Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
Klasik Yayınları
Behcetü'l - Fetava-Şeyhülislam Yenişehirli Abdullah Efendi

Behcetü'l - Fetava-Şeyhülislam Yenişehirli Abdullah Efendi

Klasik Yayınları
72,00 TL %10
65,00 TL
( / adet)
%
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (8)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

76,50 TL
94,04 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/9939/1510777
Behcetü'l - Fetava-Şeyhülislam Yenişehirli Abdullah Efendi
Ehil kimselerin fıkhi meselelere verdikleri cevaplardan oluşan fetvalar zaman zaman konu müftü ya da kurum bazında derlenerek fetva mecmuaları vücuda getirilmiştir. Osmanlı dönemi sözkonusu olduğunda şeyhülislam fetvalarını içeren mecmuaların yanı sıra devletin muhtelif bölgelerinde görev yapan müftülere ait mecmualar da görülmektedir.
Fetva mecmualarının başta hukuk tarihi olmak üzere Osmanlı tarihi çalışmalarının hemen her alanında birinci el kaynak olarak önemli bir yeri olduğu aşikar. Buna rağmen günümüzdeki akademik çalışmaların bu mecmualara gereken ilgiyi gösterdiğini söyleyemiyoruz. Bunun başlıca sebebi olarak tarihçilerin bu mecmuaların sistematiğine ve diline yabancı olmalarını zikredebiliriz. Dolayısıyla fetva mecmualarının geniş bir dizinle ve ilmi esaslara uygun biçimde yayınlanması bir ihtiyaç olarak tezahür etmektedir.
Bu ihtiyacı gidermek amacıyla Lale Devrinin meşhur şeyhülislamı Yenişehirli Abdullah Efendinin v. 1156 1743 fetvalarını neşrediyoruz. Yenişehirli Abdullah Efendinin kendisi henüz görevdeyken bir araya getirilen fetvaları başka fetva mecmualarında da sıkça iktibas edilmiştir. 18. ve 19. yüzyıllarda en çok kullanılan mecmualardan olan Behcetü''l fetava Fetvahane tarafından muteber kabul edilen dört mecmuadan biriydi.
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 690
Yayın Tarihi 2011
Yazar Şeyhülislam Yenişehirli Abdullah Efendi
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KPEGASUS45009
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön