Yazı ve Şekil Şablonu

Bir cetvel türü olarak karşınıza çıkan şablonlar, çeşitli harfleri ya da şekilleri kusursuz bir şekilde çizmenize olanak tanır. Kağıt üzerine çizilmesi gereken şekillerde bu tür cetvel tasarımlarından sıklıkla yardım alınır. Çizim odaklı her meslek dalında yaygın olarak kullanılan ekipmanlardan biridir. Meslek dallarının yanı sıra okullarda geometri, sanat ve resim derslerinde sıklıkla kullanılır. Şablon kullanmak kusursuz çizgilerin yanı sıra pek çok avantajı da beraberinde getirir. Aynı şekli birden defa çizmek istediğinizde sizlere kolaylık sağlar. Şekillerin baz alınarak üretildiği modellerde geometrik formların yanı sıra farklı harfler, haritalar, hayvan ve insan figürleri bulmak da mümkündür. Çizim kolaylığı sunan şablonlar ile hata payı olmayan şekiller çizebilir, zamandan ve enerjiden tasarruf edebilirsiniz.

Birbirinden Farklı Şekiller Sunan Şablonlar

Şablon cetvel çeşitleri çeşitli şekilleri hızlı ve kolay bir şekilde çizmenizi sağlar. Her tasarımın özel bir şablonu bulunabilir. Özel olarak yaptırılan tasarımların yanında hazır şablonlar şu şekilleri içerir:

  • Geometrik: Daire, kare, dikdörtgen ve üçgen gibi temel geometrik şekillerin yanında altıgen ve elips gibi şekilleri içeren türlerdir.
  • Harf: Alfabenin her harfini farklı boyutlarda ve karakterlerde çizmenize olanak tanıyan modelleri oluşturur.
  • Sayı: 0 ile 9 rakamları arasındaki sayıları içeren kalıplardır. İki ya da üç basamaklı tasarımlarını bulmak da mümkündür.
  • İnsan: Kadın ve erkek vücutlarının oturma, durma ya da yatma pozisyonların silüet olarak çizilmesine olanak tanır. Özel tasarımlarda detaylı yüzler oluşturmanızı sağlayan kalıplar yer alır.
  • Hayvan: Kedi, köpek, tavuk ve inek gibi hayvanların silüetlerini oluşturmanızı sağlar.
  • Bitki: Peyzaj şablonu olarak da bilinen bu tür kalıplar içerisinde farklı bitkilerin çizimleri yer alır.
  • Harita: Ülke ve dünya haritalarının taslak halinde çizilmesine olanak tanır.

Her kalıp, iletki ve gönye cetvel kombinasyonu ile birlikte kullanılabilir. Şablon kalıpları etrafında ölçü yapmanıza olanak tanıyan numaralar yer alır. Çok yönlü tasarımların oluşması farklı meslek gruplarının kolaylık elde etmesini mümkün kılar. Çizim alanında en çok faaliyet gösteren mimarlar şablonlardan sıklıkla yardım alır. Mimari şablon cetveli tasarımları bina, bahçe ve yol çizimlerinde kişilerin hız kazanmasına yardımcı olur. Matematik ve geometri tabanlı her meslek farklı şablon kullanımlarını iş süreçlerine dahil eder. Resim ve sanat alanında ise taslak çıkarmak için şablon cetvel çeşitleri kullanımına başvurulabilir. Okullarda öğrencilerin farklı derslerde en sık kullandıkları üçgen ve daire şablonu cetvel tasarımlarıdır. Gelişen teknolojinin avantajlarıyla üretilen kalıplar her talebe ve ihtiyaca yanıt vermeyi başarır.

Şablonlar ve Kullanım Avantajları

Şablon kullanımı beraberinde birçok avantaj getirir. En büyük avantajlarından biri hata payını minimum seviyeye indirmesidir. Büyük ya da küçük mimari ve mühendislik projelerinde kusursuz çizimler yapmayı olanaklı hale getirir. Kompakt boyutlara sahip şablonlar istenilen her yere rahatlıkla taşınabilir. Çizim masası ya da çantası içerisinde yer kaplamayarak alandan tasarruf etmenize izin verir. Kolay taşıma avantajına hafif ve ince yapılar sayesinde kolay kullanım özelliği eşlik eder. Tek elle sabitlenen ürünler kalemin çizim yapabileceği kalınlıkta üretilir. Dolayısıyla kağıt üzerinde rahatça hareket ettirilebilir. Bazı tasarımlarda sabitlemeyi kolaylaştıran pürüzlü tabanlar kullanılır. Alt kısımlarının kağıt ya da benzeri ürünlere zarar vermeden sabitlenmesi çizim esnasında oluşan kayma ve titremelerin önüne geçer.

Şablonların avantajlarından bir diğeri düşük maliyettir. Profesyonel meslek erbablarından amatörlere ya da hobi amaçlı çizim yapanlara kadar herkes aynı tasarımları kullanabilir. Düşük maliyetli ürünler yüksek performans gösterir. Maksimum performansa eşlik eden birbirinden farklı şekil ve figür zamandan tasarruf etmenize olanak tanır. Aynı şekli art arda aynı ölçülerde ve tasarımda çizmek mümkün hale gelir. Çizimi en zor geometrik şekillerden olan daireler şablonlar yardımı ile kolayca çizilebilir. Yuvarlak şablon cetvel tasarımlarının yanında kare, dikdörtgen ve üçgen çizimleri de kusursuz çizgilerle tamamlanır. Açı hesaplamalarında hata payı olmayan sonuçlar elde edilir. Matematik ekipmanlarından biri olarak şablonlar, öğrencilik yıllarında kullanılmaya başlayarak ihtiyacınız olan zamanlarda sizlere yardımcı olmaya devam eder.

Üretim Malzemesine Göre Çeşitlilik Oluşturan Şablonlar

Şablonlar figür açısından çeşitlilik gösterirken üretim malzemelerine göre de farklı modeller sunabilir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber birbirinden farklı materyal kullanımları dayanıklı ürünler oluşturulmasını sağlar. En sık kullanılan malzemelerden biri plastik ve mika yapılardır. Hafif kalıpların ortaya çıkmasını sağlayan bu tür malzemeler şeffaf yüzeylere sahiptir. Şeffaf yüzeylere sahip kalıplar çizim esnasında arka planı görmenize izin verir. Detaylı çizimlerde arka planı görmek sizlere avantaj sağlar. Plastik ve mika üretim aşamalarında sıklıkla kullanılarak farklı kalıplar oluşturulmasına izin verir. Sayı, şekil ve harf şablon cetvel kalıplarının yanında hayvan ve insan gibi detaylı figürlerin üretim sürecine dahil olur. Ahşap malzemelerden üretilen şablonlar ise dirençli yapılarıyla öne çıkar. Sert yüzeyleri kırılma ya da çatlama gibi sorunları ortadan kaldırır. Üzerine kalemle işaretlemeler yapılmasına izin verir. Ahşap tasarımlarda geometrik şekiller sıklıkla bulunabilir.

Özellikle montaj ekipmanlarında öne çıkan bir diğer tasarım malzemesi metaldir. Metal yüzeyler mıknatıs özelliğiyle büyük oranda avantaj sağlar. Diğer metal ve çelik yüzeylerle bir araya geldiğinde anında sabitlenir. Mühendisler tarafından sıklıkla kullanılan bir yapı oluşturur. Moda sektöründe kullanılan şablonlarda kumaş yapılar öne çıkar. Kumaştan üretilen desenler iğne ve toka gibi sabitleyiciler yardımıyla kullanılır. Kalıp alma, desen oluşturma ve çizme aşamalarında terzilerin en büyük yardımcılarından biri olur. Mutfak ekipmanlarında yer alan şablonlar gıdaya uyumlu malzemelerle üretilir. Bu tür kalıplar yemeklerin estetik açıdan düzenlenmesi aşamasında kullanılır. Profesyonel şefler tarafından kullanılan mutfak şablonlarının yanında kurabiye kalıp şablonları da öne çıkar. Çoğu evin mutfağında yer alarak kullanıcılarının eğlenceli hamur işleri hazırlamasına olanak tanır.

Uygun Fiyat Aralıkları İle Şablonlar

Şablon cetvel fiyatları uygun fiyat aralıkları ile bütçe dostu bir alışveriş imkanı sunar. Düşük maliyete sahip ürünlerin yüksek performans göstermesi en yaygın çizim ekipmanlarından biri olmasını mümkün kılar. Harf, sayı ve geometrik şablon cetveli çeşitleri cep dostu fiyatlar sunarken özel üretim modeller farklı değerlere sahip olabilir. Kişiye özel basılan şablonların fiyatı ölçülerine ve üretim malzemesine göre belirlenir. Genel olarak cazip seçenekler sunan ürünler her yaş grubuna hitap eder. Okul döneminden meslek yıllarına kadar hayatınızın farklı dönemlerinde kullanılmak üzere sizlere sunulur. Birbirinden farklı şablon çeşitlerini inceleyerek ihtiyacınız olan figürü bulabilir, uygun fiyatlarla kazançlı bir kırtasiye alışverişinde bulunabilirsiniz.

Şablonlar nasıl kullanılır?

Çizim yapılacak yüzey üzerine yerleştirilen şablonun delikli bölmelerinden sivri bir kalemle geçilir. Sabitlemek için diğer elinizi kullanabilir ya da çeşitli sabitleyicilerden yardım alabilirsiniz.

Şablonlar nasıl taşınır?

Kırılma ve çatlamalardan korumak adına şablonları özel bir kılıf içerisinde taşımanız tavsiye edilir. Resim ve çizim çantası gibi geniş yüzeyler sorunsuz bir taşıma deneyimi için ideal bir seçim olabilir.

Yazı şablonlarının ölçüleri nelerdir?

Yazı şablonları farklı karakter tiplerinde ve ölçülerinde üretilebilir. Ölçü tasarımlarında 2,5 ile 20 mm arasında kalıplar bulmak mümkündür. Dik ve eğik tasarım seçenekleri kusursuz bir şekilde çizilmiş harfler oluşturmanızı sağlar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Şablonlar

267 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 267 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/21005096/15125