1991 yılında İstanbul'da faaliyete başlayan başarılı teknoloji firması Casper, hayata geçirdiği masaüstü ve taşınabilir bilgisayar modelleri ile tanınır. Taşınabilir cep bilgisayarları, akıllı telefonlar ve bilgisayar çevre birimleri de üreten başarılı marka, her seviye kullanıcı için ürettiği masaüstü bilgisayar modelleri ile dikkat çeker. Yeni nesil teknolojileri hemen her bütçeye hitap eden uygun fiyat seçenekleri ile ulaşılabilir kılan Casper, ileri seviye bilgisayar kullanıcıları olan oyunculardan öğrencilere, günlük kullanıcılardan çalışanlara kadar oldukça geniş bir kitleye hitap eden PC modelleri ile fark yaratır. Dünya ve Türkiye'de çok sayıda kullanıcıya ulaşan başarılı marka, dünyanın en iyi işlemci, ekran kartı, SSD üreticileri ile işbirliği sonucunda kullanıcılara mümkün olan en iyi sistemleri sunar. Yeni nesil grafikler ile donatılmış olan ve ileri seviye sistem gereksinimine ihtiyaç duyan oyunları sorunsuzca çalıştırabilecek kadar gelişmiş oyun bilgisayarı modelleri ile övgü toplayan Casper, kullanıma hazır bilgisayarlardan sadece kasalara kadar farklı alternatifler sunarak her beklenti ve ihtiyaca yanıt verir. Benzerlerine kıyasla oldukça uygun fiyatlı olarak öne çıkan Casper masaüstü bilgisayar modelleri arasında sadece internette gezinen ve film izleyen kullanıcılardan ofis çalışanlarına kadar herkes için uygun alternatifler yer alır. Yüksek çözünürlüklü ve yüksek kapasiteli masaüstü oyun bilgisayarları ile de yoğun ilgi gören başarılı marka, hemen her türlü oyunun sorunsuz oynanabildiği özel bilgisayar serileri ile beğeni toplar. Excalibur ve Nirvana gibi oyunculara özel olarak tasarlanan ileri seviye sistemler ile gerçekçi ve rekabetçi bir oyun atmosferi vadeden Casper, aynı zamanda video ve fotoğraf düzenleme, 3D modelleme ve photoshop yapan kullanıcılara da hitap eder. Yüksek renk doğruluğundan yoğun kullanımda bile performans kaybı yaşamasına kadar pek çok avantaj sunan Casper masaüstü bilgisayar fiyatları ile de fark yaratır. Modelden modele değişen sistem özellikleri nedeniyle farklı seçenekler sunsa da Casper masaüstü fiyatları genellikle ulaşılabilir seviyelerdedir.

Casper Masaüstü Bilgisayar Özellikleri

Masaüstü bilgisayar modellerinde Intel işlemcilere yer veren başarılı marka Casper, pek çok avantajı bir arada sunar. Hemen her seviye kullanıcıya hitap eden güçlü donanımların yer aldığı Casper i3, i5, i7 masaüstü bilgisayar modelleri, başarılı markanın imza tasarımları ile öne çıkar. Hem donanım hem de yazılım açısından avantajlı seçenekler sunan masaüstü bilgisayarlar, sabit bir alanda bilgisayar kullanmayı tercih edenlere hitap eder. Taşınabilir bilgisayar modelleri ile de beğeni toplayan başarılı markanın masaüstü bilgisayarları, kasa tasarımları, SSD kapasiteleri, özel soğutma sistemleri ve ileri seviye grafikleri yüksek çözünürlük ile sunan yeni nesil monitörleri ile bir arada sunarak fark yaratır.

Kendi segmentinin en yoğun ilgi gören bilgisayar modellerine imza atan Casper, öğrencilerden profesyonel oyunculara, ofis çalışanlarından sosyal medya hesaplarını takip eden günlük kullanıcılara kadar her kullanıcının ihtiyaç ve beklentilerine yanıt veren PC modelleri ile dikkat çeker. Casper masaüstü bilgisayar özellikleri açısından birçok avantajı bir arada sunması ile tanınır. Teknik açıdan ileri seviye modellerden başlangıç seviyesi bilgisayarlara kadar oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olan teknoloji devi, Intel Core I5 11500, Intel Core i7 10700F, Intel Core I5-11400F gibi işlemcilere yer verdiği PC modellerinde yüksek sistem performansı vadeder. Maksimum 21 dB ses seviyesi ile neredeyse sessiz çalışan Casper PC modelleri, bir Casper klasiği olan geliştirilmiş hava akımı yaratan özel fan sistemi ile etkin soğutma sağlar. Bu sayede uzun vadeli yoğun kullanımlarda bile yüksek performans sağlar. Özellikle yüksek çözünürlüklü görüntüler oluştururken veya ileri seviye grafiklerin yer aldığı oyunları oynarken bilgisayarın ısınmasını önleyerek performans kaybını minimuma indiren bu özel fan sistemi, Casper markalı masaüstü bilgisayarların her durumda maksimum performans ile çalışmasını sağlar.

Bilgisayar modelleri ile olduğu kadar bilgisayar çevre birimleri ve aksesuarları ile de fark yaratan Casper, tamamen kendi tasarımı olan oyuncu klavyeler, mouse modelleri, klavye mouse setleri, monitörler, hoparlörler ve kulaklık modelleri ile de dikkat çeker. Son teknolojiler ile donattığı bu ürünler sayesinde yüksek kaliteyi ve konforu ulaşılabilir fiyatlarla kullanıcılara sunan başarılı marka, oyunculara özel olarak tasarladığı bilgisayarları yine oyunculara özel klavye, mouse, kulaklık ve monitörler ile bir arada sunar.

Casper Masaüstü Bilgisayar Modelleri

Farklı seviye kullanıcılara hitap eden sistem seçenekleri sunan Casper masaüstü bilgisayar modelleri arasında öğrencilerden profesyonel oyunculara kadar herkese uygun alternatifler yer alır. Casper masaüstü bilgisayar kasasız başka bir ifadeyle “All in one” olarak adlandırılan modelleri ile fazla yeri bulunmayan günlük kullanıcılara ve öğrencilere hitap ederken oyunculara ve ileri seviye kullanıcılara hitap eden Nirvana serisi bilgisayar modelleri ile dikkat çeker. Casper masaüstü bilgisayar beyaz olarak da bilinen bu model, ortalama 500 GB sabit disk, 3.10 GHz işlemci hızı, 6 GB bellek boyutu ile pek çok aktiviteyi sorunsuz gerçekleştirebilecek bir sistem vadeder.

Özel konseptli modellerin de yer aldığı Casper masaüstü PC modelleri arasında en yoğun ilgi görenlerden biri de Excalibur serisidir. Oyunculara özel olarak tasarlanan bu PC modelleri, 1 TB SSD, 16 GB RAM, 11. nesil Intel Core I5-11400F işlemci ve AMD Radeon RX 6900 XT ekran kartı ile beğeni toplar. RGB aydınlatmalı özel kasa tasarımı ile benzerlerinden ayrılan başarılı bilgisayar modeli, ayrıca yine RGB aydınlatmalı klavye ve mouse seti ile birlikte kullanıcıların beğenisine sunulur. Bazı modellerinde monitör bulunmayan bu model, oyunculara özel olarak tasarlanan Casper monitör ve kulaklık ile desteklendiğinde eşsiz bir oyun deneyimi vadeder. Sadece kasa olarak da alınabilecek Casper Excalibur masaüstü bilgisayarlar arasında yeni nesil açık dünya oyunlarından son 10 yılda piyasaya çıkan tüm video oyunları sorunsuz çalıştırabilecek modellere kadar farklı sistemlere sahip alternatifler yer alır. Genel olarak her seviye kullanıcı için yüksek performans gösteren ve uzun kullanımda dahi performans kaybının meydana geldiği özel modeller olarak bilinen Nirvana ve Excalibur serileri, seviye seviye değişen fiyat seçenekleri ile dikkat çeker.

Casper Masaüstü Bilgisayar Excalibur

Daha çok oyuncular için geliştirilen taşınabilir bilgisayar modelleri ile öne çıkan Excalibur serisi dahilinde masaüstü bilgisayar modelleri de bulunur. Gerçekçi ve sürükleyici bir oyun atmosferi yaratmak için titizlikle tasarlanan Casper Excalibur model bilgisayarlar arasında masaüstü kullanıcılarına özel olarak üretilen ileri seviye sistemler de yer alır. Şeffaf ve RGB aydınlatmalı kasa tasarımları ile beğeni toplayan Excalibur PC'ler, Intel Core I5-11400F ve Intel Core i7 11700F işlemciler sayesinde yüksek performans vadeder. Monitörsüz olarak kullanıcılara sunulan bu modeller, Excalibur serisinde yer alan RGB kablosuz kulaklık, mouse ve klavye ile birlikte kullanılması önerilen ürünlerdir. Hem görsel hem de teknik açıdan birbirini tamamlaması için geliştirilen bilgisayar ve aksesuarlar görsel bütünlüğün yanı sıra performans açısından da birbirini yükseltecek özelliklere sahiptir.

Casper masaüstü bilgisayar Excalibur serisinde yer alan ileri seviye oyuncu monitörleri ile dikkat çeker. 34 inç boyutunda, curved, 2K çözünürlük, 165Hz yenileme hızı, 1 ms tepki süresi, FreeSync teknolojisi ve HDMI ile Display bağlantı seçenekleri ile öne çıkan başarılı cihaz, 3440x1440p WQHD çözünürlük ile kullanıcılara oyunun içindeymiş gibi hissettirir. Casper Excalibur 3D surround oyuncu kulaklığı ile birlikte kullanıldığında gerçekçi bir oyun atmosferi sunan başarılı monitör, 1500 R kavisi ile oyuna daha fazla hakim olma ve küçük detayları anında fark etme ayrıcalığı sunar. Excalibur masaüstü bilgisayar Casper markasının her seviyeden oyuncu için tasarladığı model seçeneklerinin yanı sıra görsel açıdan da farklı alternatifler sunarak oyuncu odası dekorasyonuna katkı sağlar.

Casper Masaüstü Bilgisayar Avantajları

Monitörsüz olarak kullanıcılara sunulan Casper PC modelleri, ders çalışma, oyun oynama, ofis işleri ve günlük kullanım gibi pek çok farklı aktiviteyi gerçekleştirebilecek sistem seçenekleri ile dikkat çeker. Başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar hemen her türlü kullanıcıya hitap eden Casper masaüstü bilgisayar 4 GB RAM ile 16 GB RAM arasında değişen modeller sayesinde aynı anda pek çok işi yapabilme olanağı tanır. Modellerinin büyük bir kısmı ile son 10 yılda piyasaya sürülen oyunların çoğunun sorunsuz oynandığı Casper masaüstü bilgisayarlar, uzun süre yeni kalacak bir sistem arayan kullanıcılara da alternatif seçenekler sunar. Hızlı okuma ve yazma yapabilen 500 GB, 1TB ve 2TB kapasiteli SSD’leri ile oldukça geniş bir depolama alanı sağlayan söz konusu bilgisayar modelleri, kullanıcılara diledikleri kadar yeni nesil video oyunları, filmler, diziler, fotoğraf ve kişisel dosyalar depolama olanağı sunar.

“All in one” olarak ifade edilen kasasız modellerin dışındaki tüm masaüstü bilgisayar modellerinde kullanıcılara kendi monitörlerini seçme olanağı sunan Casper, geliştirdiği oyuncu monitörleri ile de fark yaratır. FreeSync teknolojisine sahip olan ve yüksek çözünürlük desteği ile gerçekçi, görüntüler oluşturan söz konusu monitörler, 24 inç ile 34 inç arasında değişen büyüklükleri ile öne çıkar. Yüksek kullanıcı memnuniyeti ile dikkat çeken Casper oyuncu monitörleri, AMD Radeon RX 6600 serisi gibi alanında lider ekran kartları ile birlikte benzersiz grafikler ve görüntüler oluşturmayı vadeder. Özellikle oyun oynarken ve film izlerken kullanıcıya kendini görüntünün içindeymiş gibi hissettiren söz konusu bilgisayarlar, çevresel ses teknolojisi desteği bulunan kulaklıklar ile birlikte kullanıldığında heyecanlı ve gerçekçi bir oyun deneyimi sunar. Bunun için özel olarak tasarlanan 3D surround ses teknolojisine sahip olan RGB aydınlatmalı oyuncu kulaklıkları bulunur. Kablosuz olarak tasarlanan ve tam dolu batarya ile uzun süre kesintisiz oyun oynama ve film izleme ayrıcalığı sunan bu kulaklıklar sayesinde yüksek kalitede ses iletimi sağlanırken aynı zamanda yerleşik HD mikrofon ile online oyunlarda diğer oyuncular ile konuşma imkânı da sağlanır. Tüm bu avantajları bir arada sunan Casper masaüstü PC fiyatları açısından da avantajlı model seçenekleri sunar. Benzerlerine kıyasla pek çok avantajı bir arada sunmasına rağmen ulaşılabilir fiyat seçenekleri ile fark yaratan Casper, özellikle oyunculara özel olan PC modelleri ile hemen her bütçeye hitap eder.

Casper Masaüstü Bilgisayar Yorumları

Kullanıcılar tarafından övgüyle söz edilen Casper markalı masaüstü bilgisayarlar hem oyun oynama hem de ofis işleri için kusursuza yakın bir sistem sunması ile dikkat çeker. 2 TB’a varan SSD ve HDD seçenekleri ile çok fazla miktarda veri ve kişisel dosya depolama avantajı sunan başarılı modeller, 11. nesil işlemcileri, yüksek RAM kapasiteleri ve yeni nesil teknolojiler ile donatıldığı için otomatik sistem optimizasyonu yapabilen ekran kartları ile benzersiz bir bilgisayar kullanım deneyimi vadeder. Etkin soğutma teknolojileri ile övgü toplayan Casper masaüstü bilgisayar modelleri, uzun süren oyun seanslarından yoğun video ve fotoğraf editleme süreçlerine kadar normalde sistemi yorması beklenen tüm uygulamaları sorunsuz gerçekleştirme avantajı sunarak fark yaratır. Başka bir ifadeyle, yoğun sistem kullanımı gerektiren tüm aktiviteleri bilgisayar donanımlarının ısınmalarına izin vermeden gerçekleştirir. Birden fazla monitör kullanımına uygun olarak üretilen Casper PC modelleri, online yayınlar açmak için de ideal alternatifler sunar. Oyuncu bilgisayarı olarak ileri seviye donanımlara ve yazılımlara sahip olan söz konusu bilgisayarlar, online oyun yayınları ve içerik üretimleri için kullanıcıların ihtiyaç duyabileceği hemen her şeye fazlası ile sahiptir.

Cam ve metalin bir araya gelmesi ile ortaya çıkan zarif kasa tasarımları ile dikkat çeken Casper masaüstü bilgisayar yorumları ve değerlendirmelerinde sistem özellikleri kadar görsel özelliklerden de övgüyle söz edilir. RGB aydınlatma sayesinde özellikle camlı kasalarda etkileyici aydınlatma performansları sunan Casper PC’ler kişiselleştirilebilir RGB aydınlatma teknolojisine sahiptir. Pek çok farklı aydınlatma profili arasından dilediğini tercih edebilen kullanıcılar, oyuncu odası dekorasyonuna veya oynadığı oyunun konseptine uygun aydınlatma renklerini tercih ederek daha gerçekçi bir oyun atmosferi oluşturabilir. Oyun tutkunları için özel olarak tasarlanan masaüstü bilgisayar serileri kapsamında üretilen klavye, monitör, mouse ve kulaklık modelleri ile de beğeni toplayan Casper, Freedos olarak kullanıcıların beğenisine sunduğu oyuncu bilgisayarlarına kullanıcıların dilediği işletim sistemini kurulmasına olanak tanır. Bir masaüstü bilgisayardan beklenenden çok daha fazlasını sunan Casper Nirvana ve Casper Excalibur serileri, farklı seviyelerdeki kullanıcılara hitap eden sistemleri ile beğeni toplar. Kullanıcıların övgüyle söz ettiği söz konusu iki seri, kendine has konseptleri ile fark yaratırken bilgisayar aksesuarları ile desteklenmeleri halinde ileri seviye bilgisayar kullanım deneyimi vadeder.

Bütçe Dostu Casper Masaüstü Bilgisayar Fiyatları

Yerli sermaye ile kurulan ve dünya genelinde çok sayıda kullanıcıya ulaşan Casper markası, günlük kullanıcılar, ofis çalışanları, öğrenciler ve oyuncular için geliştirdiği masaüstü bilgisayar modellerini tıpkı oyunculara özel olarak ürettiği laptop fiyatları gibi ulaşılabilir fiyat seçenekleri ile kullanıcıların beğenisine sunar. Uzun ömürlü kullanım sunan, ve uzun süre yeni kalabilecek donanım özellikleri ile dikkat çeken Casper masaüstü bilgisayar fiyat açısından da avantaj sağlar. Modelden modele farklılık gösterse de hemen her bütçeye uygun fiyat seçenekleri sunan Casper PC’ler, ileri seviye bilgisayar deneyimi yaşamak ve gerçekçi oyun atmosferini deneyimlemek isteyen kullanıcılara, Excalibur ve Nirvana gibi farklı konseptlere sahip bilgisayar modelleri ile yanıt verir.

Casper masaüstü bilgisayar nasıl kurulur?

Başarılı markanın masaüstü bilgisayar modellerinin bazıları Freedos olarak geldiği için kullanıcılara dilediği bir işletim sistemini kurma olanağı sunar. Bu sayede kullanıcı en rahat çalıştığı işletim sistemini tercih edebilir. Ancak Windows 10 ve 11 işletim sistemi yüklü olarak da gelen masaüstü bilgisayar modelleri bulunur. İşletim sistemi yüklü olarak gelen modeller ise kullanıma hazır olduğu için hemen kullanmaya başlama olanağı sunar.

Casper Excalibur masaüstü oyun bilgisayarının öne çıkan özellikleri nelerdir?

Excalibur serisi farklı özelliklere sahip olan laptoplardan ve masaüstü bilgisayar modellerinden meydana gelir. Taamı oyun bilgisayarı olarak tasarlanan bu seride Intel’in i5, i7 ve i9 işlemcilerinden AMD Radeon serisi ekran kartlarına kadar ileri seviye donanımlar yer alır. Yüksek sistem gerektiren yeni nesil video oyunları sorunsuz çalıştıran modeller ayrıca video editleme, 3D modelleme gibi ileri seviye kullanımlar için de uygundur.

Casper masaüstü bilgisayar alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Casper masaüstü bilgisayarlar farklı seviye kullanıcılara hitap eden donanımlara sahip olarak tasarlanır. Bu sebeple bilgisayar almadan önce bilgisayarın ne amaçla kullanılacağının belirlenmesi ve söz konusu amaca uygun donanımlara sahip modellerin tercih edilmesi önerilir. Örneğin, oyun bilgisayarı alınacak ise geniş depolama alanına, ileri seviye ekran kartına ve yeni nesil işlemcilere sahip olan Excalibur serisi modeller tercih edilebilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Casper Masaüstü Bilgisayar

516 ürün listeleniyor
HP
Asus
Lenovo
MSI
Dell
Casper
Go Gamer
Zetta
Acer
Turbox
Dragos
Zeiron
Ramtech
İzoly
Xaser
Rogame
Gameline
Canar
BigGameX
Avantron
8 GB
Paylaşımlı
16 GB
12 GB
4 GB
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
İşlemci Tipi
Toplam 42 / 516 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
İşlemciBilgisayarın çalışmasını ve sistem içindeki data (veri) akışını kontrol eden; verileri değerlendirip yeni veriler üreten elektronik aygıta işlemci denilmektedir. İşlemcinin veriler üzerinde yaptığı işlemler, basit aritmetik işlemler olabildiği gibi çok daha karmaşık olan işlemleri de içerebilir. İşlemciler, sadece bilgisayarlarda bulunan bir donanım değildir. Tüm elektronik cihazların çalışması, işlemci yoluyla gerçekleşir. Fabrikalardaki otomatik cihazlar, televizyonlar, otomatik çamaşır ve bulaşık makineleri de işlemci sayesinde çalışmaktadır. İşlemciler, girilen tuşun ifade ettiği karakteri aynen ekranda gösterebildiği gibi; aldığı verileri değerlendirip yeni veriler de üretebilmektedir. İnsan beyninin sinir sistemi vasıtasıyla tüm vücut organlarını kontrol edebildiği gibi işlemciler de kontrol sinyalleri ile sisteme bağlı olan tüm birimlerin çalışmasını düzenleyerek yönetir. Elektronik sistemlerinin üzerinden aktığı milyonlarca transistör mikroişlemcileri oluşturularak, bilgisayarın yaptığı tüm toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi işlemler, işlemciden gelen sinyaller vasıtasıyla gerçekleşir. Sistem devresinde elektrik sinyalinin olması “1” olarak ifade edilirken, devrede elektrik sinyalinin olmaması ise “0” olarak ifade edilmektedir. İşlemci, bu işlemleri en basit sayma sistemi olan ikili sistem üzerinden gerçekleştirir. Ancak, işlemciye ne yapmasını istediğinizi söyleyen programlar olmadığı sürece işlemci bir işe yaramaz. Bilgisayarlardaki tüm programlar hard diskte (sabit disk) tutulur ve işlemci her saniye milyonlarca, hatta milyarlarca komutu işleme gücüne sahiptir. Günümüzde kullanılan işlemcilerin çoğu, 0,25 mikron olarak üretilmekte ve bu mikron rakamı ne kadar aşağı düşerse, işlemcinin hızı da o derece artmaktadır. Her bilgisayarda komutları düzenli bir şekilde yerine getirebilmesi için işlem hızını belirleyen ve aygıtlar arasındaki senkronizasyonu sağlayan dâhili bir saat bulunur ve işlemci, her bir komutu belirli bir saat döngüsünde yerine getirir. 1 MHz, saniyede bir milyon saat döngüsüne karşılık gelmekte ve 500 MHz’lik bir işlemci, saniyede 400 milyon döngü yapabilmektedir.
Detaylar
Ekran KartıEkran kartı, bilgisayarın monitöre görüntü vermesini sağlayan bilgisayar donanımına verilen addır. GPU (Graphic Processing Unit kelimesinin kısaltılmışı) veya Grafik İşlemci Ünitesi olarak da bilinir. Ekran kartları; harici ayrı bir kart olarak ya da işlemci ünitesine tümleşik (paylaşımlı) olarak da bulunabilmektedir. Günümüzde ekran kartı üretimi yapan iki büyük firma öne çıkmaktadır. Bunlar, NVidia ve AMD firmaları olmakla birlikte Intel gibi işlemci devleri de kendi işlemcilerinde tümleşik olarak ekran kartı bulundurmaktadır. NVidia ve AMD arasındaki rekabet, ekran kartlarının gün geçtikçe daha yüksek işlem gücüne sahip olmasını ve GPU işlemci mimarilerinin gelişmesini sağlamaktadır.  Ekran kartları, bilgisayar içerisinde üretilen yazı ve grafikleri VGA, DVI veya HDMI gibi aktarma donanımları ile monitöre iletirler. GPU'lar (harici olanlar), anakart üzerinde bulunan çeşitli veri yolları üzerine konumlandırılır. Günümüzde ekran kartlarının takıldığı en çok kullanılan veri yolu PCI-e olsa da PCI ve PCI-X gibi çeşitli veri yollarına da takılabilen ekran kartları bulunmaktadır. Ayrıca, Multi-GPU denilen birden fazla ekran kartının takılabildiği sistemler için Crossfire ve SLI gibi teknolojiler geliştirilmiştir. Günümüz ekran kartlarında pek çok donanım arabirimi bulunmakla birlikte kartın işlemci gücü ve mimari yapısı büyüdükçe enerji tüketimi de doğru orantılı olarak artar. Bunların yanı sıra yüksek işlem gücüne sahip ve gelişmiş ekran kartlarının pek çoğunda soğutucu fan veya soğutucu plaka da bulunur.  Günümüzde üretilen tümleşik ekran kartları; genellikle ev ve ofis kullanıcılarının ihtiyaçlarına cevap verirken, harici olarak üretilen ekran kartlarının büyük çoğunluğu ise özellikle oyuncu bilgisayarlarında veya video render ve grafik tasarım işlemleri yapılacak bilgisayar sistemlerinde kullanılmaktadır.. Bu tür ekran kartları için sürekli özelleştirme ve yeni güncellemeler gelerek kartların gücü ve verimliliği artırılmaya çalışılmaktadır.
Detaylar
HarddiskHarddisk, bir bilgisayar içerisindeki ana ve çoğunlukla en büyük veri depolama donanımıdır. İşletim sisteminden yazılıma dek birçok dosya, "sabit disk" olarak da anılan harddisk sürücüsünde saklanır. Harddisk, çoğu zaman doğru bir teknik kullanım olmamasına rağmen, Microsoft Windows’un birincil bölümünü adlandırırken "C" sürücü harfini kullanmasından ötürü C sürücüsü olarak da bilinir. Kısaca HDD olarak da anılan ve küçük boyutlara büyük verileri sığdıran harddisk, bilgisayarlardan akıllı telefonlara kadar birçok alanda kullanılmaktadır. RAM gibi geçici depolamalardan farklı olarak harddisk, kapatıldığında bile verilerin saklanmasını sağlar. Döner plakalardan oluşan Harddisk içerisinde veriyi okumak ve yazmak için bir aktüatör kolu ile hareket eden manyetik kafalar vardır. Veri organizasyonunun "track" adı verilen halka setlerle yapıldığı bu cihazlar, verinin yazılması ve okunması için temel bir sistem sunar. Bilgisayarlarda veri depolanmasını sağlayan ve RAM’lerden farklı olarak kapansa dahi verilere erişmenize yardımcı olan Harddisk, manyetik bir ortamda bilgilerin kayıt edilmesine yardımcı olur. Bilgisayarlarda birden fazla Harddisk bulunabilir. İlk Harddisk, C sürücüsü olarak adlandırılırken, daha sonra takılan Harddiskler ise sırasıyla D, E, F harflerini alabilir. Harddiskler, bilgisayarınızı açtığınız zaman işletim sisteminden yazılımına dek tüm verileri sistem belleğine yükler ve kalıcı olarak saklamak istediklerinizi korur. Dâhili ve harici olmak üzere kullanım şekline göre iki tür harddisk vardır. Bilgisayarınızın performansını artırmak adına harddiski yükseltebileceğiniz gibi ihtiyacınıza göre harici bir harddisk de kullanabilirsiniz. Taşınabilir harici harddiskler, daha mobil bir depolama alanı sunmaktadırlar. Aynı zamanda harici harddiskleri veri yedekleme aracı olarak da kullanabilirsiniz. Harddiskler konusunda birçok alternatif mevcuttur. Bu alternatifler içerisinden öne çıkan isimler ise Western Digital, Seagate, Samsung, Toshiba ve Apple gibi üreticilerin ürettiği farklı boyut ve ihtiyaca yönelik ürünlerdir.
Detaylar
SSDSSD (Solid State Disk), Türkçe'ye "Katı Hâl Sürücü" şeklinde çevrilmektedir. SSD'ler sabit disklerin yerini alan ve onlardan daha hızlı, kompakt ve güvenli veri depolama aygıtlarıdır. SSD, klasik hard disklerdeki bir motorun çalıştırdığı mekanik plakaların yerine tamamen bellek yongaları kullanır. Bu durumun getirdiği en önemli avantaj, SSD'lerin çok daha hızlı olmasıdır. SSD, işletim sistemlerinin daha hızlı açılmasını; aynı zamanda pek çok uygulama ve işlemin daha hızlı başlamasını sağlarken, veri kopyalama ve taşıma işlemlerini de önemli ölçüde hızlandırır. Bunun dışında oyun içi yükleme sürelerini de büyük oranda kısaltır. SSD'lerin bir diğer artısı ise bünyelerinde mekanik bir parça bulundurmadıklarından, darbelere ve dış etkenlere karşı daha güvenli ve korunaklı olmalarıdır. Aynı zamanda normal SSDlere göre çok daha sessizdirler. SSD disklerin kapasitesi, genel olarak 120 GB seviyesinden başlayarak artmaktadır. Bu sürücüler de kendi aralarında farklı türlere ayrılmıştır. Notebook ve masaüstü bilgisayarlara HDD sürücülerle aynı SATA portu üzerinden takılabilen SSD çeşitleri daha yaygın olsa da mSATA ve M2 adlarıyla küçük SATA portları üzerinden girişi yapılabilen daha küçük, kompakt ve daha hızlı SSD çeşitleri de bulunmaktadır. mSATA sürücüler, özellikle ultrabook cihazlarda tercih edilen 2 inç boyutlarından küçük sürücüler olmakla birlikte günümüzde pek çok anakart, bu portu desteklemektedir. M2 SSD'ler de çoğu notebook ve anakarta takılabilen hem daha küçük hem de genel olarak 2.5 inçlik normal SSD'lerden daha hızlı okuma ve yazma değerleri bulunan katı hâl sürücüleridir. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara takılabilen SSD sürücüler haricinde günümüzde USB bağlantısı üzerinden kullanılabilen taşınabilir SSD'ler de bulunmaktadır. İşletim sisteminin, grafik uygulamalarının, programların ve eğer mümkünse oyunların SSD sürücü üzerine kurulması önerilmektedir. Bunların haricindeki diğer dosyalar ve depolama işlemleri için HDD diskler de kullanılabilir.
Detaylar
HDDKısa yazılışı HDD olan hard disk drive ürünleri, veri transferini ve depolanmasını sağlar. HDD’ler, ilk keşfedildiklerinde boyut olarak oldukça büyük üretilirken, günümüzde kompakt boyutlarda tasarlanır. Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisyarlar ya da çok daha küçük boyutlara sahip akıllı telefonlar gibi elektronik cihazlarda bilgi depolamaya ihtiyaç duyulan tüm ürünlerde HDD'ler mutlaka bulunur. HDD’lerin bellek kapasitesi ise MB (megabayt), GB (gigabayt) ve TB (terabayt) olarak ifade edilebilir. İhtiyaçlar doğrultusunda bellek kapasitesine karar verilmesi, HDD’nin kullanımının uzun olmasını sağlar. Hard Disk Drive ürünleri, cihazlara monte edilerek ya da taşımaya elverişli şekilde üretilebilir. Taşımaya elverişli HDD cihazlar sayesinde veriler taşınabilir ve verilere ihtiyaç duyulan her an erişebilir. HDD’ler, veri aktarma konusunda RAM’lere oranla çok daha yavaştır. Bu nedenle bilgisayarda kalıcı ve yardımcı bellekler yer alır. RAM’de depolanan veriler, bilgisayarın kapatılmasıyla silinir; ancak kalıcı bellekler, kullanıcının dilediği her veriyi bilgisayar kapatılsa bile saklar. Bu nedenle hard disklerin işlevi, bilgisayarlarda önemlidir. HDD’ler, dönen disklere sahiptir ve bu dönen disklerin üst kısımlarında manyetik bantlar yer alır. Bu disk ve manyetik bantların hemen üstlerinde okuma ve yazma kafaları bulunur ve bu sayede veriler, bilgisayar ortamında görüntülenebilir ve depolanabilir. HDD ürünleri, narin yapılara sahiptir. Özellikle taşınabilen modellerin özenli saklanması ve itinalı taşınması önemlidir. Yere düşürülmesi, HDD’nin darbe alması ya da sıvı teması, sabit diskin hasar görmesine ve kayıtlı olan tüm verilerin silinmesine neden olabilir. Kimi belleklerden bir uzman yardımıyla veriler kurtarılabilirken, kimi durumlarda ise diskin aldığı zarar nedeniyle veriler sonsuza kadar silinir. Cihazlarınızdaki kıymetli verilerinizin kaybolmaması için diskin hasarlardan koruyan harici Hard Disk Drive'lara özel olarak üretilen koruma kılıfları kullanılabilir.
Detaylar