Pergel

Pergel kelimesi, Farsça “pargar” kelimesinden alıntıdır ve “daire çizme aygıtı” anlamına gelir. Bu alet, birbirine bağlı iki koldan oluşan genelde geometrik şekillerin çiziminde ve küçük mesafelerin ölçülmesinde kullanılan bir alettir. Bu alet ahşap, demir veya plastik gibi farklı birçok malzemeden üretilebilir. Bu aygıtın kollarının birinde sivri bir uç bulunur. Böylece çizim yaparken sabitleme yapıldığında kayma engellenir. Diğer kolda ise çizimi yapabilmek için kalem ya da kalem ucunun yerleştirileceği bir yuva bulunur. Bu yuvaya yerleştirilen kalem ya da kalem ucu sayesinde alete çizim işlevi kazandırılır. Mimarlık ve geometri ile uğraşanların yardımcısı olan yay çizer sembolik olarak da önemli bir yere sahiptir. Bu işlevsel araç-gereç, açıların bölünmesinde, çokgenler, üçgenler gibi geometrik şekillerin çiziminde, doğru açı gibi ölçülerin belirlenmesi gereken problemlerin çözümünde kolaylık sağlar. Kısa doğru parçaları ve açılar arasındaki mesafeler de aygıt yardımı ile ölçülebilir. Çeşitli iş alanlarında oldukça aktif olarak kullanılan bir araçtır. Geometri alanında da problemlerin çözümünde kullanılır. Bu alanda doğru çizimi daire ve daire yayları çizmek suretiyle çözümü yapılan sorular bulunur. Konu olarak pergel geometrisi olarak verilen soruları sadece bu aygıt yardımıyla kolayca çözülebilir konular için de bu alet kullanılır. Harita, heykel, geometri, mimari alanlarının ihtiyaçlarına göre ürünün çeşitleri olagelmiştir. Ölçek, yaylı, elips, şapkacı, sabit, taşçı, uzunluk, nokta, oran, üç kollu gibi çeşitleri bulunur. Bu aygıtı alırken ihtiyaca uygun, kaliteli olanların tercih edilmesi tavsiye edilir. Çünkü bu alet ile çizim veya ölçüm yaparken kollarının kırılması, kolun ucundan kalemin çıkması, ucun yerinden oynaması ya da kolların ayrılması gibi hadiselerin yaşanmasını kimse tercih etmez. Ayrıca alette esneme olması çizim ya da ölçümlerin sonucunun yanlış olmasına neden olabilir.

Pergellerin Sağladığı Avantajlar

Çok işlevli bu araç çeşitli materyallerden üretilebilir. Plastik olanlar düşme, çarpma gibi sert darbelerde kolayca esneyebilir hatta kırılabilir. Bu aygıtın türlerinden metal pergeller, dayanıklılıkları açısından tercih edilebilir. Metal materyallerden olan demir ve çelik pergel de mevcuttur. Pergel takımı üretildiği ham maddeye ve kalitesine göre fiyatlandırılır. Kaliteli olanları seçerek profesyonel işlere imza atabilir, problemlerin çözümüne kolayca ulaşabilirsiniz. İhtiyacınıza göre tercih edebileceğiniz araç-gerecin bazı avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Kısa mesafeleri başka bir araç ve gereç kullanmak gerekmeksizin ölçmenize yardımcı olur.
  • Bazı geometrik şekilleri kusursuz çizmenizi sağlar.
  • Uygun matematik sorularını kolayca çözmeniz için size destek olur.
  • Çeşitli iş grupları için doğan ihtiyaçları giderir.
  • Doğru kullanımı ile öğrencilere matematik ve geometri gibi dersleri daha keyifli hale getirir.
  • Geometride ilgili konuların sorularını çözebilmenizi kolaylaştırır.
Pergel Çeşitleri

Pergel, genellikle matematik, mimarlık, sanayi, haritacılık, heykeltıraşlık gibi alanlarda, geometrik bir çizim yapılması ya da ölçüm yapılması gerektiğinde ihtiyaç duyulan araç ve gereçlerdendir. Pergel çeşitlerinden birini kullanırken kolları arasında bulunan yuvaya kalem ucu takıldığı zaman kullanmak istediğiniz ölçüde sabitleyebilirsiniz ve bu şekilde milimetrik hata yapmanın önüne geçmiş olursunuz. Matematikte açılar ve açıların arasındaki mesafeler bu aygıtın yardımı ile kolayca ölçülür. Matematikte ölçü işlemlerinde bu aletin ve gönyenin yardımı ile ölçümlerin doğru olmasını garantileyebilirsiniz. İhtiyaç duyulan bu alanlara göre pek çok çeşit ve model bulunur. Sayısız işlem yapmayı sağlayan bu çeşitlerinin arasında öğrenci, taşçı, üç kollu, sabit, elips, ölçek, nokta, şapkacı, uzunluk ve oran, bu ürünün çeşitleri arasında yer alır.

Türüne Göre Pergel Seçenekleri

Ölçek adı verilenler tek kolludur ve genellikle harita çizimlerinde kullanılır. Elipsler ise isminden de anlaşılacağı üzere elips çizimlerinde kullanılır. Nokta pergeli diğer adı ile yaylı, uçları yay üzerine yerleştirilmiştir. Nokta adlı türü ile nazaran daha ufak geometrik şekillerin çizimi yapılır. Sabitin uçları sabittir ve iki kolu bulunur. Bu türü ile tomruk çaplarını ölçebilirsiniz. Taşçı pergeli, bir ucu sivri demir ile biterken diğer ucun birbirine eklendiği iki cetvelden ibaret bir alettir. Genellikle taş ustalarının kullandıklarındandır. Üç kollu olanlar, heykeller ile uğraşan sanatçıların tasarladıkları resimlerin ölçülerinin aktarılmasında kullandığı bir alettir. Bu ürünler çoğunlukla metal ya da plastik olarak üretilir. Bunun yanında çelik, cam gibi çeşitli materyallerden üretilenler de mevcuttur. Çizim ile ilgili bir iş yapıyorsanız, çizim araç ve gereç alışverişlerinizde tercih ettiğiniz ürünler, iş niteliğinizi doğrudan etkiler. Başarılı bir iş çıktısı için kaliteli ve doğru bir ürün kullanımı gerekir. Profesyonel hayatta ihtiyacınızı karşılayacak doğru alet yardımıyla işleriniz kolaylaşır. Kaliteli çizimler ve sağlıklı ölçümler için uygun, büyük pergel gibi çeşitlerle çizimlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Uzun pergel ile başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Kesici pergel, sanatsal çalışmalarınızda size yardımcı olur. Otomatik gibi çeşitleri arasında en doğrusunu seçmek için güzel bir araştırma yapmak gerekir.

Pergel Kullanım Alanları

Pergellere, kullanım alanlarına göre pek çok yerde ihtiyaç duyulur. Bu ürün, genellikle okullarda ve mimarlık alanlarında geometrik bir çizim yapılması gerektiğinde ihtiyaç duyulan araç gereçlerin arasındadır. Matematikte açıların ve açıların arasındaki mesafeler aygıt yardımı ile ölçülür. Günümüzde kullanımı oldukça yaygındır. Matematikte ölçü işlemlerinde bu ürünün yanında gönye kullanarak ölçümlerin doğru olmasını garantileyebilirsiniz. Okullarda öğrencilere pergel kullanımı doğru bir şekilde öğretilirse geometri ve matematik derslerinde problemlerin çözümünde başarılı olabilirler. Öğrenciler, matematik veya proje çizimlerinde bu aletten yardım alabilirler. Matematikte çember ya da çember yayları çizerek çözülebilen problemler bulunur. Bu problemleri cetvel ve bu araç-gereçle normalden daha az efor sarf ederek çözebilirsiniz. Cetvele gerek kalmadan sadece bu alet ile çizilen düzlem geometrisine de pergel geometrisi konusu adı verilir. Bu araçlar çeşitlerine göre farklı alanlarda kullanılmaktadır. Haritacılık, tomruk çaplarını ölçme, taş işlerinde, heykelcilikte farklı çeşitleri kullanılır. Sonuç olarak söz konusu aygıtların kullanım alanları çok geniştir. Tek kollu ölçek, haritacılık alanında mesafeleri ölçmekte kullanılır. Yine haritacılıkta elips şekilleri çizebilmek için elips türü kullanılır. Tomruk çaplarının ölçümünde ise sabit uçlu olan kullanılır. Nokta çeşidi, çemberlerden özellikle küçük olanlar için kullanılır. Taş ustaları işlerinde taşçı türünden yararlanırlar. Taş ustalarının kullandıkları ile dik çıkma ve ayrıntı çizme pratik bir şekilde yapılır. Heykeltıraşlar, üç kolluları, resim olarak tasarladıkları projelerin ölçümlerini taşımak için kullanırlar. Sonuç olarak birçok çeşidi bulunan bu araç-gereçler çok sayıda alanın ihtiyaçlarını giderir. Yine kullanım amacı ve süresine göre bu ürünün hangi ham maddeden üretildiği önem kazanır. Alışverişinizde tercih ettikleriniz, iş niteliğini doğrudan etkileyecektir. Pek çok modeli ve çeşidi bulunan bu ürün ve ürünün setlerini satın almadan önce ihtiyacınızı ve ihtiyaç sürenizi iyi belirlemeniz sizi fazladan masraftan kurtarır. Plastik yapılmışa göre metalden yapılanın daha dayanıklı olduğu su götürmez bir gerçektir fakat kısa süreliğine bir ihtiyaç durumu doğduysa plastik pergel ile de ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkün olur. Genellikle öğrenciler için plastikten yapılmış ürünler yeterli olurken, mimarlık ve mühendislik gibi profesyonel kullanıcılar için demir malzemeden yapılmış olanlar profesyonel pergel işlevi görür. Böylece bütçenizi aşmadan bilinçli bir alışveriş gerçekleştirmiş olursunuz. Ayrıca profesyonel yaşamlarında bu ürün ile çalışabilecek dostlarınıza ihtiyaçları doğrultusunda uygun bir profesyonel pergel seti armağanı da değerli bir hatıra bırakma ihtimali verir.

Pergel Alırken Dikkat Edilecekler

İş veya okul gibi ihtiyaçlarınız için satın alabileceğiniz bu setlerde cam, demir, çelik, metal pergel gibi farklı ham maddelerden yapılmış alet seçenekleri bulunur. Bunların yanında bu alet ile çizim, ölçüm gibi işlevlerin dışında kesme işlevinde de kullanabilirsiniz. Kesme işini yapan alet türü için kesici pergel adı kullanılır. Otomatik pergel yardımı ile çizim, ölçüm ya da kesim gibi işlerinizi bir düzenek ile daha da kolay hale getirebilirsiniz. Bunların yanında uçlu pergel gibi aradığınız birçok çeşidi mevcuttur. Araştırma yaparak büyük ve metal pergel seti gibi ihtiyaçlarınızı uygun fiyatlarla karşılayabilirsiniz. Kaliteli ve çok yönlü bu tek ürün ya da set halindekiler ekonomik fiyatlarla sizlere sunulur. Birbirinden farklı avantajları bulunan, alternatifleri kullanıcının beğenisine sunulan ürünün çeşitleri ve setleri, iyi bir kullanım performansı ile kaliteli çalışmalar gerçekleştirmenize olanak sağlar. Bu çeşitlere göz atmak ve uygun fiyata bu ürünün satışını yapan satıcılar arasında fiyat ve performans kıyaslaması yapmak bilinçli alışveriş deneyimi yaşamanız açısından da önemlidir. Bu yüzden de bu üründen alacağınızda öncelikle ihtiyacınız olan çeşidi tespit etmek sonra da hangi materyalden meydana gelmiş olanın sizin için daha uygun olduğunu seçmek hem işiniz için hem de bütçeniz için faydalı olabilir.

Bütçenize Uygun Pergel Fiyatları

Bu ürün çeşidinden alırken ihtiyacınızı belirledikten sonra ilk akla gelen “Pergel ne kadar?” sorusu olur. Pergel fiyatları kendi içinde değişkenlik gösterir. Aygıtın yapıldığı malzemeler, çeşidi, marka ve kalitesine göre fiyat farklılıkları ortaya çıkar. Demir pergel ile plastikten yapılan arasında fiyat farklılıkları görülebilir. Çoğunlukla uygun fiyatlarla ulaşabileceğiniz bu aleti takım halinde almak oldukça avantajlıdır. Kalemi, kurşun eklentisi, yedek kalem ucu gibi seti tamamlayan parçalarla almak ekonomik açıdan tasarruf etmenize olanak tanır. Böylece yedek parçalara da sahip olursunuz. Aynı zamanda set halinde olan ürünleri muhafaza edebileceğimiz çantası ile taşıyabilir ve sağlam şekilde uzun bir süre kullanmaya devam edebilirsiniz. Genellikle tercih edilen markaların ihtiyacınıza uygun setlerine sahip olmak için avantajlarını karşılaştırarak takip edebilirsiniz. Birbirinden değişik seçenekler içinde, ihtiyacınız için bütçenize uygun olan pergelleri Hepsiburada üzerinden satın alabilirsiniz.

Pergel Ne İşe Yarar?

Çizim ya da mesafe ölçümleri yapmak için bazı araç ve gereçlere ihtiyaç duyulur. Çizim gibi işler yapan kişilerin sıkça faydalandığı araç ve gereçlerin arasında çizim kalemleri, çizim kağıtları, özel silgiler, gönye ve pergel gibi birçok unsur bulunur. Çizim araç ve gereçlerinin içinde bu aletler hesapların doğruluğunu sağlamak için büyük rol üstlenir. Bu alet ile bazı geometrik şekilleri çizebilir, harita ile ilgili işlerde mesafeleri ölçebilir ve bazı geometri sorularını kolayca çözebilirsiniz.

Pergel Nasıl Kullanılır?

Bu alet doğru şekilde kullanılmadığında çizim hataları ya da ölçüm yanlışlıkları oluşabilir. Yaptığımız işin niteliğini hem aletin kalitesi hem de doğru kullanım belirler. Kullanılırken aletin rahat hareket etmesi sağlanır, çizim tek elle yapılır, çizim yaparken bilek ve dirsek düz tutulmaya özen gösterilir. Çizim bir kerede bitirilir. Bu tavsiyelere uymak çizim ya da ölçüm yaparken kolaylık ve pratiklik sağlar.

Pergel Hangi Malzemelerden Üretilir?

Kullanım ihtiyacına göre çok sayıda ürün çeşidi vardır. Çizim araç ve gereçleri arasında bulunan bu ürün özellikle okul kırtasiye alışverişlerinin arasında öncelikli bir yerde bulunur. Genellikle ölçme ve çizim amacıyla kullanılır, farklı dayanıklılıklarda ve kalitelerde olmasını sağlayan ham maddelerden üretilir. Set halinde de bulabileceğiniz bu araç ve gereç plastik, metal ya da cam pergel olarak üretilebilir.

En İyi Pergel Modelleri Hangileridir?

Bu üründen her ihtiyaca yönelik çeşit üretilir. Çizim yapması ya çeşitli mesafe ölçümleri yapması gereken her yaştan kişi için pergel seti çeşidi bulunur. “En iyi pergel markası hangisidir?” diye düşünebilirsiniz. En iyi çeşitleri kolayca kırılmayan asla esnemeyen dayanıklılığı yüksek materyallerden üretilmiş aletlerdir. Kullanıcı yorum ve tavsiyeleri ürününüzü seçmekte sizlere yol gösterebilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Pergel Fiyatları ve Modelleri

327 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 32 / 327 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?