Gök cisimlerini daha yakından görmek istiyorsanız veya amatör bir gözlemciyseniz sizin bir adet teleskoba ihtiyacınız var demektir. Teleskoplar çıplak gözle bile büyüleyici görünen gezegenlerin, bu gezegenlere ait uyduların ve uzayda yer alan galaksilerin yüzlerce hatta binlerce kat büyük hallerini sizlere gösteriyor.

Teleskop Nedir? Ne İşe Yarar?

Uzaktaki nesneleri büyütme amacıyla kullanılan teleskoplar, çıplak gözle görülmesi mümkün olmayan veya görülse bile daha yakından ve ayrıntılı bir şekilde incelemek isteyebileceğiniz gök cisimlerini bu amaç doğrultusunda insanların görebileceği kadar yakınlaştıran aletlerdir.

Teleskoplar sayesinde insanoğlu 4 asır boyunca uzayın derinliklerini keşfetmiş ve elde etti veriler sayesinde dünya ve çevresi hakkında bazı çıkarımlar yapabilmiştir. Grekçe uzak anlamına gelen tele ve bakmak ya da görmek anlamına gelen skopein kelimelerinden türetilmiş teleskop Türkçeye “ırakgörür” şeklinde çevrilmiş ancak bu isimlendirme ile pek başarılı olamamıştır.

Dünya üzerinde ve dünya dışında pek çok devasa teleskopla sürekli olarak olup bitenler izleniyor, dış uzay takip ediliyor. Bu alanda Türkiye konumu itibariyle dünyada gözlem yapılabilecek en iyi noktalardan birinde yer alıyor. Bu sayede sizlerde evlerinizden uzayın derinliklerine açılabilir, çocuklarınıza gök bilimini sevdirebilir ve boş vakitlerinizde yapabileceğiniz güzel bir hobi elde edebilirsiniz. Eğer amatör düzeyde bu işle ilgilenmeyi düşünüyorsanız gelişen teknoloji ile artık evinize çok ekonomik bir teleskop alabilme şansına sahipsiniz.

Teleskop Çeşitleri Nelerdir?

Görünür ışık tayfında ışık toplayan teleskop çeşitlerine optik teleskop denir. Bu tayfın dışında da ışık toplayan teleskoplar vardır. X-ışını, Ultraviyole, Kızılötesi, Radyo, Gama Işını ve Yüksek Enerji Partikül Teleskopları görünür ışık bölgesinin dışında çalışan teleskoplardır. Amatör gözlemciler tarafından elbette optik teleskoplar birinci sırada yer almaktadır.

Mercekli Teleskoplar

Teleskop deyince pek çok insanın aklına bu tür teleskoplar gelir ki amatör olarak bu işle ilgilenen de en çok bu modelleri tercih etmektedir. Bu teleskoplar görüntü oluşturabilmek adına uzun bir tüp içerisinde yer alan iki mercek kullanır. Tüpün üst ucunda geniş bir mercek (birinci mercek), diğer ucunda ise küçük bir göz merceği (oküler) yer alır. Işık büyük mercekten geçerek küçük bir demet hâlinde göz merceğine gelir. Bu ışık odak görüntünün büyütülmüş halidir. Mercek çapı büyüdükçe toplanan ışığın miktarı ve dolayısıyla oluşan görüntünün kalitesi de artar.

Aynalı Teleskoplar

Reflektör teleskop olarak da adlandırılan bu teleskoplar yapı farkları itibariyle kendi içinde de üçe ayrılır. En bilineni Newtonian teleskobu olsa da Gregorian ve Cassegrain türü teleskopları da görmek mümkündür. Klasik ayna mantığı ile çalışır. Işığı toplayan bir çukur ayna ve bu çukur aynadan gelen ışığı yansıtan ikinci bir düz ayna ile görüntü oluşturan bu teleskoplarda ikinci ayna görüntüyü tüpün dışına açılan bir pencereye yansıtır. Bu pencere aracılığıyla görüntünün görülmesi mümkün olmaktadır. Kolay taşınabilir ve ucuzdur.

Katadioptrik Teleskoplar

Hem aynalı hem de mercekli teleskop yapısını aynı anda taşıyan bu tür teleskoplar, aynalı ve mercekli teleskopların avantajlarını bir araya getirmek için tasarlanmıştır. Kendi içerinde türlere ayrılmakta ve en bilinen Schmidt-Cassegrain türü teleskoplarda ışık önce ince bir Schmidt düzeltici merceğinden geçirilir ardından teleskobun birinci aynası olan küresel çukur aynaya düşürülür. Buradan Schimidt merceğinin arkasındaki ikinci çukur aynaya yansıtılan ışınlar bu çukur ayna tarafından birinci aynanın ortasındaki boşluğa doğru tekrar yansıtılır, boşluktan geçen ışınların birinci aynanın arkasındaki göz merceğinde odaklanması sağlanır.

Hangi Teleskobu Seçmeliyim?

Teleskop seçiminde fiyatlar olduğu kadar kullanım amacınızda oldukça etkilidir. Size en uygun teleskobu seçebilmek adına bütçe ve amaç ilişkisini doğru belirlemek gerekir. Teleskop fiyatları aynalı ise ayna boyutuna, mercekli ise mercek özelliklerine göre değişmektedir. Buna bağlı olarak net görebileceğiniz uzaklıkta değişir. Bunun için profesyonel veya amatör kullanıma yönelik teleskopları tercih ederken önce ayna ve mercek seçimini yapmak gerekir. Aynalı teleskoplar ile büyük ve parlak cisimleri inceleyebilirsiniz, bunun yanında mercekli teleskoplar size çok daha kolay bir kullanım sağlayacak ayrıca yeryüzünde bulunan noktalara da gözlem yapma, uzak noktalara rahatlıkla bakma imkanı sunacaktır..

Ayrıca amatör gözlemcilere ilk başlarda Samanyolu galaksisini taramaları, gezegenleri ve ayı gözlemlemeleri tavsiye ediliyor. Bunun için Messier kataloğunu inceleyebilirsiniz.

İstediğiniz amaca ve bütçeye uygun teleskopları birbirinden kaliteli markalar arasından seçebilir ve hepsiburada.com güvencesi ile satın alabilirsiniz.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Teleskop Fiyatları ve Modelleri

23 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Celestron Teleskoplar
  2. Konus Teleskoplar
  3. Sunman Teleskoplar
  4. ECE Teleskoplar
  5. Jwin Teleskoplar
  6. Jky Teleskoplar
  7. Microscope Teleskoplar
  8. Tcherchi Teleskoplar
  9. Telescience Teleskoplar
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483643/15344/15470/60003139
Başa dön