Fren sistemindeki hidrolik sıvısının fren kaliperlerine ulaşmasını sağlayan bisiklet fren hortumu, hidrolik disk mekanizmalı modellerde kullanılan başlıca ekipmanlar arasında yer alır. Hidrolik sıvıyı içerisinde barındıran hortumlar, yüksek basınca karşı son derece dayanıklı olan iç katmanlara sahiptir. Hidrolik fren hortumunun dış yüzeyinde, darbelere ve esnemeye karşı direnç gösteren yüksek performanslı esnek kaplama bulunur. İç bölümde ise, hidrolik sıvının daha verimli transferi için tasarlanmış ince katmanlar yer alır. Boru yüzeyi üzerine, darbe dayanımını artıran kevlar fiber ve kompozit kauçuk gibi sarma spiral elyaf takviyesi de eklenebilir. Dış kaplama ve elyaf gibi malzemeler, sıvı genişlemesini önleyerek basınçlı hidrolik yağının hortum içinde rahatça hareket etmesine olanak tanır. Hidrolik hortum montaj seti içerisinde; sıkıştırma parçaları, banjo aksesuarları, banjo cıvataları, konnektörler, şırınga ve bağlantı pulu gibi ekipmanlar yer alır.

Oval tasarıma sahip olan hortumlar; siyah, sarı, mavi ve kırmızı gibi renk seçenekleri ile kullanıcılara sunulur. Hidrolik akışkanlık için gerekli olan hortumların yanı sıra, fren telini muhafaza etmek için tasarlanan hortum modelleri de mevcuttur. Kadro üzerinde özel geçiş yuvası bulunmayan fren hortum modellerinde, fren bağlantı noktalarının dışarıya doğru çok fazla açılmamasına dikkat etmekte fayda vardır. Fazla gevşek bir şekilde ayarlanan hortum, hem estetik açıdan göze hoş gelmez hem de doğa içi kullanımlarda çalı, dal ve diken gibi parçalara takılarak deforme olabilir. Hidrolik sıvısının boru içinde rahatlıkla akabilmesi için, gidon üzerinden çok hafif bir açıyla aşağıya doğru kıvrılarak fren mekanizmasına doğru uzanması gerekir. Farklı uzunluk ve esneklik özelliği ile sunulan hortumları, bisiklet modeline uygun olarak ayarlayabilir; kontrol ve bakım işlemlerini gerçekleştirerek uzun süreler boyunca güvenle kullanabilirsiniz.

Hortumun tüm yüzeyini incelerken. çatlak doku veya aşınmış alan gördüğünüzde, fren çubuğunu sıkarak hidrolik sıvısının sızıp sızmadığını kontrol edebilirsiniz. Arka disk fren sistemi üzerinde ya da ulaşamadığınız alanlarda, fren pedalına basması için başka bir kişiden de yardım alabilirsiniz. Eğer sorunlu alanlarda sıvı kaçağına rastlarsanız, hortumu ivedi bir şekilde değiştirmeniz gerekebilir. Yanınızda yedek hortum bulunmadığı durumlarda, tamir kiti yardımıyla sıvı kaçağını geçici olarak durdurabilirsiniz. Fakat, onarılan hortumun yüksek basınç nedeniyle yeniden sızdırmaya başlaması, çok uzun zaman almaz. Sürüş güvenliği için eskiyen, sızdıran ve fonksiyonunu kaybeden hortumların yenisi ile değiştirilmesi tavsiye edilir. Ayrıca, hortum dışında, hidrolik sıvının kaçabileceği başka noktalar da bulunur. Kaliper ağzına bağlanan banjo parçası, contalar ve bağlantı vidaları iyice kontrol edilmelidir. Duruma göre özelliğini kaybeden parçaları değiştirip, hidrolik fren mekanizmasını yeniden revize etmekte fayda vardır.

Hortumları çıkarmaya başlamadan önce, temiz bir kaba veya büyük hazneli şırıngaların içine hidroliği depolayabilirsiniz. Alyan anahtar ile kaliperi söktükten sonra, konnektör ucunda yer alan metal halkayı gevşeterek, hortumun bir ucunu tekerlek üzerindeki mekanizmadan ayırabilirsiniz. Üst noktada ise, fren kolunu tutan vidayı iyice açtıktan sonra, tamamen serbest kalan hortumu rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Eski hortuma mekanizma üzerinden alma işleminin ardından, yerine yeni hortumu monte etmek prosedür olarak aynıdır. Sadece, hortumların içinde toz ya da kir gibi parçacıkların kalmadığından emin olmak için, hava pompası ile içlerini iyice temizlemekte fayda vardır. Hem kaliper hem de fren kolu üstündeki tüm parçalar bağlandıktan sonra, fren hidroliği şırınga yardımıyla yukarı bölümde bulunan dolum haznesinden mekanizma içine aktarılır. Hidrolik yağı içindeki hava kabarcıklarını aldığınızdan emin olduktan sonra, fren ayarını da yaparak, yeni fren hortumlarını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Bisiklet Fren Hortumu

32 ürün var
 1. Markalar
  1. Baradine
  2. Shimano
  3. ALLIGATOR
  4. Avid
  5. Jagwire
  6. Tektro
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Satıcı
DSACategoryId/60001546/2147483635/27026003/60003468/60007049/60007061
BAŞA DÖN