Vücut Geliştirme Aletleri

En yaygın kullanılan dambıllar sabit ağırlıklardan oluşur. Genellikle kauçuktan üretilen seçenekleri mevcuttur. Sabit dambılların ağırlığı 1 kg ile 20 kg arasında değişiklik gösterir. Sabit kauçuk modelleri, zor aşınır ve sağlamdır. Krom alternatiflerine göre kaymayı önleyen koruyucu bir kaplama sunar. Bu kaplama hem dambılı hem de dambılı sakladığınız depolama alanının yüzeyini korur. Ayrıca yere konduğu zaman veya elinizden düştüğünde gürültü çıkarmaz. Sabit üretan modeller ise kauçuklara göre çok daha dayanıklıdır. Çizilmelere ve kırılmalara karşı maksimum direnç gösterir. Bunların dışında satışa sunulan ayarlanabilir dambıl setleri de antrenmanlar için kolaylık sağlar. Bu setler, ağırlığı kas gücünüze ve antrenman sıklığına göre giderek artırabileceğiniz çeşitli plakalardan oluşur. Bu setlerin başında ergonomik tutuş sağlayan ve ağırlık oranı rahatlıkla değiştirilebilen yüksek kaliteli krom plakalardan oluşan setler gelir. Setlerin çoğu tüm seviyeler için uygundur. Yeni başlayanlar için 1 kg’lık plakaları bulunur. Krom plakalarla toplam 20 kg’a kadar ağırlık elde edilebilir. Bu setler, güç antrenmanları için temel ihtiyaçtır. Sadece kol kaslarını geliştirmek için kullanıldığı düşünülse de dambıllarla yüzlerce farklı egzersiz yapılabilir. Bu egzersizlerle kol, bacak, bel ve karın kasları rahatlıkla çalıştırılabilir. Tüm dambıl türleri arasından en çok tırtıklı yüzeye sahip olanlar tercih edilir. Özellikle ileri seviye antrenmanlarda yüksek ağırlıklar kullanılırken tırtıklı yüzey, dambılın elinizden kaymasını engeller. Avuç içlerinizi rahatça etrafına sarabilmek için daha ince saplara ve tırtıklı yüzeye sahip olan seçeneklerden birisini değerlendirebilirsiniz.

Güç egzersizlerine yeni başlayanlar için, 2,5 kg ve 5 kg arasındaki seçenekler uygundur. Bunların ardından aşama aşama 8, 10, 18, 24 kg ağırlıklarındaki dambıllara geçilmesi idealdir. Ancak hiç spor geçmişiniz yoksa 500 gram ağırlık sunan seçeneklere göz atabilir ve gün geçtikçe ağırlığı artırabilirsiniz. Başlangıç seviyesindeki erkeklerin bench egzersizleri için 10-20 kg ağırlığındaki, squat için 14-28 kg ağırlığındaki, deadlift için ise 14-30 kg ağırlığındaki dambıllar uygun olur. Başlangıç seviyesindeki kadınların ise bench için 4-12 kg, squat için 9-18 kg, deadlift için 9-24 kg arasındaki ağırlıkları tercih etmeleri tavsiye edilir. Dambıllar, başlangıç seviyesi için en uygun güç ekipmanları arasında yer alır. Düzenli bir egzersiz programı oluşturulduğunda kilo vermeye yardımcı olur. Bununla birlikte kısa zamanda kaslarınızın daha güçlü hale geldiğinizi görmenizi sağlar. Taşınabilir oldukları için nerede olursanız olun antrenmanızı ihmal etmenize gerek kalmaz.

Vücut Geliştirme Aletlerinde Ağırlık Sehpalarının Kullanımı

Ağırlık sehpaları, güçlü bench press de dahil olmak üzere birçok güç egzersizi için faydalıdır. Ayarlanabilir ağırlık sehpaları, tüm faydalarından dolayı ticari, ev ve stüdyo kullanımı için oldukça yaygındır. Öncelikle bu sehpalar iki farklı ayarlama mekanizmasıyla donatılmıştır. Bunlar basamak/raf ve pop-pin mekanizması olarak bilinir. Ayarlanabilir ağırlık sehpaları, tüm kullanıcılar için çok kullanışlıdır. Çünkü ayarlanabilir açıları, kullanıcıların çeşitli yönlerde hem halter hem de dambıl direnç egzersizleri yapmasına yardımcı olur. Modellerin çoğu, sporcuların egzersizleri sırasında vücutlarını daha güvende tutmalarına olanak tanıyan koltuk açısını değiştirmeye de izin verir. Bu durum da kullanıcıların kaslarının farklı bölümlerini çalıştırmayı hedeflemesine katkıda bulunur. Düz ağırlık sehpası ise uzun yıllardır direnç egzersizlerinin eğitimi için tercih edilir. Bench press ve oturur konumda omuz presi gibi hareketler için oldukça idealdir. Özellikle bench press egzersizinde kullanıcının 90 derecelik bir açıyla yatay pozisyonda rahatça uzanmasına izin verdiği için kolaylık sağlar. Bakımı kolay yapılabilen dayanıklı bir egzersiz ekipmanıdır. Güç egzersizlerinde kolaylık sağlayan ekipmanların başında gelen bir diğer seçenek olimpik ağırlık sehpasıdır. En büyük faydası, kullanıcıların her kullanımdan sonra halterlerini kolayca yeniden kaldırmalarına olanak tanıyan çok katmanlı bir halter raf sistemi ile donatılmış olmasıdır. Birden fazla raf seçeneği, kullanıcıların vücut tiplerinden veya kol uzunluğundan bağımsız olarak bir halteri rahatça kullanmasını sağlar.

Vücut Geliştirme Aletlerinde Ağırlık Makinesi Seçenekleri

Uzman ağırlık makineleri, geleneksel ağırlık sehpalarından farklı şekilde tasarlanmıştır. Geleneksel modellerde amaç çok yönlülük ve geniş egzersiz çeşitliliğiyken, uzman sehpalar kullanıcıların hareket aralığını veya egzersiz hareket yolunu kısıtlayarak belirli kas gruplarını çalıştırmak için özel olarak tasarlanmıştır. Vücut geliştirme için kullanılan uzman ağırlık makinesi modellerinde preacher curl en sık tercih edilenlerden birisidir. Bu makine üst kol kaslarının kütlesinin artmasına yardımcı olur. Makine ile biceps egzersizlerinde eller 45 derecelik açıyla sehpaya konur. Genellikle ağırlığın elden kaymaması için body ve fitness eldiveniyle birlikte kullanılır. Benzer özelliklere sahip olan ve en çok tercih edilen ağırlık makineleri arasında yer alan Sissy squat ise dörtlü ve gluteal kas sistemini oluşturmak ve güçlendirmek için fayda sağlar. Aynı zamanda standart squat hareketinde dizlerde oluşan gerginliği yaşamanızı engeller. Bu makineyi kullanmak için baldırlarınızı pede sağlam bir şekilde yaslamanız ve ayaklarınızı ayak plakasına yerleştirmeniz yeterli olur. Sissy squat, bacak ve kalça kaslarının çalıştırılması için etkilidir. İleri seviyelerde elinizde dambıl varken de bu makineyi kullanabilirsiniz. Bu egzersiz, kas kütlesini geliştirirken, yağ yakımına yardımcı olur. Bu makinede vücut ağırlığınız baz alınarak egzersiz yapılır. Bu nedenle her seviyeden sporcu için idealdir.

Mekik sehpaları da hem başlangıç hem de uzman seviyeleri için ideal ağırlık makineleri arasında yer alır. Vücudun kendi ağırlığı kullanılarak karın ve sırt kaslarının çalışması hedeflenir. Aynı zamanda bu sehpa ile kalça ve bel kasları da çalışmaya devam eder. Ayarlanabilir mekik sehpaları, modellerine göre farklılık gösterse de temel olarak sırt üstü pozisyonda ya da 45 - 60 derecelik eğimle uzanabileceğiniz şekilde tasarlanır. Sehpa üzerinde farklı egzersizler yapılarak değişik kas gruplarının hedeflenmesi mümkün olur. Ayarlanabilir mekik sehpasının ayak pedine ayaklarınızı yerleştirdikten sonra kollarınızı göğüs hizasında kıvırıp öne doğru eğilip kalkarak sırt ve karın çalışabilirsiniz. Bu antrenmanın ileri seviyelerinde elinize bir egzersiz topu alarak eğilip kalkma esnasında topu yere atıp tutabilirsiniz. Bu şekilde sırt ve karın kaslarının yanı sıra kol kaslarınız da güçlenir. Aynı hareketi mekik sehpasında yan dönerek de yapabilirsiniz. En temel mekik sehpası pozisyonu da standart mekik hareketidir. Ayaklarınızı pedin altına yerleştirmek bu egzersiz sırasında güvenliğinizi sağlar.

Vücut Geliştirme Aletleri ve Ağırlık İstasyonları

Ağırlık istasyonları vücut geliştirmenin vazgeçilmez ekipmanlarındandır. Bench press, direnç ve bacak istasyonlarını birleştiren çok amaçlı çeşitleri mevcuttur. İstasyonlar, birden fazla güç egzersizi türünün bir arada yapılmasını sağlayan makinelerden oluşur. Bench press istasyonları göğüs kaslarınızı çalıştırmanızı sağlar. Direnç ve bench press kombinasyonundan oluşan istasyonlar ise vücudunuzun hem alt hem de üst kısımlarının tüm kas gruplarını etkili şekilde çalıştırmanıza yardımcı olur. Direnç iplerini çekerken, trapezius kaslarını, bicepsleri ve tricepsleri kullanmanızı sağlar. Bacak istasyonlarında ise çömelme ve bacak presleri bulunur. Tüm kombinasyonların bir arada sunulduğu cihazlar, başka hiçbir ekipmana ihtiyaç duymadan tüm vücut kaslarını çalıştırma imkânı sunar. Satışa sunulan modellerde 150 kg’a kadar ayarlanabilir ağırlık seçeneği bulunan türü mevcuttur. Multifonksiyon istasyonlarda, yatarak halter kaldırma, kürek simülasyonu, direnç ayarlı step antrenmanlarının yanı sıra karın, göğüs ve direnç egzersizleri de yapılabilir. Bu egzersizle pazı, triceps, bacak, göğüs, sırt ve karın kasları çalışılabilir.

Tekli ağırlık istasyonu ise genellikle tek kas grubunu hedefler. Göğüs kasları için kullanılan istasyonlar omuz yaralanmalarına yatkın olanlar için dambıl ve halter sehpalarından daha güvenli bir seçenek olabilir. Bu istasyonda ağırlık iki tarafta da aynı olacak şekilde ayarlanır. Makinenin kolları, modeline göre kavranarak ileri veya aşağı doğru çekilir ve bırakılır. Bacak press istasyonu da en pratik istasyon makinelerinden birisidir. Sırt hassasiyeti olup squatta zorlananlar için iyi bir alternatiftir. Bu makine, ağırlık seçimi yapıldıktan sonra oturularak kullanılır. Eller vücuda yakın olarak tutulur ve ayaklarla ağırlık ileri doğru itilir. Bacak kaslarını çalıştıran diğer bir seçenek de bacak uzatma istasyonudur. Bu istasyonda bacaklar yastıklı çubuğa sabitlenir. Ağırlık devreye girdikten sonra ayaklar yukarı kaldırılıp aşağı indirilir. Bu makine özellikle alt bacak çalışması için iyidir.

Pratik Vücut Geliştirme Aletlerinden Barfiks Ekipmanları

Vücut geliştirme ekipmanlarında hem evde hem de spor salonlarında kullanılan barfiks barı pratik ve etkili bir üründür. Evinizin rahatlığında kendi vücut ağırlığınızı kullanarak üst vücudunuzu çalıştırmanıza yardımcı olur. Barfiks barında hedeflenen temel kas grupları karın, göğüs, kol ve sırt kaslarıdır. En büyük avantajı tavanlara, duvarlara ve kapı kasasına yerleştirilebilir olmasıdır. Bu sayede yaşam alanlarında yer kaplamaz. Bununla birlikte en uygun fiyatlı vücut geliştirme ekipmanlarından birisidir. Kapıya entegre edilen barfiks barı, lastik tutamaklar ve emniyet aksesuarı ile birlikte sizlere ulaşır. Barı kavrarken elleriniz arasındaki mesafeyi değiştirerek farklı kas gruplarına odaklanabilirsiniz. Bunların kurulumları, hızlı ve kolaydır. Duvarınıza ve kapınıza herhangi bir delik açmanıza gerek kalmaz. Ayrıca, tavana vidalanarak kullanılabilen modelleri de mevcuttur. Barfiks egzersizleri sırt kaslarınızı ve omuz kaslarınızı güçlendirmesinin yanı sıra kavrama gücünüzü artırır. Bowling, kaya tırmanışı, basketbol ve hentbol gibi birçok spor dalındaki performansınızı artırır. Kavrama gücünün artması günlük hayatta yapılan birçok işin de kolaylaşmasını sağlar.

Vücut Geliştirme Aletlerinin Faydaları

Vücut geliştirmede seçilen ekipman, yapmak istediğiniz egzersize göre şekillenir. Ekipmanların hemen hemen hepsi ağırlık tercihini size bırakır. Bu sebeple başlangıç seviyesinden uzman seviyesine kadar olan tüm sporcular bu cihazlardan faydalanabilir. Modellerin tamamı, kişiselleştirilmiş programlar organize etmenizi ve zamanınızı en iyi şekilde ayarlamanızı sağlar. Özellikle istasyon egzersizleri son derece güvenlidir. Aşırı egzersiz nedeniyle eklemler ve kaslar fazla çalıştığında vücut kolayca yorulur. Uygun bir spor aleti kullanmak, daha iyi kontrol sağlar. Böylece spor yaralanmalarındaki riski en az seviyeye indirir. Hareket yolunu kontrol ederek ve kuvvet miktarını kasların gücüyle eşleştirerek, daha verimli ve güvenli egzersiz yapılabilir. Bunun yanı sıra optimal kas gücünü kazanmak isteyenler için, özellikle amaç kas kütlesini artırmaksa vücut ağırlığı makineleri optimum direnç sunar. Vücut geliştirme çalışanlar için temel amaçlar daha iyi görünmek ve daha sağlıklı olmaktır. Çok sayıda seçeneğe sahip olan ekipmanlar bu amaçları en kısa sürede yerine getirmeye yardımcı olur. Tüm faydalarına ek olarak, bu ekipmanlara sahip olmak spor motivasyonunu güçlendirir. Hem büyük makineler hem de dambıl gibi küçük aksesuarla çalışmak sporcular için son derece keyiflidir. Sizler de sporu hayatınıza dahil ederek bu ekipmanların faydalarından yararlanmak ya da spor salonunuz için bu ürünlerden birini satın almak istiyorsanız Hepsiburada’da vücut geliştirme aletlerinin hepsini bulabilirsiniz. Bulduğunuz ürünün tüm detaylarını inceleyebilir ve ihtiyacınıza uygun olanı hemen satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Vücut Geliştirme Aletleri

8001 ürün listeleniyor
Spor Outdoor
Spor Outdoor
Spor / Fitness
Spor / Fitness
Vücut Geliştirme Aletleri
Vücut Geliştirme Aletleri
Çalışma İstasyonları
Çalışma İstasyonları
Dambıllar ve Ağırlık Plakaları
Dambıllar ve Ağırlık Plakaları
Ağırlık Sehpaları
Ağırlık Sehpaları
Barfiks ve Şınav Barları
Barfiks ve Şınav Barları
Kürek
Kürek
Ağırlık Eldivenleri - Kemerler
Ağırlık Eldivenleri - Kemerler
Fitwear (Giyim)
Fitwear (Giyim)
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 46 / 8001 ürün
Popüler Aramalar
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?