Mimar, inşaat mühendisi, inşaat teknikeri, teknik ressamlar ve marangozlar tarafından yaygın olarak kullanılan gönye, genellikle dik üçgen şekline sahip plastik ya da metal yapıda ölçüm aletidir. Teknik çizim yapılmasına imkân sağlayan alet, düz çizgiler ve açılar çizmek için kullanılır. İnşaat sektöründe iki yüzeyin birbirine dik açı yapmasını sağlayan ve milimetrik hesaplarda önemli bir rol oynayan gönyenin kenarlarından biri ya da birkaçı cetvel özelliğine sahiptir. Eğitim hayatında özellikle geometri ve matematik derslerinde kullanılan gönyeler genellikle plastik ya da tahta materyallerden tasarlanır. Profesyonel iş yaşamında kullanılan gönyeler ise daha çok metal yapıya sahiptir. Yunanlılar tarafından icat edildiği düşünülen gönye, Türkçe’ ye Rumca açı anlamına gelen Rumca kelimesinden geçmiştir.

Kaç Çeşit Gönye Vardır?

Okul eğitiminden mimari tasarımlara ve inşaat sektörüne kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan gönyeler farlı çeşitlere sahiptir. Eğitim hayatında iki çeşidi kullanılan gönyeler sahip olduğu açılara göre isimlendirilebilir. Dik kenarı 90 derece olan gönyen 30-60 ve 45-45 derecelik gönye olarak adlandırılır. Bunların yanı sıra profesyonel metal işlerinde yüzey düzgünlüğünün ve dikliğinin kontrolünde ve milimetrik hassas ölçümünde kıl gönyeler kullanılır. 45,9 120 ve 135 derecelik standart açılara sahip paslanmaz çelik yapıdaki sabit açılı gönye ile yüzeyler arasındaki açılar ölçülür. Bunlara ek olarak şapkalı, taşçı, ayarlı, optik açı ve üniversal gibi gönye çeşitleri bulunur. Ebatları 25 ile 60 santimetre arasında değişen gönye çeşitleri kullanım alanlarına göre de farklı çeşitlere ayrılır. Profesyonel çizim ve kontrol işlemlerinde kullanılan metal gönye çeşitleri genellikle çelik, paslanmaz çelik ve alüminyum materyallerden yapılır. Gönye fiyatları, tasarımında kullanılan malzemenin cinsine, kalitesine, kalınlığına ve boyutlarına göre farklılık gösterir.

Gönye Nasıl Kullanılır?

Gönyeler, doğru açıları çizmek için T cetveli denilen bir diğer ölçüm aleti ile birlikte kullanılır ve yalnızca T cetveli ile kullanıldığında doğru ölçümler ve çizimler yapılmasını sağlar. Paralel ve dikey çizgiler çizmek için çizim sayfasına öncelikli olarak T cetveli yerleştirilir. Cetvelin sayfaya tam oturtulması çizimlerin doğruluğu ve düzgünlüğü açısından oldukça önemlidir. Aynı şekilde gönyenin de T cetveli üzerine tam oturması gerekir. Birkaç farklı boyutta gönye kullanılarak paralel ve dik çizgiler elde edilebilir. Teknik çizimin büyüklüğüne göre gönyenin ebadında da değişiklik yapılabilir. Açılı çizimlerde 0-180 dereceye kadar açıları gösteren iletkilerle birlikte kullanılabilen gönyeler ile 180 dereceye kadar tüm açılı çizimler yapılabilir. Ancak tek başına gönye, 30, 45, 60 ve 90 derecelik açıya sahip çizim yapılabilmesine izin verir.

Gönye Ne İşe Yarar?

Yüzeylerin birbirleri ile olan açısal konumunu ve açı hesaplamalarının yapılmasını sağlayan gönyeler, komşu yüzeylerin dikeyliğinin kontrolünde, yüzeylerin işaretlendirilmesinde, dikey çizgilerin çekilmesinde ve açıların taşınmasında kullanılır. Uç kısımları keskin bir yapıya sahip olan gönyeler, hassas ölçüm yapabilme yeteneğine sahiptir. Yüzeylerin düzlüklerinin kontrolünde sıklıkla kullanılan gönyelerin kendi sabit açıları ile yüzey açılarının kontrolü de yapılabilir. Yapı işlerinde uzunluk ve derinliklerin ölçülebilmesini sağlayan alet duvar ve zemin arasındaki açı bağlantılarını da hesaplar. Duvar örme işlemlerinin vazgeçilmez el aletlerinden biri olan gönyeler ile mobilya tasarımları, üç boyutlu işlemler, teknik ve mimari çizimler doğru bir şekilde yapılabilir. 90 derecelik birleştirilmeleri gereken profil, lama, köşebent gibi mobilyaların kontrolünde de önemli rol oynayan alet, makine ve metal cihazların hassas açı kontrolünde ve markama işleminde yaygın olarak kullanılır. Eğitim aracı ya da teknik çizimlerde kullanılan gönyeler şeffaf, kırılmaya karşı dirençli plastikten yapılır ve ağır kullanım koşullarında bile uzun süre dayanır. Ayrıca çıkarılabilir kavrama ve mürekkep saplamaları olan veya olmayan çeşitleri de vardır.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Gönyeler

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 141 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/21005096/15177