Bijon Saplaması

Aracınızın tekerlekleri, gerek konfor gerekse güvenlik açısından büyük önem taşır. Arabanızın kaliteli lastiklere sahip olması dışında lastiklerin araca mükemmel bir şekilde monte edilmesi de gereklidir. Bunun için de vidalama görevi gören bijon cıvataları kullanılır. Tekerlek lastikleri takılırken bijon cıvataları, aracınızda sabitlenmiş olan bijon saplamalarına sıkıştırılır. Lastik değişiklikleri gibi durumlar için tekerlek çıkarıldığında bijon saplaması, aracınızın gövdesinde sabit kalır. Bu sayede tekerlekler, bijon saplamasına sabitlenir ve aracınız seyir hâlindeyken oluşabilecek dengesizlikler önlenmiş olur.

Aracınız, engebeli ve bozuk arazili yollarda darbeler alır. Lastikleriniz ve tekerlek amortisörleriniz, bu darbeleri belli derecelerde emerler. Emilemeyen büyük darbelerden kaynaklanan titreşimler ise araba bijon saplamasına zarar verebilir. Zarar gören bijon saplamaları, sürüş güvenliğini azaltır ve aracınızın dengesinin bozulmasına sebep olur. Tüm bunlar da olası bir kazaya neden olabilir. Bu sebeple kazaların önüne geçmek için aracınızın markasına ve modeline uygun bijon saplamaları seçilmelidir.

Arabanızda yer alan bijon saplaması, bijon cıvatası ve bijon somunu, farklı madenlerle üretilebilir veya kaplanabilir. Darbelerle oluşacak olumsuzlukları gidermek amacıyla dayanıklı metal, çelik, kromajlı üretim ya da krom nikel kaplamalı olabilirler. Bijon cıvatası ve araba bijon saplaması fiyatları, bunlara bağlı olarak değişiklikler gösterebilmektedir. Bijon cıvatalarında da vidalar gibi çok çeşitli kafa tasarımları kullanılır. Altıgen ve kare şeklindeki bijon kafalarının tasarımları, günümüzde en yaygın kullanılanlardandır. Bunlar, onları sıkıştırmak için kullanılan alet ile uyumlu olmak üzere tasarlanmıştır. Bazı cıvatalı kafalar, cıvata yerinde kilitlenir; böylece hareket etmez. Bijon saplamalarının kafa tasarımları dışında da farklılıkları bulunmaktadır. Araba bijon cıvatası ve araba bijon saplamaları, otomobil markalarına, modellerine, motorlarına ve yıllarına göre farklılık gösterebilir. Bijon saplamasının üretildiği maden ise dayanıklılık açısından büyük önem taşır. Aracınızın güçlü bijon cıvatalarına ve bijon saplamalarına sahip olması, araç performansını birçok açıdan verimli kılar.

Araba bijon saplamasının, tekerlek bijon cıvataları üzerinde göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir avantajı vardır. Bu avantaj, araba tekerlek lastiklerinin değişiminde büyük kolaylıklar sağlamasıdır. Arabanızın bijon cıvataları, tekerleği tutmaya çalışırken bijon saplamaları da lastik değişiklikleri sırasında montaj kolaylığı sağlar. Bijon cıvatalarının kullanıldığı birçok tekerlekte buna yardımcı olması için bir veya daha fazla küçük yer belirleme pimi bulunur. Tekerlek, yer belirleme pimlerine denk gelecek şekilde tutularak bijon cıvataları takılır. Bu şekilde tekerlekler, bijon saplaması yuvalarına kolayca oturur ve sabitlenir. Araba bijon saplaması, ne kadar kaliteliyse tekerlek lastiklerinin değişimi de o kadar sorunsuz olur.

Arabanızdaki bijon saplaması sayısı, aracınızın markasına ve modeline göre değişiklik gösterebilir. Genellikle her tekerlek için üç, dört veya beş bijon saplaması kullanılır. Günümüzde üretilen son model araçlarda ise yaygın olarak beş adet bijon saplaması tercih edilmektedir. Jantların yapısı, bijon sayısını belirlemede rol oynar. Aracınızda bijon sayısının artırılması, montaj hatalarına neden olabileceğinden önerilmez.

Bijon sayısı, montaj sürecine de etki eder. Örneğin, üç bijon saplamasına sahip tekerleklerde sıkma sırası önemli değilken, beş bijon saplaması olan tekerlerde sıkma sırasına daha fazla dikkat edilmelidir. Eğer yeterli özen ve dikkat gösterilmezse aracınızın fren disklerinde yıpranma meydana gelebilir. Tüm bunlar göz önünde tutulduğunda, bijon saplamasının arabanızın kullanım ömrünü belirlediği söylenebilir. Kaliteli bijon saplamaları kullanarak aracınızın motor, tekerlek ve fren mekanizmalarının ömrünü uzatıp sürüş güvenliğini de garantiye alabilirsiniz. Kategorideki ürünler sayesinde siz de aracınıza uygun olan orijinal parçalar kullanarak harika ve güvenli bir sürüş keyfinin tadını çıkarabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Bijon Saplaması

150 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 150 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?