Spor Şapka

Spor şapkaları; koşu, tenis, kayak ve golf gibi bir çok spor dalı için çeşitli hava koşullarında ihtiyacınız olan korumayı sağlar. Soğuk havalar için tasarlanan termal şapkalar, rüzgâr, yağmur ve dondurucu soğuk ile mücadele etmeye ve antrenmana devam etmenize yardımcı olur. Yaz şapkaları ise güneş ışıklarını gözünüzden uzak tutmayı ve aşırı terleme sonucu oluşabilecek görüş sorunlarını önlemeyi sağlar. Spor şapkası türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek, hangisinin sizin için uygun olduğunu seçmenize yardımcı olabilir.

Spor Şapka Hangi Malzemeden Yapılır?

Spor şapka satın alırken, yapacağınız spordan bağımsız olarak, ilk adımda mevsim koşullarını dikkate almanız gerekir. Tüm spor türleri için her şapka modelinin hem yazlık hem de kışlık versiyonlarını bulabilirsiniz. Örneğin kışın kullanacağınız bir tenis şapkası, yüksek sıcaklıkta kullanılan ve terlemeyi önleyen yazlık tenis şapkası modellerinden daha farklı malzemelerden üretilir. Farklı şapkalar farklı mevsimler için uygundur. Kış sporları için üretilen şapkalar, genel olarak başınızı sıcak tutmak için termal özelliklere sahiptir. Birçok model su ve rüzgâr geçirmezlik gibi ek özelliklerle gelir.

Yaz sporları için tasarlanan şapkalar ise parlak güneş ışığını, sıcaklığı ve yüksek aktivite nedeniyle oluşan teri gözünüzden ve yüzünüzden uzak tutmayı amaçlar. Bu nedenle yazlık şapkalarda, nem emiciliği yüksek malzemeler ve güneş ışığını kesmek için geniş açılı bir vizör kullanılır. Hem yaz hem de kış sporları için üretilen şapka modellerinde UV korumalı kumaş seçeneği bulunabilir. UV koruması, güneşin zararlı etkilerinden korunmanızı sağlar. Birçok kumaşta UV koruması özel bir boya formülü ile sağlanır.

Atletik giysilerde olduğu gibi, spor şapkaları da doğal malzemelerden (yünü veya pamuk) veya sentetik liflerden (polyester, polar mikrofiber veya naylon) yapılabilir. Doğal malzemeler, özellikle yünden yapılanlar, genellikle termal özellikleriyle öne çıkar. Yün şapkalar, terlemeyi ve kokuyu emmek için doğal bir yeteneğe sahiptir. Polyester, polar ve mikrofiber gibi suni malzemeler, teknik dokumalar için çeşitli şekillerde işlenebilir. Hava akışının önemli olduğu sporlarda, nem yönetimini artıracak şekilde tasarlanabilir. Polyester malzemelerle yüksek dayanıklılığa sahip, son derece hafif ve ince şapkalar üretilebilir.

Spor Şapkası Satın Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Bazı sporlar, konfor, güvenlik ve yalıtım gibi nedenlerden ötürü kaskın altına şapka giyilmesini gerektirebilir. Bisiklet, motor, kayak ya da snowboard kasklarıyla beraber kullanabileceğiniz bir şapka satın almak istiyorsanız, şekil, boyut ve malzeme gibi temel özelliklere dikkat etmeniz gerekir. Kaskın altına rahatça giyebileceğiniz bir şapka için daha ince ve daha az yer kaplayan şapka modellerini tercih edebilirsiniz. Hafif yaz şapkalarından çok yönlü bantlara kadar eşitli tasarımlara sahip aksesuarlar arasından seçim yapabilirsiniz.

Beyzbol şapkalarının performans aksesuarlarından çok, günlük kıyafetlerle eşleştirilen bir aksesuar olarak kullanımı yaygındır. Bununla  birlikte yaz aylarında uzun saçları, güneşi ve yağmuru gözlerden uzak tutmak için birçok koşucu tarafından tercih edilir. En iyi beyzbol şapkası için seçim yaparken; nem emiciliği yüksek, yeterli havalandırmaya sahip, hafif ve yaptığınız spora özel beyzbol şapkalarını tercih edebilirsiniz.

Tenis şapkaları güneşten korunmak için ana aksesuarlardan biridir. Tenis oynarken, kapalı bir kortta oynuyorsanız şapkaya ihtiyacınız yoktur. Ancak açık kortta oynuyorsanız, güneş ışığının doğrudan yüzünüze veya gözlerinize çarpmasını önlemeniz gerekir. Güneş koruması, parlak ışığın neden olabileceği performans sorunlarının üstesinden gelmenize yardımcı olur. Açık alanda tenis oyarken terlemeniz kaçınılmazdır. Aşırı terlemenin gözlerinizde neden olacağı olumsuz etkilerden korunmak için ter bandı olan bir tenis şapkası satın alabilirsiniz. Tenis şapkasının sizin için konforlu olmadığını düşünüyorsanız, şapka yerine teniz vizörlerini tercih edebilir, güneşten korunabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Spor Şapka Fiyatları

4958 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 4958 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/369685/60000546/363703