ARA
Giriş Yap
0Sepetim
Ddy Yayınları
Ddy Yayınları Kur'An Ufku - 2 Cilt İrab'Lı Kur'An Ve Meali - Necla Yasdıman

Ddy Yayınları Kur'An Ufku - 2 Cilt İrab'Lı Kur'An Ve Meali - Necla Yasdıman

Ddy Yayınları
%
  • iline bugün teslimat seçeneği
  • (Kargo Bedava)
  • (Kargo Bedava)
  • iline bugün teslimat seçeneği
  • Karşılaştır
02 Eylül 2020, Çarşamba
Kitabı beğendim
E***** G***** ALTINORDU - Ordu Tüm Değerlendirmeler (2)
DSACategoryId/60001501/2147483645/80196010/213897

Ddy Yayınları Kur'An Ufku - 2 Cilt İrab'Lı Kur'An Ve Meali - Necla Yasdıman

Sayfa Sayısı: 1840
Kağıt Tipi: 4 Renk Baskı 1. Hamur 70 Gram
Cilt Tipi: Lüks Mukavva Üzerine Sıvama Kapak Dikişli (Ciltli)
Toplam Cilt/Kitap Sayısı: 2 Cilt 


Arapça Gramer Özeti, Sözlük, İrab (Kelime Analizi) Ve Meal
 
 
Değerli Okurlar! Kur’An "Niçin Yaşıyoruz Ve Hem Dünyada Hem De Ahirette Nasıl Mutlu Olabiliriz?” 
 
Sorusunun Cevabını En Doğru Şekilde Veren Tek Kitaptır…
 
İnsanın Kullanma Kılavuzu, Yaşama Sevincinin Reçetesidir… 
 
Her An Dimdik Ayakta, Azimli, Gözlerinin Feri Sönmeyen Dinamik Canlı, Heyecanla Dolu Bir Hayat 
 
Ölümün Sadece Başka Bir Hayata Geçis Olduğunu Fısıldayan, Cennete Ulaşmak İsteyene Müjdeler 
 
Sıralayan, Geçici Dünyanın Sıkıntı Ve İmtihanlarına Gülümseyerek Baktırabilen Tek Eserdir.
 
Kur'An'I Artık Gramer Özetiyle Birlikte Kolayca Anlayarak Okuyabileceksiniz!
 
Kur'An-I Kerim'De Fatiha Suresi’Nden Nas Suresi’Ne Kelime Kelime Kırık Ve Toplu Meal, İrab (Gramer 
 
İncelemesi) Ve Sözlükten Oluşan Bu Çalışma Türkiye'De Bu Sahadaki İlk Ve Tek Eserdir.
 
Dr. Necla Yasdıman'In Toplam 1840 Sayfadan Oluşan, 2 Ciltli Bu Muhteşem Çalışmasını 
 
Sizlere Sunmanın Huzuru İçerisinde Hepinize İyi Okumalar, İyi Anlamalar Dileriz…
 
 
 
 

 

Önsöz

 

Değerli Okurlar! Kur’An “Niçin Yaşıyoruz Ve Nasıl Hem Dünyada Hem De Ahirette Mutlu Olabiliriz?” Sorusunun Cevabını En Doğru Şekilde Veren Tek Kitaptır. İnsanın Kullanma Klavuzu, Yaşama Sevincinin Reçetesidir. Her An Dimdik Ayakta, Azimli, Gözlerinin Feri Sönmeyen Dinamik Canlı, Heyecanla Dolu Bir Hayat Yaşamak İsteyenin Rehberidir. Ölümün Sadece Başka Bir Hayata Geçiş Olduğunu Fısıldayan, Cennete Ulaşmak İsteyene Müjdeler Sıralayan, Geçici Dünyanın Sıkıntı Ve İmtihanlarına Gülümseyerek Baktırabilen Tek Eserdir.

Dünyada Yücelmek İsteyen, Ahirette Konforlu Bir Yaşam Ve Allah İle Buluşmak İsteyenin Yegane Doğru Rehberidir. Çünkü O Ahmet’İn Ya Da Mehmet’İn Kitabı Değil Alemlerin Rabbinin, En Bilgininin Eseridir.

Kimliğinin Müslüman Olduğunu Söyleyip De Kur’An’Sız Müslümanlarının Kol Gezdiği Ülkemizin Çehresi Artık Rabbimizin İzniyle Değişmektedir.  Her Türlü Kitabı Okuyup Da Henüz O’Nun Ayetlerinin Hepsini Duyamadan Kendini Ahirette Bulanların Sayısı Çok Olsa Da Giderek Azalmaktadır, Azalacaktır.

 Kuran’Da Bildirilen “Hiç Bilenlerle Bilmeyenler Bir Olur Mu?” (Zümer, 9) Ayetinin Verdiği Teşvikle Arapça’Yı Öğrenmek İçin Rabbimizin Her Türlü İmkanı Sunduğu Ülkemizde Artık Mazaretlerin Yeri Kalmamıştır. Saatlerini Kendisine Ne Dünyada Ne Ahirette Fayda Vermeyecek Boş Şeylerin Başında Geçirenler Hala Tatmin Olmadıklarının Farkına Varmakta, Aç Bıraktığı Kalbinin, Ruhunun Gıdasının Kur’An’Da Ve Onun Hayattaki Açılımlarını Öğrenmekte Olduğunu Hayretle Tesbit Etmektedir.

 Bir Müslüman İçin Kur’An En Büyük Zikir Ve Onunla Meşgul Olmak Da En Büyük İbadetlerden Biri Değil Midir? Kur’An’I Anlayamadan Diğer Bütün Dini Kitapları Ölçebilmek Mümkün Müdür? Kur’An Gözlüğünü Ve Bakış Açısını Takmadan Hangi Görüş Ve Tez Doğru Değerlendirilebilir?

Bugün Müslümanların Büyük Bir Kısmının Din Adına Yanlış Ve Uydurulmuş Bilgi Ve Değerlerle  Yaşaması Kur’An’I Rehberi Ve El Kitabı Yapmamasından Kaynaklanmıyor Mu? 

Hayatın En Mutlu Ve Anlamlı Anları, Uğraşların En Hayırlısı Olan Kur’An Metinlerini Çözmek Ve Onların Arkasındaki Sırları Anlamaya Çalışarak Geçecektir. Zaten O Anlaşılmak İçin İndirilmemiş Midir?

Ancak Arap Olmayan Birisinin Kur’An’I Arapça Ve İrab Bilgisi Olmaksızın Tam Olarak Her Şeyiyle Anlaması İmkansızdır. Arapçayı Öğrenen Biri De Hala Bazı Kelimelerin Sıfat Mı Hal Mi Vs. Hangi Dilbilgisine Karşılık Geldiğinde Tereddüt Edebilir. Bu Da Yanlış Anlam Vermesine Yol Açar. İşte Bu Boşluğu Karşılamak Ve Bu Boşluğu Hissedenlere Yardımcı Olmak Amacıyla Bu Eseri Yayınlamaya Karar Verdik.

Çalışmalarımız Sırasında Sözlük, Meal Ve İrab’Da Çok Dikkat Etmemize Rağmen Herhangi Bir Kusur İşlediysek Bu Kusurdan Dolayı Rabbimizden Bağışlanma Dileriz Ve Onun Merhametine Sığınırız. Bu Konuda Niyetimizin Kötü Olmadığını, Sadece O’Nun Kitabını Ve Mesajını Anlamaya Çalıştığımızı Söylemekten Başka Da Mazaretimiz Yoktur.

Bundan Önce Yayınladığımız Kur’An Tahlili Adlı 10 Ciltlik Eserimiz Bir Müslümanın Kur’An İle İlgili Öğrenilmesi Gerekli Olan Sözlük İrab Meal Ve Tefsirini İçermektedir. Elinizdeki Eser De Bu 10 Cildin Tefsiri Çıkarılmış Ve İrabları Da Kısaltılmış Olarak 2 Cilde İndirilmiş Özetidir. Daha Ayrıntılı Ve Açıklamalı İ’Rab (Dilbilgisi) İsteyenler Bu Esere Müracaat Edebilirler. 

Bu Kitabı Bir Yandan Hem Lugat, Hem Meal, Hem De İ’Rab Olarak Takip Ederken, Diğer Yandan Gerek Kişisel Ve Gerekse Gruplar Oluşturulmak Suretiyle, Bir Disiplin İçinde Çalışmak Mutlaka Başarı Getirecektir. Bir Gün Bütün Kur’An Beynimde Ruhumda Olarak Öleceğim Diye Hedef Koyanlar Rabbimizin İzniyle Gayelerine Erişeceklerdir. Gayret Bizden Yardım Allah’Tan’Dır.

 

Kitabın Hazırlanma Metodu

 

Önce Tam Metin Halinde Kur’An Ayetinin Arapça Metnini Altında Da Toplu Manasını Verdik. Daha Sonra O Ayetin Kelimelerini Kendi Altında İncelemek Üzere Teker Teker Ele Aldık. Böylece Şu Aşamaları İçeren Bir Tahlil Gerçekleştirmeye Çalıştık:

A) “Kelime Manası Ve Dilbilgisi Tahlili (İ’Rab)” Açısından Her Kelimenin Altında Önce Türkçe Karşılığını Onun Altında Da Gramerde Neye Karşılık Geldiğini Yazdık. Böylece Ayet Metinlerinin Arapçalarının Ve Türkçe Karşılıklarının, Kelimelerin Anlamlarının Ve Gramatik Yapılarının Topluca Göz Önünde Olmasını Sağlamaya Çalıştık. Genel Kabul Görmüş Kuran’In Bir Sayfasını İki Sayfada Vermeye Gayret Ettik. Üçüncü Sayfaya Da O Kur’An Sayfasının Sözlüğünü Ekledik.

Hem Arapça’Yı Yeni Öğrenenler, Hem De Arapçayı Bilmelerine Rağmen Bazı Gramer Kaidelerini Unutmuş Bulunanlar İçin Çalışmamızın Bu İlk Cildinin Baş Tarafına “Adım Adım Kur’An Dili” Adlı Eserimizden Hazırladığımız Bir Gramer Özeti Ekledik. Bu Bölümdeki Özet Bilgiler Kur’An Çalışması Süresince Gerekli Olabilecek Bilgilerden Oluşmaktadır. Bize Göre, İ’Rab Olmaksızın, Yani Dilbilgisi Tahlilleri Yapılmaksızın Ayetler Yeterince Anlaşılamamaktadır. Bunun İçin Kelimelerin İ’Rabdaki Yeri Üzerinde Durulmuştur.[1] Kelimelerin Gramer Ayrıntıları İle İlgilenmeyenlerin İse Yalnızca Manasını Vurgulayan Kısma Bakmaları Yeterlidir. 40-50 Kadar Ayetin İncelenmesinden Sonra, Bir Bilmece Çözer Gibi Giderek Ayetlerin Çözüldüğü Görülecek Ve Kur’An Artık Anlaşılır Olmaya Başlayacaktır.

Ayetlere Anlam Verirken Pek Çok Meali Taradık Ve Bizce Ayetin Anlamına En Yakın Olanı Kendimiz Vermeye Çalıştık. Bu Eseri Eğitim Amaçlı Hazırladığımız İçin Kelimelerin Anlamlarının Karşılığının Görülmesi Bakımından Mecburen Ayetin Birebir Kelime Çevirisini Vermek Durumunda Kaldık. Kelimenin Türkçe’Deki Anlamını Vermede Sıkıntıya Düştüğümüz Durumlarda Parantez Açarak Açıklama Yoluna Gittik. Dolayısıyla Ayetin Tercümesini Değil, Bir Anlamda Açıklamasını Vermiş Olduk.

C) Kur’An Sayfasının Sonunda “Sözlük” Diye Açtığımız Başlıklar Altında Fiillerin Mazi, Muzari Ve Masdarını, İsimlerin De Tekil Ve Çoğulunu Verdik[2]. Sözlük Kısmında Verilen Kısaltmalardan; (ج) Harfi Cemi (Çoğul) Manasındadır. İsmin Önce Tekili Yani Müfredi Verilmiş, Yanında İse (ج) Denilerek Cemisi, Yani Çoğulu Gösterilmiştir. (ث) Kısaltması Da Sözlüklerde Görüldüğü Gibi Müennes (Dişil) İfadesinin Rumuzudur. Önce İsmin Müzekker (Eril) Hali Sonra Müennes Halinin Belirtilmek İstendiği Durumlarda Bu Yola Gittik.

Yıllardır Yaptığımız Derslerin Işığında Sizlere Tavsiyemiz Okumanın Yanı Sıra, Kur’An’I Yazarak Da Çalışmaktır, Uygun Kalınlık Ve Ölçüde Bir Deftere, Kitabı Kendimiz Aynını Yazarak Çalışırsak Hem Ahirete Mizanda Ağırlığı Bir Hayli Fazla Olan Bir Sevap Götürmüş Oluruz, Hem De O Hedefi Bitirmek İçin Canlı Bir Şekilde Bıkmadan Motive Olmuş Oluruz. Çünkü Öğrenmenin En Önemli Yollarından Biri Yüce Rabbimizin Dediği Gibi Yazmaktır: “O Kalemle Öğretendir” (Alak, 4) Ayeti De Buna Delildir. Sözlük Kısmından İse Sadece Bilmediğiniz Veya Tereddüt Edeceğiniz Kelimeleri Yazmak Kafidir. Okurken De Aynı Şekilde Kendi Kitabınızdan Bilmediğiniz Kelimeyi Daire İçine Almak Sonraki Okuyuşlarda Daha Faydalı Olmaktadır. Ayrıca O Ayetten Ne Anladığınızı Maddeler Halinde Yazarak Sıralamanız Ya Da Ayete Uygun Dua Yapmanız Öneri Olarak Sıralanabilir. Daha Geniş Açıklama Ve Tefsirin Bulunduğu Kur’An Tahlili Kitabımız İse Ayetin Aklımıza Gelmeyebilecek Bugüne Bakan Teşhislerini Size Hatırlatacaktır. Göreceksiniz, Sevabının Yanı Sıra Çok Kısa Zamanda Kur’An Sizin İçin Artık Arapça Aslından Anlaşılır Bir Kitap Haline Gelmeye Başlayacaktır. Ömür Boyu Her Ayet Sanki Her Okuyuşunuzda Yeni Okuyormuşçasına Yeni Mesajlar Verecek, Hem Dünyanızı Hem Ahiretinizi Mutluluklara Garkedecektir. Rabbim Hepimizi İlmiyle Amil Kur’An Alimi Etsin Ve Ahirette De Bu Şekilde Haşretsin İnşallah. Bu Anlamda Allah Yar Ve Yardımcınız Olsun…

Daha İyi Bilenler Veya Bir Öğretmen Etrafında Oluşacak Çalışma Grupları İçinde Karşılıklı Sorarak Kelime Ve İrab (Dilbilgisi Tahlili) Çalışması Yapmanın Faydalı Olduğunu Düşünüyoruz.. Bu Çalışmalar Işığında Okuyucular Her Geçen Gün Kur’An’A Vukufiyet Yolundaki Çalışmalarında Aldıkları Mesafeyi Görmenin Zevkini Ve Neşesini Yaşayacaklardır...

Beni Bu Çalışma İçin Teşvik Eden, Bu Konuda Manevi Desteklerini Esirgemeyen Arkadaşlarım Ve Öğrencilerime De Teşekkür Etmeliyim. Allah Bu Eserin Ortaya Çıkması Konusunda Emeği, Sabrı, Desteği Geçen Herkesten Razı Olsun…

 

 

Dr. Neclâ Yasdıman
Basım Dili Arapça, Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltli
Sayfa Sayısı 1840
Yayın Tarihi 2018
Yazar Necla Yasdıman
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000GKIHV
Ddy Yayınları Kur'An Ufku - 2 Cilt İrab'Lı Kur'An Ve Meali - Necla Yasdıman DeğerlendirmeleriTüm değerlendirmeler (2)
Ddy Yayınları Kur'An Ufku - 2 Cilt İrab'Lı Kur'An Ve Meali - Necla Yasdıman
Çok İyi
(2)
Çok İyi (2)
%100
İyi
(0)
İyi (0)
%0
Ne İyi / Ne Kötü
(0)
Ne İyi / Ne Kötü (0)
%0
Kötü
(0)
Kötü (0)
%0
Çok Kötü
(0)
Çok Kötü (0)
%0
Ortalama Puan
5,0
Değerlendirme yapabilmek için bu ürünü satın almış olmalısınız.
Filtrele
Sadece satın alanlar (2)
Fotoğraflı değerlendirmeler (0)
Bu ürün ile ilgili 2 değerlendirme var.
Sırala
Bu ürün ile ilgili 2 değerlendirme var.
EG
EG
Kitabı beğendim
Değerlendirme sahibi bu ürünü DDY Yayınları satıcısından aldı.
- Ordu
Bu değerlendirme faydalı mı?

Teşekkür Ederiz.
GE
GE
Güzel çalışma
Değerlendirme sahibi bu ürünü DDY Yayınları satıcısından aldı.
- Ordu
Bu değerlendirme faydalı mı?

Teşekkür Ederiz.
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Sepette indirimli fiyat
Aşağıdaki kampanyalar, satıcısı olan ürünlerde geçerlidir.
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Allah’Im Ben Geldim - Hatice Kübra Tongar
Kıyamet U: İşaret 1 - Deniz Erten
Son Davet Kur’An - Gazi Özdemir
Misafirim N: İşaret 4 - Deniz Erten
%42
26,00 TL 15,08 TL
%33
33,00 TL 22,11 TL
375,00 TL
%35
42,00 TL 27,30 TL
Satıcı
Hepsiburada 10
Hepsiburada 10
AmaHepTrend 10
Hepsiburada 10
Değerlendirmeler
(113)
(18)
(4)
(3)
Basım Dili Türkçe Türkçe - Türkçe
Cilt Durumu Ciltsiz Ciltsiz Ciltli Ciltsiz
Sayfa Sayısı 144 344 776 474
Yayın Tarihi 2020 2018 2016 2018
Yazar Hatice Kübra Tongar Deniz Erten Gazi Özdemir Deniz Erten
Başa dön