Mimar, mühendis ve tasarımcıların el ile çizim yapmak için kullandığı çizim masaları yapıları gereği oldukça kullanışlı ürünlerdir. Sağladıkları fayda nedeniyle belirli sektörler için vazgeçilmez olan çizim masaları hem malzemelerine hem de fonksiyonlarına göre farklı özelliklere sahip olabilir. Bu nedenle çizim masası seçerken projeye ve kullanıcının alışkanlıklarına göre tercih yapmak gerekir.

Çizim Masası Nasıl Seçilir?

Çizim masası seçerken ilk önce ihtiyaçlarınızı belirmeniz gerekir. Çizim masası seçiminde yapılacak çizimin türü ve boyutu oldukça önemlidir. Mimarlık ve mühendislik bölümleri için kullanılacak olan teknik çizim masasının yüksek oranda pürüzsüz olması gerekir. Ayrıca çizim masası tablasının beyaz renkte olmasının da avantajı büyük olur. Özellikle desenli olan tablalar, aydınger gibi kağıtların üzerinde çizim yaparken sizi çok daha fazla yorabilir. Çizim masasının T cetvelinizi dayandıracağınız kenarlarının PVC malzemelerle pürüzsüz şekilde kaplanmış olması gerekir. Bu durum T cetveliniz için akıcı bir kayganlık sağlar. Yapacağınız çizimin özelliğine ve çizgilerin yoğunluğuna göre ışıklı bir çizim masasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada çizim masasını direkt olarak ışıklı olanlarından seçebilir ya da sonradan masaya ışık ekleyebilirsiniz. Ancak eğer masaya sonradan ışık eklemeyi düşünüyorsanız satın alacağınız çizim masasının cam olmasına özen göstermelisiniz.

Çizim Masası Nasıl Kullanılır?

Teknik çizim yapmak için kullanılan çizim masasını kullanmaya başlamadan önce ayarını doğru şekilde yapmak ve masayı ayakta tutan parçaları çok iyi sıkmak gerekir. Çizim masalarındaki yükselme ve alçalma özelliği sayesinde masayı çok daha işlevsel biçimde kullanmak mümkündür. Masa tablasının ön kısmını da yukarıya doğru hareket ettirerek eğilmenize gerek kalmadan pratik bir şekilde çizim yapabilirsiniz. Ayrıca kaliteli ve anlaşılır bir çizim ortaya koyabilmek için çizim yapmaya başlamadan önce mutlaka çizim masasını iyi bir şekilde temizlemelisiniz.

Çizim Masası Ne İşe Yarar?

Çizim masasının en önemli avantajı, çizimi yapacak kişiye büyük kolaylıklar sağlamasıdır. Derinlik olarak 70 cm’den fazla olan çizim masaları çizim yaparken belinizin ağrımamasını sağlarken aynı zamanda kâğıdın farklı noktalarından aldığınız ölçülerin ve çizdiğiniz çizgilerin aynı formda ve aynı ölçüde olmasına da olanak tanır. Çünkü yere paralel olan bir masada çizim yaparken size uzak noktalarda doğru uzunluklarda çizgiler çizmeniz bir hayli zorlaşır. Aynı şekilde ağırlık merkeziniz vücudunuzun ön kısmına yöneleceği için bel ağrısı şikâyeti ortaya çıkabilir. Bu her iki durum da çizimi yapan kişinin performansına olumsuz etki edebilir. Her mimarın ve mühendisin kaliteli ve iyi sonuç veren çizimler yapmak için çizim masasına ihtiyacı olur.

Çizim Masası Nasıl Temizlenir?

Çizim masalarının üzerinde sürekli çizim yapılması ve silgi kullanılması masaların çok sık kirlenmesine yol açar. Ayrıca iyi temizlenmemiş bir çizim masası projenin kalitesine de olumsuz etki edebileceğinden temizlik oldukça önemlidir. Buna karşılık çizim masası temizlerken masanın yapılmış olduğu malzemeye göre hareket etmek gerekir. Kullanıcılar tarafından yoğun olarak tercih edilen tahta çizim masaları ve cam çizim masaları kolay şekilde temizlenebilir. Bir ıslak mendil ya da ıslak bez temizlik için yeterlidir. Suyu emme eğilimi yüksek olan ya da iz bırakma potansiyeli bulunan malzemelerden üretilmiş çizim masalarını temizlerken de biraz daha dikkatli olmak, hızlı hareket etmek ve detaycı davranmak gerekir. Ayrıca bir masa temizlemesi fırçası da edinerek masanın üstünde kalan silgi tozlarını, kalem tozlarını ve kalemtıraş çöplerini anlık olarak pratik bir şekilde temizleyebilirsiniz. Bu fırça çizim masası kullanan herkes için vazgeçilmez olan malzemelerden bir tanesidir.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Çizim Masası

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 24 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/21005096/15174