Ağırlık Eldivenleri - Kemerler

Ağırlık Eldiveni ve Kemerler

Spor yapmak hem fiziksel hem de ruh sağlığı açısından oldukça yararlıdır. Ancak spor çeşitleri birbirinden bazı noktalarda farklılık gösterir. Bunlardan birisi de fitness yapan kişilerin yaptığı antrenmanlardır. Fitness çoğunlukla vücut geliştirme üzerine kurulmuş bir spor türüdür. Pek çok kişinin hem vücudunu forma sokmak hem de kas yapmak için yaptığı aktivitelerden birisidir. Fitness ağırlık üzerine yoğunlaşan bir spor olduğundan hem vücudun korunması hem de sporun daha iyi yapılabilmesi için yardımcı ekipmanların kullanılması oldukça önemlidir. Bu ekipmanlar arasında yer alan ağırlık kemeri, büyük oranda bel, sırt ve karın bölgelerini korur. Ağırlık kaldırıldığı sırada bel, karın ve özellikle omurgaya fazla yük bindiğinden böyle bir kemerin kullanılması fiziksel bir sakatlığın meydana gelmemesi için oldukça önemlidir. Bu kemerler omurga sağlığını büyük ölçüde desteklediği gibi aynı zamanda doğru nefes alışverişinin gerçekleşmesi açısından da önemli işlevlere sahiptir. Nefes, spor esnasında oldukça önemli olan detaylardan birisidir. Doğru nefes alınması hareketlerin de doğru yapılmasını beraberinde getirir. Dolayısıyla bu kemer sayesinde fiziksel sağlığınızı koruduğunuz gibi aynı zamanda diyaframınızı da kontrol eder ve doğru bir şekilde nefes alabilirsiniz.

El kaslarına zarar gelmemesi ve ağırlıkların doğru kaldırılıp indirilebilmesi için ağırlık eldiveni tavsiye edilebilir. Bu eldivenler sayesinde iyi ve kuvvetli bir tutuş sağlanır. İyi tasarlanmış ve yapılan antrenmana uygun olarak seçilmiş olan bu eldivenler ile spor esnasında kullanılan ağırlıkların elden düşme ihtimali en aza indirilir. Bu oldukça önemli bir işlevdir. Çünkü sağlam bir şekilde kavranamayan ağırlık, ayağınıza veya bacağınıza düşüp sakatlanmanıza sebebiyet verebilir. Ya da ters bir harekette bileğinizi büyük oranda incitebilirsiniz. Bu yüzden eldiven kullanımı oldukça önemlidir. Bunun yanında ağırlık taşımaktan dolayı elde nasır, su toplama veya deri soyulması gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Kullanılan nitelikli bir fitness ağırlık eldiveni, tüm bunların önüne geçebilir. Böylece bir sonraki antrenmanı ağrı çekmeden gerçekleştirmeniz mümkün olur. Bu eldivenler el bölgesinde oluşabilen zararlardan koruduğu gibi aynı zamanda bilek bölgesini de korur ve destekler. Özellikle çok ağır malzemeler kaldırıldığında bileklere olduğundan daha fazla yük binebilir. Kullanılan bilekli eldivenler sayesinde bilek sakatlanmalarının önüne geçilebileceği gibi kuvvetlenmiş bilek ile olduğundan daha fazla ağırlık kaldırabilirsiniz. Bu eldivenler sayesinde bilek, avuç içi korunduğu gibi aynı zamanda eklemler de korunur. Eklemler bağlantı yerleri oldukları için hassas olabilir. Eklem bölgelerinde kalınlaşan eldiven kumaşıyla ağırlıklar daha rahat kavranır. Bu ürünleri kullanarak antrenmanlarınızdan daha fazla verim alabilirsiniz.

Fitness Ağırlık Kemeri Kullanımı

Ağırlık kemeri fitness ile ilgilenen kişilerin sıklıkla tercih ettikleri ekipmanlar arasında yer alır. Bu ağırlık kemerlerinin kullanımı basit olmakla birlikte doğru bir şekilde takıldığında size oldukça kolaylık sunar. Bu noktada ağırlık kemerlerinin nasıl takıldığı sorusuyla karşılaşmak mümkündür. Ağırlık kemerinden tam anlamıyla verim alabilmek için kemer ne gevşek ne de çok sıkı takılmalıdır. Sıkı takıldığı zaman kemer yardımcı olmanın dışında derin nefes almanızı engelleyebilir. Doğru nefes alımı ise spor esnasında oldukça önemlidir.  Uygun sıkılığın bulunabilmesi için birkaç yöntem uygulanabilir. Bunun için öncelikli olarak derin bir nefes almak ve ardından karın bölgesini biraz sıkmak yeterli olur. Ardından bu sıkılığa göre kemer takılabilir. Kemer ayarının yanı sıra kemerin doğru yere takılması da oldukça önemlidir. Karın bölgesine yerleştiği için doğru takılamaması durumunda diyaframınıza ve organlarınıza zarar verebilirsiniz. Karın yapısına göre değişmekle birlikte genellikle göbek deliğini ortalayan şekilde takılması mantıklı olur. Kemerin üst kaburgalara baskı yapmayan şekilde bağlanması da oldukça önemlidir.

Profesyonel ağırlık kemeri düzenli bir şekilde kullanıldığında hem vücuda gereksiz yük binmez hem de spor esnasında yapılan hareketler daha iyi yapılabilir. Bu kemer sayesinde normalde taşıyabileceğiniz ağırlığın biraz üstüne çıkmakla birlikte bu esnada karşılaşabileceğiniz sakatlıkları da önlemiş olursunuz. Belirli bir ağırlık kaldırıldığında omurga, aktif hale gelir. Bunun yanında bu sırada abdominal adı verilen bölge vücudunuzda harekete geçer. Kullanacağınız kemer ise hem bu bölgenizi hem de belinizi korumada yardımcı olur. Spor yaparken sıklıkla rastlanılan sakatlıklardan birisi kuşkusuz bel bölgesidir. Bel bölgesi, ağırlık kaldıran kişilerin özellikle dikkat etmesi gereken yerlerden birisidir. Bu noktada rahatlıkla ağırlık kemeri tavsiye edilebilir. Orta ve ileri seviye sporcuların kullanması sağlık ve kullanım açısından daha önemlidir. Bazı hareketlerin yapılmasında bel, sırt ve omurgaya yük biner. Kolaylıkla takılan bu kemer sayesinde sakatlıkların önüne geçilebilir. Kemeri taktıktan sonra kişiler mutlaka rahat bir şekilde nefes alıp verdiğinden emin olmalıdır. Bunun anında hareket kabiliyetinin de kısıtlanmamış olmasına dikkat edilmelidir.

Fitness Sporcularının Vazgeçilmezi Ağırlık Kemeri İşlevi

Ağırlık kaldırma kemeri birçok özelliği barındırmasının yanında temel olarak omurganın stabil bir şekilde kalabilmesine yardımcı olur. Özellikle spor esnasında sporcular, vücudunun farklı yerlerini çalıştırabilmek için çeşitli antrenmanlar yaparlar. Bu antrenmanlardan bazıları özellikle bel, karın ve omurga üzerinde etki bırakabilir. Fitness gibi ağırlığın kullanıldığı sporda bel ve omurgaya ağırlıktan dolayı daha fazla yük binebilir. Sporcuların bu noktada bilinçli olması ve vücuda binen bu ağırlığın farkına varmaları ve bunu engelleyen eylemlerde bulunmaları oldukça önemlidir. Özellikle omurga sağlığı kişinin hayati fonksiyonlarını doğru şekilde tamamlayabilmesi ve sorunsuz hareket edip spor yapabilmesi için oldukça önemlidir. Bu yüzden omurganın ağırlık kaldırma sırasında zarar görmesini engelleyen ağırlık kemerleri faydalıdır. Ağırlık kaldırırken omurganın sabit bir şekilde kalması zarar görmesini engeller. Omurganın yanında diğer sırt zedelenmelerinin de önüne geçer. Kemer takılı olduğunda yük kaldırılırsa merkez bölgenizde iç basınç artar ve gövde sabit bir şekilde kalabilir. Aslında kemer takıldığında olduğunuzdan daha güçlü ve sıkı alt karın ve sırt kaslarına sahip olursunuz. Belinizi, karnınızı, sırtınızı ve omurganızı korumasının yanında bu kemerler kaldırma performansınızı da olabildiğince arttırmaya çalışır.  İç basıncın daha iyi sağlanmasıyla gücünüzü daha iyi muhafaza etmiş olursunuz. Kemeri doğru bir sıkılıkta takmanızın yanında doğru açıyla eğilip ağırlığı kaldırmanız da oldukça önemlidir. Bu yüzden sadece ağırlık kemerini takmakla kalmamalı, bunun yanında karın kaslarınızı olabildiğince güçlendirici ve sıkılaştırıcı egzersizleri aksatmamalısınız. Bu durum kemerden alacağınız performansı artırır.

Sporcu ağırlık kemeri, kullanılmadan önce doğru nefes alındığından emin olunmalıdır. Nefesi karnın en derinine almak doğru olur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ciğerlere nefes alınmaması gerektiğidir. Nefes doğru şekilde karna alındığında tüm hava mideye dolmuş olur. Böylece abdominal kaslarınız kolay bir şekilde kasılmış olur. Bu noktada belin sabit kalması oldukça önemlidir. Ağırlık çalışırken her tekrarda bu nefes olayını gerçekleştirmek kaslarınızı doğru bir şekilde kullandığınızdan emin olmanıza yardımcı olur. Fitness ağırlık kemeri yanlış kullanıldığında alacağınız performansı düşürürken aynı zamanda sakatlanmanıza da neden olabilir. Bu sakatlanma bel, sırt ve karın bölgenizde gerçekleşebilir. Bunun yanında profesyonel ve yarı profesyonel sporcular tarafından kullanılması çok daha güvenli ve işe yarardır. Abdominal ve bel bölgelerini yeteri kadar güçlendirmeden ağırlık kemeri kesinlikle kullanılmamalıdır. Kaslarınızı güçlendirmeden kullanacağınız ağırlık kemeri kaslarınızın tembelleşmesine neden olabilir. Bununla birlikte kemerin yanlış formu düzeltmeyip sadece destek olduğu da unutulmamalıdır. Bu yüzden kemerin yanında yapılanlar aksatılmamalıdır.

Ağırlık Eldiveni ve Kemeri Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Birçok üründe olduğu gibi spor ekipmanlarında da doğru seçimi yapmak hem yaptığınız sporun hem de geçirdiğiniz vaktin kalitesini artırır.  Fitness sporunda da ağırlık işin içinde olduğu için yardımcı ekipmanların önemi büyüktür. Bu ekipmanlar sayesinde sakatlanma gibi sorunlarla karşılaşma ihtimalinizi büyük oranda düşürmekle birlikte daha iyi antrenmanları yapabilmenizin önünü açmış olursunuz. Bu ekipmanlardan birisi de ağırlık eldivenleri ve kemerleri olur. Bu ürünlerin seçimi sırasında kalite, beden uyumu, dayanıklılık, konfor, kullanım rahatlığı veya işlev oldukça önemli olur. Bu yüzden kişilerin pek çok unsuru göz önünde bulundurarak ekipman tercihinde bulunması gerekir. Fitness ağırlık eldivenleri pek çok kişinin istek ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak farklı modelleriyle kullanıcıların karşısına sunulmuştur. Bu modeller arasında farklı olarak kancalı ağırlık eldiveni ürünlerine sıklıkla rastlamak mümkündür. Bu eldivenler normal eldivenlerden oldukça farklıdır. Avuç içinde mevcut olan kancası sayesinde normal ağırlıkların çok çok üzerinde olan ağırlıklar bile kolaylıkla taşınabilir. Fitness eldivenleri yarım parmak olabildiği gibi avuç içli veya avuç içsiz de olabilir. Dolayısıyla bu noktada kişilerin nasıl rahat hissettikleri önemlidir. Yarım parmak eldiven bazı kişiler için daha kullanışlı gelebilir.

Genel tasarım da yine seçim aşamasında oldukça önemlidir. Severek ve isteyerek ekipmanların kullanılması spor zamanını daha keyifli kılar. Ancak tasarımın yanında eldivende kullanılan malzemenin kalitesine, ter emme özelliğinin iyi olup olmamasına, kullanım rahatlığına da dikkat edilmelidir. Bunun yanında eldiven seçimi sırasında mutlaka el ölçülerinize dikkat etmelisiniz. Uzun parmaklarınız varsa bunun için uzun parmaklı ağırlık eldiveni tercih edebilirsiniz.  El ölçünüzü en doğru şekilde alabilmek için avuç içinize ve parmak ölçülerine dikkat etmenizde yarar vardır. Bunun yanında seçeceğiniz olan kumaşın kolay temizlenebildiğinden ve yıkanabildiğinden de emin olmalısınız. Doğru spor ağırlık kemeri seçimi ise belinize en doğru şekilde oturandır. Bu noktada da yine bel ölçüleriniz önem taşır. Bunun yanında kemer seçiminde bir başka dikkat edilmesi gereken nokta kemerde bulunan kilit mekanizmasının kolay kullanılıp kullanılmadığı ve sağlamlığıdır.  Bu yüzden çok sık antrenman yapan biriyseniz kolay açılıp kapanan bir kemer sistemine sahip ürünleri tercih etmelisiniz.

Ağırlık Eldiveni Nasıl Kullanılır?

Ağırlık eldiveni profesyonel ve yarı profesyonel fitness sporcuları tarafından sıklıkla tercih edilen ürünlerden birisidir. Bu eldivenler özel yapıları sayesinde parmakları, eklemleri ve özellikle avuç içlerini olabildiğince korur. Sadece elinize gelecek zararların önlenmesinde değil, aynı zamanda bileğinizi de desteklenmesinde yardımcı olur. Bileğinizi desteklediği ve elinizin acımasını engellediği için dolaylı olarak tutuş kalitenizin artmasını sağlar. Ağırlık eldiveninin ellerin terlemesini önleyen gözenekli yapıda olmasına dikkat edilmelidir. Nefes alabilir eldivenlerin seçilmesi hem el sağlığınız hem de iyi bir antrenman yapmanız için önem taşır. Bu eldivenler ağırlıkların avucunuzdan kaymaması için özel kumaştan üretilmiştir. Bunun yanında bileği desteklemek için cırt bant özelliği pek çoğunda bulunur. Bu eldivenler diğer eldivenlerden farklı olarak daha sert, korunaklı ve pürüzlü bir yapıya sahiptir.

Ağırlık çalışma eldiveni kullanmadan önce giyeceğiniz eldivenin mutlaka el ölçülerinize uygun olduğunuzdan emin olmalısınız. Eldiven ile el ölçülerinizin uyum içerisinde olması ağırlıkları daha iyi kavramanızın yanında ellerinizi daha iyi korumanıza olanak sağlar. Ağırlık kaldırmak zamanla elde yaralanmalara, nasırlara veya su toplama gibi istenmeyen durumlara sebebiyet verebilir. Bu yüzden bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için elinize en uygun olan eldiveni seçmeniz, kullanım sırasında sizin için önem taşır. Bunun yanında bu eldivenler, sporculara spor esnasında farklı bir motivasyon da katar. Bununla birlikte sporcunun tekniğinin gelişmesine de yardımcı olabilir. Bu eldivenlerin aynı zamanda hijyenik olabileceği de unutulmamalıdır. Spor salonları birçok farklı insanın bulunduğu alanlardan birisidir. Ortak aletlerin kullanılması, bazen hijyen sorularını akıllara düşürebilir. Dolayısıyla kullanacağınız bir eldiven sizi daha iyi hissettirebilir. Kullanımdan sonra eldivenleri zarar vermeyen bir temizlik malzemesiyle temizlemeniz yeterli olur. Bunun yanında kullanımdan önce ellerinizin kuru ve temiz olduğuna dikkat etmeniz, eldivenin içerisinde maksimum rahatlığı yakalamanızı kolaylaştırabilir. Ardından kullandığınız eldivenin doğru sıkılıkta bağlanması önemlidir. Örneğin bilekli ağırlık eldiveni kullanırsanız bilek kısmını doğru sıkılıkta bağlandığından emin olun. Eldivenin tutuş performansını test etmek için birkaç farklı ağırlıkla deneme yapmanız yeterli olur. Böylece kendiniz için en iyi eldiveni seçme olanağı yakalamış olursunuz.

Ağırlık Eldiveni ve Kemerleri Fiyatları

Fitness sporunda kasları şekillendirmek için ağırlık içeren ekipmanlar sıklıkla kullanılır. Bu ağırlıklar ise bel, sırt ve karın bölgesini etkileyebildiği gibi bilek ve el kaslarını da etkiler. Bunlar arasında yer alan ağırlık eldiveni ve kemer fiyatları ise üründe kullanılan malzemenin kalitesine, kullanım rahatlığına ve tasarımına göre farklılık gösterir. Örneğin deri ağırlık kemeri, üretildiği maddeden dolayı fiyat farklılığı taşır. Bunun yanında yine deri ağırlık eldiveni, uzun süre boyunca kullanıldığı için fiyat farklılığı taşır.

Fiyatları etkileyen bir başka durum ise ürünlerin işlevselliğidir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kemer ve eldiven gibi yardımcı spor ekipmanları da farklı özellikler taşır olmuştur. Örneğin ağırlık eldiveni bilek destekli olmasıyla diğerlerinde farklılık taşıyabilir. Sporcunun bileğini korumak amacıyla özel olarak üretilmiş bu eldivenler sayesinde sporcular ağırlıkları daha rahat kaldırabilir. Kemerlerde fiyat farklılığını oluşturan şeylerden birisi de kemerin sıkılığının rahat bir şekilde ayarlanabilmesidir.  Kemer kullanımında doğru sıkılığı bulmak nefes ve hareket kontrolü için oldukça önemlidir. Bu yüzden kolay ayarlanabilir kilitli kemerler fiyat konusunda farklılık gösterebilir. Birbirinden farklı modeldeki ağırlık eldiveni ve kemerlere Hepsiburada’dan ulaşabilir, dilerseniz satın alabilirsiniz.

Ağırlık Kemeri Ne İşe Yarar?

Ağırlık kemeri hem orta seviye hem de ileri seviye sporcuların nefes kontrolünü sağlamak, doğru tekniği kullanmak, squat ve diğer çeşitli hareketlerde beli belirli bir sıkılıkta tutabilmek için kullanılan bir spor ekipmanıdır.

Ağırlık Kemeri Nasıl Takılır?

Ağırlık kemeri göbek deliğini ortalayan şekilde takılmalı ve gerekli ayarlamalar yapılmalıdır. Yeterli basıncın uygulanabilmesi için gevşek ve sıkı olmamasına dikkat edilmelidir. Bu ayarın doğru bir şekilde yapılabilmesi için derin bir nefesten hemen sonra karın iyice sıkılmalı ve ardından biraz daha sıkı olacak şekilde kemer sabitlenmelidir.

Ağırlık Eldiveni Ne İşe Yarar?

Ağırlık eldiveni terlemeden dolayı avuç içinden ağırlık malzemelerinin kaymasını engelleyerek bileklerinizden daha iyi kuvvet almanızı sağlar. Bunun yanında ağırlık kaldırmaktan dolayı ellerde oluşabilen nasırları ve yaralanmaları da önler.

Ağırlık Eldiveni Nasıl Olmalı?

Ağırlık eldiveni ele tam oturmalı ancak aynı zamanda hareket kabiliyetini kısıtlamamalı ve eli sıkmamalıdır. Bunun yanında, kavrama yerlerinin sağlam olmasına ve kaymamasına da dikkat etmeli, tutuculuğu yüksek malzemeden yapılmış ürünler tercih edilmelidir.

Ağırlık Kemeri Neden Takılır?

Ağırlık kemeri, ağırlık kaldırarak vücut geliştiren sporcular tarafından ağırlık kaldırıldığı sırada belin öne düşmemesi ve bükülmemesi için kullanılmakla birlikte bazı hareketlerde nefes kontrolünün sağlanması ve belirli bir durumda sıkıca kalmak için takılır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ağırlık Eldiveni ve Kemerler

4125 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Değerlendirme Puanı
Toplam 61 / 4125 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?