T Cetveli

T cetvelleri, çizim araçları içerisinde en yaygın olarak kullanılan ekipmanlar arasında yer alır. Mühendislik ve mimarlık dahil teknik çizim gerektiren her meslek dalında kullanımı ile öne çıkar. Büyük projelerden küçüklere kadar farklı çizimlerde kusursuz hata payı isteyen herkes tarafından kullanılabilir. Pratik bir çizim aracı olarak beraberinde birçok avantaj getirir. En büyük avantajlarından biri düşük maliyetine rağmen yüksek performans göstermesidir. Çeşitli tasarımlara ayrılması çok yönlü bir kullanıcı deneyimi sunar. Sabit sistemlerin yanında hareket edebilen açılı tasarımları da mevcuttur. Geometri alanında zaman ve maliyetten tasarruf etmenizi sağlayan tasarımının kompakt özelliği dikkat çeker. Hafif ve ince yapısı ile istenilen her yere rahat bir şekilde taşınabilir. Farklı uzunluklarının bulunması çizim yaparken kolaylık sağlar. T cetveli çeşitleri ile çizim performansını geliştirebilir, hata payı olmayan projelere imza atabilirsiniz.

Çeşitlere Ayrılan T Cetvelleri

T cetveli, çizim esnasında kolaylık sağlamak ve farklı ihtiyaçları karşılamak adına çeşitler oluşturur. Üretim materyalinde ve kullanım sisteminde yer alan farklılıklar çeşitli meslek dalları için avantaj sağlar. T cetvelleri sistem açısından sabit ve ayarlanabilir başlık olmak üzere ikiye ayrılır. Sabit tasarımlarda baş kısmı cetvel bölümünden ayrılmaz. Yatay ve dikey çizgilerin kolay bir şekilde çizilmesine olanak tanır. Oynar başlıklı T cetveli ise baş bölmesinin istenilen şekilde ayarlanmasına olanak tanır. Ayarlanabilir T cetveli istenildiğinde düz olarak kullanılması sayesinde çok yönlü bir tasarım oluşturur. Sabit ve ayarlı T cetveli çeşitleri arasından çizim yaptığınız projelere göre seçim yapmak mümkündür. Cetvellerin üretim aşamasında kullanılan malzeme çeşitleri ise aşağıdaki gibidir:

  • Plastik/Mika: Şeffaf T cetveli olarak da bilinir. Ürünlere hafiflik kazandırması sayesinde taşıma kolaylığı sunar. Bir diğer avantajı ise şeffaf olması sayesinde kağıttaki çizgileri görmenize izin vermesidir.
  • Tahta/Ahşap: Sert yapısı ile uzun ömürlü kullanım avantajı sunar. Üzerine kalemle işaretlemelerin yapılması ise pratiklik sağlar.
  • Metal: Mıknatıs özelliği bulunduğu için sabitleme esnasında kolay bir kullanım deneyimi oluşturur.

Metal, tahta, plastik, ahşap T cetveli çeşitlerinin her biri ayrı bir avantaj sunar. Dolayısıyla seçim esnasında kullanım amacınızı göz önünde bulundurmak fayda sağlayabilir. Taşıma kolaylığı elde etmek adına plastik tasarımlara yönelebilirsiniz. Sabitleme kolaylığında ise metal seçenekler sizlere yardımcı olur. Ceviz, armut ve maun ağaçlarından üretilen ahşap tasarımlar taşıma kolaylığı sunmasa da uzun ömürlü bir cetvel isteyenler için ideal bir seçim olabilir.

T Cetvelleri Kullanım Alanları

T cetveli kullanımı birçok meslek dalının vazgeçilmez sistemlerinden biridir. Şekil olarak yaygın olan ürünler kullanıcıların aklında T cetveli nedir ve ne işe yarar soruları doğurabilir. Bu tür sorular ise teknik çizimle alakalı çeşitli meslek grupları tarafından yanıtlanır. İnşaat, mimari, mühendislik, sanat fakülteleri dahil çizim gerektiren her meslek grubu T cetvellerinden yararlanır. İki kısımdan oluşan ekipman, başlık ve cetvel kısmı ile tek hamlede uzun çizgilerin oluşmasına izin verir. Gönye ve pergel gibi diğer ekipmanlarla birlikte kullanılabilir olması çok yönlü bir tasarım ortaya çıkarmayı başarır. Milimetrik ölçülerin hatasız bir şekilde çizilmesi geometri ve matematik odaklı her meslek dalı için önem taşır. Dolayısıyla T cetveli kullanımı bu tür projelerde kaçınılmazdır.

Geniş ve dar açıların hızlıca çizilmesine olanak tanıyan cetveller istenilen her yere rahatlıkla taşınabilir. Sabit ve ayarlanabilir T cetveli nasıl taşınır sorusuna ise markalar tarafından oluşturulan kılıflar yanıt verir. Küçük ölçüler bir sunum dosyası içerisinde de taşınabilir. Fakat büyük boyutlar çantalar içerisine sığmayacağı için kendine ait bir kılıfa ihtiyaç duyar. Kılıfın önemi cetvelin dış etkenlerden zarar görmemesini sağlamasındadır. Özellikle plastik ve mikadan üretilenler esnek yapıda oldukları için darbelerden dolayı kırılmalara müsaittir. Bu sebeple hem cetvelin ömrünü uzatmak hem de toz ve kirden korumak için özel bir kılıfın alınması tavsiye edilir.

Farklı Uzunluk Ölçüleri İle T Cetvelleri

T cetveli boyutları farklı taleplere uygun olarak çeşitli uzunluklar sunar. Uzunluk birimleri minimum 30 cm ölçüsünden başlar. Küçük ölçüler detay çizimler için ideal bir cetvel tasarımı ortaya koyar. Özellikle sanat dalında çizim yapanlar küçük boyutlardan yararlanabilir. Orta boyutlarda ise 40 ile 65 cm arasında seçenekler bulmak mümkündür. T cetveli ölçüleri arasında yer alan orta boyutlar hem geniş bir kullanım imkanı hem de taşıma kolaylığı sunar. Çizim çantası içerisine rahatlıkla sığabildikleri için ekstra bir kılıf ihtiyacı duymazlar. Büyük boyutlar ise 65 cm ile 100 cm arasında farklılık gösterir. Büyük mimari çizimlerde sıklıkla kullanılan büyük boyutlar kullanıcıları için büyük kolaylık sağlar. Tek hamlede 100 cm uzunluğunda hatasız bir çizgi çekmenize izin verir. T cetveli 50, 75, 85 cm boyutları sıklıkla tercih edilenler arasında yer alır. En yaygın kullanılan türleri olarak plastik, ahşap ve metal tasarımlarda bulmak mümkün hale gelir.

T cetveli 30, 60, 65, 80, 100 cm ölçüleri sağlak ve solak kişiler için özel olarak üretilir. Çizim yaparken el becerileri büyük bir önem taşır. Herhangi bir titreme ya da kayma büyük sorunlara neden olabilir. Yaygın olarak kullanılanlar sağlak çeşitleri olsa da solaklar için T cetveli modelleri bulmak da mümkündür. Solak T cetveli ne işe yarar sorusu ise üretim yapan markalar tarafından yanıtlanır. Bu tür cetvellerde numaralar farklı bir açıda yerleştirilir. Sağlak ve solak T cetveli arasında numaraların yerleştirilmesi dışında başka bir fark bulunmaz. Her iki türde de sabit ve ayarlanabilir seçenekler mevcuttur. Her talebe yanıt veren ürünlere göz atarak size ve çizim performansınıza en uygun olanı rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ekonomik Fiyat Seçenekleri Sunan T Cetvelleri

T cetveli fiyat seçenekleriyle en ekonomik ekipmanları arasında yer almayı başarır. Ürünün yaygın olmasının nedenleri arasında yer alan uygun fiyatlar bütçe dostu seçeneklerle sizlere sunulur. En büyük projelerde bile mutlaka yer alan tasarımlar uygun fiyatları ile yüksek performans sağlar. T cetveli ne kadar sorusu üretim materyaline ve uzunluğuna göre farklılık gösterebilir. Plastik, metal, ahşap ve mika tasarımların sizlere sunduğu cep dostu fiyat seçeneklerine göz atabilirsiniz. Ürünleri kolay bir şekilde taşımak için sunum ya da resim çantası fiyatları ile kazançlı bir alışveriş deneyiminde bulunmak da mümkündür. Bazı markalar çanta ve cetveli takım halinde satarak sizlere avantajlı bir alışveriş fırsatı yaratır. Cazip fiyat seçenekleri ile ihtiyacınız olan T cetveli modelini bütçenizi zorlamadan satın alabilirsiniz.

T cetveli nasıl kullanılır?

Cetvelde yer alan baş kısmı masa kenarlarına sabitlenir. Düzgün bir şekilde yerleştirilen cetvel üzerinden hatasız çizimler yapılabilir. Ayarlanabilir tasarımlarda ise başlığı farklı açılara getirerek çizim yapabilirsiniz.

T cetveli kaç cm olmalıdır?

30 ile 100 cm arasında seçenek sunan T cetvellerinin standart ölçüsü 65 olarak kabul edilir. Seçim yaparken proje büyüklüğüne ya da çizim yaptığınız masaya göre hareket edebilirsiniz.

T cetveli çantası nedir?

Kare ya da silindir şeklinde olan kılıflardır. Cetvellerin yanı sıra çizim dosyalarını da zarar görmeden taşımanıza olanak verir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

T Cetvelleri

28 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 28 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/21005096/15294