1299 yılında Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan 1922 senesinde saltanatın kaldırılışına kadar geçen 623 yılık büyük zaman dilimini kapsayan Osmanlı tarihinin farklı dönemleri birçok kitaba konu olmuştur. Kimi kitaplar Osmanlı'yı Kuruluş, Yükseliş, Duraklama, Gerileme ve Yıkılış gibi dönemlerle incelerken kimi kitaplarsa Osman Bey, Yavuz Sultan Selim, Kanuni gibi padişahları baz alarak inceler. Yıkılışı önlemek ve devleti modernleştirmek için yapılan ıslahatlara değinen eserlerle Osmanlı'daki yenileşme çabalarına dair ayrıntılı okumalar yapabilirsiniz. Balkan Savaşları, İstanbul'un Fethi gibi konuları aktaran kitaplar savaşların hangi şartlar altında gerçekleştiğini, bu savaşlarla beraber ne gibi kazanımlar elde ediği gibi noktalara temas eder. Osmanlı tarihindeki önemli meydan savaşlarını inceleyen eserler yüzyıllar içerisinde savaş aletlerinde ve savaş stratejilerinde ne gibi değişimler yaşandığını da gösterir.

Osmanlı Tarihini Konu Alan Kitaplar Hangileridir?

Önemli tarihçilerimizin belgelerle beraber kaleme aldığı bilimsel tarih kitapları akademik açıdan kaynak almaya uygundur. Osmanlı tarihinde yer edinmiş sadrazamları anlatan eserleri okuyarak padişahların en önemli yardımcıları hakkında bilmediğiniz yeni bilgilere sahip olursunuz. Şehzadelerin nasıl yetiştirildiği okuyuculara aktaran kitaplar Osmanlı tarihinde önemli bir konuma ulaşmış önemli şehzadelerin yaşamlarından bilgiler paylaşır. Sarayın harem bölümünü ve buradaki işleyişi okuyuculara ulaştıran araştırmalarla merak edilen harem yaşantısına dair yeni bilgiler öğrenirsiniz. Devşirme sistemini detaylarıyla anlatan kitaplar yabancı uyruklu kişilerin Osmanlı'ya nasıl hizmet ettiğini ve bu sistemin faydalarını okurlara açıklar. Tımar sistemi, tarım vergileri gibi konularla ilgili merak ettiklerinizi öğrenmek için Osmanlı'nın yapılanmasına dair yapıtları okumaya başlayabilirsiniz. Askerlik sistemini bütün ayrıntılarıyla okumak, yeniçeri sınıfının ne gibi özellikleri olduğunu öğrenmek adına Osmanlı'nın askerî yapılanmasını inceleyen tarih kitaplarını sipariş edebilirsiniz.

Osmanlı Tarihi Hakkında Önerilen Kitaplar Hangileridir?

Türklerin kurduğu en önemli imparatorluklardan biri olan Osmanlı İmparatorluğu'nu inceleyen tarihsel çalışmaları okuyarak hem genel kültürünüzü artırabilirsiniz hem de liselere, üniversitelere girmek için vermeniz gereken sınavlarda bu bilgilerinizi kullanabilirsiniz. Osmanlı Mimarisi ile ilgili tarih kitapları Osmanlı'nın Anadolu'da ve Balkanlar'da verdiği önemli eserleri görseller eşliğinde sunar. Mimar Sinan, Sedefkâr Mehmed Ağa gibi kıymetli isimlerin verdiği eserleri de bu kitaplarla inceleyebilirsiniz. Osmanlı Devleti'nde yaşanan ayaklanmaları ve isyanları kendisine konu alan kitapları kütüphanenize katarak bu önemli olayları ayrıntılarıyla inceleyebilirsiniz. İsyanlara neden olan olayları ve isyanların nasıl bastırıldığını da okurlara aktaran eserler tarihteki önemli vakalar hakkında bilgilenmenizi sağlar. Matbaanın Osmanlı'ya gelişini ve buna tepki gösteren meslek gruplarının hangileri olduğunu tarihî araştırma kitaplarıyla öğrenebilirsiniz. Taht kavgalarını konu alan yapıtlar hangi padişahın tahtı nasıl kazandığını açıklar.

Osmanlı Tarihi İle İlgili Okunması Gereken Kitaplar Nelerdir?

Osmanlı'nın Anadolu'daki beylikleri nasıl fethettiğini ve Anadolu'da nasıl birlik kurduğunu erken dönem Osmanlı kitaplarından okuyabilirsiniz. Bizans ile mücadelenin yanı sıra Doğu'da Farslarla hangi savaşların yapıldığını da tarih eserleriyle inceleyebilirsiniz. Haçlı seferlerinin Osmanlı'da ne gibi tahribatlara yol açtığını kendisine konu olarak Haçlıları almış çalışmalardan edinebilirsiniz. II. Abdülhamid'in İstibdat Dönemi'ne dair araştırmaları içeren tarihi kitaplarla uzun bir dönemi kapsayan II. Abdülhamit'in padişahlığı boyunca neler yaşandığını size aktarır. İttihat ve Terakki, Jön Türkler gibi oluşumları anlatan eserler Osmanlı'daki demokratikleşme çabalarına da değinir. Osmanlı tarihinde iz bırakmış din adamlarını öğrenmek için şeyhülislamları inceleyen eserleri sipariş edebilirsiniz. Osmanlı'da din ve devlet ilişkilerinin nasıl yürüdüğünü ve gayrimüslimlerin ne gibi kurallara tabi olduğunu da tarih kitaplarından okuyabilirsiniz. KPSS, YKS gibi farklı sınavlarda karşınıza çıkacak Osmanlı tarihi sorularını eksiksiz şekilde doğru çözmek için bu konularda yazılmış eserleri satın alabilirsiniz.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Osmanlı Tarihi

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 2330 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/9939/1510777