Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Timurlenk - Bozkırların Son Göçebe Fatihi - Beatrice Forbes Manz

Kronik Kitap
215,64 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (22)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

183,47 TL
191,35 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/9939/1510778
Timurlenk - Bozkırların Son Göçebe Fatihi - Beatrice Forbes Manz

Timurlenk Bozkırların Son Göçebe Fatihi

Beatrice Forbes Manz

 

ORTA ASYA VE ORTA DOĞU’YA HÂKİM BİR HÜKÜMDAR, KÜÇÜK ASYA’YA KADAR SAVAŞMIŞ BİR FATİH: TİMUR

Avrasya’nın her köşesinde bir kasırga gibi esen Timurlenk, bozkır fatihlerinin sonuncusuydu. Dünya tarihinde ömrünün neredeyse tamamını seferlerde geçirmiş savaşçı-hükümdar karakteri için akla gelen ilk isimlerdendir. “Kuvveti sonsuz” olarak nitelendirilen ordularıyla 1382’den 1405’e kadar çok geniş toprakların tozunu dumana katmıştır. Delhi’den Moskova’ya, Orta Asya’dan Tanrı Dağları’na, Anadolu ve Toroslar üzerinden Avrasya’ya kadar yeni fetihler için karşısına çıkan güçleri hallaç pamuğu gibi oradan oraya savurmuştur. Şüphe yok ki birçok kadim şehri de yerle bir etmiş, bazılarını ise kudretinden esirgemiştir.

Uzun yıllar boyunca inşa ettiği Türk-Moğol kültürü, ölümünden sonra yerini Türk-İslam kültürüne bırakmış ve Osmanlılar, Safevîler, Babürlüler gibi büyük imparatorluklar için ilham kaynağı olmuştur. Timur’un (Aksak Timur, Timurlenk, Temür) destansı ismi tarihteki unutulmaz yerini almıştır.

Beatrice Forbes Manz, bu çalışmasında Timur’u bir göçebe hanedanın kurucusu ve çok yetenekli bir insan olarak ele alırken devlet kurma mekanizmaları, kabile politikalarının dinamikleri ve kişisel yönetimin doğası gibi daha geniş konuları da tartışmaya açıyor. Timur’un iktidara geldiği kabile konfederasyonu içindeki siyasi kültürü inceleyerek, Timur’un gevşek ve isyankâr bir yapıyı tek bir kişiye itaate dayalı disiplinli bir ordu haline nasıl getirdiğini araştırıyor.

Timur döneminin toplumsal-kültürel yapısı üzerine ciddi çalışmalar yapmış Beatrice Forbes Manz’ın akıcı bir üslupla kaleme aldığı TİMURLENK: Bozkırların Son Göçebe Fatihi adlı bu eserimizi, Zuhal Bilgin’in eşsiz çevirisiyle tarih tutkunlarının beğenisine sunuyoruz…

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yazar Hakkında:

Beatrice Forbes Manz Amerikalı, göçebeler ve Timurlu hanedanı konusunda uzmanlaşmış Orta Doğu ve Orta Asya tarihçisidir. Halen Tufts Üniversitesi'nde tarih profesörü olarak çalışmaktadır. 1989 tarihli Tamerlane'in Yükselişi ve Kural adlı kitabı, fatih Timur'un kariyerinin en güvenilir kaynaklarından biri olarak kabul edilmektedir.

1970 yılında Harvard Üniversitesi'nden lisans eğitimini tamamladıktan sonra, 1974'te Michigan Üniversitesi'nde Ortadoğu konusunda yüksek lisans yaptı ve daha sonra 1983 yılında yürüttüğü İç Asya ve Altay araştırmalarında doktora için Harvard'a döndü. Massachusetts'te Tarih Kurumu üyesi ve 2014 yılı itibariyle Amerikan İran Araştırmaları Enstitüsü başkanıdır. William H. Forbes ve tanınmış endokrinolog Anne Pappenheimer Forbes'ın çocuğudur.Araştırma ve tarih kitapları içinde yer alan Timurlenk - Bozkırların Son Göçebe Fatihi-Beatrice Forbes Manözellikle dünya tarihine ilgi duyanların hoşlarına gidebilecek kitaplar içinde bulunuyor. Orta Doğu ve Orta Asya üzerine uzmanlaşan Amerikan tarihçi Beatrice Forbes Manz'ın kaleminden çıkan kitap, göçebe hanedanlığının kurucusu Timurlenk'i geniş bir perspektifte ele alıyor. Timur'u, sadece Orta Asya ve Orta Doğu'ya hakim bir hükümdar olarak değerlendirmiyor, kişiliğinin yanı sıra iktidara geldiği dönemdeki kabile politikası dinamikleri, devlet kurma mekanizmaları ve çok yönlü yetenekleri ile birlikte inceliyor. Diğer taraftan gevşek ve isyankâr bir yapıya sahip olan bir kabileyi nasıl disiplinli bir orduya çevirdiğini bulmaya çabalıyor. 

Timurlenk - Bozkırların Son Göçebe Tarihi, Tuft Üniversitesi'nde tarih profesörü olarak çalışan ve Amerikan İran Araştırmaları Enstitüsü Başkanı olan Beatrice Forbes Manz'ın yazdığı ilk eser olarak öne çıkıyor. 1989 yılında Cambridge Üniversitesi tarafından basılan The Rise and Rule of Tamerlane, Timur hakkında en sağlam eser olma unvanını da taşıyor. Göçebeler ve Timurlu hanedanı üstüne uzmanlaşmış olan tarihçi, Moğol İmparatorluğu'nun yıkıntıları üzerine iktidara gelen Timur'u, öncesi ve sonrasıyla ele alıyor. Başa gelmeden evvel Çağatay ulusunun siyasi ve politik yapısıyla birlikte Timur'un başa gelişi, yükselişi ve Timur'un ölümü sonrasını ayrıntılı bir biçimde inceliyor, sorular soruyor ve tarafsız bir şekilde cevaplandırıyor.

Aksak şekilde yürüdüğü için Aksak Timur olarak anılan Timurlenk, dünyanın en büyük siyasi ve askeri dehalarından biri olarak kabul ediliyor. Savaş kaybetmeyen ender komutanlar arasında bulunuyor, savaş hünerleriyle etrafındakileri büyülüyor, entrikalardan yara almadan çıkan keskin zekâsı ile anılıyor. Ömrünün neredeyse tümünü savaşlarla geçiren komutan, yaşadığı döneminin koşulları ile birlikte değerlendiriliyor ve Beatrice Forbes Manz'in akıcı kalemi ile anlatılıyor,. Kurduğu ordularla 1382'den 1405'e kadar en geniş topraklara ulaşmasının altındaki başarılarını, cesaretini ve inşa ettiği Türk - Moğol kültürünü dile getiriyor. Hayatı boyunca düzenlediği ve hepsinde de zaferi tattığı 17 seferi, fethettiği 27 ülkeyi ve yerle bir ettiği kadim şehirleri anlatıyor, hükümdarı olduğu Çağatayların, Turan'dan Kafkasya'ya dek fethettiği toprakları sürükleyici bir anlatımla aktarmayı başarıyor. 

Zuhal Bilgin'in mükemmel çevirisiyle okurlarla buluşan kitap, 352 sayfada oluşuyor. Tarih profesörü olan yazarın engin bilgilerini içeren kitap, tarafsız bakış açısı ışığında yansıttığı tarihi gerçeklerle dünya tarihine ışık tutmayı başarıyor. Bozkır geleneğini sürdüren son hükümdar ve komutan olarak tarihe geçen Timur'un Osmanlılar, Safaviler ve Babürlüler gibi büyük imparatorluklar için sunduğu ilhamı, ileri görüşlülüğünü, dağınık bir yapıyı tek çatı altında birleştirmesine yardımcı olan azmini ve siyasi yeteneğini tüm çıplaklığı ile gözler önüne seriyor, karşısına çıkan tüm güçlere ve kuvvetli devletlere karşı koymasına yardım eden kıvrak zekâsını ortaya koyuyor ve acımasızlığı ile beraber kudretinden esirgediği toprakları anlatıyor. 

Büyük alimlerden ders alan, sezgilerini kullanmaktan çekinmeyen ve sıfırdan büyük bir kültür inşa eden tarihin en büyük hükümdarlarından birini ele alan kitap, 14. yüzyılın değişen tarihine de ışık tutmayı başarıyor. Timur'un başarılı seferleri ile şekillenen yeni sınırlar, yakılıp yıkılan şehirler, yıkılan devletler ve ortaya çıkan siyasi çalkantıların yanı sıra değişen kültürel doku akıcı bir dille anlatılıyor, Timur'un ölümünden sonra ortaya çıkan taht savaşları ve aile üyelerinin anlatımı ile kitap son buluyor. Diğer taraftan Timur'un kurduğu idari ve askeri yapı kapsamlı bir şekilde ele alınıyor.

Tarihe karşı ilgisi olanların keyifle okuyacağı kitap, dünya tarihini şekillendiren isimlerden Timur hakkında en güvenilir bilgilere ulaşmanızı sağlıyor. 

Boyut Normal Boy
Yazar Beatrice Forbes Manz
Basım Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 352
Yayın Tarihi 2017
Cilt Durumu Ciltsiz
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV000007EC11
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön