Terebentin, teknik olarak çözücüler sınıfında yer alan ve ressamların kullandığı geleneksel malzemelerden biridir. Boyayı sulandırır ve hızlı bir şekilde buharlaşarak, kuruma süresini kısaltır. Her yağlı boya ressamının stüdyosunda ihtiyaç duyduğu çok yönlü bir malzemedir. Öte yandan uçucu gazlar içerdiği için uygulama sırasında dikkatli olunması ve malzemenin temel özelliklerinin bilinmesi gerekir. Koku sorunundan rahatsız olan kişiler, kokusuz terebentin çeşitlerini tercih edebilir.

Terebentin Nedir?

Terebentin uçucu bir yağdır ve Pinus cinsi ağaçlarının kesilmesiyle elde edilen çam reçinesinden damıtılır. Damıtma işleminden sonra geride kalan katı madde, reçine olarak bilinir. Ağaç reçinesinden ya da sentetik olarak elde edilmiş farklı terebentin türleri bulunabilir. Uçucu bir malzeme olduğundan hızlı bir buharlaşmaya sahiptir. Terebentinler endüstriyel olarak çeşitlilik gösterdiğinden, yağlı boya uygulamalarında yalnızca sanatçı kalitesi terebentin kullanılması önemlidir. Doğal terebentin reçine kıvamında ve sarımsı renklidir. Sentetik türevleri genellikle su gibi renksizdir. Resim çalışmalarında kullanılan terebentin, terebentin ruhu ya da damıtılmış terebentin olarak da bilinir. Terebentin fiyatları uygun fiyatlara sahiptir. Temel işlevi boya çözücülük olduğu için hemen hemen tüm formüller birbirine yakındır. Bu nedenle markalar ve ürün çeşitleri arasında büyük fiyat farklılıkları görülmez.

Terebentin Ne İşe Yarar?

Terebentin çalışma şeklini geçici olarak değiştirmek için yağlı boyalara eklenir. Boya kurudukça eşit ve tamamen buharlaşacak şekilde formüle edilir. Terebentin ayrıca reçineleri eritmek, mediumları hazırlamak ve fırçaları temizlemek için de kullanılır. Resminizin tutarlılığını, kuruma zamanını ve bitişini ayarlamak için çok yönlü bir üründür. Terebentin ile boyalarınızı karıştırarak, çeşitli derecelerde parlaklık elde edebilir ve uygulama miktarına bağlı olarak boyanın kuruma süresini uzatabilir veya kısaltabilirsiniz.

Terebentin Nasıl Kullanılır?

Yağ bazlı boyaları kullanırken, boya inceltici veya çözücüleri nasıl kullanacağınızı ve işiniz bittiğinde fırçaları ve diğer ekipmanları nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekir. Yağlı boyadaki pigmentler genellikle deriden emilebilecek tehlikeli kimyasal maddeler içerir. Bu nedenle yağlı boyalar ve terebentin ile çalışırken koruyucu eldiven ve kıyafetler giymelisiniz. Sanatçılar boya temasını engellemek için genellikle tek kullanımlık lateks eldivenleri tercih eder. Ancak lateks alerjiniz varsa, nitril eldivenleri kullanabilirsiniz.

Güvenlik önlemlerini yerine getirdikten sonra, malzemeleri daha yakından tanımaya başlayabilirsiniz. Tipik olarak, yağlı boyayla çalışmaya yeni başlayan bir sanatçı çeşitli fırçalar, temizlik bezleri, palet, astar, terebentin ve birkaç boya tüpüne sahip olmalıdır. Terebentini doğrudan paletinizdeki boya ile karıştırabilir veya fırçanızı su ile olduğu gibi içine batırabilirsiniz. Boyayı katmanlar halinde uygularken, baz katı veya ilk boya tabakası için terebentin kullanabilirsiniz.

Yağlı boya çok yavaş kurur ve yüzey kuru olsa bile altındaki boya hala ıslak olabilir. Tuval kademeli olarak katmanlaştıkça, daha az terebentin ve daha fazla yağ bazlı medium eklemeyebilirsiniz. Renk katmanlarına ve parlaklık derecesine göre terebentin miktarı kolayca ayarlayabilirsiniz. Öte yandan aşırı terebentin kullanmak boyayı daha fazla çözer ve istenilen renk vurgusunu yapmayı zorlaştırır. Aynı zamanda, boya katmanlarının düzensiz kurumasına ve zamanla resim yüzeyinde çatlamalara neden olur.

Terebentin Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Terebentin gibi solventler yanıcı ve uçucu gazlar içerdikleri için uygulama esnasında iyi havalandırılan bir odada kullanılması şarttır. Gazların solunması ya da ciltle teması tahriş edici olabilir. Resim çalışmanıza başlamadan önce, nerede boyama yapacağınızı düşünmeniz son derece önemlidir. Terebentin gibi birçok medium, havalandırması yetersiz alanlarda kullanıldığında; baş dönmesi, bayılma ve zaman içinde solunum problemlerine neden olabilecek toksik dumanlar yayar. Öte yandan kokusuz terebentin çeşitleri de bulunabilir. Terebentin oldukça yanıcıdır ve terebentinli bezler gibi çalışma malzemeleri düzgün şekilde atılmazsa kendiliğinden tutuşabilir. Güvenli bir uygulama için havalandırması yeterli olan bir alanda çalışmanız son derece önemlidir. Böyle bir alanda çalışma imkanına sahip değilseniz, bazı medium çeşitlerinin yardımıyla yağlı boya niteliklerini taklit edebilen akrilik boyaları tercih edebilirsiniz.

 

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Terebentin Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 39 ürün
DSACategoryId/2147483643/21027386/21028264/292988