Çizim araçlarının en önemlilerinden biri olan cetveller, çeşitli çizimlerde ve farklı işlerde kullanılan gereçlerden biri olarak dikkat çeker. Resim derslerinde düz çizgiler çizebilmeye imkân tanıyan cetveller, bazı durumlarda da noktaları birleştirmek ya da belirli yerleri işaretlemek için kullanılır. Sadece resim çizimlerinde değil, birbirinden farklı el işlerinde kâğıtları cetvelle çizdikten sonra kesmek ya da kartonları falçatayla belirli bir düz çizgide kesebilmek için de kullanılır. Amacının dışında da kullanılabilen cetveller ve cetvel çeşitleri, ihtiyacı olan herkesin gereksinimlerini fazlasıyla karşılar.

Teknik atölyelerde ya da okullarda, özellikle mühendislerin ve mimarların da kullandığı en önemli araçlardan biri olan cetveller, çeşitlerine göre sınıflara ayrılır. Teknik ressam ve mimarların kullandığı cetveller genellikle T cetveli olarak anılır. Cetveli normal amacında kullanan kişiler ise çoğunlukla küçük ölçekli ve şekilli cetvelleri tercih ederler. İnşaat, cam ve parke gibi çeşitli meslek dallarına sahip olan çalışanlar da cetveller kullanarak ölçü alabilirler.

En Çok Tercih Edilen Cetvel Setleri Nelerdir?

Cetveller, kullanım amaçlarına göre tercih edilirler. Mimarlar ve teknik ressamlar genellikle büyük ölçekli cetvelleri, gönyeli cetvelleri ve T cetveli olarak anılan araçları kullanırlar. Cetvellerin üzerinde genellikle cm cinsinden ölçüler yer alır ancak bazı cetvellere göre bu durum değişkenlik gösterebilir. Farklı ölçü birimine sahip olan cetvelleri de dileyen herkes ihtiyacına uygun şekilde edinebilmektedirler.

Küçük ölçekli cetveller genellikle düz, üçgen ve yarı daire şekline sahiptirler. Bu cetvel türleri resim derslerinde ve çeşitli el işlerinde kullanılmak üzere tercih edilirler. Düz cetveller ile kusursuz ve düz çizgiler çizebilmek mümkün hale gelmektedir. Üçgen cetvellerle ise hem 90 derecelik dik açılar hem de 45 derecelik açıları çizebilmektedir. Yarı daire şeklinde ise bir dairenin yarısını ya da belirli açılarını çizebilmek kolay hale gelebilmektedir. 

T cetveli ise daha çok teknik ressamlar ve mimarlar tarafından tercih edilir. Uzunluk olarak epey büyük bir ölçüsü olan bu cetveller daha büyük kâğıtlar ve zeminler üzerinde çalışılabilmek için tasarlanmıştır. Dolayısıyla bir mimari çizim yapabilmek için T cetvelleri masaya özel bir şekilde monte edilerek kusursuz çizimler yapabilmek amaçlanır. Bazı mesleki okullarda da T cetveli sıklıkla kullanılır.

Cetvel Setlerinin İçinde Neler Var?

Birtakım cetvel türleri, bir paket ya da kutu içinde toplu olarak satışa sunulur. Bir çizim yapabilmek için gerekli ve önemli cetveller set şeklinde satılarak kullanıcıların ihtiyaçları giderilmesi amaçlanmaktadır. Cetveller bazen 2'li, 3'lü bazen de 4'lü olarak satılmaktadır. Setlerin içinde düz cetveller, üçgen cetveller ve dairesel cetveller yer alır. Bazı cetvel setlerinin içinde ise ihtiyaçların doğru ve tam bir şekilde karşılanmasını sağlamak için pergel gibi çeşitli çizim araçları da yer alabilir. Bu durum hem kullanıcının işini kolaylaştırır hem de ihtiyaç dahilinde pergelin çeşitli alanlarda da kullanılabilmesi mümkün hale gelir.

Setler dışında cetveller tekli olarak da satışa sunulur. Hangi cetvele ihtiyacınız varsa Hepsiburada.com üzerinden beğendiğinizi seçerek hemen satın alabilirsiniz. Ancak tekli almak yerine set halinde satılan cetvelleri almak hem bütçeniz için hem de ileride bir ihtiyaç duymanız halinde sizin için daha yararlı olacaktır. 

Cetvel Setlerinin Fiyatları Nasıldır?

Cetvel setlerinin belirli fiyatları yoktur. Setlerin fiyatını belirleyen genellikle setlerin içinde yer alan cetveller ve ekstra gereçlerdir. Set içinde ne kadar fazla çizim aracı olursa fiyat da o doğrultuda artış göstermektedir. Ancak genel itibarıyla bakılacak olursa cetvel setleri normal fiyat aralıklarında seyreder ve setlerin içinde en çok kullanılan çizim araçları yer alır. Hepsiburada.com üzerinden cetvel setlerini araştırarak istediğinizi veya ihtiyacınız olanı hızlı ve kolay bir şekilde sipariş verebilirsiniz.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Cetvel Setleri

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 66 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/21005096/15255