Viraj Demir Lastiği

Araba viraj demir lastiği, viraj demirinin kasaya bağlantısını sağlayan ve sürtünmelere karşı koruyan parçadır. Kauçuk malzemeden yapılan silindir şeklindeki parça, yol güvenliği açısından oldukça önemlidir. Arabanın seyir hâlindeyken sağa ya da sola yaptığı dönüşlerde merkezkaç kuvvetine karşı arabanın dengesinin korunması gerekir. Arabanın dönüşleri ve virajlara girişi sırasında lastiklerin havaya kalkma eğilimini bastıran parça, viraj demiridir. Viraj demiri, arabanın viraj içindeki hareketi sırasında kasanın yana yatmasını da engeller. Yolda belli bir hızla giden araba, sağa doğru viraja girdiği sırada sol tekerlek yerden kendini kesme eğilimine girer. Viraj demiri, sağ tekerden aldığı güç yardımıyla bu hareketi engeller. Aynı durum, ters yöne doğru olan viraj dönüşleri için de geçerlidir.

Viraj demirinin, lastiklerin yol tutuşunu artırması sırasında üzerinde büyük bir burkulma yükü bulunur. Bu nedenle viraj demirinin, arabanın kasasına viraj demiri lastikleriyle bağlanması gerekir. Viraj demir lastiği, viraj demirinin daha iyi çalışmasını sağlayarak aracın önden ve arkadan kaymasını da en aza indirir.

Viraj demiri lastiği içinde çalışan viraj demirinin hareketi, zaman içinde bu lastikleri aşındırır. Araba viraj demiri lastiklerinin aşınması, arabanın virajlara girdiğinde direksiyon kontrolünün azalmasına neden olur. Arabanın viraj içinde yol tutuşu azalır. Virajda yol alırken amortisör ve rulmanlara binen yükün artması nedeniyle bu parçaların ömürleri de kısalabilir. Böylece, dolaylı olarak, diğer sistemlere de zarar verebilir. Bu nedenle aşınan lastiklerin değişimi önemlidir. Viraj demir lastiklerinin aşındığını gösteren en belirgin işaret, arabanın ön takımından gelen olağan dışı seslerdir.

Viraj demir lastiğini değiştirmek için ürün siparişi verirken arabanın marka ve modeline uygun olmasına dikkat edilmesi gerekir. Viraj demir lastiği ölçüleri, üretildikleri araba markasına göre değişir. Her markanın viraj demir lastik çapı ve şekli farklı olabilir. Bu nedenle viraj demir lastiği siparişi vermeden önce uyumlu olduğu araba modellerini incelemeli ve sizin arabanıza uygun olduğundan emin olmalısınız. Uygun olmayan parçanın takılması, lastiklerin çok daha hızlı aşınmasına ya da viraj demirinin hasar görmesine neden olur. Üretici firmalardan, lastiğe uygun araba modelleri konusunda detaylı bilgi alınmalıdır.

Viraj demir lastiğinin kalitesi, kullanılan malzemenin kalitesiyle doğru orantılıdır. Kauçuk malzemenin kaliteli ve aşınmalara dayanıklı olması, kullanım ömrünü uzatır. Lastik, üretimi sırasında testlerden geçmiş olmalıdır. Viraj demiri lastiği üreten firmaların parça için verdikleri garanti süreleri bulunur. Parça değişimi bireysel olarak yapılamadığı için servis maliyetlerini de göz önüne alarak uzun süre aşınma yapmayacak parçalar tercih edilmelidir. Uygun kalitede olmayan ürünler, kısa sürede sorun çıkararak maddi anlamda kullanıcıları büyük yüklerle karşılaşmak durumunda bırakır.

Viraj demir lastiklerinin çıkarılıp yenisiyle değiştirilmesi için genellikle profesyonel hizmet alınması gerekir. Lastiklerin değişimi, yetkili servis tarafından kısa bir süre içinde yapılır. Lastiklerin aşınma durumlarına göre ön ve arka takımları bir arada ya da ayrı ayrı değiştirebilirsiniz.

Viraj demir lastiği fiyatları da modele göre değişiklik gösterir. Her araba modeli için viraj demir sisteminin takılıp çıkarılması farklı olabileceği için yetkili servislerin viraj demiri lastik değişim ücretleri de değişkenlik gösterir. Viraj demir lastiklerinin parça fiyatı, ortalama fiyat aralığı göz önüne alındığında ekonomik sınıfa girer. Parça fiyatı düşük olsa da değişim maliyeti de göz önünde bulundurulmalı ve uzun ömürlü ürünler tercih edilmelidir.

Arabanızın düzenli kontrollerinde viraj demir lastiklerinin aşınma durumuna bakılması, lastiklerdeki aşınmayı erken fark etmenizi ve sorun yaşamadan önce lastikleri değiştirmenizi sağlar. Bu kontrolleri ihmal etmemeniz, hem güvenliğiniz hem de servis maliyetleri açısından size avantaj sağlayacaktır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Viraj Demir Lastiği

1154 ürün listeleniyor
BSG
Rapro
YTT
Cey
Swag
Ecem
LEMFORDER
Febı
Blue Prınt
Heropar
Üçel
CM
MGA
Meha
BluePrint
Itaqi
GB
GROS
MKS
Ons
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 41 / 1154 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?