Sağlıklı bir yaşamın göstergesi olmasının yanı sıra insanın kendine güvenebilmesine de yardımcı olan vücut geliştirme sporu hem spor salonlarında hem de ev ortamında yapılabilir. Spor salonlarında yapılacak vücut geliştirme hareketlerinin de evde yapılan hareketlerin de farklı avantajlarından söz edilebilir. Vücut geliştirme aletleri ise her ikisinin de ortak paydasıdır, profesyonel sporcular da yeni başlayanlar da bu aletlerden faydalanır.

Köklü bir tarihe sahip olan vücut geliştirmeye ilişkin farklı düşünce ve yaklaşımlar olsa da söz konusu aletlerin sağladığı yarar ve gösterdiği etki bilinen bir gerçektir. Vücut geliştirme aletleri dendiğinde akla ilk olarak dambıl setleri gelse de halter setleri, ağırlık sehpaları, çeşitli istasyonlar, mekik sehpaları ve farklı barlar da bu alet listesine dahil edilebilir.

Dambıl Setleri

Vücut geliştirmeye yönelik hemen her harekette kullanılabilecek dambıllar, olmazsa olmaz aletlerden bir tanesidir. 500 gramdan 25 kilograma kadar çeşitlilik gösteren dambıllardan bahsetmek mümkündür. 2 buçuk ya da 5 kilogramlık dambıllar da 15 - 25 kilogramlık dambıllar da ayrı amaçlar için oluşturulmuştur. Ön kol ve arka kol kaslarından göğüs kaslarına, sırt ve bacak bölgelerinden karın kaslarına kadar vücudunuzdaki pek çok kas grubunu dambıl setleri ile belirli ölçüde geliştirebilirsiniz.

Düz Barlar

Hemen herkesin bildiği bir diğer vücut geliştirme aleti de düz bar olarak adlandırılır. Ev gibi yaşam alanlarında kapı aralıklarına takılan barlar, spor salonlarındaki herhangi bir noktaya da yerleştirilebilir. Barların temel amacı barfiks adı verilen hareketi yapmaya yardımcı olmaktır. İki kol yardımı ile düz barlara asılmak, kol kaslarının yanı sıra omuz gibi spesifik kas gruplarını da etkileyecektir. Düz barların bir diğer kullanım alanı da halterlerdir. Düz barların her iki yanına takılacak yuvarlak ağırlık plakaları, bu barları haltere dönüştürecektir. Ağırlıkların takıldığı yerler özel kelepçeler ile sabitlenmelidir, aksi takdirde problemler yaşanabilir.

Ağırlık Sehpaları

Özellikle spor salonlarının olmazsa olmaz parçalarından bir tanesi de ağırlık sehpalarıdır. Ağırlık sehpalarının fonksiyonel yapısı ve ergonomik tasarımı, pek çok hareketi yapabilme olanağı tanır. Farklı derecelendirme imkanını da veren bu sehpalar düz bir şekil alabileceği gibi eğimli de durabilir. Göğüs kaslarını ve kol kas gruplarını çalıştırmak için halterler ya da dambıllar, ağırlık sehpaları üzerinde kullanılabilir. Ağırlık sehpası modellerine bakıldığında daha komplike sistemlere sahip alternatifler de görülür. Bu modellerde yapılabilecek hareket sayısı fazladır.

İstasyonlar

Spor salonlarında karşılaşabileceğiniz bir diğer vücut geliştirme aleti de istasyon olarak tabir edilir. Birbirinden farklı pek çok istasyon bulunmakla birlikte her istasyonun çalışma prensibi de farklıdır. Bazı istasyonlar küçük kas gruplarını çalıştırmak için dizayn edilmiştir. Buna karşın özel istasyonlar da kol, omuz, göğüs gibi kasların gelişimine hizmet eder. Öte yandan kombine istasyon adı verilen modeller ile hemen her hareketi yapmak mümkündür. Bu istasyonlar farklı formlara da sokulabilir.

Mekik Sehpası

Karın kaslarını çalıştırmak için yapılması gereken yegane hareketler arasında sayılan mekikler, mekik sehpası sayesinde daha doğru bir biçimde gerçekleştirilebilir. Tıpkı ağırlık sehpalarında olduğu gibi mekik sehpalarında da derecelendirme sistemi bulunur. Bu sistem sehpaya belirli ölçülerde eğim kazandırır ve bu sayede üst karın ya da alt karın bölgelerinin gelişimi de amaçlanır. Mekik sehpalarını diğer sehpa türlerinden ayıran özellik ayak koyma kısımlarıdır, bu kısımlarda ayaklar sabitlenir. Ayakların sabitlenmesi mekiğin düzgün bir formda çekilebilmesine zemin hazırlar. Böylece karın kasları başta olmak üzere geniş ölçekli bir kas grubuna fayda sağlanmış olur.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Vücut Geliştirme Aletleri

1.332 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Valeo
  2. Delta
  3. Harbinger
  4. Voit
  5. Altis
  6. Avessa
  7. Hattrick
  8. Max Tech
  9. Top Glory
  10. Busso
  11. Selex
  12. Reebok
  13. Nike
  14. Tryon
  15. Diesel Fitness
  16. Ravel
  17. Adidas
  18. Dragon
  19. Liveup
  20. Vertex
 2. Beden A-Z
 3. Fiyat Aralığı
  -
 4. Ürün Puanı
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001546/2147483635/60004761
Başa dön