Arabalarda yer alan sistemlerin hemen hemen hepsi, birbirleri ile bağlantılı sistemlerdir. Sistemler, aslında kendilerine özgü olsa da bir sistemde meydana gelen arıza ya da hasar, arabanın diğer sistemlerini de etkilemektedir. Dolayısıyla arabaların sorunsuz ve kusursuz şekilde ilerleyebilmesi için bu sistemler arasındaki bağları bilmek gerekmektedir.

Araba burç ya da araba burç salıncağı olarak ifade edilen sistem, arabaların ilerleyebilmesi için gerekli olan aksamlardan bir tanesidir. Araba burç (araba burç salıncağı), genel olarak, arabanın ön tekerleklerinin içerisinde yer almaktadır. Çok nadir de olsa bazı marka ya da üretici firmalar, araba burcunu arka tekerleklere de monte edebilirler. Ön tekerleklerin her birinde birer adet olmak üzere toplamda iki adet araba burç salıncağı bulunmaktadır. Araba burcu ile arabada yer alan ön tekerlekler, arabanın yürüyebilmesini sağlamaktadır. Çünkü arabanın şasisine ancak bu burç yardımı ile bağlanılır.

Arabaların güvenli ve kontrollü bir biçimde ilerlemeleri, ancak bu burçlar ile mümkündür. Genel olarak araba burç sistemleri, arabanın süspansiyon sistemleri içinde bulunmaktadır. Süspansiyon sistemine entegre edilen araba burç salıncağı, arabanın ön kısmında yer alan diğer sistemlerin de kaza, darbe gibi istenmeyen olumsuz durumlardan korunmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra ön tekerlerin içinde bulunan araba burçları, yol koşulları nedeni ile arabaların aniden çukura girmeleri, tümseğe denk gelmeleri nedeniyle doğacak zararlara da engel olmaktadır.

Tüm bunlara rağmen sürücülerin yoldaki bu gibi engellere dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü yol yüzeyindeki ani değişimler sonucunda araba burçları zarar görebilir. Araba salıncak burcu, aracın ön aksamının yürümesini ve ilerlemesini sağlayan bir sistem olduğundan dolayı bu sistemde meydana gelecek bir problem, sürüş güvenliğini riske atacaktır. Araba burcunda oluşacak bir sorun, arabanın kontrolünün kaybedilmesine neden olmaktadır. Bu bağlamda araba kontrol edilemeyecek ve istemsizce sağa ya da sola kaymalar olabilecektir. Aynı zamanda frenlerin kontrolünün sağlanması da araba burçları tarafından sağlanır. Bu nedenlerden dolayı bu sistemlerde meydana gelen bir arıza, fren kontrolünün de kaybedilmesine yol açacaktır.

Araba Burç fiyatları

Araba burçları eskidiğinde ya da hasara uğradığında bu durum, belli başlı sinyaller ya da belirtilerle sürücüye kendini hissettirir. Araba burçlarının değişmesi gerektiğini gösteren en önemli unsurlardan bir tanesi; arabanın ön takımı olarak ifade edilen ön sistemlerinden ya da ön tekerleklerden gelen seslerdir. Bu sesler, genel olarak normal seslerden çok daha fazla rahatsız edicidir. Bunun yanı sıra araba içinde fren yapıldığı anda frenlerin tam olarak tutmaması ya da yine normalin dışında sağa ya da sola kayması, frene basıldığı anda fren sistemlerinde oluşan ve arabanın içine yansıyan titremeler de araba burçlarının değiştirilmesi gerektiğini gösteren işaretlerdendir.

Eğer araba, yol yüzeyinde bulunan ve istenmeyen durumlardan olan çukur, tümsek ya da yokuş gibi yerlerden geçerken direksiyonda normalin dışında titreme oluşuyor ya da direksiyon kontrolünde olağandan fazla zorlanılıyor ise yine araba burçlarının değişmesi gerekmektedir. Aracın yürüyen sistemlerinden olan amortisörlerde olması gerekenden daha fazla sertlik hissi varsa bu durum da araba burçlarının değiştirilmesi gerektiğini gösteren belirtilerdendir.

Özellikle ön tekerlekler nedensiz yere ve sürekli ileri, geri, sağa ya da sola gidiyorsa araba burçlarında sorun olduğu anlaşılmaktadır. Tüm bu belirtilerin dikkatle takip edilmesi yararlı olabilir. Eğer araba burçlarında meydana gelen hasar düzeltilmez ise ileride çok daha büyük sorunlar ve aksaklıklar yaşanabilir.

Araba burç fiyatları ise arabanın modeline, üretim yılına ve markasına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca, araba burçlarının ön tekerleklerde ya da hem ön hem de arka tekerleklerde olması da araba burç fiyatlarını etkileyen bir unsurdur.

Araba Burç

49 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Ypc
  2. Meha
  3. Wolcar
  4. Global
  5. YTT
  6. KRB
  7. Repra
  8. Brc
  9. Cey
  10. GB
  11. UCAL
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60002130/60008532
BAŞA DÖN