Batik Boyası

Batik, düz ve desensiz kumaşlar üzerine çeşitli renkler uygulayarak, renkli ve kendine özgü desenler oluşturmayı sağlayan eşsiz bir boyama tekniğidir. Batik boyası olarak kullanılan ürünler, genel kullanım için satışa sunulan reaktif kumaş boyalarıdır. Öte yandan tekniği en iyi şekilde uygulamak için doğru boyanın seçilmesi önemlidir. Kumaşın lif özelliklerine bağlı olarak farklı boya türlerinin kullanılması gerekebilir. Uygun olmayan boya seçimi, boya tekniğinin doğru şekilde uygulanmasını imkansız hale getirebilir.

Batik Boyası Nasıl Hazırlanır?

Güneydoğu Asya'dan dünyaya yayılan ve doğal boyama tekniklerinden biri olan batik, kumaş üzerine desen çizilmesi ve kumaşın katmanlar halinde boyanmasıyla uygulanır. Desen çizilen bölge, boyama işlemine geçilmeden önce balmumu ile kaplanır. Bu sayede balmumu uygulanan alana boyanın işlememesi sağlanır. Balmumu ile kaplanan kumaş daha sonra boya banyosuna alınır. Mumlama işlemi boya temasını engellediği için, yüzey boya işleminden etkilenmez. Bu bölge daha sonra istenilen şekilde yeniden boyanarak renklendirilebilir. Karmaşık renkli tasarımlar oluşturmak için, mumlama ve boyama aşamaları istenilen sayıda tekrar edilebilir. Batik boyamada kullanılan balmumu, sadece alanı sınırlandırmayı sağlamaz. İşlem sırasında kendiliğinden oluşan özel bir desen de meydana getirir. Mum katmanının çatlaması sonucunda boya, ince ve renkli çizgiler halinde mumlu alana sızar. Bu nedenle batik benzersiz bir boyama tekniğidir. Hiçbir desen aynı şekilde tekrarlanmadığı için desenler kişiye özeldir.

Batik Nasıl Boya ile Boyanır?

Batik boyama temel olarak pamuklu kumaşlarda ve geleneksel olarak mavi, kahverengi ve kırmızı renkler kullanılarak uygulanır. Çok renkli ve harmanlanmış renk efektleri, balmumu ve boyama işleminin birkaç kez tekrarlanmasıyla elde edilir. Batik boyama işlemi; pamuk, ipek ve diğer doğal kumaşlarda kullanılabilecek çeşitli kumaş boyaları ve balmumu ile yapılabilir. Balmumu doğal kumaşların her tarafına nüfuz edebilir. Öte yandan ince dokumalarda detay çalışmaları için en iyi sonucu verir. Batik boyama için en popüler kumaş seçeneği pamuklu kumaşlardır. İpek, benzersiz lif özellikleri nedeniyle kaliteli bir kumaş olsa da batik uygulaması için deneyim gerektirir. 

En İyi Batik Boyası Hangisi?

Batik ustaları, en iyi renkleri elde etmek için balmumu ve boyama işlemini defalarca tekrarlar. Bu yöntem, renk karışımına ve boyama işlemine hakim olmayı gerektirir. Boya tabakası her uygulandığında yeni bir renk üretilir. Bununla birlikte eğlenceli sonuçlar elde etmek için bir batik ustası olmanız gerekmez.

Batik boyama tekniğinde geleneksel olarak soğuk suyla sulandırılan kumaş boyaları kullanılır. Sprey ya da fırça ile uygulanan kumaş boyaları, batik tekniğinin kendine has renk efektlerini yansıtmadığı için tercih edilmez. Renklerin birbirine karışabilmesi ve ağa benzeyen eşsiz batik desenlerinin oluşturabilmesi için kumaşın su içinde boyanması gerekir. Öte yandan kullanılacak kumaş boyasının soğuk yıkamaya uygun olması önemlidir. Sıcak suda çözünen reaktif boyalar, kumaştaki balmumunu eriteceği için batik boyama uygulamalarında kullanılmaz.

Batik Boyası Fiyatları Ne Kadar?

Tüm kumaş boyalarında olduğu gibi, batik boyama tekniğinde kullanılan boya fiyatlarını; marka, model, gramaj ve boya kalitesi belirler. Yoğun renklendirme ve örtücülük özelliğine sahip kumaş boyaları genellikle daha pahalı olma eğilimindedir. Bazı kumaş boyalarında renk oluşturmak için kullanılan pigmentler nadir bulunduğundan, aynı serideki renkler arasında fiyat farklılığı oluşabilir. Az bulunan pigmentler genellikle daha pahalıdır. Öte yandan düz pamuklu kumaşlarda kullanılabilecek ve hemen hemen her bütçeye hitap eden uygun fiyatlı batik boyası çeşitleri bulunabilir. Pamuklu batik kumaş boyaları ile yaratıcılığınızı ortaya çıkaran batik boyama uygulamaları yapabilir, kişiye özel desenlerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Batik Boyası Fiyatları

39 ürün listeleniyor
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 39 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?