Ağız ve Diş Bakımı Neden Önemlidir?

Ağız ve dişler sindirim sisteminin başlangıcıdır. Bu bölgede oluşan sorunlar, vücudunuzun pek çok fonksiyonunu etkileyecektir. Araştırmalar, ağız ve dişlerdeki enfeksiyon problemlerinin; mide, böbrek, kalp gibi pek çok organda rahatsızlığa yol açtığını göstermektedir. Fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra, kötü görünümlü bir ağız ve diş yapısı, insanların toplum içinde psikolojik olarak rahat edememelerine, utanç duymalarına ve özgüvenlerini kaybetmelerine neden olabilmektedir.

Günümüzün gelişen tedavi yöntemleri her ne kadar ağız ve diş problemlerini daha etkili çözme yolunda ilerlese de, hala oldukça pahalı ve zahmetli tedavi yöntemleridir. Ciddi boyutlardaki diş ve diş eti hastalıklarının önüne geçmenin en önemli iki yöntemi, düzenli ve bilinçli bakım ve periyodik doktor kontrolleridir. Bu iki yöntemi, bebekliklerinden itibaren çocuğunuza aşılamak siz anne-babaların elindedir.

Bebeğinize ilk aylardan itibaren uygulayacağınız ağız ve diş bakımı ve bununla ilgili ilk yaşlarında kazandıracağınız alışkanlıklar, onun, hayat boyu sağlıklı bir birey olarak kalmasına önemli ölçüde katkı sağlayacak, yukarıda bahsedilen problemleri yaşama olasılığını çok önemli ölçüde azaltacaktır.

Bebeklerde Ağız ve Diş Bakımı

Bebeklerin, belirli bir yaşa gelmeden ağız ve diş bakımına ihtiyaç duymayacağı kanısı genel bir yanılgıdır. Bebeğinizin dişi yokken ağız bakımına ihtiyacı olmadığını düşünmemelisiniz. Anne sütü yüzde 8, inek sütü ise yüzde 4 oranında şeker içermektedir. Daha sonraki dönemlerde kullanacağınız mama ve meyve-sebze püreleri de yine şeker içermektedir. Uyanık zamanlarında ağızları tükürük ile temizlenmesine rağmen, uyku sırasında tükürük salgılanması olmadığından, diş etlerinde şeker ve mama ve/veya püre kalıntıları kalmaktadır. Ayrıca bebeklerin ellerine geçen her şeyi ağızlarına götürmek gibi bir muzip alışkanlıkları vardır ki; bu durum bakterilerin ağızlarına dolmasına sebep olur.

Yeni Doğan Bebeklerde Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

Dişleri çıkmamış bir bebeğin diş etlerini temizlemenin bir yolu; steril gazlı bir bezi, kaynatılmış-soğutulmuş ve içine bir miktar karbonat atılmış suyun içinde ıslatmak ve ıslatılmış bu bez ile diş etlerini temizlemektir. Bunun yanı sıra, hazır diş eti temizleme bezlerini, kolaylıkla, internet üzerinden veya eczanelerden temin edebilirsiniz. Bebeğiniz ilk dişini çıkardıktan sonra da, 1 yaşına gelene kadar bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Diş Fırçasına Ne Zaman Geçilmeli?

Genellikle 12-18 ay arası çıkan azı dişlerden sonra artık diş fırçasına terfi edebilirsiniz. Muhakkak yumuşak diş fırçaları kullanmalısınız. Pek çok anne-baba bu dönemde diş macunu tercih etmez, sadece su ile fırçayı ıslatarak bebeklerinin diş temizliğini yaparlar. Bunun sebebi, diş macunlarının buruk ve acımsı tadından ötürü bebeğinizin, dişi fırçalanırken rahatsız olmasıdır. Şeker içermeyen meyve aromalı diş macunu ürünleri bu sorunu atlatmanızda imdadınıza yetişecektir.

Önemli bir diğer konu da bebeğinizin diş macununu, dişi fırçalanırken yutması durumudur. Florür içeren diş macunlarının yutulması bebeğinizi rahatsız edebilir. Bebekler için özel olarak üretilen florürsüz diş macunlarını kullanmanız, bebeğinizin ağız ve diş bakımını gönül rahatlığı ile yapmanızı sağlayacaktır.

3 yaşına kadar, her fırçalamada pirinç tanesi kadar diş macunu kullanımı yeterli olacaktır. 3 yaşından sonra ise bezelye tanesi kadar diş macunu kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin diş çıkarma ve diş gelişim sürecine uygun olarak kullanabileceğiniz ürünleri, doktorunuza ya da eczacınıza danışarak kullanabilirsiniz. Günümüzde artık bebek diş bakım ürünleri,  süt dişleri için ideal bakım sağlayan ürünler, azı dişler için daha uygun olan ürünler gibi kategorilere ayrılarak çeşitlilik göstermektedir.

Çocuğunuza Nasıl Diş Bakımı Alışkanlığı Kazandırabilirsiniz?

Ağız ve diş bakımı hayat boyu özenle sürdürülmesi gereken bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığı bebeğinize kazandırmak siz anne-babaların elinde olacaktır.

 • 5-6 yaşına kadar çocuğunuzun diş fırçalamasına muhakkak eşlik etmelisiniz, diş fırçalama işini eğlenceli hale getirmelisiniz.
 • Kolay kavranabilir, diş etlerini zedelemeyecek yumuşaklıkta diş fırçaları, çocuğunuzun diş fırçalamadan soğumaması açısından önemlidir.
 • Meyve aromalı ama şeker içermeyen diş macunları, çocuğunuzu diş bakımına motive edecektir.
 • Çocuğunuzun periyodik ağız ve diş bakımı doktor kontrollerini ihmal etmemelisiniz. Diş hekimi korkusuna sahip olabileceği davranışlardan kaçınmanız önemle gerekmektedir. Pek çok yetişkinin ağız ve diş bakımını ihmal etmesinin sebebi, çocukken diş doktoru ile korkutulması ve/veya kötü bir diş tedavisi deneyimidir.

Unutmayınız ki, erken yaşta kazanılan ağız ve diş bakımı alışkanlığı, pek çok hastalık riskini azaltır, mutlu ve sağlıklı gülüşleri ömür boyu mümkün kılar.

Bebek Ağız ve Diş Bakım Ürünleri

9 ürün var
 1. Markalar
  1. Chicco
  2. Nenedent
  3. Pavloderm
  4. Nuk
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483639/80383015/80383016
BAŞA DÖN