Dalış elbisesi seçimi su sporlarına yeni başlıyorsanız kafa karıştırıcı bir süreç olabilir. Farklı kesimler, farklı kalınlar ve farklı malzemeler arasından seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Öte yandan her modelin ve malzemenin temel avantajları hakkında bilgi sahibi olarak, dalış performansınızı artıran ve uzun yıllar boyunca kullanabileceğiz dalış kıyafetinizi kolayca seçebilirsiniz.

Dalış Elbisesi Modelleri Nelerdir?

Dalış elbiseleri sörf kıyafetlerinden farklı olarak, derin sularda meydana gelen basınca dayanacak ve vücudu ısıtacak şekilde yapılır. Dalış elbiseleri farklı stiller için farklı tasarımlara sahiptir. Malzeme açısından değerlendirildiğinde dalış elbiselerinin büyük bir bölümü ısı yalıtımı ile öne çıkan ve teknik bir kumaş olan neoprenden yapılır. Kaliteli bir neopren elbise, düzenli bakım yapıldığı sürece uzun ömürlüdür. Su temasına bağlı olarak dalış elbiseleri kuru, ıslak ve yarı kuru olarak sınıflandırılır. Kısa dalgıç elbiseleri sıcak sular için idealdir. Kol ve bacak kısımları yarım boydur. Maksimum hareket serbestliği sağlar. Tam boy dalış elbiseleri tasarım açısından kısa elbiselere oldukça benzer. Ancak bu takım elbiseler tam boy kollara ve bacaklara sahiptir. Önemli alanlarda ekstra sıcaklık ve ekstra aşınma koruması sunar. Enkazlara yakın yerlerde dalış yaparken oluşabilecek kesik ve sıyrıkları önlemek için idealdir.

Kuru, Islak ve Yarı Kuru Dalış Elbisesi Nedir?

Kuru dalış elbiseleri, profesyonel dalgıçlar tarafından sıklıkla tercih edilen ve vücudu tamamen kuru tutan dalış elbiseleridir. Elbise bir içlikle beraber kullanılır. Yalıtımı sağlamak için elbise ve içlik arasına hava doldurulur. Bu sayede derin sulardaki sıcaklık farklarından korunma sağlanır. Kuru dalış elbiseleri genellikle deniz suyu sıcaklığının ciddi oranda düştüğü kış aylarında tercih edilir. Islak dalış elbiseleri, cildiniz ve elbise arasında bir su katmanı oluşturur ve vücut tarafından ısıtılan bu suyun, vücut sıcaklığınızı korumasını sağlar. Islak dalış elbiselerinin tek dezavantajı soğuk suyun önce elbisenin içine girmesinin zorunlu olmasıdır. Bu nedenle suya ilk atladığınızda elbiseye giren soğuk su nedeniyle rahatsız olmanız muhtemeldir. Ancak suyun ısınması sadece bir dakika sürer ve kısa sürede faydası hissedilir. Yarı kuru dalış kıyafetleri, ıslak dalış elbiselerine benzer. Ancak elbisenin su geçirgenliği ve vücudun temas ettiği su miktarı daha sınırlıdır. Bu giysilerin kızarma etkisini azaltmak için özel bir malzemeden yapılmış ayak bileği, bilek ve boyun bölgeleri vardır.

Dalış Elbisesi Kaç Mm Olmalı?

Dalış elbiseleri su sıcaklığına bağlı olarak çeşitli kalınlıklarda gelir. Islak dalış elbiselerinde en popüler modeller genellikle 3 mm, 5 mm ve 7 mm kalınlığa sahiptir. Kıyafet ne kadar ince ise, sahip olacağınız hareket esnekliği o kadar fazla ancak ısı koruması daha az olacaktır. Daha kalın dalış elbiseleri daha dayanıklı, ısı yalıtımı daha yüksek, ancak esnekliği daha azdır. Kalınlık seçimi genellikle su sıcaklığı ile yakından ilişkilidir. Dalış performansınız sırasında hareket kabiliyetinden çok vücut ısınız sizin için önemliyse, kalın elbise modellerini tercih edebilirsiniz. 3 mm'lik takımlar genellikle sıcak ve tropik sular için idealdir.20 ° C'nin üzerindeki sularda 3 mm'lik bir elbise tercih edebilir, üşümemek için kısa elbise yerine tam boy elbiseleri tercih edebilirsiniz. 10 ila 20 ° C civarındaki sularda 5 mm kalınlığa sahip kıyafetler çok yönlü kullanıma olanak tanır. Tercih ettiğiniz kıyafetin kalitesine bağlı olarak yaklaşık 10 ° C'ye kadar koruma sağlayabilir. 10 ° C'ye yaklaştıkça 7 mm'lik dalış elbiselerini tercih edebilirsiniz. 10 ° C ve altındaki soğuk sularda sıcak kalmak için 7 mm, yarı kuru ya da kuru dalış elbiselerini tercih edebilirsiniz. Soğuk sulara dalarken içlik giymek istemiyorsanız, yarı kuru en iyi seçenek olabilir.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Dalış Elbisesi Fiyatları

260 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Seac Sub
  2. Cressi
  3. Scubapro
  4. Apnea
  5. Free-Sub
  6. Mares
  7. Mcnett
  8. Subzero
  9. Mares Pure Instinct
  10. Anax Pro
  11. Beuchat
  12. Camaro
  13. Cressi-Sub
  14. Everlast
  15. Quiksilver
  16. Subea
  17. Abalone
  18. Gill
  19. Problue
  20. Subgear
 2. Beden A-Z
 3. Fiyat Aralığı
  -
 4. Ürün Puanı
 5. Renk A-Z
 6. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001546/2147483604/22007826/22003835/1300018
Başa dön