Pergeller, okul kırtasiyesi alışverişlerinin vazgeçilmezleri arasında yer alır. Genellikle ölçme amacıyla tercih edilen pergeller değişik çeşitlerde üretilir. İhtiyacınıza uygun olan pergel çeşidini ekonomik fiyatlarda bulabilirsiniz. Değişik seçenekler arasından istediğiniz pergel ürününü tercih edebilirsiniz. 

Pergel Nasıl Kullanılır?

Pergel, kullanımı oldukça kolay olan bir araçtır. İki adet ucu bulunan pergelin bir ucunda çizim yapmanızı sağlayan uç, diğer ucunda pergeli sabitlemenizi sağlayan iğne vardır. Pergel seti kutusu içerisinde pergel, yedek uçlar ve çizim için ilave kollar yer alır. İlave kollar sayesinde farklı çizimler yapabilirsiniz. Pergel seti, kurşun bittiğinde ya da iğne ucu köreldiğinde yedek malzemeler ile gerekli değişikliği yapabilmenize olanak sağlar. Genelde metal, plastik ya da pirinç malzemelerden elde edilen pergel, çember çizmenize yardımcı olur. Çizim yaparken pergel ucunun kırılması ya da kol ucundan kalemin çıkması gibi problemlerle karşılaşmamak adına kaliteli pergelleri tercih edebilirsiniz. Çizim yaparken takılırsanız çizim kağıdını çevirebilirsiniz. Pergelin rahat hareket etmesini sağlayabilirsiniz. 

Pergel çizimi genel olarak tek el ile yapılabilir. Bilek ya da dirseği çevirmeden düz tutmanız ve çizimi omzunuzu döndürerek yapmanız geniş ve yararlı bir çizim yapmanıza imkan tanır. Çizimi bir defada kısa süre içerisinde bitirebilirsiniz. Doğru çizim tekniği sayesinde pergeli pratik bir şekilde kullanabilirsiniz.

Pergel Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım amacına göre çok sayıda pergel çeşidi vardır. Talebe pergeli, ölçek pergeli, nokta pergeli, oran pergel, elips pergeli, sabit pergel, taşçı pergeli ve üç kollu pergel bilinen pergel çeşitleri arasında yer alır. Nokta pergelleri, uçları bir yay üzerinde yerleştirildiği için daha çok küçük çember çizimlerinde tercih edilir. Taş ustalarının kullandığı pergellere taşçı pergeli adı verilir. Dik çıkma ve ayrıntılı çizim yapmak için taşçı pergeli kullanabilirsiniz. Oran pergel, diğer pergellerden yapı itibarıyla farklıdır. Oran pergellerde kol yerine cetvel vardır. Üç kollu pergeller, heykeltıraşların kullandığı pergellerdir. Öğrenciler için talebe pergeli ya da lise pergeli ideal bir seçenek olabilir. Pergel çeşitleri arasından ihtiyacınıza uygun olanı seçebilirsiniz.

Pergelin Kullanım Alanları Nelerdir?

Pergeller çeşitlerine göre pek çok farklı alanda kullanılabilir. Pergel çeşitlerinden ölçek pergeli genelde harita çalışmalarında tercih edilir. Elips çizimi için elips pergele gereksinim vardır. Tomruk çaplarının ölçülmesinde sabit uçlu pergeller kullanılabilir. Taşçılık alanında taşçı pergeli tercih edilir. Heykeltıraşlar heykellerinde tasarladıkları resimlerin ölçümünü taşımakta üç kollu pergelden faydalanabilir. 

Okullarda okutulan geometri derslerinde problem çözümünde pergele ihtiyaç olabilir. Daire çizimi ve çokgen çizimlerinde pergel kullanabilirsiniz. Pergel ile doğru parçalarının ve açılarının ölçümünü yapabilirsiniz. Değişik geometrik şekiller çizebilirsiniz. Küçük doğru parçaları ya da açılar arasındaki küçük mesafeleri ölçmede pergelden yararlanabilirsiniz. Çember ve yay çizerek pergeli matematikte soru çözümünde kullanabilirsiniz. Kullanacağınız alana uygun pergel seçimi yaparak çizimlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

Pergel Fiyatları Ne Kadardır?

Pergel fiyatları kendi arasında değişiklik gösterebilir. Pergelin yapıldığı malzeme, kalitesi, markası ve çeşidi fiyatlandırma üzerinde oldukça etkilidir. Tanınmış pergel markalarının fiyatları kaliteleri doğrultusunda artış gösterir. Genel olarak ekonomik seviyelerde satışa sunulan pergeller set olarak alındığında oldukça avantajlıdır. İçerisinde özel saklama kutusu, metal gövde, uçlu pergel, kalem yüzüğü ve uç kutusu gibi malzemelerin yer aldığı pergel setleri ekonomik açıdan tasarruf yapmanıza olanak tanır. Çizim yapmanız için gerekli malzemeleri içerisinde barındıran set sayesinde yedek malzemelere de sahip olabilirsiniz. İhtiyacınız olan sadece pergelin kendisiyse tek olarak satışa sunulan pergel ürünlerini tercih edebilirsiniz. Birbirinden değişik seçenekler arasından beğendiğiniz pergel ürününü Hepsiburada.com ayrıcalıkları ile satın alabilirsiniz. 

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Pergel Fiyatları ve Modelleri

188 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Maped Pergeller
  2. Rubenis Pergeller
  3. Alex Schoeller Pergeller
  4. Lutek Pergeller
  5. Bigpoint Pergeller
  6. Faber-Castell Pergeller
  7. Çağlayan Pergeller
  8. Groz Pergeller
  9. Red apple Pergeller
  10. Rotring Pergeller
  11. Brons Pergeller
  12. Yıldızlar Pergeller
  13. Deli Pergeller
  14. Hatas Pergeller
  15. Sema Pergeller
  16. Koh-i-Noor Pergeller
  17. Linea Pergeller
  18. Südor Pergeller
  19. Ticon Pergeller
  20. Aristo Pergeller
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483643/15344/21005096/15178
Başa dön