Cetvel

Cetvel, mesafeleri ve dereceleri ölçmek ve düz çizgileri belirlemek için kullanılan fonksiyonel bir araçtır. Farklı şekillerde, boyutlarda ve malzemelerde mevcut olan birçok cetvel çeşidi bulunabilir. Cetveller; geometri, baskı, teknik çizim, inşaat ve mühendislik gibi çeşitli meslek ve çalışma alanlarında yoğun olarak kullanılır. Cetvel fiyatları geniş bir fiyat ‌aralığına sahiptir. Temel sınıf kullanımından, profesyonel teknik çizimlere kadar her ihtiyaca göre bir cetvel modeli bulunabilir.

Cetvel Nasıl Kullanılır?

En iyi bilinen ve en yaygın cetvel türü olan masa ya da kılavuz cetvelleri genellikle düz çizgiler çizmek ve kesim yapmak için kılavuz olarak kullanılır. Bazı cetvellerin her iki tarafında ölçüm işaretleri yer alır. Genellikle, bir tarafta santimetre, diğer tarafa inç satırları işaretlenir. Standart masa cetvelleri 30 cm uzunluğundadır. Ahşap, plastik veya metal gibi çeşitli malzemelerden üretilebilir. Şeffaf veya ‌opak çeşitlerde bulunabilir. Mini boyda üretilen kılavuz cetvel modelleri ise çok sayıda, kısa ve düz çizgiler çizmek için en iyi seçimdir. Dizüstü bilgisayarların veya diğer aksesuarların büyük cetvellerle çalışmaya engel olabileceği sıkışık alanlarda çizim yapmak veya ölçmek için kullanışlıdır.

Açıölçer Ne İşe Yarar?

Açıölçer; açıları veya daireleri ölçmek için kullanılır. İletki olarak da bilinir. Daire veya yarım daire şeklindeki cetvellerdir. 180 derecelik yarım daire veya 360 derecelik tam daire olmak üzere iki çeşittir. Açıölçerde bir açıyı ölçmek için cetvelin eğrisi boyunca ilerleyen ve ters yönlere doğru giden iki derece birimi vardır. Bu derece birimleri genellikle yarım derece artışlarla işaretlenir.

Gönye Kaç Dereceyi Ölçer?

Gönyeler, genellikle şeffaf plastikten yapılan üçgen şeklindeki cetvellerdir. Açıları ölçmek ve dikey veya eğimli çizgiler çizmek için kullanılır. Gönyeler açılarının boyutuna göre 45 derecelik ya da 30/60 derece olmak üzere iki guruba ayrılır. 45 derecelik üçgen, 90 derecelik bir açıya ve iki adet 45 derecelik açıya sahiptir; 30/60 derece üçgen 90, 30 ve 60 derece açılara sahiptir. Dik üçgen şeklindeki cetveller, paralel çizgiler çizmek için de kullanışlıdır.

Sabit gönyelerin yanı sıra açıölçer ve gönyenin işlevlerini birleştiren, ayarlanabilir gönye modelleri de bulunabilir. Herhangi bir açıda ayarlanabilen ve açıya kilitlenebilen ayarlanabilir gönye modellerinde, yarım derece artışlarla işaretlenmiş açı dereceleri açıölçer kısmında bulunur. Açı seçildikten sonra mekanizma kilitlenebilir ve üçgen kısmın yardımıyla seçilen açı pratik bir şekilde çizilebilir.

Hangi Cetvel Daha İyi?

Cetvel çeşitleri genellikle şeffaf ya da ‌opak ‌renkli akrilik, paslanmaz çelik, alüminyum ve ahşaptan yapılır. Her malzemenin kendine göre bazı avantajları vardır. Paslanmaz çelik cetveller, mimarlar, mühendisler veya öğrenciler gibi hassas ölçümlerle çalışmak zorunda olan kişiler için iyi bir seçimdir. Mat bir yüzeye sahip, paslanmaz çelikten üretilen metal cetveller, arka plan ışığını yansıtmadığı için ölçüm işaretlerini görmeyi kolaylaştırır. Birçok teknik cetvel modelinde ‘’sıfır" ölçümü cetvelin en ucunda başlar, böylece cetvelin kenarı, ölçülen kenarla hizalanabilir. Cetvellerde "sıfır" işareti ile cetvelin gerçek ucu arasındaki ekstra boşluğun olmaması, yükseklik ve derinliğin ölçülmesine yardımcı olur. Teknik cetvellerin ön tarafı genellikle milimetre ve yarım milimetre ile işaretlenir. Arka kısımda ise birim dönüşüm çizelgesine ve referans şekiller gibi bilgiler yer alabilir.

Cetveller Neden ‌0'dan Başlar?

Cetvel gibi ölçüm aletleri, sert yüzeylere yoğun olarak temas ettiğinden zaman içinde belirli ölçüde aşınması kaçınılmazdır. Oluşan aşınma ‌sonucunda cetvel göstergesinin hasar görmemesi ve doğru ölçüm yapabilmesi için cetvellerin büyük bir kısmı, cetvelin ucunda boşluk oluşturacak şekilde ‌0'dan itibaren başlar. Bazı cetvellerde yükseklik ve derinlik ölçümü için başlangıç boşluğu bulunmaz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Cetveller

7419 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 39 / 7419 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?