Ticari defterlerin, işletme sahipleri tarafından doldurulması ve belli bir süre saklanması gerekir. Ticari defterlerin zorunlu ve isteğe bağlı olarak tutulanları bulunur. Sorumlu olduğunuz ticari defterleri alırken işletmenize uygun ürünler seçmeye dikkat edebilirsiniz.

Personel Özlük Dosyası Nasıl Seçilir?

Personel özlük dosyası, çalışanın işe girmesi ile beraber hazırlanan ve yetkililer istediği takdirde gösterilmesi mecburi olan evraklardır. İçerisinde işe giriş evraklarının yanı sıra alınan cezalar, kullanılan izinler, sağlık raporları gibi pek çok belge yer alır. Personel özlük dosyası tekli ve çoklu olarak satılır. Dosyanın üzerinde ad, soyad, T.C. kimlik ve sicil numarası yazmak için bölümler bulunur. Ürünün neme ve dış etmenlere karşı dayanıklı olması uzun yıllar kullanılabilmesini sağlar.

Kantar Fişi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yüksek tonajlı araçlar belirlenen sınırdan daha ağır yükler taşındığında yollar daha çabuk bozulduğu için, Ulaştırma Bakanlığı araçların ağırlığının denetlenmesini sağlar. Kantarda taşıdığı yük ile beraber tartılan araca dair bilgiler kantar fişine yazılır. Kantar fişi alırken yazıya uygun boyuttaki ürünleri seçmek gerekir. Ayrıca yazıcının modeline göre farklı fişler kullanmak gerekebilir. Kağıdın yüksek kalitede olması ve mürekkebi dağıtmaması kontrol esnasında sorun yaşamanızı önler.

Kasa Defteri Nasıl Seçilir?

Kasa defterleri gelir gider hesaplarının kontrolünü kolaylaştırmak için kullanılır. Defterin sol bölümündeki sayfalara, gün içerisinde kasaya giren paralar işlenirken sağ bölümde bulunan sayfalara giderler işlenir. Kasa defteri tutarken işletmenizin büyüklüğünü ve gün içerisinde ne kadar para giriş çıkışı olduğunu göz önünde bulundurabilirsiniz. Dilerseniz çok sayfalı bir defter alıp uzun süre boyunca kullanabilir dilerseniz de daha az sayfalı ürünlerden alarak sayfaları dolan defterlerinizi saklayabilirsiniz. Alacağınız kasa defterinin suya ve dış etmenlere karşı dayanıklı olması, işlediğiniz bilgilerin uzun ömürlülüğünü sağlar.

Evrak Kayıt Defteri Nasıl Kullanılır?

Evrak kayıt defterleri, kurum içi ve dışı yazışmaların daha kolay kontrol edilmesini sağlar. Bu defterlerde gelen evrağın sıra numarası, nereden geldiği, evrak konusu, tarih, ek bulundurma durumu ve belgenin nerede saklandığı gibi bilgiler yer alır. Evrak kayıt defterlerinin kullanım sıklığı fazla olduğundan dolayı dayanıklı kapağı ve cildi bulunan ürünleri tercih etmek gerekir.

Cari Hesap Defteri Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cari hesap defterlerinde işletmeye dair alacaklar ve borçların kayıtları tutulur. Bu defterlerde işletmenin adı, adresi, vergi numarası ile beraber borç miktarı, alacaklı ve borçlunun adı yer alır. Cari hesap defteri alırken dayanıklı kapağı bulunan modelleri inceleyebilirsiniz. Böylece defter uzun yıllar boyu yıpranmadan kullanılabilir. Ayrıca mürekkebin dağılmasının önüne geçen birinci kalite kağıt kullanılan defterleri tercih etmekte fayda bulunur.

Kaza Tutanağı Ne İşe Yarar?

Her sürücünün aracında bulunması gereken kaza tutanaklarına aracınız kaza yaptığında ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu tutanaklarda kazaya karışan tarafların kaza ile ilgili ifadeleri yer alır. Araç sigorta ve kaskolarında sorun yaşamamak için oldukça önemli bir belgedir. Alacağınız kaza tutanağının fotokopili olmasına dikkat edebilirsiniz. Böylece tutanağın birer nüshası kazaya karışan kişilerde kalabilir. Ayrıca tutanak kağıdının kaliteli olması mürekkebin akmasının önüne geçer ve yazıların anlaşılır olmasını sağlar.

Ticari Defterler Kaç Yıl Saklanmak Zorundadır?

Ticari defterler, hem gerçek hem de tüzel işletme sahipleri tarafından en az 10 yıl boyunca saklanmak zorundadır. İşletme sahibinin ölmesi durumunda sorumluluk vasisinin üzerine kalır. Ayrıca işletme kapatılsa dahi ticari defterlerin saklanma zorunluluğu devam eder. Eğer ticari defterler çalınır ya da doğal afetler nedeni ile yok olursa 15 gün içerisinde mahkemeye başvurulması gerekir.

Kimler Ticari Defter Tutmak Zorundadır?

Vergi usulü kanununda ticaret yapanların, dernek ve vakıfların, serbest meslekle uğraşanların ve çiftçilerin ticari defter tutmak zorunda oldukları belirtilir. Gelir veya kurumlar vergisinden muaf olan işletmelerin ve basit usul vergi verenlerin ticari defter tutma sorumlulukları bulunmaz.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Ticari Defterler

Dilman
Özkan
Gülpaş
Bayındır
hepenuygun
Kocaoluk
Meteor
Doru
Cem
Etika
Yeni Merhaba Yayıncılık
Marka
Uysal
Ulaş
Gülşen Kırtasiye
DLM
Altınyıldız
Kaya
My Med
Westlye
Konumseçilmedi
Toplam 24 / 1542 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/21005503/15190