Aşılı Gül

Güller, rengârenk görüntüleri ve güzel kokularıyla bulunduğu her ortamı güzelleştirir. Bahçelerin en popüler bitkileri olan güllerin ekimi ve bakımı sanıldığı kadar zor olmamakla birlikte özen gösteren ve belirli hususlara dikkat eden herkes başarıyla gül yetiştirebilir. Gül fidanı yetiştiriciliği çelik, tohum ve aşı ile yapılır. En sık kullanılan yöntem aşılama olmakla birlikte bahçelerde de genellikle aşılı gül tercih edilir. Aşılı güller farklı çiçek renklerine sahiptir ve melezleme yöntemi ile çok sayıda gül çeşidi ortaya çıkmıştır.

Gül Fidanı Türleri

Bahçenizde yetiştirmek için satın alacağınız güller, genellikle saksıda, aşılı ve çok yıllık çiçekli bitkilerdir. Dış mekânlarda kullanılan güller kullanım alanına göre çit gülleri, tırmanıcı güller, peyzaj gülleri, sarılıcı ve baston gülleri olarak gruplara ayrılır. Boyları genellikle 60 cm ile 200 cm aralığında değişiklik gösterir. Güller, ilkbahar sonlarında ve yaz boyunca çiçek açan güller ve tüm yıl çiçek açan yediveren güller olarak çiçek açma zamanlarına göre de sınıflandırılır. Bir gül bahçesi yapmak ya da sütunları sarmaşık gülleri ile kaplamak istiyorsanız gül fidanları içinde uyumlu bir seçim yapmaya özen gösterin. Yüzlerce farklı gül çeşidi arasından en çok beğendiğiniz birkaç çeşidi seçerek başlayabilirsiniz. Bahçenizde yetiştireceğiniz aşılı gül fidanları, torbalı ya da saksıda, dikime hazır şekilde satışa sunulur.

Gül Fidanı Dikimi Nasıl Yapılır?

Güllerin ekim alanı türlerine göre farklılık gösterebilir. Aşılı gül alırken, eğim, çit alanı, sütun ya da duvar çevresi gibi dikeceğiniz yerin koşullarını ve hava şartlarını dikkate aldığınız takdirde daha uzun ömürlü ve dayanıklı güller yetiştirebilirsiniz. Gül fidanı dikimi ılıman iklimlerde sonbaharda, kışın sert geçtiği iklimlerde ise mart ve nisan aylarında yapılır. Ekim için kuru ve bulutlu havaların tercih edilmesi tavsiye edilir. Aşılı güller, hemen hemen her iklim şartlarında kolayca bakabileceğiniz türleri içerir. Güllerin dikileceği yerin günde en azından birkaç saat güneş alıyor olması gerekir.

Gülü ekmeden önce, kökler için yeterli alan bırakacak kadar ekme çukuru açılır. Çukur derinliği ve genişliği gülün türüne göre değişiklik gösterir ve genellikle ürün açıklamasında belirtilir. Gül dikiminde fidan aralıklarına dikkat etmek gerekir. Metrekareye ortalama 5-8 adet arasında klasik gül fidanı dikimi yapılırken, baston gül fidanlarının aralığı 2 metre olarak belirlenebilir. Peyzaj gülleri, metrekareye 3 adet, çalı gülleri ise 4-5 adet olacak şekilde dikebilir. Gül fidanlarını belirlediğiniz çukurlara yerleştirdikten sonra daha önce hazırlamış olduğunuz toprak ve gübre karışımı ile çukuru tamamen doldurun. Toprağı yavaşça sıkıştırın ve ardından bol suyla sulayın.

Gül Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Güller birçok farklı toprak türünde yetişebilir. En çok sevdikleri toprak türü kırmızımsı, kumlu, killi, vitamin ve mineral yönünden zengin olan topraklardır. Kireçli, asitli ve zayıf besin içerikli topraklar gül yetiştirmek için uygun değildir. Dikim yapılacak toprağın, havalı, oksijen ve su depolayabilen yapıda, drenajı yüksek nitelikte olması gerekir.

Güller sağlıklı şekilde açabilme ve bol çiçeklenme için besinlere ihtiyaç duyarlar. Gübreleme için, mineral gübre ve kompast gübre kullanılabilir. Azot, potasyum ve fosfor içerikli gübreler, çiçeğin daha güçlü sap ve kök gelişimini destekler, çiçeklenmesini ve daha canlı renklerle açmasını sağlar.

Gül sulama işlemi, toprağın drenaj durumuna göre kış aylarında haftada 1 ya da 2 kez, yaz aylarında ise havanın durumuna göre 2 günde bir yapılır. Saksıda yetiştirilen güllerin sulama aralıkları daha sık olabilir. Toprağın nem durumuna bakılarak sulama yapılması tavsiye edilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Aşılı Gül Fiyatları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 773 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/460347/60000016