Bisiklet Kaskı ve Korumalıklar

Bisiklet Kaskı ve Korumalıklar

Bisiklet kullanıcıları için iyi kalitede kask kullanmak, iyi bir bisiklete sahip olmak gibi önemlidir. Bisiklet kaskı bisiklet sürerken sizin güvenliğinizi en üst düzeyde sağlayan çok önemli bir bisiklet aksesuarıdır. Sizi, bir kaza sırasında başınıza gelecek kötü bir olaydan korur ve kafanıza darbe almanızı önler. Bisiklet kaskı, polikarbon kabuktan oluşmaktadır. Herhangi bir darbe sırasında polikarbon kabuk, ilk olarak enerji patlamasını bütün yüzey kısmına yayıp çatlama üzerine tasarlanmış bir üründür. Bu katman ezildiği ve çatladığı zaman artık pek bir etkisi olmaz ve devre dışı kalmaktadır. Bu sebeple bütün kasklar, endüstri çeşitlerinin ‘’tek kullanımlık’’ diye adlandırdıkları bir üründür. Çarpma yaşandıktan daha sonra kask zedelenip, zarar görmüş ise o kaskı kullanmaya devam etmek güvenliğiniz için doğru değildir. Kaskınıza darbe aldığınız zaman yerine yenisini almanız gerekecektir. Kask takmanın kafa travması gibi bir riski %70 daha da azalttığı söylenmektedir. Bisiklet sürerken kaskı takmanızın başlıca sebeplerinden birisi de bu olabilir. 

Kask Ve Korumalıkların Can Güvenliği Açısından Önemi

Tabii kask takmak kadar diğer koruyucu ürünleri de kullanmak oldukça önemlidir. Olabilecek bisiklet kazası esnasında bisiklet kaskı ve korumalıklar bulunduğunuz durumdan en az hasar almanızı sağlar. Bisiklet kazaları sırasında genel olarak ilk darbeyi kafa almaktadır. Bu sebeple kendinize uyacak kaskı seçmek sizin için çok önemlidir. Doğru ebatta kask takmak hem beyninizi hem de başınızı korur ve iç/dış hasarları önler. Dizlik ve dirseklik ise kolunuza ve bacağınıza gelebilecek ağır darbeleri hafifletir ve daha az zarar görmenizi sağlar. Sürüş esnasında bisiklet kaskı ve korumalıklar kullanan insanlar herhangi bir kazada olabilecek minimum düzeyde hasar alır. Bisiklet aksesuarları olan kasklar, dizlikler, dirseklikler, paça bantları, sizin güvenli bir sürüş yapmanızı sağlarken aynı zamanda da herhangi bir olası kaza durumundan en az hasarı almanızı sağlar. Dizlikler ve dirseklikler ani darbe sırasında çatlama, kırılma, zedelenme ve yaralanma gibi durumlarda dirseklerde ve dizlerde koruma kalkanı oluşturur ve sürücünün hasar almasını minimum seviyeye düşürür. Bisiklet sürüşü sırasında bisiklet kaskı ve korumalıklar hem vücudu korur hem de vücudun hareketini kısıtlamaz. Bu yüzden bisiklet kullanıcısının kaska ve korumalıklara bağlı performansında herhangi bir düşüş yaşamaz. Aksine bisiklet sürücüsünün sakatlanmadan, yaralanmadan bisiklet sürmeye hiç ara vermeden kendini daha çok geliştirmesine olanak sağlar. 

Bisiklet Kaskı Modelleri

Yetişkin insanlarda olduğu gibi çocuklarda da uygun ölçülerde kasklar vardır. Çocukların başına komple oturan, başının çevresine uygun olan kaskı seçmek güvenliliğini ve koruyuculuğunu sağlar. Çocuklarınızın kask takma alışkanlığı edinmesi de oldukça önemlidir. Kasklarda bulunan perlon ayarları da tıpkı büyüklerdeki gibi çocuklarınki de aynıdır. Perlonu ayarlarken kulak memesinin aşağısından birleştiğine emin olmalısınız. Çocuklar için birden fazla çocuk bisiklet kask modelleri bulunmaktadır. Kızların dikkatini ve ilgisini çekecek pembe renkli, çiçek desenli kasklar, erkekler için mavi renkli, sıra dışı desenli kasklar vardır. Çocuklara kask takma alışkanlığı sağlamak için hem koruyucu hem de dikkatini çekecek birbirinden farklı birçok modeller bulunmaktadır. Kask modelleri arasında hemen hemen en çok tercih edilen yol bisikleti kaskı ve şehir bisiklet kaskı modelledir. Bu modeller yolda, şehirde, turlarda bisiklet sürerken takmak için özel olarak üretilmiştir. Bu tür kasklar daha konforlu ve koruyucu özelliklere sahip olur. Kullanılan yol bisikleti kaskı daha aerodinamiktir. Kaskta bulunan havalandırmalar daha fazla ve daha küçüklerdir. Bu durum hızlı sürüş esnasında kaskın içerisinde oluşan hava akışını dengeler ve düzenler. Yol bisikleti kaskı diğer kasklara bakılarak daha alçak ve basık yapıya sahiptir. Bu da kaskın daha şık ve farklı durmasını sağlıyor. Birden fazla yol bisikleti kask modelleri bulunmaktadır. Aralarından size en uygun olanı seçebilirsiniz. Bir diğer kask modeli ise şehir bisiklet kaskı modelleridir. Son derece konforlu ve rahat modelleri vardır. Şehir bisiklet kaskları yapıları sayesinde güneşi yüzden ve gözlerden uzak tutar. Diğer kasklarda da olduğu gibi ayarlanabilir yapıya sahiptir. Bütçenize, zevkinize ve kafanıza uygun birden fazla renk seçeneği olan modelleri vardır. Bisiklet sürüşü esnasında sizi rahatsız etmek ve dikkatinizi dağıtmaz. 

Işıklı Bisiklet Kaskı 

Bisiklet kaskının en çok seçilen modellerinden bir diğeri ışıklı bisiklet kaskı modelidir. Işıklı bisiklet kasklarında ayarlanabilir güvenlik uyarı ışıkları bulunur. Bu ışıklandırma sistemi yaklaşık 2 saat içerisinde şarj edilebilme özelliğine sahiptir. Bisiklet sürücüsünün şehir içinde veya turlarda güvenliğini sağlamak için ışıklı bisiklet kaskları iyi bir tercih olur. Işıklı kasklar tamamen güvenlik standartlarına uygun bir biçimde tasarlanmıştır. Işıklı kaskların birçoğu hem düşük modda hem de yüksek modda ışık yansıtabilme özelliğine sahiptir. Genellikle şehir içinde bisiklet kullananların daha çok tercih ettiği bir model olsa da normal kullanımlar için de rahat ve uygundur. Karanlık zamanlarda sürüşünüz sırasında görmeniz daha kolay ve güvenli olur. Işıklı kaskların birden fazla renk ve model seçeneği mevcuttur. Kendi zevkinize, bütçenize, sevdiğiniz renge göre istediğiniz kaskı seçebilir ve daha güvenli bisiklet sürüşleri yapabilirsiniz. 

Bisiklet kaskı tercih ederken kadınların ve erkeklerin kafa yapıları aynı olmadığı için kadınlara göre ve erkeklere göre bisiklet kaskı modelleri de vardır. Hemen hemen erkek ve kadın kask modellerinin özellikleri aynıdır. Ancak kalıpları farklıdır. Birden fazla renk skalasına sahip bisiklet kaskı kadın modelleri arasından zevkinize ve bütçenize uygun olanı tercih edebilirsiniz. Şehir içinde veya turlarda bisiklet binenlerin yine en çok tercih ettiği modeller arasında bisiklet kaskı gözlüklü modeller vardır. Bazı kask modellerindeki gözlükler çıkarılabilir oluyor. Bisiklet kaskı gözlükleri size daha geniş bir görüş alanı sağlamaktadır. Oldukça konforlu ve rahat yapısı vardır. Sizi hiçbir şekilde rahatsız etmez ve güvenliğinizi sağlar.

Bisiklet Kaskı Takmak Önemli mi?

Kullanılan bisiklet kaskları herhangi bir kaza sırasında başınıza alacağınız darbeyi azaltarak daha fazla yaralanmanızı önlüyor. Kafanızın, kafatasınızın, beyninizin daha az zarar görmesini sağlıyor. Başınıza alacağınız darbeyi minimum seviyeye indirerek sizi hem dışardan gelen kötü etkilerden hem de olabilecek ani kazalardan koruyor. Bisiklet yarışlarında kask takmak zorunlu hale gelmiştir. Ancak şehir içinde veya dışında bisiklet kullanırken kask takmanın bir zorunluluğu yoktur. Fakat nasıl ki araba süren insanlar için emniyet kemeri çok önemliyse bisiklet kullananlar için de kask takmak bir o kadar önemlidir. Bisiklet kullanırken en önemli bisiklet ekipmanlarından biri de kasktır. Beyin vücudun en hassas organlardan biridir. Kafatası en sağlam kemik olsa bile dışarıdan gelecek darbenin şiddetine göre hasar görmese bile alınan darbe beyine ciddi şekilde zarar verebilir. Kask bu şiddetli darbeleri azaltarak daha az hasar almanızı sağlar. Bu yüzden hem kafa hem beyin hem de yüzünüzün zarar görmemesi için bisiklet kullanırken kesinlikle kask takmalısınız. 

Bisiklet Kaskının Ölçüleri Nasıl Alınır?

Bisiklet kaskı ölçüsünü almak oldukça kolaydır. Başınızın alın bölgesini yatay bir şekilde ölçerek kask ölçünüzü bulabilirsiniz. Kaşınızın ortalama 1 cm kadar üzerinden başlayarak, kulağınızın üst kısmından başınızın arkasından ilerleyerek diğer kulağınızın üst kısmından tekrar başlangıç noktasına gelerek başınızın çevresini ölçüp kask ölçünüzü bulabilirsiniz. 

Bisiklet Kaskı Nasıl Ayarlanır?

Bisiklet kaskını başınıza taktığınızda çenenizin altında bulunan perlonu sıkıca kapatın ve yan taraftaki perlonlar kulağın altında birleşecek biçimde ayarlanmalıdır. Arkada bulunan ayarlar ise sıkıldığı anda hareket etmemesi gereklidir. Kaşlarınız ve kask arasında en fazla iki parmak boşluk olmalıdır. Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bisiklet Kaskı ve Korumalıklar

1859 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 1859 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/27026003/370963/60000532