylığına ve yapılan eserin ihtiyacına göre ayakta ya da oturarak çalışmak mümkün olabilir. Tuvalin ya da üzerine çalışma yapılacak tuvalin büyüklüğü de kullanılacak şövale ölçüleri üzerinde etkili olabilir.

Şövalenin Kullanmanın Sağladığı Avantajlar

Resim yapma ve sergileme aşamalarını daha kolay hale getiren şövale, tuvali dik durumda tutarak tasarım ve boyamayı kolaylaştırır. Hafif eğimli açılar da sanatçılara kullanım kolaylığı sağlar. Doğru perspektifin oluşturulmasından uzun süreli çalışmalarda beden sağlığının korunmasına sayısız faydası olan bu özel ürün, hem estetik hem sağlık açısından büyük önem taşır. Resimler genel olarak dik bir konumda görüldüğü ve duvara asılarak sergilendiği için resim çalışmalarının da benzer bir konumda yapılması gerekir. Doğru görüş ve perspektifi bulmayı kolaylaştıran dik ya da hafif eğimli açılar şövaleler yardımıyla kolayca elde edilebilir. Doğru görüş perspektifi sunan şövaleler, daha doğru ve etkileyici çizimler yapılmasını kolaylaştırır. Soyut resimler ya da manzara çalışmalarında perspektif hataları kısmen tolere edilebilse de, özellikle portreler gibi perspektifin ve ölçülerin kritik önem taşıdığı çalışmalarda şövale kullanmak daha da önem kazanır. Doğru perspektifi sağlamak için doğru oranları kullanmayı mümkün kılan şövaleler, sağladıkları hareket serbestliği ile de öne çıkar. Tuval şövale üzerine doğru biçimde yerleştirildiği ressam ayakta ya da oturarak çalışılabilir, hareket halinde olabilir ya da daha sağlıklı bir duruş için daha uzun süre yorulmadan resim yapmaya devam edebilir. Dikey yüzeyler yerine masa, sehpa gibi yatay düzeylerde yapılan çalışmalarda eğilme ve yaslanma gibi olumsuz davranışlar kalıcı şekil bozukluklarına yol açabilir. Vücudun belirli kısımlarına uygulanan sürekli baskı ağır ve yorgunluk hissini artırabilir. Ayrıca şövale kullanırken vücut tamamen serbest olduğu için bilek hareketleri çok daha özgür biçimde gerçekleştirilebilir. Fırça darbelerinin istenen doku ve şekilleri vermesi açısından büyük önem taşıyan bilek hareketleri, konforlu ve etkili bir çalışma için büyük önem taşır. Daha rahat hareket edebilen ve beden sağlıklarını zorlamayan sanatçılar bu sayede daha hızlı ve verimli bir çalışma yürütebilir. Yapılan çalışmaya farklı açılardan bakma ve bittiğinde nasıl görüneceğini takip etme olanağı da tanıyan şövale seçenekleri, kişi portreleri ya da

reprodüksiyonlar gibi bakarak yapılan resimlerde de kolaylık sağlar. Sanatçıya hem kaynak resme hem de resim yapılan tuvale aynı anda ve benzer açıdan bakabilmek imkânı tanıyan bu özel aparatlar, ışık ve parlama gibi sorunların da kolayca görülmesini kolaylaştırır. Ayrıca şövale ile çalışmak sıvı dökülmesi gibi kazaların önlenmesine de yardımcı olur.

Farklı Şövale Modelleri Fiyat Seçenekleri

Farklı tiplerde ve değişik ölçülere sahip olan şövaleler fiyatları bakımında da farklılık gösterir. Yapımından kullanılan ahşap ya da metal malzemelerin türü, kalitesi ve özellikleri de şövale fiyatları üzerinde etkili olur. Yapılan resmin türü, kullanılan boyanın çeşidi, tuvalin büyüklüğü, çalışma alanının özellikleri ve kişisel tercihler de şövale seçimini etkileyen faktörler arasında yer alır. Sanatçılar ile kullandıkları eşyalar arasında zamanla bir bağ oluşabildiğinden şövale seçenekleri uzun yıllar gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Yüksek kaliteli malzemeden üretilmiş, sağlam ve dayanıklı modellerin tercih edilmesi uzun vadede daha avantajlı fiyatlar elde edilmesini sağlar.

Yeni başlayan sanatçılar için A ya da H tipi şövaleler tercih edilirken, resim yapmak için geniş bir alana sahip olan profesyonellerin ise büyük boy bir H tipi ya da dev bir tek direkli modeli tercih etmesi tavsiye edilir. Açık havada çalışmayı yeğleyenler için özel taşınabilir modeller daha doğru bir seçim oluşturur. Tüm bu şövale modellerinin fiyatları farklı düzeylerde olduğundan ayrılan bütçeler de büyük önem taşır.

Hepsiburada’nın geniş ürün yelpazesi içinde A ve H tipi modellerin dışında farklı sanatsal malzeme markalarının masa üstü, taşınabilir, portatif, çantalı ve mini şövale seçenekleri de bulunabilir. Hafif alüminyum malzemeden üretilmiş seçenekler de tercih listelerinde kolayca yer bulabilir. Uygun fiyat seçenekleri ile her bütçeye ve her ihtiyaca uygun modeller sunan Hepsiburada, dönemsel kampanyalarla çok daha cazip şövale fiyatları sunar.

Hangi Ebatta Şövale Satın Almalıyım?

Şövaleler 15 cm gibi çok küçük promosyon modellerinden 2,5-3 metreye varan genişlikte büyük modellere uzanan bir zenginlik sunar. Çalışma mekânının yapılması planlanan resmin büyüklüğüne, kullanım alışkanlıklarından tercih edilen şövale türüne pek çok faktör ebatlar üzerinde etkili olabilir. Başlangıç için taşıması daha kolay ve işlevsel ürünlere yönelmek, geniş bir stüdyoya olanağı varsa daha büyük modelleri seçmek gerekir. Taşınabilir, katlanır ve masa üstü modeller her dönem işlevsel modeller olarak tercih edilebilir.

Şövale Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Uygun ayarlamaların yapılmasının ardından doğru denge bulunduğunda şövaleyi sabitlemek büyük önem taşır. Mekanın genişliğine ve özelliklerine bağlı olarak şövale ebatlarını belirlemek; sık yer değiştirme söz konusuysa taşınabilir modellere yönelmek gerekir.

Şövale Neden Dik Olarak Kullanılır?

Yağlı boya, akrilik boya gibi malzemelerle resim yaparken dik bir yüzeyde çalışma pek çok açıdan fayda sağlar. Şövale üzerinde dik bir açıyla çalışma doğru perspektif ve ışığı görebilme olanağı yanında toz ve kir tutma riskine karşı da fayda sağlar.

Şövale Nasıl Kurulur?

Demonte olarak satın alınan ya da taşıma gibi nedenlerle demonte edilen şövaleler, kolayca yeniden monte edilebilir. Birleştirme parçaları ve özellikleri düşünülerek, varsa montaj şemalarından yararlanarak çoğu şövale türünü kolayca kurmak mümkün olabilir. Katlanır ve taşınabilir modeller ise basit hareketlerle kullanıma hazır hale getirilebilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Şövale Fiyatları

538 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 538 ürün
DSACategoryId/2147483643/21027386/21028264/292989