Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
Uhim yayınları
Yirminci Yüzyılda Soykırım Ve KatliamlarEd: Hüseyin Türkan

Yirminci Yüzyılda Soykırım Ve KatliamlarEd: Hüseyin Türkan

Uhim yayınları
19,99 TL
( / adet)
%
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (2)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

25,99 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501757/1501767
Yirminci Yüzyılda Soykırım Ve KatliamlarEd: Hüseyin Türkan
Dünyada Barışın Teminatı Oldugu İddiasındaki Birleşmis Milletler Teşkilatı (Bm), “Adalet Ve Güvenliği, Ekonomik Kalkınma Ve Sosyal Eşitliği, Uluslararasında Tüm Ülkelere Sağlamak” Amacıyla 1945 Yılında Kurulmuştu. Ancak Dünya, Mutlak Veto Yetkisine Sahip Güvenlik Konseyi Daimi Temsilcisi Konumundaki Beş Ülke, Abd, İngiltere, Fransa, Çin Ve Rusya’Nın, Bugüne Kadar Sayısız İşgal, Katliam Ve Soykırım Gerçekleştirdiğine Şahit Oldu.
Bu Beş ‘Adalet Dağıtıcısı’ Ve ‘Demokrasi Aşıgı’ Devlet, Dünyaya Ahkâm Kesip İnsan Haklarını İhlal Ettikleri Gerekçesiyle Bazı Ülkeleri ‘Cezalandırırken’; Bir Taraftan Da Milyonlarca Masum Sivilin Yaşamını Yitirmesine Sebep Oldukları İşgal Ve Soykırımları Gerçekleştirdiler Ve Gerçekleştirmeye Devam Ediyorlar. Sürdürdükleri Bu İşgal, Soykırım Ve Ambargoların Yanısıra, Kendi Politikalarını Gerçekleştirebilmek Adına Devletlerin İçişlerine Karışıyor, Din, Dil, Etnik Köken Ve Mezhep Farklılıklarını Körükleyerek Çatışma Ortamı Yaratıyor, Ardından Bu Bölgelere Milyarlarca Dolar’Lık Silah Satışı Yaparak İçsavaşları Körüklüyorlar.
İnsanlık Tarihinin En Vahşi Uygulamalarının Altında İmzası Olan Abd; Vietnam’Dan Afganistan’A, Irak’Tan Güney Amerika Ülkelerine Kadar Dünyanın Her Bölgesinde Sayısız İşgal Ve Askerî Müdahale Gerçekleştirdi. Bu İşgaller Sonucunda Milyonlarca İnsan Hayatını Kaybederken, Kat Be Kat Fazlası Da Vatanını Terk Etmek Zorunda Kaldı.
Çarlık Döneminde Başlattıgı Katliam Ve Soykırımları Sovyet Rejimi Sırasında Da Sürdüren Rusya; Hakimiyeti Altındaki Coğrafyada Yaşayan Milyonlarca İnsanı Vatanlarından Çıkartarak Sürgüne Maruz Bıraktı. Kırım’Dan Çeçenistan’A, Ahıska’Dan Volga Almanlarına Kadar Onlarca Halk, Toplu Katliamlar Ve Soykırımlarla Yok Edilmeye Çalışıldı.
Asya Ve Afrika’Da İşgal Ettigi Toprakların Tüm Kaynaklarına El Koyarak Birer Sömürge İmparatorluguna Dönüşen Fransa Ve İngiltere; Bu İki Kıtanın Neredeyse Tamamında Yüzyıllarca Süren Ve Milyonlarca İnsanın Katledildiği Soykırımlar Gerçekleştirdi. 2. Dünya Savaşı Sonrasında Sömürgelerinden Çekiliyormuş İmajı Oluştururken, Yerlerine Bıraktıkları Kukla Yönetimler Ve Baglayıcı Antlasmalarla Çıkarlarını Muhafaza Eden Fransa Ve İngiltere, Bugün Asya Ve Afrika Kıtasındaki Pek Çok Bölgeyi Emperyalist Politikalarla Kontrol Altında Tutmaya Devam Ediyor.
Son Yıllarda Dünya Siyaset Ve Ekonomisindeki Etkinliğini Giderek Arttıran Ve Yeni Bir ‘Süper Güç’ Olma Yolunda Hızla İlerleyen Çin De, Bu Hızlı Yükselişini, Doğal Kaynaklar Bakımından Dünyanın En Zengin İki Bölgesi, Doğu Türkistan Ve Tibet’İ Sömürerek Gerçekleştiriyor. Yüzyıllardır İşgal Altında Tuttugu Bu Bölgelerde Akıl Almaz Asimilasyon Ve Soykırım Politikalarına İmza Atan Çin, Uyguladığı Karartmayla, Bu Vahşeti Dünya Gündeminin Dışında Tutmayı Başarıyor.
Bu Beş Devlet, İnsanlık Dışı Politikalarını Hayata Geçirirken, Başta Bm Olmak Üzere Nato, Aihm, Ucm, Imf, Dünya Bankası Gibi Tüm İnsanlığın Ortak Faydası İçin Faaliyet Gösterdiği İddiasındaki Uluslararası Kurum Ve Kuruluşların Desteğini De Arkasına Alıyor. Böylece Ülkelerin Bölünmesine Ve Siyasî İstikrarsızlıkların Derinleşmesine Zemin Hazırlıyor, Küresel Finans Kurumları Eliyle Dayattıkları Politikalarla Ülkeleri Ekonomik Çıkmazlara Sürüklüyor, Halkların Demokratik Tercihlerini Hiçe Sayarak Statükocu İşbirlikçileri Eliyle Darbe Yapılmasını Sağlıyor Ve Bütün Bu Uygulamaları Sözkonusu Devletlere Yardım Etmek, Oraya Demokrasi Götürmek, Barış Ve Huzuru Sağlamak Adına Gerçekleştirdiklerini İddia Ediyorlar.
Türkiye Cumhuriyeti Tarihine Baktığımızda, Bu Uygulamaların Sayısız Örneği Olduğunu Rahatlıkla Görebiliriz. Başta 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül Ve 28 Şubat Darbeleri Olmak Üzere Ülke Tarihimizdeki Belli Başlı Kırılma Noktalarının Tamamında Sözkonusu Devletlerin Etkisi Göz Ardı Edilemez.
Öte Yandan Son Dönemdeki Uygulamalarına Bakıldığında, Bu Beş Devletin Artık Uzun Yıllar Devam Eden İşgal Politikalarından Ziyade, Neoemperyal Yöntemleri Tercih Ettikleri Görülüyor. Özellikle “Arap Baharı” Olarak Adlandırılan Süreç Sonrasında Ortadogu Ve Afrika Kıtasında Yaşanan Gelişmeler Küresel Sistemin Ülkeleri Siyasi Kaosa Sürüklemek, Din, Mezhep, Etnik Köken Ve Aşiret Farklılıklarını Körükleyerek Çatışma Ve İçsavaş Ortamına Zemin Hazırlamak, Kısa Süreli Askeri Operasyonlarla Ülkeyi Talan Etmek Gibi Yöntemlere Yöneldiğini Gösteriyor. Başta Suriye Olmak Üzere, Mısır, Tunus, Libya, Sudan, Mali, Orta Afrika Cumhuriyeti, Somali Gibi Ülkelerde Yaşananlar Bunun En Açık Kanıtı Olarak Duruyor.
Bütün Dünyayı Tehdit Eden Bu Uygulamalar, Uluslararası Hukuk Mercileri, Sivil Yapılanmalar Ve Dünya Devletleri Tarafından Sorgulanmalı Ve Sorumlular Yargılanmalıdır. Hepsinden Önemlisi, İnsanlığı Uçuruma Sürükleyen Bu Uygulamaların Sorumlularının Vicdanlarda Yargılanması Ve Cezalandırılmasıdır.
Uhim Tarafından Hazırlanan Ve Bu Beş Ülkenin 20. Yüzyılda Gerçekleştirdiği Katliam Ve Soykırımları Konu Alan Elinizdeki Bu Çalışma, Sözkonusu Bilincin Toplumsal Zemine Yayılmasına Ve Etkin Bir Hesap Sorma Hareketinin Başlatılmasına Katkı Sağlamayı Hedeflemektedir.
Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 250
Yayın Tarihi 2009
Yazar Uhim
Diğer
Garanti Süresi (Ay) 24
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000I81F0
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Gece Yarısı Kütüphanesi - Matt Haig
Zamanı Durdurmanın Yolları - Matt Haig
İnsanlığımı Yitirirken - Osamu Dazai
Fareler Ve İnsanlar - John Steinbeck
%1
24,32 TL 24,08 TL
40,60 TL
17,50 TL
%14
28,00 TL 24,00 TL
Satıcı
Hepsiburada
Hepsiburada
Hepsiburada
SEL YAYINCILIK 9,7
Değerlendirmeler
(1187)
(127)
(22)
(967)
Basım Dili Türkçe Türkçe Türkçe Türkçe
Cilt Durumu Ciltsiz - Ciltsiz -
Sayfa Sayısı 296 - 128 -
Yayın Tarihi 2021 - 2022 -
Yazar Matt Haig Matt Haig Osamu Dazai John Steinbeck
Başa dön