Yazı tahtaları, okullar ve iş yerlerinin haricinde ofislerin de vazgeçilmez ekipmanları arasında yer alıyor. Evlerde bireysel kullanım için de tercih ediliyor. Derslerin ve sunumların daha akılda kalıcı olmasına yardımcı oluyor, çocukların yaratıcılıklarını geliştirmeleri için imkan sağlıyor.

Hangi Yazı Tahtası İyi?

Yazı tahtası alırken tebeşirli ve beyaz tahta arasında kalınabiliyor. Her iki tahta modelinin de avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Kullanım amacınıza göre, hangi yazı tahtasının sizin için daha doğru bir seçim olacağına karar verebilirsiniz.

Beyaz tahtaların; laminat, emaye ve manyetik modelleri bulunuyor. Laminat ve emaye modeller arasında ciddi farklar olmasa da, emaye tahtaların temizliğinin ve bakımının yapılması daha kolay oluyor. Manyetik yazı tahtalarında ise manyetik özellik bulunuyor ve tahtanın üzerine metaller asılabiliyor. Bu özellik, eğitimlerin ve sunumların daha verimli geçmesini sağlayabiliyor. Beyaz tahtalarda tebeşir kullanılmadığı için toz oluşumu olmuyor ve tahta kalemi ile yazılan notlar tebeşirle yazılanlara göre daha kalıcı oluyor. Ayrıca beyaz tahtalar, yansıtma perdesi olarak da kullanılabiliyor. Üstelik projeksiyon ile tahtaya yansıttığınız görüntüler üzerinde işaretlemeler yaparak anlatımlarınızı çok daha verimli bir hale getirebilirsiniz.

Tebeşirli yazı tahtaları dekoratif amaçlı da kullanılabiliyor. Ev ve iş yeri dekorasyonunda sıkça yer verilen tebeşirli tahtaların kullanımı eskisine oranla daha kolay oluyor. Tebeşir kalemleri sayesinde kullanım esnasında eliniz kirlenmiyor. Beyaz yazı tahtalarında yanlış kalem kullanımından dolayı kalıcı lekeler oluşabiliyor ancak tebeşirli yazı tahtalarında böyle bir durum söz konusu olmuyor. Ayrıca tebeşirli yazı tahtaları genellikle koyu renklerde olduğundan dolayı üzerine yazılan yazılar daha kolay okunabiliyor.

Yazı Tahtası Hangi Malzemeden Yapılır?

Yazı tahtalarının üretiminde farklı malzemeler kullanılabiliyor. Tebeşirli tahtaların gövdeleri daha çok emaye ve laminattan üretiliyor. Beyaz yazı tahtalarının ise emaye ve çelik modelleri bulunuyor. Yazı tahtalarının gövdelerinde kullanılabilecek malzemeler sınırlı olsa da, çerçevelerinde alüminyum, çelik, ahşap, plastik gibi pek çok farklı maddeye yer verilebiliyor.

Yazı Tahtası Nasıl Temizlenir?

Hem tebeşirli yazı tahtaları hem de laminat ve emaye yazı tahtalarını silmek için tahta silgisi kullanabilirsiniz. Her ne kadar silgi tahtası kadar iyi silmese de temiz bir bez yardımı ile de tahtayı temizleyebilirsiniz. Tahtaya uygun tebeşir ve kalem kullanıldığında tahtayı silmek daha kolay oluyor. Yazı tahtalarının uzun süre kullanımı sonrasında tahtada izler kalabiliyor. Belli aralıklarla tahta temizliği yaparak yazıların daha net görünmesini sağlayabilirsiniz.

Tebeşirli yazı tahtalarını temizlemek için, su ve cam temizleyicilerden yardımcı alabilirsiniz. Emaye yazı tahtalarının su ile temasında herhangi bir sakınca bulunmuyor ancak laminat yazı tahtalarının su ile teması tahtanın eskimesi ve yıpranmasına neden oluyor. Bu nedenle laminat tahtaları gerekli olmadıkça su ile temizlememeye özen gösterebilirsiniz. Ayrıca laminat tahtaların renk solmalarının ve tebeşir izlerinin giderilmesi için belli aralıklar ile boyanma imkanı da bulunuyor.

Beyaz yazı tahtalarında oluşan lekelerin önemli bir kısmı yanlış kalem seçiminden kaynaklanıyor. Bu nedenle tahtada kullanılmaya uygun kalemler seçmeye dikkat etmenizde fayda bulunuyor. Oluşan lekelerin temizliği için ıslak bir bez ya da alkol içermeyen ıslak mendilleri kullanabilirsiniz. Eğer lekeler geçmiyorsa karbonat ve sirke karışımı ile temizlemeyi deneyebilirsiniz.

Yazı Tahtası Nasıl Boyanır?

Eskiyen yazı tahtaları, daha temiz ve yeni durması için boyanabiliyor. Boyama öncesinde tahtayı zımparalamak boyama sonrasında pürüzler oluşma riskini en aza indiriyor. Tahta boyamak için satılan özel tahta boyalarından alıp fırça yardımı ile tahtayı boyayabilirsiniz. Boyama işleminin iki kat olması, boya izleri oluşmasının önüne geçebiliyor.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Yazı Tahtası

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 2362 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/60002034/80455055