Büyüteç camı Avrupa'da 1250’li yıllarda icat edilmiştir. Uzun süredir kullanılan büyüteçler, ev kullanımı için kullanılan hafif akrilik modellerden, bilimsel araştırma için yüksek güçlü mikroskoplara yerleştirilmiş büyüteçlere kadar yüzlerce stil ve boyuta sahiptir. Büyüteçler aynı zamanda görme sorunu olan insanlara ve kuyumcu, fotoğrafçı gibi profesyonellere çalışmalarında yardımcı olur.

Büyüteç Nedir?

Büyüteç, bilinen en eski optik cihazlardan biridir. Binlerce yıl önce Mısırlılar küçük cisimleri daha iyi görebilmek için kristal ya da bir tür parlak taş olan obsidiyen cipsleri kullanmışlardır. Roma'da, İmparator Neron'un gladyatörleri görebilmek için değerli taşlardan yapılmış büyüteç benzeri bir nesne kullandığı bilinir. Tarihçiler İbn-i Heysem'in ilk büyüteç camını 1021'de icat ettiğini savunur. Bilimsel amaçlar için inşa edilen ilk büyütecin ise on üçüncü yüzyılda İngiliz filozof Roger Bacon tarafından tasarlandığı düşünülür. Büyüteç camlarının çoğu çift dışbükey merceklerdir ve nesnelerin daha büyük görünmesini sağlamak için kullanılır. Mercek izlenecek nesneye yakın tutulur ve bu şekilde ışık ışınları merceğin merkezine doğru bükülür. Bu bükülmüş ışınlar göze ulaştığında cisim gerçekte olduğundan daha büyük görünür.

Büyüteç Nerede Kullanılır?

Günümüzde büyüteçler, küçük fontlu metinlerin okunmasını kolaylaştırmaktan mikroskobik organizmaları incelemeye kadar birçok farklı alanda kullanılabilir. Kimyager ve biyolog gibi bilim adamlarının araştırma yapmak için kullandıkları mikroskopları oluşturmak için stantlara monte edilir. Mikroskop içinde kullanılan büyüteçler nesneleri binlerce kez büyüterek, çıplak gözle görülemeyen farklı türdeki organizmaları ve elementleri görmeyi mümkün kılar.

Kuyumcular, plastik bir silindire monte edilmiş üç farklı büyüteç mercekten oluşan, lup adı verilen cihazlarla değerli taşları inceler. Büyüteç kullanılarak tasarlanan lup kuyumcuların elmas, zümrüt ve diğer değerli taşların değerini etkileyebilecek kusurları görmesini sağlar.

Fotoğrafçılar, fotoğrafları düzenlemek ve değerlendirmek için de büyüteçler kullanır. Fotoğrafçı büyüteç ile fotoğrafın piksellerini inceleyebilir ve büyütüldüğünde ne kadar keskin görüneceğini anlayabilir. Kamera mercekleri de uzaktaki nesneleri fotoğraflarda büyüten büyüteçli gözlük biçimleridir. Basit, elde tutulan büyüteçlere ek olarak büyüteçler dürbünler, kameralar ve teleskoplar da büyüteçlerin kullanıldığı cihazlara örnek verilebilir.

Büyüteç Fiyatları ve Modelleri Nelerdir?

Büyüteç modelleri güç, lens tipi ve tasarım amacına göre farklılık gösterir ve aynı zamanda büyüteç fiyatları aletin markasına, modeline ve büyütme oranına göre değişir. Büyüteçler optik veya video tabanlı olabilir. Optik büyüteçler elde tutulan büyüteçleri, stant büyüteçleri, gözlük çeşitleri ve teleskopik cihazları içerir. Video büyüteçler genellikle fotoğraf makinesi ve kamera gibi cihazlarda kullanılır.

Her büyüteç türü, farklı yararlar ve uygulamalar sunmak üzere tasarlanır. Çıplak gözle bakıldığında büyütecin bir nesneyi büyütme oranı büyütecin gücü olarak nitelendirilir. Genellikle büyüteçlerin üzerinde büyütecin kaç kat büyüttüğüne dair ibareler bulunur. El tipi büyüteç modelleri fiyat etiketleri ve hap şişeleri gibi yakın nesnelerin kısa süreli tespit işlemleri için tasarlanır. Oldukça basit yapıya sahip olan el tipi büyüteçler küçük yapılarından dolayı kolayca taşınabilir ve oldukça ekonomiktir.

Kitap okumak, dergi veya gazete gibi nesnelerin genişletilmiş bir şekilde görüntülenmelerini sağlamak amacıyla tasarlanan stant büyüteçler, doğrudan nesneye dayandırılarak kullanılır. Aydınlatmalı ve aydınlatmasız modelleri vardır. Büyütücü gözlükler, özellikle yatakta kitap okumak gibi eylemlerin uzun süre boyunca eller serbest olarak yapılabilmesi için tasarlanır. Uzaktaki nesneleri büyütmek için tasarlanan teleskopik büyüteçler, kısa süreli tespit için elde tutulabilir veya televizyon izlemek gibi aktivitelerde uzun süre boyunca gözlük olarak takılabilir. Yüksek büyütme oranı ile dikkat çeken elektronik video büyüteçler, görüntülenen nesnelerin kontrastını arttırmaya yardımcı olur. Bu cihazlar elde tutulabilir, başa takılabilir veya masa üstünde stant ile birlikte kullanılabilir.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Büyüteç Fiyatları ve Modelleri

468 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Nikula Büyüteçler
  2. Profisher Büyüteçler
  3. Erciyes Büyüteçler
  4. Rekotools Büyüteçler
  5. Enhavalı Büyüteçler
  6. Kembs Büyüteçler
  7. Bayram Büyüteçler
  8. Class Büyüteçler
  9. Balloon Büyüteçler
  10. CTN Büyüteçler
  11. Microcase Büyüteçler
  12. Makroptik Büyüteçler
  13. Kraf Büyüteçler
  14. Ceo Büyüteçler
  15. Pro's Kit Büyüteçler
  16. Sunlıne Büyüteçler
  17. Konus Büyüteçler
  18. Magni Büyüteçler
  19. Masis Büyüteçler
  20. Muhtelif Büyüteçler
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483643/15344/15470/277099
Başa dön