Ölçüm ve Çizim

Cetvel, düz bir kenarı ve kenar boyunca uzunluk ölçüm işaretleri bulunan ince bir tahta, metal veya plastik şeritten oluşan bir ölçüm aletidir. Genellikle teknik çizim, matematik ve geometri, mühendislik, marangozluk ve baskı alanlarında kullanılır. Düz cetveller genellikle 30 cm uzunluğundadır ve küçük nesnelerin uzunluğunu ölçmek için kullanışlıdır. Gönye ve açıölçer ise açı ölçümüne dayanan hesaplamalar yapmak için kullanışlıdır.

Cetvel Türleri Nelerdir?

Birkaç farklı türde ve stilde cetvel vardır. Çoğu cetvel ahşap, metal veya plastikten yapılır. Kullanım alanına göre ölçü birimi metrik ya da emperyaldir. Bazı cetvellerde her iki ölçü birimi bir arada bulunur. En çok kullanılan cetvel kılavuz adı da verilen düz masa cetvelidir. Düz cetveller matematik, geometri ve çizim dahil olmak üzere genel amaçlı görevler için kullanılır.

Çelik cetveller plastik şeffaf cetvel modellerinden daha incedir. Ölçüm işaretleri ölçülen yüzeye daha yakın olduğundan, daha fazla doğruluk sunar. Bu nedenle mühendislik, matematik ve geometri ağırlıklı teknik çizimlerde plastik yerine çelik cetvel kullanılır. Her iki tür cetvel de emperyal veya metrik ölçümleri içerebilir.

Ahşap düz cetvel ve gönyelerde kullanılan geleneksel bir malzemedir. Bununla birlikte katlamalı olarak tasarlanan ve marangozluk işleri için üretilen çok amaçlı ahşap cetvel modelleri de bulunabilir. Çok sayıda yassı ahşap bölümden oluşan marangoz cetvelleri kolayca katlanabilir. Nesnelerin iç kenarlarını ölçmek için mezuradan daha kesin ölçüme ve daha kolay kullanıma sahiptir.

Gönye Nedir, Nasıl Kullanılır?

Gönye, dik açıları ölçmek ve çizmek için kullanılan bir cetvel türüdür. Bir uzun ve bir kısa kenardan oluşan dik üçgen şeklindeki tasarımıyla iki çizginin ya da yüzeyin 90 derecelik dik açı oluşturmasını sağlamak ya da dik açıları ölçmek için kullanılır. Gönyenin kenarlarında, düz cetvele benzeyen uzunluk ölçüsü işaretleri bulunur. Gönye modeline göre işaretler bir ya da iki kenarda yer alabilir. Gönyeler okulların yanı sıra mimarlık ve mühendislik ofislerinde yoğun olarak kullanılır.

Kılavuz cetvellere benzer şekilde gönyeler de çeşitli malzemelerden üretilebilir. Okul cetvel seti modellerinde genellikle şeffaf plastik kullanılır. Şeffaf plastik nesnelerin ya da yazıların kolay görünmesini sağlar. Daha profesyonel amaçlar için tasarlanan gönye modelleri ise genellikle paslanmaz çelikten üretilir. Aynı zamanda hafif ve pasa dayanıklı alüminyum gibi metallerden de yapılabilir. Gönye modellerinin büyük bir kısmı sabit olsa da bazı modeller ayarlanabilir kenarlara sahiptir. Hareketli kenarlar modele göre genellikle 180 dereceye kadar ölçüm yapabilmeyi sağlar.

Açıölçer (İletki) Nedir, Nasıl Kullanılır?

Açıölçer, açıları ölçmek için kullanılan temel cetvel türlerinden biridir. Bir kenarında düz cetvel gibi metrik ya da emperyal ölçümler, diğer kenarında ise açı dereceleri yer alır. İletki olarak da bilinir. 180 ya da 360 derecelik açıölçer modelleri bulunabilir. Okul setlerinde kullanılan modeller genellikle yarım daire şeklinde ve 180 dereceliktir. Açıölçerin kullanımı oldukça basittir. Bir üçgenin ya da şeklin, referans noktası açıölçerin ortasına gelecek şekilde yerleştirilir. İki çizgi arasındaki mesafe, şeklin kaç derecelik açıya sahip olduğunu gösterir.

Okul kullanımına yönelik olarak tasarlanmış açıölçer çeşitleri, genel ölçekli çizimler yapmak için iyi olsa da teknik çizimler için yeterli olmayabilir. Bunun nedeni bazı durumlarda açıölçerin üzerinde yer alan orta çizginin tam hassasiyet ile referans alınamamasıdır. Daha hassas ölçüm için ekstra bir kola sahip açıölçer modelleri tercih edilebilir. Açıölçerin tam ortasına yerleştirilmiş olan hareketli kol açının kolay bir şekilde ölçülmesini sağlar.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Cetvel ve Gönyeler

1925 ürün listeleniyor
Kırtasiye / Ofis
Kırtasiye / Ofis
Ofis ve Okul Kırtasiye
Ofis ve Okul Kırtasiye
Ölçüm ve Çizim
Ölçüm ve Çizim
Cetvel
Cetvel
Gönye
Gönye
Yazı ve Şekil Şablonu
Yazı ve Şekil Şablonu
Cetvel ve Sınıf Takımı
Cetvel ve Sınıf Takımı
Pergel
Pergel
T Cetveli
T Cetveli
Minkale
Minkale
Çizim Masası
Çizim Masası
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
HepsiLojistik Ürünleri
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 1925 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/21005096