Zımba Teli ve Tel Sökücü

Zımba makinesinin en önemli ekipmanı olan zımba telleri; boyutlarına, üretildikleri malzemeye ve renklerine göre değişkenlik gösterebilir. Zımba teli satın alırken sahip olduğunuz zımba makinesinin boyutlarını göz önünde bulundurmalısınız. Bunun yanı sıra ne sıklıkla ve hangi ihtiyaçlarınız için zımba kullanacağınızı da belirlemeniz gerekir. Böylece ihtiyaçlarınızı karşılayacak kaliteli zımba telini kolayca seçebilirsiniz.

Zımba Telleri Nasıl Takılır?

Zımba makineleri tek uçlarından birbirine bağlı olan iki koldan oluşur. Üst kolda kızaklı bir tepsi ile bıçak bulunurken alt kolda ise yiv yer alır. Zımba tellerini zımba makinesine takabilmek için, öncelikle üst kolu kaldırmanız ve zımba tellerini tepsinin içerisine yerleştirmeniz gerekir. Zımba telleri yapıları gereği özel bir yapışkan ile birbirlerine yapıştırılmış haldedir. Bu nedenle zımba tellerini makineye kolayca yerleştirebilmek için tellerin birbirinden ayrılmamış olmasına özen göstermelisiniz. Zımbalama işlemi yapılırken kullanılmış olan telin yerine kızaklı tepsi içinde yeni tel ileriye doğru kendiliğinden itilir. Eğer zımbada bu işlem doğru şekilde çalışmıyorsa tepsideki mekanik yay bozulmuş olabilir. Bu durumda zımba telinin zımba ağına sürülebilmesi için elinizi kullanmanız gerekebilir. Yine de bu işlemi yaparken çok dikkatli olmanız gerekir.

Zımba Teli Nasıl Çıkarılır?

Zımba telini bulunduğu kağıttan çıkarmak için birkaç farklı yöntem kullanılabilir. Genellikle başka bir ekipmanı bulunmayan kullanıcılar, anahtar ya da tırnaklarının yardımıyla zımba telini çıkarma yoluna gidebilirler. Bu yöntem zor olmakla birlikte kişinin ellerine ve kağıda zarar verebilir. Bu nedenle zımba telini kağıttan kolayca çıkarmak için tel sökücü makineleri kullanabilirsiniz. Böylece kağıda hiçbir şekilde zarar vermeden kolay bir şekilde zımba tellerini çıkarabilirsiniz. Yine de zımba telini tel sökücü harici bir eşya ile çıkarmak istiyorsanız, teli kağıdın ön yüzünde görünen tek çizgi şeklindeki bölümünden sökmek yerine kağıdın arkasına kıvrılmış olan iki ucu açarak sökmelisiniz. Böylece kağıda zarar vermeden ya da kağıdı çok az kırıştırarak kolayca zımba telini çıkartabilirsiniz.

Zımba Teli Hangi Malzemeden Yapılır?

Zımba telleri kalitelerine göre farklı malzemelerden üretilebildikleri gibi, üretimde genellikle tercih edilen malzeme çeliktir. Tercihe göre galvaniz ve nikel kaplanabilir. Özellikle malzemenin dayanıklı, sağlam, paslanmaz yapıda ve kararma yapmayan özellikte olması gerekir. Kaliteli malzemelerden üretilmiş olan zımba telleri, kullanıcılara uzun ömürlü bir kullanım sağlar. Aynı zamanda zımba telinde kullanılan malzeme, kolay esneyebilen yapıda da olmamalıdır. Kolay esneyebilen malzemelerden üretilmiş olan zımba telleri; kolay kırılabilir, kısa sürede deforme olabilir ve işlevini yitirebilir.

Zımba Telleri Nasıl Seçilir?

Zımba teli seçerken önceliğiniz zımba makinenize uygun ölçülerde zımba telleri seçmek olmalıdır. Büyük boyutlardaki zımba telleri tek seferde fazla kağıdı zımbalamak için kullanılır. Eğer genellikle az sayıda kağıdı zımbalamak için zımba teli kullanacaksanız, küçük ve orta boylardaki zımba tellerine yönelebilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer zımba telini zımba makinenizin içerisine yerleştiremiyor ya da yerleştirseniz bile zımbayı kullanamıyorsanız, zımba teli makinenize büyük ya da küçük gelmiş olabilir. Ayrıca zımba tellerinin ölçü bilgilerinin yanında, zımbalayabileceği maksimum kağıt sayısı da belirtilir. Bu sayılara göre de size en uygun olan zımba telini kolayca seçebilirsiniz. Zımba teli seçiminde özellikle kararma yapmayan dayanıklı malzemelerden üretilmiş olanlar tercih sebebidir. Resmi bir kurumda kullanılacak olan zımba tellerinin genellikle büyük boyutlarda olması gerekir. Ofisler için orta boyutlardaki zımba telleri uygun olurken evlerde kullanım için ise küçük boyutlu zımba telleri yeterli olacaktır. Kağıt kullanımı için üretilmiş olan zımba tellerini farklı malzemeleri zımbalamak için kullanmamalısınız. Kumaş, deri ya da ahşap gibi malzemeleri zımbalamak için farklı zımba makinelerini tercih etmelisiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Zımba Telleri

2656 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Premium Fırsatları
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 47 / 2656 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?