Yardımcı Malzeme

Sanatsal faaliyetler yapılırken birçok farklı malzeme ve ekipmana ihtiyaç duyuluyor. Bir eser ortaya koymak için olduğu kadar ekipmanları korumak, malzemeleri istenilen kıvama getirmek ya da süreçleri hızlandırmak gibi farklı amaçlarla kullanabileceğiniz pek çok yardımcı ürün bulunuyor. Yağ, terebentin, çalgı telleri, cila, katkı maddeleri, mürekkep, kil hamuru ve çizim gereçleri gibi pek çok ürün, geleneksel olarak kullanılan sanatsal yardımcı malzemeler olarak adlandırılıyor. Diğer taraftan, sanatçıların yanı sıra elişi hobilere sahip olan ya da amatör olarak belirli sanat dallarıyla ilgilenen kişiler, çeşitli materyalleri farklı şekillerde kullanarak yaratıcılıklarını ortaya koyuyor. Kahve telvesi, banyo tuzu, oje, deniz kabuğu, parlak pullar ve hatta drenaj borusu gibi pek çok farklı materyal, oldukça yaratıcı şekillerde kullanılabiliyor.

Genel olarak resim - heykel, müzik, dans, edebiyat, mimari, sinema ve tiyatro olmak üzere sanatın 7 dalı bulunuyor. Diğer taraftan fotoğrafçılık, gastronomi, karikatür ve grafik gibi pek çok dal yeni yeni sanat olarak kabul görüyor. Sanatın kapsamı bu denli geniş olduğu ve sürekli yeni sanat dalları doğduğu için sınırsız sayıda ve türde sanatsal yardımcı malzeme olduğu dile getiriliyor. Pek çok sanatçı, hangi malzemenin kullanıldığından çok malzemenin nerede ve nasıl kullanıldığının büyük bir önemi olduğunun altını çiziyor. Diğer taraftan sanatsal malzemelerin kalitelerinin de ortaya çıkan sonuçta büyük bir etkisi bulunuyor. Akışkanlık, pigment yoğunluğu ve kuruma hızı gibi detaylar boya uygulamaları için son derece önemli. Şekillendirme kolaylığı, kuruma hızı ve dayanıklılık gibi detaylar da model hamuru seçiminde önem kazanıyor.

Sanatsal Yardımcı Malzeme Seçimi

Sanatçı olmamanız üstünde çalıştığınız sanatsal bir projede yaratıcı, özgün ve tatminkar sonuçlar elde edemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Sanatçıların önemli bir kısmı, geleneksel teknikleri takip etmek yerine kendi tekniğini oluşturmak için çaba harcıyor. Üstelik, modern sanatçılar sadece geleneksel malzemeler kullanmakla kalmayıp etraflarında ve doğada bulunan farklı malzemelerin yenilikçi bir şekilde nasıl kullanabilecekleri konusunda düşünmeye oldukça geniş bir vakit harcıyor. Diğer taraftan, sanatsal bir proje yerine bir elişi projesi üstünde çalışıyor olsanız dahi farklı materyalleri kullanarak kendi özgün tasarımlarınızı ortaya çıkarabilirsiniz.

Sanatsal yardımcı malzemeler seçerken neye ihtiyaç duyduğunuzu ve nasıl bir sonuç elde etmeyi düşündüğünüzü planlamanız gerekiyor. Özellikle reçine, yağ ve benzeri boya ve model hamuruna karıştırılacak bir yardımcı ürün arıyorsanız ürün açıklamalarında yer alan kullanım tavsiyeleri ve kullanım amaçlarına göz atarak doğru ürüne ulaşabilirsiniz. Kullanıcı yorumlarını okuyarak elde edeceğiniz sonuçlar hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Yeni nesil sanatçılar, sanat ve tasarım projelerinde farklı dokulara cesurca yer veriyor. Kumaş, kağıt, ahşap, toprak ya da metal gibi birbirinden oldukça farklı malzemeleri aynı proje içerisinde kullanıyor. Sanatçılar kozalak, yaprak ve deniz kumu gibi doğada bulunan materyalleri modern çalışmalarında özgürce değerlendiriyor; oyma, parçalama, cilalama, boyama ve birleştirme gibi pek çok farklı işlemlerden geçirerek onlara yeni bir işlevsellik kazandırıyor. Siz de renkli boncuklar yerine renkli plastik şişeleri ya da keçeleri keserek kullanabilir, farklı kalınlıktaki ipleri ya da farklı dokuma tekniklerine sahip kumaşları projelerinizde değerlendirebilirsiniz.

Görsel Sanatlar için Yardımcı Malzemeler

Resim, fotoğrafçılık, tasarım, seramik, minyatür, ebru ve mimari gibi pek çok dal, görsel sanatlar içerisinde yer alıyor. Bu nedenle görsel sanatlar denildiğinde akla ilk olarak kalem, boya ve fırçalar akla geliyor. Boyaları istenen kıvama getirmek için çeşitli yağ, reçine, katkı maddesi ve cilalar kullanılıyor. İncelticiler, kuruma zamanını kısaltanlar ve koruyucular gibi pek çok farklı yardımcı malzeme bulunuyor.

Kalıp, şekillendirme aletleri, polimer kil, spatula, zımpara, dekupaj kağıdı ve mum gibi pek çok yardımcı malzeme, görsel sanat çalışmaları için ihtiyaç duyulan malzemeler arasında yer alıyor. Tekne, tarak ve öd gibi materyallere ebruda, mürekkep, trinil, akik mühre, yaprak varak ve Arap zamkı gibi malzemelere tezhip ve minyatürde, ahşap plakalar, ıskarpela, hızar, planya ve dolgu verniği gibi materyaller kündekari sanatında kullanılan ürünler arasında yer alıyor. Fotoğrafçılıkta lens, tripot, filtre ve parasoley gibi pek çok şeye ihtiyaç duyuluyor. Çizim için çeşitli kalemleri ve çizim gereçleri gerekiyor. Şablonlar, dekupaj kağıtları, hamur silgiler ve çok daha fazlasını kolayca satın alarak tasarım ya da sanat projenizi keyifli bir şekilde tamamlayabilir, yaratıcılığınızı gözler önüne seren çalışmalara imza atabilirsiniz.

Müzik için Sanatsal Yardımcı Malzemeler

Müziğin pek çok alt dalı ve farklı müzik türü var. Müzik için ihtiyaç duyulan sanatsal yardımcı malzemeler çoğunlukla enstrüman bakım ürünleri ve yedek parçalarından oluşuyor. Akort için kullanılan metronom, keman fiksi, gitar bağlama kaposu, saksafon beki, perküsyon tepsisi ve likid slide kremi ve çok daha fazlası, müzikle uğraşan kişilerin ihtiyaç duyduğu malzeme ve materyaller arasında yer alıyor. Temizlik ve bakım yağları, enstrümanın özelliğine göre dokunmuş temizlik bezleri, susturucular ve düğme gibi pek çok aksesuarın yanı sıra antrenman imkanı sunan sanal gerçeklik ürünleri de profesyonel ya da amatör müzisyenlerin satın aldığı yardımcı malzemeler arasında bulunuyor.

Müzikle içli dışlı olan pek çok kişi mikrofon ve hoparlörün yanı sıra ses kayıt cihazları ve ses düzenleme programları gibi pek çok farklı ürüne de ihtiyaç duyuyor. Kamış, tel ve kablo gibi parçaların yanı sıra enstrüman kılıfları, nota kitapları ve askılar gibi ürünler hayatınıza ritim ve ahenk katmanıza yardımcı oluyor.

El İşi Projeleri için Yardımcılar

El işi projelerinde kullanılabilen sanatsal yardımcı malzemeler, çoğunlukla hobi ürünleri olarak adlandırılıyor. Akrilik boya, palet, fırça, vernik, işaretleme kalemi, çıta, misina, polimer kil ve kesme matı gibi pek çok ürün, profesyoneller kadar hobi sahipleri tarafından ihtiyaç duyulan yardımcılar arasında yer alıyor. Diğer taraftan cam kırığı, pelüş ponpon, keçe kağıdı, havayla kuruyabilen modelleme hamuru, renkli şönil ve ahşap saplı süngerler gibi el işi çalışmaları için üretilen pek çok ürün bulunuyor.

Dondurma çubuğu, seramik hamuru, tutkal ve hama boncuğu gibi pek çok ürün, okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar için yapılacak aktivitelerde rahatlıkla tercih edilebiliyor. Boyama setleri, zamanını verimli değerlendirmek isteyenlerin hoş bir hobi edinmesini sağlıyor. Takı yapımı için tel, boncuk, kargaburun ve polimer kil, ahşap boyama çalışmaları için transfer kağıtları, vernik, akrilik boya ve efekt ürünleri, rölyef çalışmaları için kabartma folyosu, farklı sertliklerde kalemler ve mürekkep gibi ürünlere ihtiyaç duyuluyor. Sim, cam kırıkları, merdane, boncuk, kalıp, modelaj kalemi, el işi kağıdı, pigment, astar ve aklınıza gelen tüm hobi ürünleri, sanatsal yardımcı malzemeler arasında bulabilirsiniz.

Sanatla amatör ya da profesyonel olarak ilgilenmeniz hiç önemli değil. Zamanınızı verimli geçirmeyi seviyor ya da sevdiklerinize kendi ellerinizle hazırladığınız hediyeler vermek istiyor olabilirsiniz. Öğrenciler için aktivite planlayan bir öğretmen de bir müzik aleti çalmak isteyen bir genç de olsanız sanatsal yardımcı malzemeler arasında keyifle kullanacağınız pek çok ürün bulabilirsiniz. Kendi tasarımınız olan bir çanta yapmak ya da kıyafetlerinize kendi dokunuşunuzu katmak için sanatsal yardımcı malzemelere bir göz atabilir, yaratıcılığınızı açığa çıkarabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sanatsal Araçlar

5476 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 48 / 5476 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?