Çeki demiri kapağı, çeki demiri yuvasını gizlemek için arabanın ön ve arka tamponunda bulunur. Çeki demiri ise arabanın arıza nedeniyle yolda kalması durumunda başka bir araba tarafından çekilmesi için çekme halatının bağlandığı parçadır. Arabalarda çeki demirinin bulunduğu yer, genellikle bagaj bölümünde yer alan stepnenin bulunduğu alandadır. İhtiyaç hâlinde çeki demiri, stepnenin yanından alınır ve tampondaki çeki demiri kapağı açılır. Çeki demiri kapağın arkasındaki bu yuvaya takılıp döndürülerek sabitlenir. Ardından çekme halatı, çeki demirine bağlanarak arka tampondan çekilmesi gereken araba çekilir ya da ön tampondan arabanın başka bir araba tarafından çekilmesi sağlanır.

Çeki demirinin ihtiyaç duyulmayan zamanlarda arabanın üzerinde bulunması, genellikle tercih edilmez. Çoğu arabada çeki demiri, fonksiyonel ve estetik bulunmadığı için arıza durumunda takılıp çıkartılacak şekilde tasarlanmıştır. Çeki demiri, arabada stepne gibi gözden uzak bir köşede yer alırken çeki demirinin takılacağı yuvanın da arabanın ön ve arka tamponunda oluşturduğu daire şeklinde boşluk görüntüsünün gizlenmesi istenir. Çeki demiri kapağı, bu görüntüyü gizleme görevini üstlenir. Çeki demirinin gizlenmesi, araba tasarımına ve modeline göre değişir. Arazi tipi arabalar ya da kamyonet, minibüs gibi araçların arka tamponunda görünür şekilde sabit çeki demiri bulunur. Çeki demiri, arabaların görünümüne sert bir hava katar. Bu görünüme uyan arabaların tasarımlarında arka yüzeyde çeki demiri bulunur ya da kullanıcılar tarafından tampona sonradan eklenir. Böylece çeki demiri kapağı kullanılmaz.

Çeki demiri kapağı, arabanın tasarımına bağlı olarak dairesel ya da dörtgen şeklinde olabilir. Tamamı dolu plastikten üretilebildiği gibi tamponun modeline uyum sağlamak amacıyla kafes şeklinde de olabilir. Siyah, gri ya da beyaz renkleri bulunan çeki demiri kapağının olması gereken renk, araba tamponunun rengidir.

Genellikle plastik malzemeden ve tampona uygun üretilen çeki demiri kapağı, tampon içinde gizlenecek şekilde tasarlanır. Her araba markasının ve modelinin tampon görünümü farklı olduğu gibi, uygun çeki demiri kapağı da farklıdır. Bu nedenle arabanız için çeki demiri kapağı alırken arabanızın marka ve modeline dikkat etmeniz gerekir. Üretici firmadan, ürünün hangi marka arabalar için uygun olduğu hakkında detaylı bilgi alınmalıdır. Çeki demiri kapağı siparişi verirken kapağın ön ve arka tampondan hangisine uygun olduğu, rengi ve ölçüleri kontrol edilmelidir. Üretici firmalar, genellikle arabanın şasi numarasını alarak ürüne uygunluğunu kontrol etmek isterler.

Çeki demiri kapağı, açma mandalı ve arabaya bağlantısını sağlayan bir telden oluşur. Tam olarak kapanmadığından dolayı ya da araba seyir hâlindeyken kapağa çarpan bir taş gibi nedenlerle kapak, düşebilir ya da kırılabilir. Bu durumda arabanın görünümünün bozulmaması için çeki demiri kapağını değiştirmek gerekir. İyi bir çeki demir kapağının yuvasına tam oturması ve tampona bakıldığında göze çarpmaması gerekir. Araba markasına ve modeline uygun olarak alınmayan çeki demiri kapakları, yuvaya uyum sağlamadıkları için kullanım sırasında tekrar düşebilir.

Çeki demiri kapağı, teknik servise gerek duymadan bireysel olarak değiştirebileceğiniz parçalar arasındadır. Yine de arabanızın modeline bağlı olarak değişen tampon yapısına göre kapağın değişimini profesyonel hizmet alarak yaptırabilirsiniz. Arabanızın tampon rengine uyumlu olmayan bir çeki demiri kapağı aldıysanız kapağa tampon rengine uygun renkte boyama işlemi yapılabilir.

Çeki demiri kapağı fiyatları, arabanızın markasına, modeline ve üretim yılına göre değişiklik gösterir. Üretici firmalar, ürünlerini çeşitli sürelerde garanti kapsamına alırlar. Çeki demiri kapağı alırken kullanılan malzemenin kalitesine ve araba markasına uygunluğuna dikkat etmeniz, kapağın kullanım ömrünü artırır.

Çeki Demiri Kapağı

109 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Wolcar
  2. Bross Otomotiv
  3. Cey
  4. Nettedarikcisi
  5. SLAMMED
  6. Fase
  7. BSG
  8. DOGANER
  9. Cabu
  10. Todo
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001490/60007120
BAŞA DÖN