Cam, Seramik ve Porselen Boyası

Enamel boyalar, cam ve seramik gibi pürüzsüz yüzeyler için üstün yapışma özelliğine sahip akrilik boya türlerinden biridir. Opak, şeffaf, parlak ve mat enamel boya seçenekleri bulunabilir. Enamel boya ile boyanmış cam ve seramik eşyaların bulaşık makinesinde yıkanabilmesi için pişirme uygulaması yapılması gerekir. Öte yandan süs ve hobi eşyalarının genellikle pişirilmesine gerek yoktur. Su bazlı enamel boyalar, sabun ve su ile kolayca temizlenebilir. Toksik etkileri olabilecek zararlı kimyasallar içermez. Cam, ahşap, kağıt hamuru, plastik, reçine, seramik ve diğer birçok yüzeye yapışabilir. Geniş bir renk yelpazesinde satışa sunulur.

Cam Boyası Nasıl Kullanılır?

Boyayı kullanmadan önce iyice çalkalayın. Cam ya da seramik yüzeyleri boyamadan önce yumuşak bir bulaşık bezi kullanarak ılık sabunlu suyla yıkayın. Fiyat etiketleri genellikle sıcak suya batırıldığında kolayca çıkarılabilir. Sabun artıklarını ılık veya sıcak suyla durulayın, sonra parçayı yumuşak, havsız bir bezle veya kağıt havluyla kurulayın. Cam nesnelerde parmak izi oluşmaması için dikkatlice tutun ve lekeleri gidermek için alkolü ve kağıt havlu kullanın.

Boyayı bir fırça veya sünger yardımıyla 1 ya da 2 kat olacak şekilde uygulayın. Boyayı hafif bir dokunuşlarla ve fırçanın ucuyla çok fazla baskı uygulamadan boyamaya çalışın. Fırçayı çok sert bastırmak, boyanın camın kaygan yüzeyinde silmesine neden olur. Bunun yerine, hafif bir dokunuşlarla boyanın fırçadan akmasına izin verin. Böylece tek bir adımda daha kalın ve daha sağlam bir kaplama oluşturabilirsiniz. İkinci bir kata ihtiyacınız varsa, boyayı tekrarlamadan önce ilk kat boyanın tamamen kurumasını bekleyin. Islak boya alanlarında çok fazla çalışmaktan veya yeniden üzerinden geçmekten kaçının.

Cam boyama için her çeşit fırça kullanılabilir, ancak farklı fırçalar farklı sonuçlar sağlayabilir. Sentetik fırçalar görünür fırça darbeleri oluşturma eğilimindedir. Doğal kıllardan üretilmiş yumuşak fırçalar tek dokunuşta daha fazla boya uygulanmasına izin vererek daha yumuşak bir kaplama sağlar.

Cam Boyası Kaç Saate Kurur?

Cam boyaların tamamen kuruması için genellikle 3 ila 4 gün gerekir. Kuruma süresi ürün tipine göre farklılık gösterebilir. Kuruma süresini hızlandırmak için gerekirse düşük ayarda bir saç kurutma makinesi ya da fan kullanılabilir. Fanla çalışma, özellikle silindir formundaki ya da çok yüzeyli parçalar üzerinde çalışırken yardımcı olabilir.

Cam Boyası Kaç Derecede Fırınlanır?

Fırında kullanımı güvenli yüzeylerde bulaşık makinesinde yıkanabilir bir yüzey elde etmek için bitmiş parçayı önceden ısıtılmamış, soğuk fırına yerleştirerek pişirmeniz gerekir. Enamel boyalar için ortalama pişirme sıcaklığı ve süresi ortalama 165 °C ve 30 dakikadır. En iyi sonuçlar için boya etiketindeki talimatları takip edin. Pişirme işleminin ardından fırın kapağı kısmen açarak soğumasını sağlayın. Farklı pişirme sürelerine ve sıcaklığına sahip iki farklı enamel boya ile çalışıyorsanız, daima daha düşük sıcaklık ve süreyi dikkate alın. Cam boyaları, yiyeceklerle doğrudan temas eden yüzeyler için genellikle uygun değildir. Cam ve seramik objelerin iç ve dış yüzeylerinde kullanılabilir. 

Cam Boyası Nasıl Çıkar?

Cam boyaları su bazlı olduğu için oluşan lekeler sabun ve su ile temizlenebilir. Boyama işleminden sonra fırçalarınızı su ile durulayın. Boya yaparken fazla suyun fırçada kalmasını önlemek için fırçaları yıkadıktan sonra mutlaka kağıt havlu üzerinde kurutun. Fazla boyayı hafifçe silmek için ıslak fırça, pamuklu çubuk veya kağıt havlu kullanabilir, küçük kusurları temizleyebilirsiniz. Boyayı yüzeyden tamamen çıkarmak için, parçayı ılık suya batırın. Kuruyan boyadaki hataları kazımak veya düzeltmek için tıraş bıçağı kullanın.

 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Cam ve Seramik Boyası

3159 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Toplam 24 / 3159 ürün
DSACategoryId/2147483643/21027386/80158003/292972