Sanatsal araçlar hem okul öncesi dönemde hem de ilkokul, lise ve üniversite dönemindeki derslerde sıklıkla kullanılan materyallerdendir. Okuldaki etkinlik ve projelerin yapımında, sanatsal çalışmaların yürütülmesinde sıkça tercih edilirler. Heykel, el işi, boyama, resim gibi çalışmaların tamamlanması için öğrenciler birtakım sanatsal araçlara ihtiyaç duyarlar. Bunun yanı sıra, amatör veya profesyonel olarak bu sanat dallarıyla ilgilenen kişiler de sanatsal araçları yoğun olarak kullanırlar.

Sanatsal Araçlar Nelerdir?

Sanatsal araçlar çeşitli projelerin yapımında kullanılan vernik, seramik hamuru, kil, boncuk, ahşap oyma seti gibi malzemelerdir. Vernik çeşitleri, genellikle tahta yüzeylerin korunması ve cilalanması amacıyla kullanılır. Seramik hamuru ise çeşitli şekiller verilerek tabak, çömlek, kuş gibi çeşitli objelerin yaratımında kullanılan hamur çeşididir. Kil de benzer kullanım alanına sahip olan bir hamur türüdür. Hamur çeşitleri, öğrenciler tarafından yoğun olarak kullanılır. Ponpon, boncuk, simli şeritler ise dekoratif ürünlerin tasarımında kullanılabilir. Ahşap boyama setiyle de çeşitli kutular, tepsiler ve farklı ahşap ürünler boyanabilir.

Sanatsal Malzemeler İle Ne Tür Çalışmalar Yapılır?

Sanatsal malzemeler ile yapılacak çalışmalar oldukça çeşitlidir. Örneğin ahşap oyma seti araçları kullanılarak kuksa bardaklar, kutular yapılabilir. Boncuk, çiçek teli gibi malzemeler kullanılarak takı tasarımları ve aksesuarlar yaratılabilir. Benzer şekilde farklı kumaşlar ve boyalar ile moda tasarımı alanında kendinizi geliştirebilirsiniz. Eskiz defteri ve kara kalem boyama setleri ile resim çalışmalarınızı sürdürebilir, portre çalışmaları yapabilirsiniz. Yağlı, guaj ve sprey boya çeşitlerini kullanarak farklı sanat eserleri oluşturmak mümkündür. Tutkal, seramik kalıbı gibi malzemeler de sanat eseri yaratmanız için oldukça geniş bir alan sunar. Pul, sim, ponpon gibi malzemelerle çocuklarınızla çeşitli el işi ürünleri tasarlayabilirsiniz. Sanatsal çalışmalara yardımcı malzemeler, yaratıcılığınızı sergilemeniz için birçok seçenek sunar.

Hangi Vernik Nerede Kullanılır?

Su bazlı vernik çeşitleri genellikle akrilik veya akrilik üretandan yapılır. Bu nedenle koku problemi daha az oluşur. Aynı zamanda kısa süre içerisinde kuruduğu için su bazlı vernik çeşitleri daha kullanışlı olarak görülür. Genellikle kuruma süresi bir saattir ve ikinci kat vernik uygulaması için iki saat beklemek yeterlidir. Yağ bazlı vernikte ise kuruma süresi 8 ila 20 saati bulabilir. Bu nedenle yağ bazlı verniğe göre su bazlı vernikte daha dikkatli davranılmalı ve titiz çalışılmalıdır. Kısa sürede kuruduğu için pürüzlü bir uygulama o haliyle kuruyabilir. Son rötuşlar için acele edilmelidir. Ahşabın doğal yüzeyinin korunması ve çiziklere, darbelere karşı muhafaza edilmesi için vernik çeşitleri oldukça fayda sağlar. Yağ bazlı vernik türünde ise ön plana çıkan özellik dayanıklılıktır. Su bazlı verniğe göre daha dayanıklı olduğu için boyanın korunması isteniyorsa yağ bazlı vernik çeşitlerinin kullanımı tavsiye edilir. Daha kalın bir tabaka bıraktığı için daha az bakım gerektiren bir yapısı vardır. Bu vernik türünün olumsuz özelliği ise koku problemidir. Ürünü uygularken ve kuruduktan sonra bile koku oluşturabilir. Sık sık havalandırmakta fayda vardır.

Seramik Hamuru Nasıl Kullanılır?

Seramik hamuru öncelikle kolay kullanılması için ıslak elle yoğrulur. Ardından düz bir zemine koyulur ve merdane veya oklava gibi bir araç yardımıyla düzleştirilir. Yapılacak çalışmaya göre farklı biçimler vererek ürünün kuş, balık gibi çeşitli şekiller alması sağlanır. Son şekli verildikten sonra ürün kurumaya bırakılır. Seramik hamurunun çeşidine göre hava ile veya fırınlama yöntemiyle ürün kurutulur. Eser tamamen kuruduktan sonra zımpara yardımıyla çıkıntılı ve pürüzlü yüzeyler düzleştirilir. Toz veya istenmeyen kalıntılar da bir fırça yardımıyla süpürülür. Son olarak şeklini koruması, parlak ve dayanıklı olması için tutkal kullanılarak ürün parlatılır. Tutkal sürülen seramik eser kurutulduktan sonra tercihe göre boyanır veya çizimler yapılır.

Seramik Hamuru Kaç Günde Kurur?

Seramik hamuru, çeşidine göre farklı kuruma özelliklerine sahiptir. Hava ile kuruyan seramik hamuru türleri genellikle 24 ila 48 saat arasında kurur. Kuruma süresi ürünün büyüklüğüne ve ortamdaki hava sirkülasyonuna göre değişiklik gösterebilir. Fırınlama yöntemi ile kurutma genellikle çömlekçiler tarafından tercih edilir. Amatör sanatçılar için en ideal kurutma yöntemi hava ile kurutmadır çünkü fırınlanan seramik şekil değiştirebilir ve küçülebilir. Fırınlama işleminin ardından seramik oldukça sert bir yapıya bürünerek daha dayanıklı hale gelir. Siz de kendi sanat eserlerinizi üretmek veya çocuklarınızın yeteneklerini keşfetmelerine yardımcı olmak istiyorsanız, seramik hamuru, kil, boya, ahşap boyama seti gibi sanatsal araçları edinerek yaratıcılığınıza katkı sağlayabilirsiniz.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Sanatsal Araçlar

2.225 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Rich
  2. Winsor & Newton
  3. Cadence
  4. Sculpey
  5. Folia
  6. hobi24
  7. Hama Beads
  8. Cernit
  9. Südor
  10. Ponart
  11. Staedtler
  12. Mikro
  13. Talens
  14. Artdeco
  15. Artebella
  16. Bigpoint
  17. Wer Memory Keepers
  18. Daler Rowney
  19. idora
  20. Lino
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483643/21027386/21028264/293002
Başa dön