En Ucuz ve Kaliteli Dahili Klavye Yedek Parçaları

Dahili Klavye Nedir?

Laptop bilgisayarlara fabrikasyon üretim esnasında montajı yapılan klavyeler dahili klavye olarak adlandırılıyor. Dahili klavyeler, notebook klavyesi ya da laptop klavyesi gibi isimlerle de tanınıyor. Masaüstü bilgisayar klavyelerine göre daha hassas olan laptop klavyeleri, ayrıca daha rahat kullanımlarıyla da dikkat çekiyor. Klavyenin Q ya da F tipi klavye olmasına bağlı olarak tuş dizilimleri farklılık gösterse de, üretici firmaya göre kendine özgü tuş dizilim farklılıkları da ekstra olarak bulunabiliyor. Ayrıca bazı laptop klavyelerinde, karanlık ya da loş ortamlarda daha rahat kullanım için kendinden aydınlatma özelliği de bulunuyor. Bu özelliğe sahip olan klavyeler genelde ışıklı klavye olarak adlandırılıyor.


Laptop Klavyesi Neyle ve Nasıl Temizlenir?

Toz, kir, kıl ve kazayla klavye içine giren sıvılardan dolayı laptop klavyelerinin temizlenmesi gerekiyor. Klavyenin temizliği; cihaz kapağı açılmadan ve cihaz kapağı açılarak yapılan temizlik olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kapak açılarak yapılan klavye temizliği, aşırı toz veya kire maruz kalma ya da klavye içine sıvı dökülmesi gibi durumlarda gerekiyor. Eğer yanlış yapılırsa cihaza zarar verme ihtimali olduğu için kapak açılarak yapılan temizliklerde bir uzmandan da yardım alabilirsiniz. Kapak açılmadan yapılan klavye temizliği içinse; temizlik solüsyonları,  temizlik jelleri ve USB bağlantısı ile çalışan hava emici cihazlar gibi değişik seçenekler bulunuyor. Temizlik solüsyonlarıyla laptop klavyesini temizlerken mikrofiber yapıda bez kullanmak önem taşıyor. Mikrofiber bezler hem temizlik esnasında kalıntı bırakmıyor hem de herhangi bir çizilme olmadan temizleme imkanı sağlıyor. Laptop klavye temizliğinde herhangi bir sorunla karşılaşmamak için cihazın kapalı olması ve adaptör kablosunun da çıkarılmış olması önem taşıyor. 

Laptop Klavyesi Neden Çalışmaz?

Klavyedeki donanımsal arızalar, bilgisayardaki yazılımsal sorunlar, bazı tuşların takılı kalması ya da aşırı kirlenme gibi durumlardan dolayı laptop klavyesi çalışmayabiliyor. Ayrıca birçok laptopta çocukların bilgisayarı kurcalamasını engelleme gibi sebeplerden dolayı tuş kilitleme sistemi de buluyor. Klavye tuşlarını kilitlemek ve açmak için belirli tuş kombinasyonları kullanılıyor. Bu tuş kombinasyonlarında belirli bir standart olmayıp, laptop markasına göre kilitleme ve açma kombinasyonları değişebiliyor. Donanımsal, yazılımsal, kirlenme ya da kilitlenme gibi sebeplerden hangisinin klavyenizi etkilediğini doğru olarak tespit ettikten sonra, gerekirse bir teknik uzmandan da yardım alabilirsiniz. 

Laptop Klavyesi Neden Bozulur?

Sıvı dökülmesi, kir birikimi, kullanım yanlışlıkları, laptopu düşürme veya çarpma ya da donanımsal arızalardan dolayı zamanla laptop klavyeleri bozulabiliyor. Düzenli olarak klavyenizin bakımını yaparak temizlik kaynaklı bozulmaları en aza indirebilirsiniz. Klavye tuşlarının kenarlarındaki boşluklar, aynı zamanda laptop bilgisayarın soğutma sistemine de destek oluyor. Bu sebeple, yapacağınız düzenli bir klavye bakımı sayesinde sadece klavyenizin değil aynı zamanda laptop bilgisayarınızın da ömrünü uzatabilirsiniz. 


Laptop Klavyesi Nasıl Çıkarılır ve Nasıl Değiştirilir?

Laptop klavyesinin çıkarılması ve değiştirilmesi işlemi marka ve modellere göre değişiklik gösteriyor. Aynı zamanda, deneyim ve uzmanlık gerektiren bir işlem olduğu için yapılan hatalarda cihaza zarar verme ihtimali de bulunuyor. Birçok laptopta, klavyenin sökülmesi için arka kapağın açılması gerektiğinden cihaz garanti kapsamı dışına çıkabiliyor. Eğer cihazınız garanti kapsamı içindeyse, kendiniz müdahale etmek yerine yetkili teknik servisinizle görüşebilirsiniz. 

Laptop Klavyesi Fiyatları Neye Göre Değişir?

Laptop klavye fiyatları; laptop markası, modeli, klavyenin kendinden aydınlatma özelliği olup olmadığı gibi özelliklere göre değişiyor. Her laptop bilgisayarın tuş yapısı ve teknik özellikleri kendine özgü olduğu için klavyeler marka ve model bilgisine göre satılıyor. Aynı markaya ait ve yakın bir modelin klavyesini bile alsanız, uyum sorunları ya da hiç çalışmama gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı mevcutta bulunan klavyenizle aynı marka ve aynı modelde olan klavyeyi almanız oldukça önem taşıyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Dahili Klavye Yedek Parçaları

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/2147483646/60008823/60008824/60008837