Gönye

Gönyeler

En çok ihtiyaç duyulan kırtasiye malzemelerinden biri de gönye çeşitleridir. Düzgün bir şekilde çizgi çizmek için büyük cetvel kullanmak istemeyenler için gönye cetvel modelleri oldukça idealdir. Hem çocuklar tarafından hem de yetişkinler tarafından kullanımı kolay olan bir ürün modelidir. Okullarda öğrenci ve öğretmenler için, ofislerde çalışanlar için, bürolarda hesaplar için, mimarlar için, inşaat mühendisleri ve matematik bilimcileri için, marangozlar için, teknikerler için, ressamlar ve sanatkarlar için oldukça önemli olan ve yanlarından ayıramayacakları ürünlerden birisidir. Oldukça küçük tasarımları sayesinde kolaylıkla her yere taşınabilir özelliğe sahiptir. Şeffaf modellerden renkli modellere, desenli modellerden ahşap modellere, demir modellerden metal modellere varana kadar tüm çeşitlerini yakından inceleyebilir ve kolaylıkla kullanımına devam edebilirsiniz. Boyutları normal bir cetvele oranla daha küçük olan ancak işlevi oldukça çok amaçlı ve kapsamlı olan bir kırtasiye ürünü çeşididir. 

Gönye Nedir?

Çok amaçlı bir kullanıma sahip olan ve bilinmeyen ürünler içerisinde gönye nedir sorusu her zaman yerini alır. Çeşitli derecelere ve çeşitli geometrik şekillere sahip olan modeller mevcuttur. Her modelinin kullanım amacı ve yeri farklı olabilir. Ancak genel olarak tüm çeşitler aynı amaca hizmet ederler. Ölçüm yapmak için kullanılan ve daha çok açı odaklı ölçüm yapan ürünler gönye cetveli olarak adlandırılır. Cetvel çeşitleri arasında yer alan bu ürün aslında uzun cetvel kullanmak istemeyen ve çok daha açılı bir şekilde ölçüm yapmak isteyenler tarafından kullanılır. Okullarda, ilkokul seviyesinde öğrencilerin hem düz çizgiler çizmesine hem de açıları öğrenmesine yarayan bir cetvel modelidir. Mimarların ve ressamların çok daha fazla perspektif içeren resimler ve çizimler yapmasını sağlayan modellerdir. En çok tercih edilen ve kullanımına ihtiyaç duyulan okul malzemeleri içerisinde yer alır. Aynı zamanda inşaat teknikerleri ve inşaat mühendisleri tarafından da doğru ölçüler alabilmek için tercih edilir. Kullanım alanı her geçen gün artış gösteren gönye çeşitleri kullanacak olan kişilerin yaş grubuna ve zevkine göre tasarımlara da sahiptir. Çocuklar için daha renkli ve hafif çeşitleri mevcuttur. Yetişkinler için ahşap ve metal gibi çeşitleri mevcuttur. 

Gönye Cetvel Modelleri

Birbirinden kullanışlı gonye cesitleri arasında L modeller, yuvarlak modeller, uzun modeller ve üçgen, ahşap, plastik ve metal modeller yer alıyor. Hem uzun süre kullanıma dayanıklı olan hem de renk açısından birçok kişinin dikkatini çeken metal gönye çeşitleri en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Tek başına kullanmak istemeyenler için çok amaçlı olan setleri de mevcuttur. Gönye seti içerisinde gönyenin kendisi, bir adet cetvel, bir adet ölçüm aleti, T cetveli yer alıyor. Bu setler sayesinde farklı ölçümleri de çok daha pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Hem uzun ölçümler için hem de açı gerektiren farklı alan ölçümleri için uygundur. Özellikle de kağıt üzerinde ve proje gibi çizimlerde ölçüm için mutlaka ihtiyaç duyulan çeşitlerdir. 

Gönye Nasıl Kullanılır?

İlk kez kullanacak olan öğrenciler için gönye nasıl kullanılır sorusu akıllarda yer edinir. Kullanımı oldukça kolay olan ölçüm malzemelerinden birisidir. Ölçüm yapılacak olan alanın üzerine yerleştirilir. Kalem yardımıyla açı kısmının olduğu yere bastırılır. Cetvelin hiçbir şekilde hareket ettirilmemesi gerekiyor. Böylece ölçüm çok daha sabit ve doğru orantıyla yapılır. Ölçüm yaparken hangi tür cetvel olursa olsun mutlaka kurşun kalem kullanılmalıdır. Kurşun kalem kullanımı hatalı ölçümlerin düzeltilmesine olanak sağlar. Ölçülecek olan alana bağlı olarak 30 derece, 60 derece, 45 derece ve 90 derece gibi çeşitlere karar verilir. Böylece en doğru açı yakalanarak ölçüm tamamlanır. Yüzeyler arasındaki farkları ölçmek için tercih edilen bu gönyelerin açılı olması en ayırt edici özellikleri arasında yer alıyor. Kalınlığına bağlı olarak, boyutlarına bağlı olarak ölçüm yapılacağı alanlar da değişebilir. 

Üçgen Gönye Çeşitleri

En çok kullanımına ihtiyaç duyulan modellerden biri ucgen gonye çeşitleridir. Üçgen şeklinde tasarlanan çeşitlerde şeffaf, renkli, ahşap ve metal olan tüm tasarımları bulabilirsiniz. Üçgen şeklin üzerinde sayıları ve santimleri net bir şekilde görülür. 30, 45, 60 ve 90 derecelik açılarla, boyutlarında farklılıklar elde edilebilir. Boyutları büyüdükçe ölçüm yapılacak olan alanda da büyüme meydana gelir. Böylece ölçümler daha sabit bir şekilde alınabilir. 

Metal Gönye Çeşitleri

En dayanıklı olan modeller içerisinde metalden yapılan gönyeler yer alır. Hem uzun yıllar boyunca kırılmadan ve aşınma meydana gelmeden kullanmaya devam edebileceğiniz modellerdir hem de fiyatları da oldukça uygundur. Genellikle metalden yapılan modellerde parlaklık ön plandadır ve sayıları ile santim alanlarında da siyah renk kullanılarak belirginlik elde edilir. Böylece ölçüm yaparken daha kolay bir şekilde yapabilir ve net olarak ölçüyü tanımlayabilirsiniz. Renkli sayılar ve santim aralıkları kullanılan modeller de mevcuttur. Aynı zamanda pembe, mor, yeşil ve sarı gibi keyifli renk tonlarının yer aldığı modeller de mevcuttur. Bu modeller sayesinde ölçüm aşamaları çok daha sevimli geçer. 

Ahşap Gönye Çeşitleri

Metal modellerin yanı sıra tercihler arasında ahşap modeller de yer alıyor. Özellikle de çocuklar için en çok tercih edilen modellerden birisidir. Orijinal ahşap maddeler kullanılarak tasarlanan bu modellerin kullanımı rahat ve özellikle de hijyeniktir. Çocukların sağlığını da göz önünde bulundurarak tasarlanan ahşap modeller hafiftir ve ele batma, tahriş etme gibi bir durum söz konusu değildir. Tek başına temin edebileceğiniz gibi gönye takımı içerisinde de ahşap modelleri bulabilirsiniz. 

L Gönye Çeşitleri

90 derecelik açıya sahip olan modeller ise l gönye olarak adlandırılır. Bakıldığı zaman sola yatık bir şekli vardır. Sol tarafı 90 derecelik bir L harfini içeriyor. Sağ tarafı ise açıya yatay olarak inen bir üçgeni andırıyor. L modeller sayesinde dik açı olan her ölçümü rahatlıkla yapabilirsiniz. Böylece büyük açıların daha kolay bir şekilde ölçüldüğünü de görebilirsiniz. 

Gönye Seti Modelleri

İster tek başına ister set şeklinde kullanılan modeller mevcuttur. Bu setler içerisinde bir ölçüm için gerekli olan tüm malzemeler yerini alır. Uzun cetvelden ölçüm aletine, gönyeden T cetvele, üçgenden yuvarlak kubbeli cetvele varana kadar her birini rahatlıkla bulabilirsiniz. Set olarak da tekli olarak da gönye fiyatları oldukça uygundur. Bütçenizi aşmanıza gerek kalmadan rahatlıkla temin edebilirsiniz. Gönye nasıl alınır sorusuna ise buradan tüm modelleri inceleyerek yanıt bulabilirsiniz. 

Gönye Kullanım Alanları

Matematik derslerinden inşaat yapımına kadar gönye kullanımı her geçen gün artış gösteriyor. Mimarlar, ressamlar, sanatkarlar ve öğrenciler için mutlaka temin edilmesi gereken ürünler içerisinde yerini koruyor. 

  • Gönye Kullanmak Zor mudur?

İlk başlarda zor gibi görünse de oldukça kolay ve pratik olan bir kullanıma sahiptir. Özellikle de açılı ölçümler için gerek duyulur. 

  • Gönyeye Nerelerde İhtiyaç Duyulur?

İlkokul, ortaokul ve lisede matematik derslerinde ihtiyaç duyulan gönyenin farklı alanlarda da kullanımına yer verilir. Mimarlık alanından resim alanına, inşaat alanından marangoz alanına varana kadar ölçüm için ihtiyaç duyulur. 

  • Gönye Cetvel Kaç Çeşittir? 

T çeşidi, üçgen çeşidi, L çeşidi olmak üzere toplamda üç çeşittir. Ancak kullanılan malzemelerine göre sayılarında artış görülebilir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Gönyeler

230 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 230 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/21005096/15177