Motorun etkin ve verimli çalışması için gerekli motor yağlama sistemi, motorda yer alan her bir parça için ayrı öneme sahiptir. Yağlama sistemi sayesinde motor parçaları sürtünme sonucu oluşabilecek korozyonlara ve aşınmalara karşı korunuyor. Özellikle motorda en çok aşınan pistonlar, krank mili yatakları, eksantrik mili ve supapları ve motor içerisinde yer alan diğer tüm hareketli parçaların aşınmasının engellenmesinde asli görev yapıyor. Ayrıca, motorun çalışmasına bağlı olarak ortaya çıkan ses ve titreşim seviyesini azaltıyor ve böylece motorun aşırı ısınması önlenmiş oluyor. Araba yağ pompa zinciri, motorun her bir parçasına yeterince yağın gönderilmesini sağlayan yağ pompasının çalışmasına katkıda bulunuyor. Araç motorundaki akşamların verimliliğinde ve dayanıklılığının artırılmasında rol alıyor. Bundan dolayı düzenli kontrollerinin ve bakımlarının yapılması, önem arz ediyor.

Binek otomobiller veya ticari araçların tümünde soğutma sistemi ne kadar önemli ise yağlama sistemi de aynı ölçüde öneme sahiptir. Dört zamanlı ya da iki zamanlı yağlama sisteminden hangisine sahip olursa olsun, tüm araçların yağ pompası zincirinin arızalanması durumunda motor gücünde azalma, araç içinde çok miktarda mekanik ses ve titreşim hissediliyor.

Mevcut araba marka ve modellerine göre tasarım, ebat ve dişli sayısı farklılık gösterse de birçok yağ pompası zincirinin kullanılabildiği araba marka ve modelleri ile uyumlu yağ pompası zincirleri bulunabiliyor. Kullanıcılar için ürün özellikleri açıklamasında yağ pompası zincirinin hangi araba model ve markaları ile uyumlu olduğunu gösteren araba uyumluluk listesine yer veriliyor. Özellikle üretimde olmayan bazı araba marka ve modelleri için yedek parça sıkıntısı çekildiğinde bu uyumluluk, kullanıcı için avantaj sağlıyor. Her ne kadar araç için kullanılacak aksamların orijinalliği ile kalitesi doğru orantılı bir şekilde ilişkilendiriliyor olsa da piyasada lisanslı ve orijinali kadar kaliteli eşdeğer yağ pompası zincir modelleri de bulunabiliyor.

Araba Yağ Pompa Zinciri Fiyatları

Araba yağ pompası zinciri, parça özellikleri incelendiğinde zincir tipine göre tekli veya çoklu olduğu, zincir bakla sayısının değişiklik gösterdiği, zincir tipine göre kapalı veya açık olduğu görülüyor. Piyasada yağ pompası zinciri bakla sayısı 26 olan da bulunuyor; 80 olan da bulunabiliyor. Yağ pompası zinciri, aracın yakıt tipine göre benzinli, motorinli ve gazla çalışmasına göre değişebiliyor. Ayrıca, kullanılacak yağ pompası zinciri, aracın beygir gücüne ve silindir hacmine göre de farklılık gösterebiliyor. Belirtilen tüm bu parça özellikleri, yağ pompası zinciri fiyatlarını etkiliyor. Kullanılacak olan zincirin orijinal olup olmadığı, muadil ürün ya da yan sanayi tarafından mı üretildiği gibi faktörler tarafından da etkileniyor. Muadil ürünler orijinal ürünlere göre fiyat olarak daha uygun olabiliyor.

Aracın yağlama sistemi içerisinde önemli bir göreve sahip olan yağ pompası zinciri, diğer aksamlarla yakın bağlantı içerisinde çalışıyor. Yağ pompası zinciri; triger zinciri, yağ pompası, silindir, piston supapları, krank mili gibi diğer parçaların da düzenli çalışmasını sağlıyor. Zincirde veya yağ mekanizmasında yaşanacak bir arıza durumunda aracın diğer motor aksamları da etkileniyor. Bundan dolayı, aracınızda kullanacağınız zinciri seçerken ürünün orijinalliği, kalitesi, yan sanayi ürünü ise firması; kullandıkları ham madde özellikleri, dayanıklılık ve garanti süreleri gibi birçok unsurun yanında zincirin tipi, tekli mi yoksa çoklu mu olduğu, zincirin bakla sayısı, toplam ağırlığı ve diğer araba yağ mekanizmasında görevli mekanik aksamları ile uyumlu olup olmadığı gibi unsurlar da dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor. Araç bakımlarının ve kontrollerinin düzenli yapılması, hem aracın hem de kullanıcının güvenliğini doğrudan etkiliyor.

Araba Yağ Pompa Zinciri

125 ürün var
 1. Markalar
  1. Cey
  2. Wolcar
  3. Sasic
  4. Omc
  5. Swag
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/60008525
BAŞA DÖN