Dalış Elbiseleri

Hangi tür dalış yapacak olursanız olun dalış konforunuzu arttırmak ve çok daha güvenli dalış yapabilmek için en önemli unsur iyi bir dalış elbisesi seçmiş olmaktadır. Dalış yapacağınız bölgenin durumuna uygun bir şekilde ve kendinize en uygun nitelikte elbiseyi bulmanız, dalış deneyiminizi oldukça rahatlatacak bir unsurdur. Kendi güvenliğinizi ve rahatınızı arttırmak adına ve daha rahat dalış gerçekleştirebilmeniz için elbisenin seçimi konusunda hassas davranmanız gerekmektedir. Doğru nitelikte seçeceğiniz dalış elbisesi, dalış noktasında hazzınızı katlayacağı gibi yanlış seçim de bir o kadar konforunuzu düşürebilir. Vücut ısınızı dalış esnasında koruyabilmek, olası darbelere karşı hasar almanızı önlemek gibi pek çok faydalı özelliği barındıran bu özel tasarlanan kıyafetleri dalışınıza uygun olarak mutlaka edinmelisiniz.

Dalış Kıyafetinizi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dalgıçların dalış yerlerine, zamanlarına ve dalış seçeneklerine bağlı olarak pek çok farklı türde dalış elbisesi üretilmektedir. Farklı iklim koşullarına uygun olarak üretilmiş oldukça fazla seçenekler sunan dalış elbiseleri, dalgıçların amaçlarına uygun şekilde tasarlanmakta ve çeşitli malzemeler ile satışa sunulmaktadır. Dalış elbisesi seçimi ve dalışın ne derece güzel geçeceği doğru orantılı olduğundan seçiminizi dalışınız ile aynı oranda özelliklere göre yapmanız gerekmektedir. Dalıştan alacağınız keyfi arttırmak bir yana aynı zamanda güvenliğiniz açısından da yapacağınız seçim çok fazla önem taşımaktadır. Dalış elbiseleri sadece sizi soğuktan korumakla kalmaz, kayalar, mercanlar gibi fiziksel objeler tarafından çizilme ve sürtünme gibi yaralanmalardan da korumaktadır. Genel olarak 3mm ve 9mm arasında değişen kalınlıkları da sürekli kullanım veya aralıklı kullanım seçiminiz neticesinde belirleyebilirsiniz.

Belirli mevsim aralıklarında dalış yapacağınızda hangi mevsimi seçtiğiniz kıyafetinizin kalınlığı noktasında önemli bir konudur. Eğer yaz aylarında dalış yapacaksanız 5mm ve üzerindeki kalınlıklar rahat dalış yapmanıza engel oluşturacaktır. Suyun altında rahat hareket edebilmeniz için uygun kalınlıktaki kıyafeti seçmeniz önemli bir husustur. Tam tersi şekilde kış aylarında da dalış yapacağınız zaman 7mm gibi daha kalın dalış elbiseleri tercih etmeniz gerekmektedir. Yaz aylarındaki dalışlardan çok daha önemli olan bu kalınlık seçimi, sizin soğuk suda uzun süre kalabilmeniz için doğru tercihte bulunmanız gerekmektedir. Dalış yapacağınız bölge de kıyafet seçiminiz için oldukça önem taşımaktadır. Yapacağınız dalışlarda genel olarak koyu renklerin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu noktada balıkların ve diğer canlıların çok fazla dikkatini çekmeyecek veya ürkütmeyecek tercihler yapıyor olmanız önemlidir.

Dalış Elbisenizin Türleri ve Özellikleri

Dalış yapmadan önce edinmeniz gereken başlıca unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlardan en gerekli olanlarının başında da şüphesiz dalış kıyafetiniz gelmektedir. Çeşitli dalış kıyafetleri arasından size ve dalışınıza en uygununu seçmek için kıyafetlerin hangi özellikleri taşıdığını bilmeniz gerekmektedir. Dalacağınız suyun özellikleri, dalış yapacağınız bölgenin iklimi gibi pek çok etken kıyafetlerinizin özelliğini ortaya çıkarma noktasında belirleyici hususlar barındırmaktadır. Suda uzun süre kalabilmeniz ve herhangi bir fiziksel zarar görmemeniz için tasarlanan bu kıyafetler farklı kalınlıkta, farklı türde ve renklerde bulunmaktadır. Genel olarak alt ve üst şeklinde iki parçadan oluşan kıyafetler olabileceği gibi tek parça kıyafetler de sıkça tercih edilmektedir. Serbest dalışlarda en çok kullanılan iki parçalı kıyafetlerde üzerinize giydiğiniz başlıklı ceket ve pantolon kasık kısmında kitlenir ve bu şekilde güvenli bir birleşme sağlanmış olur.

Neopren ve naylondan üretilen dalış elbiseleri, genel olarak kuru dalış elbiseleri ve ıslak dalış elbiseleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Neopren ve naylon kullanılmadan genel olarak kumaş kullanılarak üretilen dalış elbiseleri kuru dalış elbiseleri olarak bilinmektedir. Kuru elbise ile dalış yapmadan önce mutlaka içerisine soğuktan korunmak için içlik veya termal bir kıyafet daha giyilmelidir. Kuru elbisenin genel özelliklerinde cilt ve elbise arasında basınçlı hava mekanizmasını oluşturmak vardır böylelikle havanın basıncı, deniz suyunun basıncından daha yüksek olduğundan elbisenin içine su girmemektedir. Soğuk bölgelerde dalış yapılırken kullanılmaktadır. Islak dalış elbiseleri ise vücudu oldukça iyi bir şekilde sarmaktadır. Neopren adı verilen küçük hava keseciklerinin kumaşa yerleştirilmesiyle oluşan malzemeden üretilmektedir. Bu hava kesecikleri ısı yalıtımı sağlar ya da suya ilk girdiğinizde içerisine su almaktadır. Su içerde kalır ve daha sonra tekrar bir su girişi olmaz.

Zıpkın ile Dalışa Dikkat

Dalış yapacağınız esnada suyun sıcaklığı, ne kadar derine dalacağınız ve hangi bölgede bu dalışı gerçekleştireceğiniz önceden belirlenmiş unsurlardır. Tüm bu unsurları belirledikten sonra dalışınızı gerçekleştirmek için en önem vermeniz gereken nokta güvenli ve keyifli bir şekilde dalışınızı sürdürebilmek olacaktır. Bu keyifli aktiviteyi daha da keyifli hale getirebilmek ve kendinizi daha güvenli bir noktaya alabilmeniz için doğru ekipmanları seçmiş olmanız da oldukça önemlidir. Dalış şeklinize, amacınıza ve yerinize göre pek çok farklı dalış elbisesi türü ve seçeneği bulunmaktadır. Dalış ekipmanlarından en önemlisi olan dalış elbisenizin seçimi için pek çok seçenek arasından bütçenize en uygun fiyatlısını seçebilirsiniz. Serbest dalış yaparken giyeceğiniz kıyafet ve kullanacağınız ekipmanlar ile zıpkınla dalış yapacağınız ekipman ve kıyafetiniz arasında büyük benzerlikler bulunsa da her dalış için farklılıklar da yer almaktadır.

Zıpkınla dalış kıyafeti seçiminde bulunurken en önemli unsurlardan biri neopren malzemeden üretilmiş ıslak elbise türündeki elbiseler olacaktır. Elbisenin vücudunuza tam oturuyor olması oldukça önemlidir çünkü bu sayede herhangi bir su sirkülasyonu olmayacağından elbise içindeki suyu vücut ısınızla dengelemiş olacaksınız. Suyun altında oldukça hızlı bir vücut ısısı düşüşü yaşanacağı için kıyafetinizin sizi koruyor olması en önemli unsurdur. Zıpkınla balık avı yaparken kayalara ya da deniz canlılarına temas edebiliriniz. Bu sebeple dalış elbisenizin sizi fiziki olarak koruyor olması gerekmektedir. Genel olarak alt kısım ve üst kısım olarak iki parçadan oluşan dalış kıyafeti tercih edilmektedir. Balık avı yapacağınız için özellikle dış kısmı koyu renk veya kamuflaj desenli kıyafetleri tercih etmelisiniz. Suya dayanıklı ve esnek yapıdaki kıyafetler ile rahat bir dalış ve avlanma süreci yaşamanız sağlanacaktır.

Mavi Yolculuğunuza Yardımcı Baş Ekipman

Dalış gerçekleştirmek için pek çok unsurun bir arada ve uyumlu şekilde bulunuyor olması kaliteli bir dalış deneyimi açısından oldukça önemlidir. Dalış ekipmanları arasında ilk edinmeniz gereken ve bu unsurlar arasında başı çeken ekipman şüphesiz dalış elbisesi olacaktır. Oldukça farklı türde, desende ve özellikte dalış elbiselerinin varlığı ile dalış serüveniniz hem daha güvenli ve korunaklı bir hal alacak, hem de çok daha keyifli olacaktır. Dalış elbiseleri ile birlikte gözlük ve şnorkel kullanımı da dalışınızın netliği açısından çok önemlidir. Görüş açınızı engellemeyecek, daha az buğu yapan, yüzünüze iyi oturan ve sizi uzun yüzüşlerde rahat ettirecek dalış maskeleri ve şnorkeller tercih etmeniz gerekmektedir. Paletinizi seçerken derin bir dalış mı yoksa kıyı dalışı mı yapacağınız palet boyutunuzu etkileyecek unsurlardandır.

Dalış elbiseleri yanında seçeceğiniz ekipmanlarla birlikte oldukça güzel ve sürdürülebilir bir dalış deneyimi yaşayabilirsiniz. Beden ölçünüze göre de tüm vücudunuzu saracak ve rahat hissettirecek tercihlerde bulunmalısınız. Derinliğe göre çoğu ekipmanınız çok daha net şekillenecektir. Kimi derinliklerde yeterli gelen kıyafet kalınlığınız kimi derinlikte çok ince kalabilecektir. Paletinizin boyunu seçerken dahi suyun özelliklerine dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

Dalış Elbisesi Nasıl Giyilir?

Bedeninize uygun olarak aldığınız dalış elbisesi öncelikle ayak ve bileklerden başlanarak giyilmektedir. Sonrasında yavaş yavaş dizlere ve daha yukarıya doğru çekilerek giyilmektedir.

Dalış Elbisesi Kaç mm Olmalıdır?

Dalış elbiselerinin kalınlığı, suyun derinliğine bağlı olarak değişmektedir. Derine indikçe sıcaklık düşeceğinden hareket alanınız ve korunmanız önem taşıyacağından derin sularda 7mm kalınlığı kullanılmalıyken daha sıcak sularda 3mm ve 5 mm kalınlığı arası tercih edilmelidir.

Dalış Elbisesi Ne İşe Yarar?

Dalış elbisesi, vücut sıcaklığınızı korur ve fiziki olarak alabileceğiniz hasarları da önler.

  • Dalış Elbisesi Modelleri Nelerdir?

  • Dalış elbiseleri sörf kıyafetlerinden farklı olarak, derin sularda meydana gelen basınca dayanacak ve vücudu ısıtacak şekilde yapılır. Dalış elbiseleri farklı stiller için farklı tasarımlara sahiptir. Malzeme açısından değerlendirildiğinde dalış elbiselerinin büyük bir bölümü ısı yalıtımı ile öne çıkan ve teknik bir kumaş olan neoprenden yapılır. Kaliteli bir neopren elbise, düzenli bakım yapıldığı sürece uzun ömürlüdür. Su temasına bağlı olarak dalış elbiseleri kuru, ıslak ve yarı kuru olarak sınıflandırılır. Kısa dalgıç elbiseleri sıcak sular için idealdir. Kol ve bacak kısımları yarım boydur. Maksimum hareket serbestliği sağlar. Tam boy dalış elbiseleri tasarım açısından kısa elbiselere oldukça benzer. Ancak bu takım elbiseler tam boy kollara ve bacaklara sahiptir. Önemli alanlarda ekstra sıcaklık ve ekstra aşınma koruması sunar. Enkazlara yakın yerlerde dalış yaparken oluşabilecek kesik ve sıyrıkları önlemek için idealdir.
  • Kuru, Islak ve Yarı Kuru Dalış Elbisesi Nedir?

  • Kuru dalış elbiseleri, profesyonel dalgıçlar tarafından sıklıkla tercih edilen ve vücudu tamamen kuru tutan dalış elbiseleridir. Elbise bir içlikle beraber kullanılır. Yalıtımı sağlamak için elbise ve içlik arasına hava doldurulur. Bu sayede derin sulardaki sıcaklık farklarından korunma sağlanır. Kuru dalış elbiseleri genellikle deniz suyu sıcaklığının ciddi oranda düştüğü kış aylarında tercih edilir. Islak dalış elbiseleri, cildiniz ve elbise arasında bir su katmanı oluşturur ve vücut tarafından ısıtılan bu suyun, vücut sıcaklığınızı korumasını sağlar. Islak dalış elbiselerinin tek dezavantajı soğuk suyun önce elbisenin içine girmesinin zorunlu olmasıdır. Bu nedenle suya ilk atladığınızda elbiseye giren soğuk su nedeniyle rahatsız olmanız muhtemeldir. Ancak suyun ısınması sadece bir dakika sürer ve kısa sürede faydası hissedilir. Yarı kuru dalış kıyafetleri, ıslak dalış elbiselerine benzer. Ancak elbisenin su geçirgenliği ve vücudun temas ettiği su miktarı daha sınırlıdır. Bu giysilerin kızarma etkisini azaltmak için özel bir malzemeden yapılmış ayak bileği, bilek ve boyun bölgeleri vardır.
  • Dalış Elbisesi Kaç Mm Olmalı?

  • Dalış elbiseleri su sıcaklığına bağlı olarak çeşitli kalınlıklarda gelir. Islak dalış elbiselerinde en popüler modeller genellikle 3 mm, 5 mm ve 7 mm kalınlığa sahiptir. Kıyafet ne kadar ince ise, sahip olacağınız hareket esnekliği o kadar fazla ancak ısı koruması daha az olacaktır. Daha kalın dalış elbiseleri daha dayanıklı, ısı yalıtımı daha yüksek, ancak esnekliği daha azdır. Kalınlık seçimi genellikle su sıcaklığı ile yakından ilişkilidir. Dalış performansınız sırasında hareket kabiliyetinden çok vücut ısınız sizin için önemliyse, kalın elbise modellerini tercih edebilirsiniz. 3 mm'lik takımlar genellikle sıcak ve tropik sular için idealdir.20 ° C'nin üzerindeki sularda 3 mm'lik bir elbise tercih edebilir, üşümemek için kısa elbise yerine tam boy elbiseleri tercih edebilirsiniz. 10 ila 20 ° C civarındaki sularda 5 mm kalınlığa sahip kıyafetler çok yönlü kullanıma olanak tanır. Tercih ettiğiniz kıyafetin kalitesine bağlı olarak yaklaşık 10 ° C'ye kadar koruma sağlayabilir. 10 ° C'ye yaklaştıkça 7 mm'lik dalış elbiselerini tercih edebilirsiniz. 10 ° C ve altındaki soğuk sularda sıcak kalmak için 7 mm, yarı kuru ya da kuru dalış elbiselerini tercih edebilirsiniz. Soğuk sulara dalarken içlik giymek istemiyorsanız, yarı kuru en iyi seçenek olabilir.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Dalış Elbisesi Fiyatları

1497 ürün listeleniyor
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 36 / 1497 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?