Araçların üzerinde bulunan antenler, başta FM radyo olmak üzere farklı frekanslarda yayın yapan çok sayıda radyo kanalına erişebilmenize olanak tanır. Normal antenlerle aynı şekilde çalışan araç antenleri, bir verici ve bir anten ile üretilen manyetik enerjinin çevrimini sağlar. Araçlarda yer alan antenler, radyo dalgalarının manyetik enerjisini alıp kablo vasıtasıyla arabanın radyo alıcısına gönderir. Transfer edilen enerji kaynağı, dinlemek istediğiniz radyo dalgalarını izole ederek güçlendirir. Araç antenleri, oldukça basit bir prensiple çalışır. Radyo dalgalarının doğrudan anten çubuğuna teması, dakikalık elektrik yükleri üretir. Anten tasarımının ince detaylarına ve diğer donanımsal ayrıntılara bağlı olarak, belirli radyo dalga boyları diğerlerinden daha kolay bir şekilde yakalanabilir. Bir otomobilin radyo anteninin tasarımı, FM bandının farklı frekanslarını da dikkate alarak, iyi bir sinyal çevrimi elde edilebilmesini mümkün kılar.

Araba Anteni Fiyatları

Araba anteni fiyatları; ürünün markası, modeli, türü, özellikleri, fonksiyonları ve kalitesi gibi unsurlara göre değişiklik gösterebilir. Karasal radyo, uydu radyosu, televizyon yayını, GPS ve hücresel yayın olanakları için geliştirilen çok sayıda radyo anteni bulunur. Karasal radyolar ve uydu radyoları, yapıları gereği tamamen farklı antenlere ihtiyaç duyarlar. Bunun nedeni, karasal radyoların “FM” ya da “AM“ bandında ve yerel kuleler vasıtasıyla yayın yapması olarak gösterilebilir. Uydu radyoları ise hem jeosenkron hem de durağan uydulardan tamamen farklı bir dalga boyunda yayın yaparlar. Analog VHF yayınlarına uyumlu olan mobil tv antenleri de karasal ve uydu antenlerinden farklı formda tasarlanır. Multimedya ekranlı yeni nesil araçlarda bulunan GPS navigasyon donanımları ise çeşitli dahili antenler ile birlikte gelir. Harici bir anten eklemek, bu cihazların sinyal gücünü artırır ve uydu bağlantısını kaybetme olasılığını azaltır.

Radyo sinyallerini toplamak için dizayn edilen bir araba anteni, FM radyo dinlemek için son derece idealdir. Sabit ve iyi bir radyo sinyali almak için ise aracınızın radyosuna uygun bir antene sahip olmak gerekir. Otomobil üreticileri, araçların müzik sistemlerine en uygun olan antenleri tercih ederler. Stok antenler, kullanıcılar tarafından isteğe bağlı olarak da değiştirilebilir. Araçlar üzerine eklenen orijinal metal antenler; yağmur, kar, su, nem ve sıcaklık gibi çevresel faktörlerden etkilenirler. Metal yüzeylerin aşınması, paslanması ya da deforme olması, sinyal kalitesinin hissedilebilir bir şekilde azalmasına sebebiyet verir. Azalan ve gücünü kaybeden sinyaller, radyo dinlerken ses kalitesinin ve canlılığının azalmasına neden olur. Cızırtılı, hışırtılı ve kesik kesik gelen sesler, müzik keyfinizin yarıda kalmasına yol açabilir. Ayrıca, daha önce dinlediğiniz radyo kanallarına eskiyen anten yüzünden ulaşabilmek de artık mümkün olmayabilir.

Farklı özelliklere, ebatlara ve fonksiyonlara sahip olan araç antenleri içinden, aracınızın sistemine uygun bir model tercih edebilmek her zaman için mümkündür. Alüminyum, çelik, pirinç, bakır ya da demir gibi iletkenliği yüksek metallerden imal edilen antenler; aracın tavanı, çamurlukları ya da ana sütunları üzerine monte edilebilir. Geleneksel çubuk antenler, çoğunlukla aracın tavanında yer alır. Tavan saç olukları ya da tavan sacı üzerine bağlanan tel çubukların iki ayrı versiyonu bulunur. Menteşeli metal antenler, tavan saç oluğuna vidalanır ve isteğe bağlı olarak aşağı ya da yukarı yönde hareket ettirilebilir. Sabit çubuk anten çeşitleri, menteşeli modellere kıyasla daha ufak bir yapıya sahip olur ve genellikle tavanın orta kısımlarına monte edilir. Çamurluk, kaput ya da ana sütunlar içine eklenen motorlu teleskopik antenler ise radyo çalıştığında otomatik olarak açılıp kapanır.

Antenler

10 ürün var
 1. Markalar
  1. Ünüvar
  2. Betto
  3. OEM
  4. Caner
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Araç Markası
 4. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001490/60007117
BAŞA DÖN