Toplumların ve medeniyetlerin genel yapısını anlamak, sorunlarını araştırmak ve çözmek için yapılan çalışmaları içeren ve bu alan üstüne yönelik olan düşünce yapısı toplum felsefesi olarak adlandırılıyor. Geçmişi antik dönemlere dayanan bu felsefe alanı daha sonra sosyoloji adı verilen bilim dalının da ortaya çıkmasına ön ayak oluyor. İnsanların sergilediği sosyal davranışları ve düşünme biçimlerini konu alan bu felsefe dalıyla ilgili onlarca kitap seçeneği bir arada sunuluyor. Gelişmiş medeniyetlerden ilkel toplumlara kadar pek çok farklı toplum yapısını inceleyen ve bu alanlarda sorular sorarak toplumların gelişmesine yardımcı olan toplum felsefesi kitapları, hem içinde yaşadığınız toplumu hem de geçmişteki toplumları anlamanıza yardımcı oluyor. Yasaların meşruluğundan sosyal sözleşmelere, devrimi oluşturan dinamiklerden günlük insan eylemlerine kadar pek çok farklı konuyu ele alan ve bir çok ünlü eseri bünyesinde barındıran toplum felsefesi eserlerine hepsiburada.com farkı ile ulaşabilirsiniz. Alanında uzman kişiler tarafından yazılmış onlarca eser, farklı fiyat seçenekleri ve avantajlar ile sizleri bekliyor. Bir toplumu özel kılan nitelikleri anlatan, sosyal çevre ve insan arasındaki ilişkiyi gözler önüne seren, geçmiş ve bugün arasındaki köprünün temellerini gösteren onlarca eser, sosyoloji ile ilgilenenler için bir arada sunuluyor. 

Toplum Felsefesi Ne Demek?

İlk insanlardan itibaren insan hareketlerini, düşünce biçimlerini, toplum olmanın gerektirdiği kriterleri ve toplumu oluşturan dinamikleri inceleyen, hür irade, güçlü olma isteği, sorumluluk, bireycilik ve ortak benlik gibi konuları ele alan felsefe alanına toplum felsefesi ismi veriliyor. Toplumu teşkil eden tüm alt birimleri ve yaptıkları eylemleri toplumsal bağlamda inceleyerek, ne gibi gelişmelere ve yeniliklere sebebiyet verdiklerini inceleyen bu bilim dalı, sosyoloji biliminin de ortaya çıkmasındaki ilk basamak olarak görülüyor. Toplum felsefesinin ilk çağlardaki temsilcileri ise Platon ve Aristo olarak gösteriliyor. Platon'un "Cumhuriyet ve Yasalar" isimli eseri ve Aristo'nun "Politika" isimli eserleri bu alanda yazılmış ilk eserler olarak vurgulanıyor. Daha sonraki dönemlerde "Tanrı Sitesi" isimli eseri yazan Saint Augustinus ve "Kutsal Kitap, Aristoteles ve Vecizeler Üstüne Yorumlar" gibi eserlerin sahibi Saint Thomas d’Aquin toplum felsefesi akımının devam etmesine katkıda bulunuyor. Orta Çağ dönemine gelindiğinde ise Niccola Machiavelli, Thomas More, Tommaso Campenella ve J.J. Rousseau gibi önemli isimler toplum felsefesi alanında eserler ortaya koyuyor. Sadece kendi toplumlarını değil, tüm dünya toplumlarını etkileyen eserler ortaya koyan bu isimler, Rönesans ve Reform gibi önemli hareketlerin de temelini oluşturan düşünce sistemlerinin ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Modernizm ve Post-modernizm gibi akımların da ortaya çıkmasında önemli rol oynayan toplum felsefesi alanı ve bu alanın temsilcileri, toplumları etkileyen hemen her konuda eserler ve yorumlar ortaya koyarak dünya tarihinin gelişmesinde katkıda bulunuyor. 

Hangi Toplum Felsefesi Kitapları Okunmalı?

Toplumu ve toplumu oluşturan ana etkenleri anlatan bu alanda pek çok önemli isim eser kaleme alıyor. Öncelikle Platon'un "Cumhuriyet ve Yasalar, Devlet" gibi eserleri ve Aristotales'in "Politika" isimli eserleri bu alandaki mutlaka okunması gereken eserlerin başında geliyor. Bu alanın orta çağdaki en önemli temsilcilerinden olan J. J. Rousseau'nun yazdığı "Emile ya da Eğitim Üzerine", "İnsanların Arasındaki Eşitsizliğin Kaynağı" ve "Toplumsal Sözleşme" isimli eserleri toplum felsefesi alanındaki yapılanları anlamak için okunması gereken kitaplar arasında yer alıyor. Nietzsche'nin "Ecce Homo" ve "Ahlaki Değerlerin Soyağacı" isimli eserleri, Ulrich Beck'in "Risk Toplumu" isimli eseri, Theodor Adorno'nun "Kültür Endüstrisinin Kıskacında Kültür" adlı kitabı ve Max Weber'in "Ekonomi ve Toplum" adlı yapıtları da toplum felsefesi alanında okumalar yapmak isteyenlerin göz atması gereken kitaplardan bazıları olarak ortaya çıkıyor. Henry Morgan'ın yazdığı "Eski Toplum", Edward Said'in kaleminden "Şarkiyatçılık", Emile Durkheim'ın yazdığı "Sosyolojik Yöntemin Kuralları" ve Auguste Comte'nin "Pozitif Felsefe Dersleri" isimli eserleri de toplum felsefesini anlamak ve kavramak için okunması gereken eserlerden bazılarıdır. Sosyolojinin ortaya çıkmasına yardım etmiş, toplumları ve toplumsal olayları inceleyen toplum felsefesi alanındaki kitapları hepsiburada.com kalitesi ile bulabilir, kolayca satın alabilirsiniz.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Toplum Felsefesi

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 253 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033031/9943/1515558