Amortisör Aksesuarları

Amortisörler pek çok aracın temel parçalarından biridir. Bisikletlerde de kullanılan amortisörlerin temel özelliği aracın sarsıntısını en aza indirmek ve kullanıcının konforunu arttırmaktır. Amortisör nasıl çalışır konusunda bilinmesi gereken husus amortisörün bir noktadan gelen kuvvete ters yönde kuvvet uygulayarak gelen kuvvetin etkisini en aza indirmesidir. Farklı kullanım amaçlarına göre tasarlanmış bisikletlerin amortisöre duydukları ihtiyaç da farklı seviyelerdedir. Örneğin dağ bisikletlerinde çift amortisör kullanılabilir. Bunun sebebi de engebeli arazide bisiklet kullanımın daha sarsıntılı olması ve kullanıcıyı rahatsız edebilecek olmasındadır. Ancak şehir içinde kullanılan bisikletlerde tek amortisör yeterli olabilir. Hatta bisiklette kullanılan amortisör sayısı bisikletin ağırlığını da arttıracağından özellikle şehir içi kullanım için tercih edilen bisikletlerde tek amortisör kullanılmalıdır.

Amortisörlerin temel görevi kullanılan araçta tekerin yer ile temasını sürekli kılmaktır. Dolayısıyla sıçramalar sırasında ya da çarpmalar sırasında amortisör araçlar için vazgeçilmez bir parçadır. Bisikletler için de amortisörün görevi benzerdir. Ayrıca amortisörler de tasarım açısından farklılıklar gösterirler. Kuru tip amortisörler ve akışkan tip amortisörler bulunmaktadır. Kuru tip amortisörlerde iç aksam yaylardan oluşur. Hatta bisiklet kullanımında tercih edilecek yayların renkleri de ağırlıklarına göre farklılık göstermektedir. Dolayısıyla bisiklet kullanıcıları yay renklerine bakarak kendi kullanımları için en tercih edilebilir olan amortisör ağırlığını belirleyebilirler. Öte yandan sıvı tipi amortisörlerde gaz ya da yağ hareketi ve sıkışması aracılığıyla kuvvet üretilir. Basit görünücek olsa da aslında kompleks bir işleyişi olan amortisörlerin düzgün çalışabilmesi için önemli bisiklet amortisör aksesuarları bulunmaktadır. Bisiklet amortisör aksesuarlarındandan bazıları amortisör keçesi, amortisör kılıfı, amortisör şişirici ve amortisörün yağlanmasını sağlayan ürünlerdir.

Amortisör keçesinin temel görevi amortisörün içinden gaz ya da yağın sızmasını engellemektir. Bir daire şeklinde amortisör boşluğuna oturan bu keçeler amortisörde kapak görevi görürler. Bisiklet amortisör bakımı için amortisör keçesinin yıpranmamış olması çok önemlidir. Bu yıpranmayı engellemek için de amortisör keçelerinin zaman içinde değiştirilmesi bisikletin kalitesini arttıracaktır.

Bisiklet amortisör bakımı nasıl yapılır sorusunun önemli yanıtlarından bir tanesi amortisörün fazla zarar görmemesini sağlamaktır. Bisiklet kullanımı sırasında özellikle teker bölgesi, çamur, kum ve su gibi dış etkilerle sürekli karşı karşıyadır. Bu durum amortisörün içine zarar verebilecek maddelerin kaçmasına ya da amortisörün dıştan zedelenmesine sebebiyet verir. Bu noktada amortisör kılıfları bisiklet ön amortisörünü ya da bisiklet arka amortisörünü korumak için önemli aksesuarlardandır.

Bisiklet amortisörü yağlama bisiklet amortisör bakımı için çok önemli bir kuraldır. Amortisör servis yağları aracılığıyla uzun süreli bisiklet kullanımı sonrasında oluşabilecek zorlanmalar ve rahatsız edici sesler yağlama sayesinde çözüme ulaşabilir. Aynı zamanda bisiklet amortisör yağlama özellikle bisiklet ön amortisörünün içine girebilecek olan sıvı maddeleri de belli bir seviyeye kadar engelleyecektir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken amortisörün iç aksamına kadar amortisör servis yağını ulaştırabilmektir.

Bisiklet amortisör ayarında kullanılması gereken bisiklet aksesuarlarından bir diğeri da amortisör pompasıdır. Amortisör pompası amortisörün içindeki hava basıncının ayarlanabilmesini sağlayan alettir. Bisiklet amortisör pompası sayesinde bisiklet kullanıcısı kendi ağırlığına uygun olan amortisör basıncını bisiklet amortisörüne hava pompalayarak elde edebilir. Amortisör içindeki basıncı dengelemek amortisörün kişinin ağırlığı sebebiyle içten zarar görmemesini sağlar.

Bisiklet sürüş kalitesi uygun aletlerin kullanımıyla arttırılabilir. Bu durum aynı zamanda bisikleti kullanma süresini de etkileyecektir. Doğru bakım ve aksesuarlarla kullanılan bisikletin sürüş ömrü şüphesiz ki daha uzun olacaktır. Dolayısıyla bisiklet amortisör fiyatlarıyla karşılaştırıldığında son derece ucuz olan amortisör aksesuarları sayesinde kullanıcı bisiklet amortisörüne gereken bakımı yapabilir ve kullanım süresini uzatabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bisiklet Amortisör Aksesuarları

119 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 119 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?