Minkale

Mimari projelerde, inşaat çizimlerinde, teknik ressamlık alanında, resim gibi görsel sanat dallarında ve coğrafi araştırmalarda ve ortaokul lise geometri eğitimlerinde kullanılan minkalelerin tarihi çok eskilere dayanır.

Minkale Ne Demek?

Minkale açıları ölçmek için kullanılan bir alettir. Genellikle şeffaf camdan veya şeffaf plastikten yapılır. Ölçüm sistemine bağlı olarak üzerinde radyan ölçeği veya derece ölçeği olabilir. Genellikle 180 parçaya bölünmüş yarı daire veya 360 parçaya bölünmüş tam daire formuna sahip olan minkale, 1 derecelik aralıklarla ölçeklendirilir. 5 veya 10 derecelik kısımlarda uzun bir çizgisi bulunur. Daha hassas ölçümler için daha küçük aralıklara sahip minkalelere de rastlanabilir. Minkaleler çeşitli şekillerde yapılabilir. Yarı daire, tam daire, kare, dikdörtgen, altıgen veya çeyrek daire en popüler minkale çeşitleridir. Ahşap, fildişi, plastik veya metal kullanılarak tasarlanan minkalelerin daha gelişmiş versiyonlarından bazıları, açının ölçülmesine yardımcı olan bir veya iki hareketli kol içerebilir. Bazı minkale çeşitleri ise daha hassas okumalar yapabilmek için kendisine bağlı vernier ölçeklerine sahiptir. Bu tür bir açıölçer genellikle mekanik ve mimari çizim için kullanılır. Açıları ölçmenin yanı sıra ölçülen açıların kopyalanarak başka yerde kullanılmasına da yardımcı olan minkaleler, mühendislik ve mimari alanlarda en güvenilir ve sağlam el araçlarından biridir. Aynı zamanda işlemlerin çok daha kolay ve çabuk yapılmasını sağlayarak zamandan tasarruf edilmesine yardımcı olur.

Minkale Ne İşe Yarar?

Minkaleler, insanların tam açıları ölçmelerine ve hassas ölçümler yapmalarına izin verir. Detaylı çizim gerektiren meslekler genellikle minkale kullanır. Bilgisayarlar tasarımcıların hayatlarını çok daha kolay hale getirse de, profesyonellerin işin doğasını tam olarak anlamaları ve el çizimleri yapabilmeleri için minkale kullanma becerisine sahip olması gerekir. Haritacılar, açıları doğru bir şekilde ölçmek ve araştırılan yerlerin coğrafyası hakkında kesin hesaplamalar yapmak için minkale kullanır. Teknik ressamlar, her ne kadar günümüzde genellikle çizimleri için bilgisayar kullansa da taslaklarda küçük değişiklikler yapmak ve yapılan çizimlerin doğasını anlamak için minkaleye başvurur. Köprü tasarlayan bir inşaat mühendisi, inşa etmeyi umduğu köprünün beklenen ağırlık yükünü desteklemesini sağlamak için, kesin açı hesaplamaları yapmak için ya da başka bir mühendis, yeni tip bir araba motoru veya yapay uzuv için kesin çizimler yapmak üzere bir minkale kullanabilir. Birçok mühendisin işinin çoğu kesin ölçümlere bağlı olduğundan, mühendislerin ölçüm araçlarına aşina olmaları gerekir. 360 derece dönme yeteneğine sahip minkaleler ile üç boyutlu çizimler çok daha pratik ve kolay bir şekilde yapılabilir. Prizma gibi uzay geometrisi şekillerinin daha rahat yaratılmasına yardımcı olan minkaleler mobilya imalatında ve imar çalışmalarında kullanılır.

Minkale Çeşitleri

Geçmiş dönemlerde denizciler tarafından denizde gezinmek için, pusula gibi karada da navigasyon için kullanılan minkaleler, on sekizinci yüzyılın başlarında geometri ve matematikte yaygın olarak kullanıldı, on dokuzuncu yüzyıla gelindiğinde, birçok minkale ortaya çıktı ve yirminci yüzyılın başlarında açıölçerler okul matematiği için standart hale geldi. Profesyonel mimari ve mühendislik alanlarında sıklıkla kullanılan minkale çeşitleri, okul yaşamında da matematik, geometri ve özellikle analitik geometri derslerinin vazgeçilmez kırtasiye ürünlerinden biridir. 180 ya da 360 derecelik açı ölçme özelliklerine sahip modeller yarım ya da tam daire şeklinde tasarlanır. Okul hayatında daha çok plastik materyaller kullanılarak tasarlanan ürün, profesyonel iş hayatında metal malzemelerden yapılır. Tasarımında kullanılan malzemelerin sağlam ve dayanıklı olması sayesinde uzun süre formunu korumayı başaran minkale çeşitleri, özellikle uzay geometrisi problemlerinde ve üç boyutlu tasarımlarda kusursuz bir ölçüm yapılmasına olanak verir.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Minkaleler

22 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 22 / 22 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?