Corsair Kulaklık

Yüksek ses kalitesine sahip, konforlu bir oyuncu kulaklığı olan Corsair kulaklık modelleri sağladı üstün özellikleriyle birçok kullanıcının tercih ettiği kulaklık modelleri arasında. Oyun odalarının vazgeçilmez parçalarından biri olan Corsair kulaklık modelleri tamamen oyun atmosferini birebir yansıtmak amacıyla tasarlanmış ürün modelleri arasındadır. Corsair kulaklık modelleri bilgisayar, tablet, telefon, Playstation, Xbox gibi birçok farklı teknolojik ürüne uyum sağlar. Pelüş kulaklık bölümü sayesinde kulaklara herhangi bir şekilde ağırlık vermez ve ağır yapmaz. Ayarlanabilir kulaklık yapısı sayesinde rahatlıkla kullanılabilecek olan Corsair kulaklık modelleri çok amaçlı olarak kullanılabilecek, üstün ses iletme kapasitesine sahip kulaklık modelleri arasındadır. Corsair kulaklık modelleri saatlerce rahatlıkla kullanabileceğiniz, çalan yüksek sesli parçaları net bir şekilde aktaran kulaklık modelleri arasındadır. Birçok farklı renk, model ve özelliğe sahip olan Corsair kulaklık modelleri herkesin beğenisine hitap edebilecek, çok yönlü kulaklık modellerindendir. 

Oyun içi iletişimi üstün bir şekilde sağlayan Corsair kulaklık modelleri özellikle ortamın gürültüsünü azaltırken, sesi net bir şekilde karşı tarafa aktarmaktadır. Özel bir ses optimizasyonu bulunan Corsair kulaklık modelleri ayarlanabilir tek yönlü mikrofon sistemine sahiptir. Corsair premium gaming kulaklık modelleri özel olarak ayarlanabilen bir özelliğe sahiptir. Neodimyum ses sürücüsü bulunan Corsair kulaklık modelleri içerisinde hafızalı köpük kulak yastıkları bulunur. Mikrofiber örgü kumaştan imal edilen kulak bölümleri, özellikle kullanıcıların konforunu en üst seviyede tutmak adına özel olarak tasarlanmıştır. Çok yönlü bir kullanım imkanı sağlayan Corsair premium gaming kulaklık modelleri ile sizler de ses kalitesini, en üst verimde yaşayın. 

Geliştirilmiş ses frekans aralığına sahip olan Corsair kulaklık modelleri, birinci sınıf olarak özel olarak hazırlanmış bir tasarım modeline sahiptir. En hafif sesten, en şiddetli sese kadar net bir şekilde yansıtan Corsair kulaklık modelleri özellikle oyun sırasında, çok kanallı bir ses deneyimi yaratır. Bu sayede çevresel faktörlerden etkilenmeden kesintisiz oyun oynama imkanı sunar. Uzun ömürlü tasarımı sayesinde yıllar boyunca kullanılabilecek olan Corsair kulaklık modelleri, dayanıklı bir özel tasarıma sahiptir. Bununla beraber Corsair kulaklık modelleri oyun sırasında sessiz kontroller yapmaya imkan tanır. Oyun, video veya film sırasında herhangi bir şekilde kesinti ya da rahatsızlık yaşamadan kolaylıkla kulaklık ayarlarınızı yapabilirsiniz. Olağanüstü net ses alma özelliği sayesinde bütün sesleri en ince ayrıntısına kadar duyma imkanı tanıyan Corsair kulaklık modelleri flip-up susturma fonksiyonlarına sahiptir. Cihaz üzerinde yer alan dahili LED sayesinde sesin ne zaman duyulup, duyulmayacağını her an görebilirsiniz. RGB aydınlatma sistemine sahip olan Corsair gaming kulaklık modelleri sınırsız renk ve efekt dizisine sahiptir. Bu sayede dilediğiniz gibi kulaklıklarınızı kişiselleştirebilirsiniz. Programlanabilir sisteme sahip olan Corsair gaming kulaklık modelleri ile sizler de oyunlarınızı en üst ses kalitesi deneyimiyle oynayın. Özel programlama özelliği sayesinde ayarlı ses profilleri bulunan Corsair kulaklık modelleri içerisinde özel ekolayzır ayarları bulunur. Yan ton denetimi sayesinde Corsair kulaklık modelleri üzerinde hassas bir kontrol mekanizması oluşturabilirsiniz.

Corsair Kulaklık Standı Modelleri

Corsair kulaklık modelleri ile birlikte ön plana çıkan ürünlerden bir diğer ise Corsair kulaklık standı modelleridir. Corsair kulaklık modelleri alüminyum bir yapıya sahiptir. RGB aydınlatma sistemine sahip olan Corsair kulaklık stand modelleri özgünleştirilebilir bir özelliğe sahiptir. Kulaklığınızın en iyi sergileyebileceğiniz alanlardan biri olan Corsair kulaklık standı modelleri en iyisi olması adına birçok farklı teknik ve dizayn ile tasarlandı. Dayanıklı alüminyum yapısı sayesinde oldukça şık bir tasarıma sahip olan Corsair kulaklık standının alt tabanında lastik katıklı bir taban bulunur. Bir kulaklık standı için birbirinden farklı özellik sağlayan Corsair kulak standı ile sizler de masaüstünüzü daha şık bir hale getirin. Dokuz bölgeli sistemi olan ve tamamen özelleştirilebilir özelliği bulunan Corsair kulaklık standı sisteminize göre birçok farklı ayar yapma özelliği sunar. Kulak kullanımı sayesinde birçok farklı ön ayardan yapabileceğiniz Corsair kulaklık standını özel yazılımı ile birlikte daha fazla özelleştirebilirsiniz. 

Özel ses sistemine sahip olan Corsair kulaklık standı üzerinden analog kulaklık etkinleştirebilirsiniz. Üzerinde jak sürükleyici ve çok kanallı ses deneyimi bulunan Corsair kulaklık standı, kulaklığınız için tercih edebileceğiniz ideal kulaklık standlarından biridir. Ekstra güç almanıza yardımcı olan Corsair kulaklık standı içerisinde yer alan bağlantı noktalarını kullanarak telefonunuz, kulaklığınız ve diğer aletleriniz için şarj desteği sağlayabilirsiniz. Bununla beraber daha hızlı veri akışı sağlamanıza yardımcı olacak olan Corsair kulaklık standı modelleri kulaklıklarınız için tercih edebileceğiniz en özel kulaklık stand modellerinden biridir. Corsair kulaklık standı modelleri içerisinde özel bir yazılım desteği bulunur, 7.1 sanal ses desteği sağlar, özelleştirilebilir RGB aydınlatması bulunur, bununla beraber jack ve USB girişi yer alır.

Corsair Kulaklık Modelleri

Corsair kulaklık modelleri oyuncuların en sık tercih ettiği, üstün ses kalitesine sahip özel kulaklık modelleri arasında bulunuyor. Corsair kulaklık modelleri tamamen kullanıcıların istek ve konforuna göre özel olarak tasarlanır. İçerisinde birçok farklı avantaj bulunduran Corsair kulaklık modelleri, özel olarak tasarlanan ve tamamen kullanıcı dostu bir kulaklık modelidir. Corsair oyuncu kulaklığı modelleri, oyuncuların oyundan tam performans almasına yardımcı olan kulaklık modelleridir. Stereo ve Surround teknolojilerinden yararlanan Corsair kulaklık modelleri oyuncuların en verimli sonucu almasına yardımcı oluyor. Yüksek performanslı kulaklık modellerinden biri olan Corsair kulaklık modelleri bilgisayardan gelen sesi üç boyutlu olarak tam kalite yansıtır. Bu sayede cihazda kullandığınız sesler, sesin kaynağı ve konumu size net bir şekilde gelir. Buna en net örnek olarak oyunlar verilebilir. Oyun içerisinde rakibiniz yaklaşırken, rakibinizin geldiği bölgeyi üç boyutlu ses olarak yansıtan Corsair kulaklık modelleri en üst seviyede oyun oynamanıza yardımcı olur. Bundan dolayı rahatlıkla oyun sırasında rakiplerinizi tespit edebilir ve oyundaki başarınızı bir adım daha ön plana çıkarabilirsiniz. Corsair oyuncu kulaklığı modelleri içerisinde ek bass sistemi alır. Bu sayede kullanıcıların memnuniyet seviyesini en üst seviyeye çıkaran Corsair oyuncu kulaklıkları modelleri en düşük ses seviyesini bile net olarak algılamanıza yardımcı olur. Ayak adımlarından, müzik sesine veya film içerisindeki fısıltılara kadar bütün sesleri net bir şekilde ileten Corsair oyuncu kulaklığı modelleri berrak ses iletme kapasitesi sayesinde sizlere üstün bir kulaklık kullanma deneyimi sunuyor. 

Corsair kulaklık modelleri sıklıkla Stereo teknolojisi ile üretilir. Bundan dolayı sesler tamamen geldiği konuma göre duyulur. Bu sayede kişiler ortalama 7 farklı kanaldan gelen sesleri en net hali ile algılar. Corsair kulaklık modellerin bir diğer ses teknolojisi ise Surround ses teknolojisidir. Surround ses teknolojisi de konuma göre ses verme özelliğine sahiptir. Sağ ve soldan gelen sesleri en net haliyle verilir. Tercih edeceğiniz ses teknoloji türü tamamen kullanım alanınıza ve isteklerinize göre değişiklik gösterebilir. Corsair kulaklıklarının bir diğer özelliği ise estetik açından son derece gelişmiş olmalarıdır. Çeşitli birçok farklı estetik özellik barındıran Corsair kulaklık modellerinin RGB desteği bulunur. Üstün performanslı RGB destekli kulaklık modelleri hem şık hem de son derece kullanışlı Corsair kulaklık modelleri arasında yer alır. Farklı renk seçenekleri sunan Corsair RGB destekli kulaklık modelleri ışığın altında bile ayarladığınız rengi net bir şekilde gösterir. Bu sayede estetik olarak beklediğiniz beklentiyi en üst seviyeye çıkarır. 

Corsair Kulaklık Modelleri kablolu ve kablosuz olmak üzere iki farklı türe ayrılır. Kablosuz Corsair kulaklık modelleri ortalama on metre uzaklığa kadar herhangi bir şekilde kopma yaşamadan rahatlıkla kullanılabilir. Bu ses kalitesi sayesinde cihazdan uzak başka alanlarda da en belirgin sesler ile vakit geçirmeye devam edebilirsiniz. Corsair kablosuz kulaklık modelleri ile bir şeyler izleyebilir veya işleriniz sırasında arkadaşlarınızla online sohbetlerinize kesintisiz olarak devam edebilirsiniz. Corsair kulaklık modelleri özel ses ve mikrofon yapısı sayesinde sizlere akıcı ve net konuşma imkanı tanır.

Corsair Oyuncu Kulaklığı Modelleri

Corsair oyuncu kulaklık modelleri oyun sırasında en ince çıtırtıyı dahi duymanıza imkan tanıyan, çoklu ses sistemine sahip özel tasarım kulaklık modelleri arasındadır. Konforlu yapısı sayesinde saatlerce kullanımda dahi herhangi bir şekilde rahatsızlık oluşturmayan Corsair oyuncu kulaklık modelleri özel iç ve dış dizaynı sayesinde hem konforunuzu hem de kulaklık şıklığınızı en üst planda tutar. Gerçek zamanlı ses iletme özelliğine sahip olan Corsair oyuncu kulaklığı modelleri hem rahat bir şekilde oyun oynamanıza hem de oyun sırasında kesintisiz, sesten etkilenmeden konuşmanıza yardımcı olur. Surround ses sistemine sahip olan Corsair oyuncu kulaklığı modelleri özellikle çoklu ses duymak isteyen kişilerin rahatlıkla tercih edebileceği kulaklık modelleri arasında yer alıyor. Surround ses özelliğinin anlamı ise etrafı sarmasıdır. Bundan dolayı bu kulaklıklar tamamen ses ile etrafı sararak sizi dış alandan izole eder. Corsair kulaklık modellerinde sesler birçok farklı kanal üzerinden dağıtılır. Sonrasında ise çevresel etkilerden geçerek kulağınıza gelir. Corsair kulaklık modelleri tamamen seslerin net, gerçekçi ve eş zamanlı olarak gelmesine yardımcı olur. Bu sayede kolayca seslerin geliş yönlerini tespit edebilir ve rahatlıkla oyununuza devam edebilirsiniz. Bununla beraber Corsair kulaklık modelleri evde ve sinema salonlarında bulunan sistemlerini etkilerini birebir aynı şekilde yansıtır.

Corsair Kulaklık Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Corsair kulaklık kablosuz modelleri özellikle kesintisiz ses kalitesi almak isteyen kişilere hem geniş bir hareket alanı hem de oldukça avantajlı kullanım özellikleri sunar. Corsair kulaklık modellerinin kablosuz versiyonları ev içerisinde her alanda rahatlıkla çalışır. Bu sayede sadece oyun oynarken değil başka aktiviteler yaparken de rahatlıkla kulaklığınızı kullanmanıza yardımcı olur. Corsair kulaklık modelleri, oyunculara birçok farklı avantaj sunar. Bununla beraber oyuncuyu oldukça avantajlı konuma getiren Corsair kulaklık modelleri oyun sırasında daha iyi bir oyun geçirmenize yardımcı olacak ürünler arasında yer alır. Gerçek zamanlı sesleri duymanıza yardımcı olan Corsair kulaklık modelleri oyunun en kritik anında, sizlere net ses duyma imkanı sağlıyor. Oyun sırasında sesleri net ve gerçek zamanlı duymak oldukça önemlidir. Özellikle kritik anlarda, seslerin tam zamanlı olarak duyulması oyunun gidişatını değiştirebilecek unsurlardan biridir. Oyun sırasında rakibin nerede olduğunu net bir şekilde belirlemek, ayak seslerini eş zamanlı olarak duymak veya oyundan gelen ek sesleri en ince ayrıntısına kadar duyabilmek oyunun bütün sürecini değiştiren unsurlar arasında yer alıyor. Sizler de oyundaki sesleri en net şekilde duyabilmek için Corsair kulaklık modellerini tercih edebilirsiniz. Corsair kulaklık modelleri oyun sırasında bütün duymanız gereken sesleri net bir şekilde size yansıtır. Bu sayede oyunları tam olarak oyunun bir parçası olabilirsiniz. Corsair kulaklık modelleri oyuna net bir şekilde hakim olmanıza yardımcı olur. Corsair çok özellikli oyuncu kulaklıkları ile dikkat çeken ürün modelleri arasındadır. Oyun sırasında bir adım önde olmanıza yardımcı olan Corsair oyuncu kulaklık modelleri, bir anda karşı taraf için kullanabileceğiniz bir silah olabilir. Bu sayede daha rakip oyuncu sizi fark etmeden siz onu fark edebilirsiniz. Corsair oyuncu kulaklık modelleri, oyun sırasında rakibiniz hangi taraftan geliyorsa gerçek zamanlı olarak sesi o yönden verir. Bu sayede rakip oyuncunun tam olarak hangi bölgeden geldiğini net bir şekilde anlayabilirsiniz. Corsair oyuncu kulaklık modelleri oyunda doğru zamanda, doğru hamleleri yapmanıza yardımcı olur. Daha hızlı aksiyon almanıza olanak sağlayan Corsair oyuncu kulaklık modelleri ile siz de artık oyunda sürekli kazananlardan olabilirsiniz. Corsair oyuncu kulaklık modelleri oyunlara gerçeklik katar. Bu sayede daha hızlı hareket etmenize olanak sağlar. Mükemmel oyun hamleleri ile oyunlarınız daha heyecanlı ve ilgi çekici bir hale gelir. Corsair oyuncu kulaklık modelleri oyuna her daim adapte olmanıza ve oyun içerisinde asla çıkmamanıza olanak sağlar. Ancak gerçek zamanlı ses sistemi bulunmayan kulaklık modelleri size Corsair oyuncu kulaklık modellerinin sağladığı avantajları, sağlamaz. Hatta gerçekçi ses almayan kulaklık modellerinde oyun hamlelerini göremeden, yanlış hareketlerde bulunabilir bundan dolayı da oyunu kazanacağınız halde kaybedebilirsiniz. Ancak Corsair oyuncu kulaklık modelleri sizlerin konforunu en üst seviyeye çıkaracak, en verimli kulaklık modelleri arasındadır. Bununla beraber Corsair kulaklık modelleri film ve dizilerde ki sesleri gerçek zamanlı duymanıza yardımcı olur. Sizi çevreden uzaklaştırarak, tamamen izlediğiniz şeye odaklanmanızı sağlar. Hangi içerikte Corsair kulaklık modellerini kullanırsanız kullanın eşsiz ses deneyimi ile kulaklığın en avantajlı halini yaşayın.

Corsair Kulaklık Özellikleri Nelerdir?

Corsair kulaklık 7.1 modeliyle özellikle üstün ses performansı ve kalitesi arayan kişilerin beklentilerini en üst seviye de karşılıyor. Bazı kullanıcılar kablolu kulaklık modellerini severken bazıları da kablosuz olarak tasarlanan kulaklık modellerini sevmektedir. Ancak her iki kulaklık modeli de ihtiyaçlarınızı en üst seviye de karşılayacak özel bir donanım sistemine sahiptir. Kablosuz ve kablolu kulaklık modelleri tamamen kulaklığın kullanım amacı, özelliği, hareket alanı, kullanım sıklığı veya aranılan konfor özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Eğer sürekli hareket eden bir yapınız var ise ve kablolar sizin için bağlayıcı etkenler ise kablosuz Corsair kulaklık modelleri sizler için daha doğru bir tercih olacaktır. Corsair kablosuz kulaklık modelleri uzun süreli şarj sistemi ve kablosuz özelliği ile her alanda rahatlıkla kullanabileceğiniz kulaklık modelleri arasında. Ancak oyun oynarken sabitlikten hoşlanan, kablolu kulaklık kullanmanın konforunu seven kişiler Corsair kablolu kulaklıkları tercih edebilirler. Corsair kablolu kulaklık modelleri üzerinden mikrofon ve ses ayarlarını rahatlıkla yapabilirsiniz. Mikrofon sistemine sahip olan Corsair kulaklık modelleri oyunlarda ekstra avantaj sağlamanıza olanak sağlayan kulaklık modelleri arasındadır. Sürekli olarak takımınızla iletişime geçmenize yardımcı olan mikrofonlu Corsair kulaklık modelleri, kaliteli ses sistemi sayesinde oyundan kopmadan oyunun heyecanını takım arkadaşlarınızla yaşamanıza yardımcı olur. Corsair mikrofonlu kulaklık modelleri sadece üstün ses kalitesi sağlamaz, aynı zamanda da oyundan bağımsız olarak karşıdaki kişilerin seslerini net bir şekilde duymanıza yardımcı olur. Dahili kulaklığı bulunan Corsair kulaklık sistemleri, bir kulaklıktan beklenen bütün özellikleri en üst performansla karşılıyor. Harici mikrofon kullanmak bazı durumlar da yorucu olabilir. Ancak mikrofonlu Corsair kulaklık modelleri oyun sırasındaki avantajlarınızı en üst seviyeye getiriyor. Bununla beraber Corsair mikrofonlu kulaklık modellerini birçok farklı alanda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Corsair Kulaklık Fiyatları

Corsair kulaklık modelleri özel donanımı sayesinde birbirinden farklı birçok özelliğe sahiptir. Corsair kulaklık modellerinin fiyatları ürünlerin özellikleri, yapısı, kablosuz veya kablolu olmasına göre değişiklik gösterir. 

Kablolu ve Kablosuz Corsair Kulaklık Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kablolu Corsair kulaklık modelleri oyundan veya bilgisayar çevresinden herhangi bir şekilde kopmak istemeyen kişilerin tercih edebileceği üstün kaliteli kulaklık modelleri arasındadır. Kablosuz Corsair kulaklık modelleri ise birçok farklı alanda rahatlıkla kullanabileceğiniz, taşınabilir veya akıllı birçok cihazla uyumlu olarak kullanılabilecek kulaklık modelleri arasındadır.

Corsair Kulaklıkta Dahili Mikrofon Var mı?

Corsair kulaklık modellerinin yapısında dahili mikrofon bulunmaktadır. Corsair kulaklık modellerinin mikrofonları sesi net bir şekilde oyundan bağımsız, gürültüsüz karşıya yansıtır. Bununla beraber kişiler karşı taraftan gelen sesleri Corsair kulaklık modelleri sayesinde net bir şekilde duyar. 

Corsair Kulaklıklar Hangi Alanlarda Kullanılır?

Çok amaçlı bir kullanım imkanı sağlayan Corsair kulaklık modelleri iş toplantıları, arkadaş görüşmeleri, müzik dinlemek, film izlemek veya oyun oynamak için çeşitli birçok amaçla kullanılabilecek kulaklık modelleri arasındadır. Hemen hemen bütün akıllı cihazlarla ve mikrofon girişi bulunan cihazlarla uyum sağlayabilen Corsair kulaklık modelleri kesintisiz ses duymak isteyen kişilerin tercih edebilecek kulaklık modelleri arasındadır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Corsair Kulaklık

113 ürün listeleniyor
Bilgisayar
Bilgisayar
Çevre Birimleri
Çevre Birimleri
Ses Ve Görüntü Ürünleri
Ses Ve Görüntü Ürünleri
Kulaklık
Kulaklık
Kulak Üstü Kulaklık
Kulak Üstü Kulaklık
Kulaklık Aksesuarları
Kulaklık Aksesuarları
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Bağlantı
Toplam 36 / 113 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
USBUSB, İngilizce "Universal Serial Bus" isminin kısaltmasıdır. Türkçeye "Evrensel Seri Veriyolu" olarak çevrilebilir. USB ilk olarak 1996 yılında klavye, fare, yazıcı vb. aygıt bağlantılarının tek tip hale getirilmesi ve veri akışının daha hızlı yapılabilmesi amacıyla geliştirilmiştir. Bu bağlamda USB temel olarak dış donanımların ana yönetici makine ile bağlantı kurmasını sağlar. En bilindik şekliyle bilgisayar ana makine olarak ele alınabilir. Bunun yanında yazıcı, akıllı televizyon ya da dijital fotoğraf baskı makinesi de ana makinelerdir. USB, çok çeşitli bağlantı tipleri sayesinde dijital kamera, akıllı telefon, güç ünitesi ve harici bellek gibi pek çok yan donanımı ana makineye bağlar ve ana makine ile yan donanım arasındaki bilgi ve elektrik akımının seri bir şekilde aktarılmasını sağlar. Bilgisayarınızın üzerinde USB bağlantı uçlarının kolaylıkla monte edilebileceği USB girişleri bulunur. Birden fazla USB bağlantı ucu çeşidi olduğundan genellikle bilgisayar üzerinde birden fazla USB girişi mevcuttur. USB 2.0 ve USB 3.0 versiyonları birbirlerine görüntü olarak çok benzer. Bu nedenle USB 3.0 girişi mavi renk ya da "Super Speed" anlamına gelen "SS" harfleri ile belirtilir. USB 3.1 ve USB 3.2 hem USB 2.0 hem de USB 3.0 girişine fiziksel olarak bağlanabilir. Bilgisayara bağlanmak istenen yan donanımın USB ucu bu girişlerden uygun olanına takılır. USB ile bilgisayarınıza bir cihaz bağladığınızda cihazın kurulumu için bilgisayarı yeniden başlatmanız ya da cihaz kurulumu için bilgisayarınıza bir yazılım yüklemeniz gerekmez. USB ile bağlanan tüm donanımlar, bağlantı kurulduğu anda kullanıma hazırdır. Veri işleme hızının yüksek olması sayesinde USB ile bağlanan cihazların eş zamanlı kullanımı da kolaydır. Örneğin direkt olarak harici bellek üzerinde çalışmak bilgisayarınızın masaüstünde çalışmaktan farklı değildir.  USB bağlantıları A, B ve C tipi olarak ayrılır. A tipi bağlantı uçları yassı dikdörtgen şeklindedir ve genel olarak hem elektrik hem de veri aktarımı için kullanılır. B tipi bağlantı uçları ise köşeleri genişletilmiş kareye benzer ve yazıcı ve hard disk bağlantılarında tercih edilir. C tipi bağlantı uçları A ve B tipilerinden daha küçüktür ve daha hızlı veri aktarımı sağlar. A tipi bağlantının teknoloji geliştikçe yeni ve hızlı bir sürümü geliştirilmiştir. İlk sürümler olan USB 1.0 ve 1.1 ile saniyede 12 MB aktarım yapmak mümkünken USB 2.0'da bu sayı saniyede 60 MB'dir. Yüksek hızlı USB 3.0 bağlantısında yakalanan 4,8 Gbps hız, saniyede 600 MB veri aktarımını mümkün kılar. USB 3.1 ise 10 Gbps, yani saniyede 1,22 GB aktarım hızına erişebilmektedir. En son sürüm olan USB 3.2, veri aktarımını 20 Gbps hıza kadar çıkarabilmektedir.
Detaylar
KablosuzKablosuz ifadesi temelde kablo olmadan veri alıp gönderebilme özelliğine işaret eder. Akıllı ev sistemleri, otomobiller, otomatik sulama veya endüstriyel otomasyon sistemleri gibi birçok uygulamada kullanılan kablosuz özelliği, internet erişimi için de yaygınca tercih edilir. Teknolojik cihazların birbirleriyle irtibatını sağlamak adına tesis edilen internet alt yapısı, karmaşık ve büyük bir ağdır. Ev ve iş yerlerinde kullanılan yerel bilgisayar ağları kablolu LAN ve kablosuz WLAN olarak ikiye ayrılır. Özellikle mobilitenin önemli olduğu dizüstü bilgisayarlarda veya akıllı cep telefonlarında kablosuz bağlantı özelliği yer alır. Bu haberleşme yöntemi modem üzerindeki antenlerle cihaz bünyesinde bulunan kart arasında gerçekleşir. Kablosuz haberleşmenin başarılı bir şekilde gerçekleşebilmesi için cihazla modemin uyumlu olması ve erişim şifresinin doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Wi-Fi şeklinde de anılan kablosuz özelliği dünya çapında bazı standartlar kapsamında geliştirilmiştir. Bu standartlar The Institute of Electrical and Electronic Engineers (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) tarafından belirlenir. IEEE 802.11b standardı 2.4 GHz frekansında 11 Mbps hızla veri aktarımını mümkün kılar. Daha sonra geliştirilen IEEE 802.11g standardında ise kablosuz iletişim yine 2.4 GHz frekansında fakat ortalama 22 Mbps hızla yapılır. 2.4 GHz frekansını kullanan kablosuz cihazların çok sayıda olmasından dolayı tek bir yerde aynı anda birçok kablosuz bağlantı olabilir. Bundan dolayı Wi-Fi internet bağlantısı elektromanyetik girişimden etkilenerek bozulabilir. Kapsama alanını genişletmek ve veri aktarım performasını artırmak amacıyla kullanılmaya başlanan 5 GHz frekansı 2.4 GHz yayın kalabalığından da kurtuluş sağlamıştır. IEEE 802.11n standardı da MIMO (Multiple Input, Multiple Output) teknolojisi sayesinde 2.4 GHz ve 5 GHz frekanslarını aynı anda kullanmayı mümkün kılmıştır. Dual band yayın da denilen bu yöntemle yaklaşık 130 Mbps veri aktarım hızına ulaşılabilmektedir. IEEE 802.11ac standardı ise sadece 5 GHz frekansında yayın yapmasına rağmen 1.3 GHz gibi çok yüksek değerde bir bant genişliği kullanabilir.
Detaylar
Örgü KabloElektrik akımını iletmede kullanılan, üzeri yalıtkan bir maddeyle kaplı iletken tellere kablo denir. Bir kablonun uzun süre dayanıklı ve sorunsuz kullanımı adına dış etkenlerden korunması oldukça önemlidir. Örgü kablo türünde kullanılan kaplama yöntemi, kabloların en iyi şekilde izole edilebilmesi amacıyla kullanılır. Kablolar izole edilmedikleri takdirde elektromanyetik alana maruz kalır. Bu durumda kablodan geçen sinyal bozulabilir, kablonun içinde bulunduğu sistem aksayabilir ya da tamamen çalışmaz hale gelebilir. Kablolarda ekranlama olarak da adlandırılan çeşitli izolasyon yöntemleri ise bu tür durumların olma olasılığını ortadan kaldırır. Yüksek iletkenlik değerine sahip, kabloyu dış elektriksel cisimlerden koruyacak bir kılıf türü, arıza ve yıpranmaların önüne geçmede birebirdir. Kablolarda temel kaplama yöntemleri sargı, folyolama ve örgüdür. Örgülü kaplama yönteminin en büyük faydası kablonun fiziksel dayanıklılığını artırmak olarak öne çıkar. Örgü kabloda elektrik sinyali korunduğu gibi iletişim de çok daha kaliteli ve güvenli hale gelir. Esneklik kazanan kablo çok daha rahat hareket ettirilir ve sert bir şekilde büküldüğünde dâhi zarar görmez. Örgü kablolarda kabloyu kapsama oranı %40 ile %98 arasındadır. Bu da izolasyon kalitesini artırır. Örgülü kaplama yöntemi her çapta tele uygulanabildiği gibi özellikle otomasyon ve robotik alanlarında kullanılan kablolarda daha çok tercih edilir. Bir diğer kaplama yöntemi ise örgü ve folyonun bir arada kullanıldığı koruma yöntemidir. Örgü folyo kombinasyonunda izolasyon oranı %100'dür. Örgü ve folyonun birlikte kullanılması mekanik dayanıklılığı artırır. Bunun yanı sıra kablo içerisinde yer alan teller çok daha etkili şekilde kavranmış olur. Örgü kablolarda fiber örgü ya da tekstil örgü gibi kılıf malzemeleri kullanılabilir. Farklı renklerde olabilen örgü kablo çeşitleri hem dekoratif hem de hafif olmalarıyla da oldukça kullanışlıdır.
Detaylar